Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Žhavená katoda
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá listopad 05 2010, 19:57    Předmět: Citovat

To teda kloubouk dolů. Elektrony jsou dobrý. Já bych taky asi nezačínal jádry olova. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 05 2010, 19:58    Předmět: Citovat

potom napiš, jak se ti změřený výsledky shodly s výpočtem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 05 2010, 20:02    Předmět: Citovat

..Po večerech vyrábím urychlovač.
Cern zklamal, Cust vyvede Čechy na výsluní a konečně tomu přijde na kloub Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá listopad 05 2010, 20:21    Předmět: Citovat

dohonit a předehnat Confused
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá listopad 05 2010, 21:42    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
potom napiš, jak se ti změřený výsledky shodly s výpočtem.
Změřit to bude obtížné - elektrické pole jen odhaduju - je silně závislé na dalších parametrech jejiž měření nejsem schopen provést. Jde mi o to co nejvěrněji to popsat, aby řídicí obvod (doufám dostatečně robustní) mohl pracovat s modelem (na němž bude laděný) stejně tak dobře jako se skuterčným rezonátorem.
Každopádně během příštího týdne se pokusím dát rovnice do kupy a předložím je ke kritice...
Vtipné na tom vše je to, že páni vědci tento problém obcházejí zmatečným popisem, který nemá solidní závěr nebo uvedou jen rovnici pro výpočet emise (Richardsonův zákon) a zbytek okecají... Holt něco jiného je problém popsat a něco jiného je ho řešit. Sad

PS: Děkuji tímto bastlírně neb ta mě přivedla na díru v mém myšlení v této problematice (především ZdenekHQ, který založil vlákno o problematice katody).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2010, 14:09    Předmět: Citovat

vladom napsal(a):
..Po večerech vyrábím urychlovač.
Cern zklamal, Cust vyvede Čechy na výsluní a konečně tomu přijde na kloub Very Happy
Cern nezklamal a LHC funguje - dal jsem nějaké info do rubriky nezařaditelné. Smile

K výpočtům, něco jsem zesmolil, ale nebyl moc čas na revizi, takže je to psáno tak, jak plynuly myšlenky. Nicméně předávám ke kritice již teď .
Díky P.



rezonátor2.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rezonátor2.pdf
 Velikost:  163.99 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2010, 14:59    Předmět: Citovat

Ten ohřev Joulovým teplem bych možná počítal jinak:
k = i_0 / i_heat
P_Joule = P_heat * k * (1 + k/3)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2010, 15:09    Předmět: Citovat

Nevím, jak moc je odpor Ta zanedbatelný oproti LaB6, ale jestli není, tak se to bude ohřívat ještě od proudu tekoucího těmi držáky. Neodhadnu to, nejspíš je to zbytečná připomínka.

Naposledy upravil piitr dne út listopad 16 2010, 14:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2010, 15:20    Předmět: Citovat

Není to špatná připomínka, ano, držák ohřívá katodu nezanedbatelně - tam udělám opravu...
Jaký je myšlenkový pochod výpočtu ohřevu Jouleovým teplem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2010, 15:28    Předmět: Citovat

Proud na jednom konci je I_heat, na druhém I_heat+I_0.
Označím x pozici na katodě od 0 do 1.
Proud na dané pozici zapíšu jako:
I = I_heat + I_0 * x
Spočítám výkon:
\rho = dR / dx
P = int_0^1 \rho * I^2 * dx
P = \rho * (I_heat^2 + I_heat*I_0 + I_0^2/3)
P_heat = P, je-li I_0 = 0
P_heat = \rho * I_heat^2
\rho = P_heat / I_heat^2
P = P_heat * (1 + k + k^2/3); kde k=I_0/I_heat
P_Joule = P - P_heat = P_heat * k * (1 + k/3)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2010, 8:43    Předmět: Citovat

Já teda nevím, jak to máš přesně smontované, ale počítám to jako drát, kterým teče žhavící proud oběma konci a užitečný proud, který vtéká jen jedním koncem a po cestě se rovnoměrně ztrácí. Možná to není správné přiblížení.

Ještě mi došlo, že ten výpočet výše platí jen tehdy, když ten I_heat je konstantní, tedy žhavení je buzeno ze zdroje proudu. Jenže ono klasicky to asi spíš bude zapojené tak, že žhavení je připojené na zdroj napětí a žhavící proud se proudem I_0 trochu snižuje. Pak je ten výpočet složitější, takže ho nebudu psát, ale vychází mi:
k = I_0 / I_heat
P_Joule = P_heat * k^2 / 12
Přitom I_heat je žhavící proud tehdy, kdy je I_0 = 0. Při I_0 > 0 žhavící proud klesne, ale s tím už se ve vzorci počítá a za I_heat se pořád dosazuje ta původní hodnota.

Pokud to bude buzené ze zdroje s nějakým odporem, tak to asi bude něco mezi těmito případy, takže je klidně možné, že se dostaneš na tu konstantu 0,8. Já právě nevím, jak jsi k ní došel, tak nemohu soudit. Jestli je to empiricky stanovená hodnota, tak asi bude lepší než ty moje odhady. Taky nevím, jak to vlastně máš zapojené, takže mě ber s rezervou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2010, 15:24    Předmět: Re: Žhavená katoda Citovat

Cust napsal(a):

Katodu provozuji při 2000 °C v elektrické poli 25 MV/m - tedy jasný výpočet emise dle Schottkyho.
Ochlazování katody bude způsobené:
1. radiací - Steffan-Boltzmann
2. kondukcí - držák katody je připevněn k chladné mědi
3. emisí elektronů - elektrony musí překonat "energetickou bariéru" (binding energy)
Ohřev katody:
4. Jouleovo teplo - způsobené průchodem emitovaných elektronů napříč katodou
5. urychlené elektrony - elektrony stáčené ke katodě dopadají i na katodu a přihřívají ji

Otázky jsou tedy dvě konkrétní:
- nezapoměl jsem na něco?


Základní model máš.
Kdybych ten problém řešil já, asi bych v tuhle chvíli sednul do laborky a měřil, měřil - oměřil závislosti charakteristik na všech vnějších podmínkách. Vznikne ti nějaká n-dimenzionální matice, a na té bych vhodně volenou chybovou funkcí testoval hypotézu, s hledáním co nejlepší shody modelu s realitou, varírováním parametrů.
K něčemu bych se dobral - buďto by mě výsledek uspokojil (což asi první model ne), anebo bych se zahloubal nad tím, jakou funkci tam přidat pro zlepšení shody, přičemž bych nutně nemusel mít pro tu funkci hned po ruce fyzikální vysvětlení - to by se hledalo, až když by se ukázal její podstatný přínos.


P.S. Jinak k otázce, jestli jsi něco nezapomněl? Určitě třeba nebude teplota katody po celém povrchu konstantní. Pokud je to přímo žhavená katoda, nebude po celé délce konstantní ani proud katodou ani el. pole v jejím okolí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2010, 18:45    Předmět: Citovat

Máš pravdu, bohužel měření o kterém píšeš by vyžadovalo stavbu vakuové komory a výrobu vakuových průchodek. Stavby přesného teploměru na vysoké teploty s materiálů s nízkou tenzí par.
Ne že by to byl problém, ale bohužel na to není momentálně čas.
Jde o vytvoření představy/modelu, který jakž takž bude odpovídat skutečnosti. Porovnávat se skutečností budu pak regulátor. Tedy model není cílem, jen cestou jak regulátor korektně nastavit před prvním experimentem.
Spíše mi šlo o to, jestli tam (v přiloženám pdf) není nějaká zásadní bota nebo nedostatek. Zjednodušení a zanedbání některých (dle mě málo významných) vlivů jsem si vědom.
Krom toho už dnes výpočet modelu celého zařízení trvá 3e+8 krát delší dobu než je skutečný čas děje, takže výpočetní doba už by se neměla dále moc prodlužovat, abych se ještě letos dočkal nějakého výsledku (ty jo, kdyby mě během toho vypli proud, tak se asi pos...). Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2010, 18:49    Předmět: Re: Žhavená katoda Citovat

tomasjedno napsal(a):

P.S. Jinak k otázce, jestli jsi něco nezapomněl? Určitě třeba nebude teplota katody po celém povrchu konstantní. Pokud je to přímo žhavená katoda, nebude po celé délce konstantní ani proud katodou ani el. pole v jejím okolí.
To bylo základní zjednodušení celého modelu - katoda je bodová (pro výpočet trajektorie elektronů). Jinak bych se nikdy výsledku nedočkal (i když výpočetní čas by rostl jen kvadraticky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2010, 18:55    Předmět: Citovat

Piitr, díky za výpočet, hodnota moje je stanovená empiricky (hrubý odhad). Katoda je napájena z velmi přesného zdroje ss proudu, který stal několik mých výplat Sad .
Nad výpočtem se ještě zamyslím... Snad to bude přesnější - nicméně drát to není, je to váleček a proud se přivádí po celé válcové ploše jen čela jsou uvolněny - emise.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund