Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Dajana, porovnávací obvod
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 12, 13, 14  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 08 2010, 21:44    Předmět: Citovat

Kottek III u Blankytu nepíše, že je antimplozní, datasheet uvádí, že je http://www.shinjo.info/frank/sheets/124/a/A59-12W-2.pdf
Co se týče té synchronizace, dosta často zlobí kondenzátory 1k v obou větvích porovnávače, mají svod. Slenové diody se nahrazovaly diodami KA501.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st prosinec 08 2010, 22:07    Předmět: Citovat

BLANKYT byl poslední model s implozní obrazovkou (taky měl před ní ochranný kryt - tvarovaný, podle zakřivení stínítka, nikoliv rovný - jako kdysi např. u AMETYSTa, nebo LOTOSa).
DAJANA byl tedy 1. model s antiimlozní obrazovkou (naši ji koupili v lednu 68 - když já byl na vojně) - sloužila našim snad 20 let (pak jsem jim tam dal tuším LAURU - jen vím, že byla se senzory).
Za tu dobu jen několik oprav (mnou provedených) + ta vestavba pevného konvertoru 4956-A-3, o kterém se píše tady. Předtím jsem používal laditelný (typ už si nevzpomenu, jen vím, že to nebyl ten strašnický, ale ten 2. - víc se jich u nás nevyrábělo. Na trhu byly ovšem ještě nějaké z dovozu).
Typy obrazovek jsem taky už dávno z hlavy vypustil (tady se zmiňuju jen o Tesláckých - dovozové už si teprve nepamatuju), ale hádám, že 592 QQ44 bude ta antiimplozní (v Dajaně) a 590 QQ44 implozní (v Blankytu).
Později jsem mnohokrát (do těchto a podobných typů) měnil už novější A61-120W (s úhlopříčkou 61cm) a v bedně ji připasovával (plast. maska ale zůstávala - kupodivu celkem seděla).
Zrovna tak jsem měníval v menších ORAVÁCH (původní 47-ku) za novější A50-120W (úhlopř. 50cm) - tam už to připasování bývalo pracnější a musel jsem pilovat i plast. masku Rolling Eyes

P.S. Když si vzpomenu, že jsme kdysi vezli v Trabantu-Combi 16ks obrazovek najednou Exclamation - z Rožnova (od Sedláčka st.) - tak mně to ani nebudete věřit.
3 "kontejnery" (polystyrenové výlisky, pro uložení vždy 4ks obrazovek) s 61-kami: 1 kontejner na střeše - na zahrádce, další 2 vzadu v kufru (bez zadních sedaček), dále 2ks 50-tek ještě někde vzadu a po jedné jsem měl pod nohama (jako spolujezdec) a poslední jsem držel "na klíně". Řidič - kámoš (poměrně dlouhán) měl kolena "až pod bradou", protože sedačky musely být hodně vepředu, abychom to všechno dozadu narvali a zavřeli kufr --- no hororová záležitost Shocked Cry
Ale sehnat je v té době (za nižší cenu - jako II. jakost), to už chtělo třeba i slivovici (jako úplatek), nebo jsem mu tam vždy opravoval několik radií (typu SEXTET, apod.), které on v prodejně zase prodával za snížené ceny. Většinou se jednalo se o výrobky vrácené v zár. době, nebo stažené od neplatičů MULTISERVISu (ale to byly spíše telky) Shocked Rolling Eyes
Sám jsem měl od něj svoji 1. "koupenou" telku (ZOBOR) za výrazně nižší cenu (to když jsem se oženil) - předtím jsem míval (ještě jako svobodný) vždycky něco, co jsem si sám "oživil" z vraku (jako 1. jsem měl CARMEN) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne st prosinec 08 2010, 22:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 08 2010, 22:16    Předmět: Citovat

Obrazovka u Blankytu je vlastně jenom skleněná baňka, kolem je guma a v rozích úhelníky a to všechno staženo plechovým páskem pomocí šroubu. Celek potom upevněn do skříně, podobně jako třeba u televizorů řady Štandard. Protože je to implozní provedení, tak je v plastové masce před obrazovkou vypouklé bezpečnostní sklo. Dajána/Orava219 apod. mají sice stejnou úhlopříčku, ale neimplozní typ obrazovky, na které je napevno přitmelený kovový rám s upevňovacíma ušima. Takže před obrazovkou žádné sklo není. Původně se do Dajány osazovala 592QQ44, ta A59... je přímý ekvivalent vyráběný později. Pak ještě v Oravě235 je 593QQ44, která umožňovala montáž tím způsobem, že byla trochu "povystrčená" ze skříně. Ta byla samozřejmě taky neimplozního provedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st prosinec 08 2010, 22:40    Předmět: Citovat

A taky vyčistit ten prostor mezi ochr. sklem a stínítkem obrazovky (u BLANKYTa) - zvláště když byla telka v rodině kuřáků - taky pěkný horor.
To musela jít ta báně z bedny ven Shocked Cry Laughing
Zlatý AMETYST, anebo ten LOTOS - tam se "spustilo" ochr. (lepené) sklo pěkně dolů a prostor vyčištěný za pár minut Potlesk

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2010, 12:31    Předmět: Citovat

u té Dajany mám osazenou obrazovku 592QQ44, které se tam montovaly původně, takže asi bude původní.Na svůj věk je ale poměrně ve slušném stavu - dostatečný jas i kontrast a obraz se nezrcadlí, jak by naznačovalo slabší katodu.Docela se divím, že takto vydržela.Není mi jasné, proč ji předemnou někdo přižhavoval z VN trafa, protože teď jsem to přižhavení zrušil a žhavení té obrazovky vrátil do původního stavu - sériově společně s ostatními elektronkami a obraz je slušný i bez přižhavení.Co mohlo vést dotyčného k tomu, aby obrazovku přižhavil z VN trafa, když má i bez přižhavení poměrně slušný obraz?Žeby mu dosavadní jas a kontrast obrazu nevyhovoval třeba kvůli tomu, že televizi provozoval i ve dne a kvůli tomu mohl být obraz pro něho hůř viditelný?U obrazovek, které nevykazují známky opotřebení, jsem se s přižhavením nesetkal, vždyť ani nebyl důvod ji přižhavovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2010, 13:41    Předmět: Citovat

Záleží na tom, kdo to prováděl a hlavně na jeho "(ne)kvalifikaci" Wink
Co už teď chceš vydedukovat - třeba "vyblitý" obraz (slabé lampy na K.V., či OMF) kompenzoval tímto způsobem (přižhavením) i když zřejmě s nevalným výsledkem. Ale pokud tomu rozuměl "jak koza petrželí", tak to řešil třeba takhle - Nevím

Ty mně ale připadáš (s tvými otázkami Shocked Cry ), že rozjíždíš novou agenturu: "Sí aj nejsi" Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2010, 19:32    Předmět: Citovat

Dajana má tavnou pojistku i ve žhavícím obvodu.Jednou jsem tady měl zkrat ve žhavícím řetězci vůči zemi, ale pojistka se nepřepálila.Zkrat se projevoval tak, že žhavily pouze elektronky PL500 a PY88 a navíc žhavily nadměrně.Po odstranění zkratu zase fungoval žhavící obvod normálně.Ta tavná pojistka je tam jako ochrana, pokud by byl třeba zkrat v některé elektronce nebo ve žhavícím vodiči?Jiné typy, např. Marína, nemají žhavící obvod jištěný tavnou pojistkou.Tam to bylo řešené tak, že při zkratu ve žhavícím řetězci odešla síťová pojistka nebo se přerušil termistor ve žhavení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2010, 14:07    Předmět: Citovat

jugoslávské kanálové voliče se montovaly jenom do Dajany nebo i do podobných typů z té doby, např. do Olivera nebo Oravy 128?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 17:06    Předmět: Citovat

podle mě má ten jugoslávský kanálový volič u Dajany horší citlivost než třeba tranzistorový volič HOPT, který se montoval do Oravy 131 atd.Když se ještě vysílalo analogově, tak u té Oravy 131 jsem naladil čistý obraz i bez antény, u Dajany jsem musel mít kvalitní anténu, abych něco naladil.Nyní tu Dajanu provozuji pomocí DVB-T přijímače a externího modulátoru do I. pásma.V porovnání s ostatníma televizema, které mají tranzistorové kanálové voliče, je zde u Dajany horší kvalita obrazu - je lehce zašumělý, jako kdyby to byl tehdejší analog z antény, ale je poměrně kontrastní, jako kdyby byl silný signál, jen je lehce zašumělý.Anténní rozvody používám ke všem televizím stejné a u ostatních televizí je obraz čistý.Doladění kanálu nepomohlo.Elektronky ve voliči i OMF jsou ověřené.Čím by to mohlo být způsobeno?Mohou mít tyto elektronkové voliče horší citlivost než tranzistorové?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 17:25    Předmět: Citovat

Malé OT; prečo nedorobíš AV vstup? Inak ja som si myslel, že elektrónky majú lepšie parametre, než polovodiče a výsledok záleží od obvodového riešenia. Ale nech odpovedia povolaní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 18:30    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Malé OT; prečo nedorobíš AV vstup?

Dušane - neraď blbosti - třeba i proto, že šasi je galvanicky spojeno se sítí. Všechny "zásuvky" (MGF a pod.) jsou oddělovány odděl. tráfky, ... Rolling Eyes Cry
Anebo bys to potom odděloval opťákama, nebo jak?

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 19:21    Předmět: Citovat

Najjednoduchšie je dať trojpólovú vidlicu, aby na kostre bol vždy nulák, tiež som myslel vstupné tráfko, ale u videa by to asi nešlo. Ale ten optočlen by šiel. Niekde v Amáru som videl zapojenie s dosť presnou lineárnou charakteristikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 19:24    Předmět: Citovat

Existují zásuvky s fází vpravo - to jen tak mimochodem Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 19:32    Předmět: Citovat

Já vím, třeba staré rozvodky. Chce to hlídat. Nebo ještě mi napadá šílenost, jako malé tráfko, tranzistor a odpor třeba 470k, může být i naskládaný z několika kusů. A pak to frekvenčně dorovnat. To by již mělo být bezpečná úroveň. Ale třeba kecám. Akurát nevím, jak by to bylo s nabíráním rušení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 19:47    Předmět: Citovat

Dušane - ty když plácneš nějakou kok*otinu, tak ji musíš za každou cenu obhajovat Cry
A, že např. (když tam ta fáze na kostře může být) zakazuje třeba ČSN cokoliv tam připojovat ! - tak ty to stejně uděláš ("hlídat fázi"; "trojpólovú vidlicu"; ... ) Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 12, 13, 14  Další
Strana 7 z 14

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund