Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měnič s modifikovanou sinusovkou
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mirajab



Založen: Jan 06, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 9:42    Předmět: Měnič s modifikovanou sinusovkou Citovat

Dobrý den,
Moc Vás prosím o radu, mohl byste mi prosím poradit, jak udělám z modifikované sinusovky čistý sinus??? Koupil jsem si měnič ke kotli, ale leze z něj ta modifikovaná sinusovka a já potřebuji čistou…
Mohu vás poprosit o nějaké schéma nebo jenom o nějakou radu, jak to udělat?? Na netu nemůžu nic najít.

Moc Vám děkuji za odpověď
Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 10:16    Předmět: Citovat

Nijako. Ak nutne potrebujes cisty sinus, kup vhodny menic/UPS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19554
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 10:27    Předmět: Citovat

To přece záleží na tom, jak vysoký je kmitočet vzorkování, tedy, kolik schodů ta imitace sinusovky na výstupu má.

Obecně levné měniče mají na výstupu místo sinusovky po dvou úrovních v obou polaritách a rozhodně nejsou vhodné pro napájení motorů, dokonce ani použití sinusového filtru (což je v podstatě dolní propust LC) není dostatečně účinné, nebo se musí zlomový kmitočet filtru ladit tak nízko, že začne omezovat užitečný výkon motoru.
Měniče, které s motorovou zátěží počítají, pracují s vyšší vzorkovací frekvencí (více "schodů" aproximujících sinusovku), jejich výstupní průběh se proto vyhlazuje snadněji, často stačí jen poměrně malá indukčnost v sérii s motorem a paralelně k němu vhodná kapacita.
Ovšem tyto měniče se pohybují ve výrazně jiné cenové kategorii a omezení pro napájení motorů mají zvlášť uvedená v návodu.
Kde to nepíšou, tam je napájení motorů vždy problematické.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 10:40    Předmět: Citovat

A čemu vadí ta modifikovaná sinusovka? Elektronice kotle? Čerpadlu to je totiž jedno, pouze je hlučnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 11:47    Předmět: Citovat

Pokud je to čerpadlo klasický motor s kotvou nakrátko s posouvacím kondem, tak mu to moc jedno není, točí se pomalu a hřeje, kolikrát se na ten měničovej paskvil nerozjede.
V případě třeba alfy 2 to jedno bude, má měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 12:11    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
... kup vhodny menic/UPS.

To je ten problém. VHODNÝ! Zdaleka ne všechny měniče a UPS mají na výstupu sinus.

Problematika je jasná. Aby se motor točil, musí mít vytvořeno točivé magnetické pole.
U 3f soustavy je to jasné.
Pokud je 1f přívod, dává se rozběhový (běhový) kondenzátor, který posune průběh proudu a napětí ve druhém vinutí a výsledkem je točivé magnetické pole, které sice není kruhové, ale eliptické, ale pro běh motoru to vyhoví.
Jakmile se ale objeví vyšší harmonické, vzniká stojící magnetické pole (např. pro 3. harmonickou) nebo magnetické pole s opačným směrem rotace (např. pro 5. harmonickou). Výsledek ja jasný - pokud je obsah vyšších harmonických příliš velký, více to zatěžuje motor, působí "horší" chod, zvyšuje teplotu...
Pokud budeme mít měnič s trafem na výstupu, pro nějaké zatížení je šance kondenzátorem "doladit" výstup na 50Hz a výrazně tím potlačit vyšší harmonické. Ale pozor, při běhu naprázdno tam může vzniknout přepětí, které může ohrozit jak elektroniku na primáru, tak nějaký "slabší" spotřebič, pokud jej připojíme na nezatížený měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2569
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 13:14    Předmět: Citovat

Jenda_KL napsal(a):
V případě třeba alfy 2 to jedno bude, má měnič.
Já právě Alfu2 mám ale ne zálohovanou UPSkou.Částečně mě to topí samotížně.U měničů se sinusovkou píšou že je právě vhodná na elektronicky řízená čerpadla a o těch co maj modifikovanou píšou opak že nejsou vhodná na elektronická čerpadla.Osobně si myslim že je to jedno když měnič síťové napětí nejprve usměrňuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 19:57    Předmět: Citovat

elektronicky řízené čerpadlo asi zřejmě může znamenat triakem spínané odbočky, nebo jiným způsobem ovládaný motor, ne nutně synchronní motor s měničem, to totiž trochu problém je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 22:02    Předmět: Citovat

TO : mirajab
Použít měnič s výstupem (modifikovaný sinus), je úplně špatně.
Převážná část kotlů, ať už plynových a nebo elektrokotle, je většinou vybavena čerpadly, které pohání 1 fázový asynchronní motor. Ten prostě potřebuje ke své správné činnosti čistý sinus. Použití měniče s modifikovaným sinusem na výstupu, vede k celé řadě problémů, (nedokonalé točivé magnetické pole, přehřívání motoru), a většinou končí zničením čerpadla.
TO : Jenda KL
To že by tam výrobci kotlů, dodávaly čerpadla se synchronním motorem, si nějak nevybavuji. To by to čerpadlo bylo mnohem dražší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 22:25    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
...Čerpadlu to je totiž jedno, pouze je hlučnější.
A jenom trochu dřív odejde, že.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 22:52    Předmět: Citovat

Odejde dřív, to je pravda. Na druhou stranu - jak dlouho a často je provozované na měnič? Předpokládám, že pouze v případě výpadku rozvodné sitě. Takže maximálně pár hodin ročně, možná ani to ne. O životnost čerpadla bych se tudíž z tohoto důvodu asi nebál. Mám za posledních 12 let víc než deset instalací čerpadel zálohovaných obyčejnými UPS a dosud jsem ještě žádné neměnil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 23:14    Předmět: Citovat

TO : feliz navidad
Tak to já jsem za minulý rok měnil 5 čerpadel, které krmil měnič s modifikovanou sinusovkou. Prostě a jednoduše, zařízení se má používat, dle pokynů výrobce.Není k tomu co dodat.
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: po prosinec 09 2013, 0:16    Předmět: Citovat

palmalsport napsal(a):
To že by tam výrobci kotlů, dodávaly čerpadla se synchronním motorem, si nějak nevybavuji. To by to čerpadlo bylo mnohem dražší.
Dnes už je to celkem běžná praxe, čerpadlo "třídy A" jiný motor mít ani nemůže.

Pár čerpadel (typ as.motor) jsem taky měnil, nejpíš právě kvůli tomu, že výpadek trval dost dlouhou dobu a prostě se utavilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po prosinec 09 2013, 0:34    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
... Mám za posledních 12 let víc než deset instalací čerpadel zálohovaných obyčejnými UPS a dosud jsem ještě žádné neměnil.
Mám-li být upřímný, důvod může být i ten, že se málokomu chce udělat stejnou chybu dvakrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: po prosinec 09 2013, 6:54    Předmět: Citovat

V tom to nebude - čerpadla mám stále pod kontrolou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund