Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Electrolux EW1232F protáčí programátor (vyřešeno)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 26 2010, 18:19    Předmět: Pračka Electrolux EW1232F protáčí programátor (vyřešeno) Citovat

Ahoj všem, tak jsem tu zase. Naše pračka zas stávkuje, projevuje se to takto:

naplním ji prádlem, zavřu dvířka nastavím programátor na A nebo B ( s předpírkou , bez), na teplotě nezáleží a pustím ji. Dříve se ozývalo zřetelné elektrické bzučení hned po zapnutí, a napouštěla se voda.Teď je tichá a jediné co dělá je , že projde celým programem běhěm cca 1 minuty. V jednotlivých fázích slyším jak zapíná čerpadlo na vypouštění, a na konci praní než odblokuje dvířka protočí buben na jednu stranu.
Napouštění vody neslyším.

Měl sem podezření na elektroventil na napouštění. Vymontoval jsem ho a při připojení na 230V cvaká, pojistky nevyhazuje. Jestli otvírá nevím, vodu sem tam nepouštěl- lze to nějak bezpečně otestovat?. Měřil jsem odpor cívky ventilu, je asi 4,5kohm.
Měřil jsem během otáčení programátoru i na konektoru který vede do elektroventilu a nějaké impulsy tam během otáčení jsou.

Dokázal by někdo poradit, jsou v pračce nějaká další čidla která by mohla závadu způsobovat?
Motor pračky asi bude OK když se na konci protočí.
Zaráží mě absence toho "bzučivého zvuku po zapnutí".

Napadá prosím někoho něco?
Tak složitá ta pračka zase není Smile
Díky všem co poradí.
Ahoj
M.


Naposledy upravil mcmlxxx dne so říjen 30 2010, 21:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 26 2010, 19:59    Předmět: Citovat

Já si myslím, že máš problém stejný i pro jiné pračky. Elektroventil je v pořádku, programy jedou, čerpadlo odtoku funguje, stěrače stírají.
Problém bude asi v logice, tzn. snímače, puštění kohoutku vody atd. Tipnul bych si na hladinový spínač, to je ten, který se přepne pomocí tlaku v hadičce, když se napouští voda. Asi bude ve stavu "plno vody". Jistě ho najdeš a stačí odzkoušet přepínání foukáním do hadičky, ale pro jistotu bych to kontroloval měřákem. Taky mohou být rozpojené kontakty (zkorodované, volné ?). Mrkni na schéma a logicky dojdeš k tomu, čím se blokuje napouštění vody a její vypnutí, aby zůstala jen ta hladina potřebná v pračce a nešlo to i k sousedům dole. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: út říjen 26 2010, 21:57    Předmět: Re: Pračka Electrolux EW1232F protáčí programátor Citovat

Dokázal by někdo poradit, jsou v pračce nějaká další čidla která by mohla závadu způsobovat?


Odmeraj topné teleso,skontroluj obvod tachodynama.Točiace sa programátory majú väčšinou za poruchu tachodynamá,ktoré sa nachádza na oske motora.(idú z neho dva vodiče)

_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18673
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st říjen 27 2010, 6:13    Předmět: Citovat

V mechanickém programátoru jsou alespoň dva stavy posunu , jeden "normální" , kdy se přes několikanásobný převod posouvá zarážka , která otočí hlavním hřídelem programátoru o "zub" a pak zrychlený chod , kdy k tomu protočení dojde ryhle , vyřazením převodu . Na to jsou na programátoru třeba elektromagnety a právě ten může bý mech zaseknutý anebo má povel být sepnutý . Je třeba zjistit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 27 2010, 6:57    Předmět: Citovat

Díky za náměty. Všechno prověřím.
Ještě doplním, že když sem se na to včera díval, byl nadoraz ucpanej filtrační koš na výstupu čerpadla, prostříkal sem to tlakovou vodou a hadici profoukl - je průchozí, otázka je jestli ale není ucpaná hadička hladinového spínače.
Taky je zajímavá myšlenka s elektromagnety v programátoru - to by mohlo být to chybějící bzučení.
Přes víkend pračku rozeberu,a když nic nenajdu, koupím novou.
škoda, vevnitř je jako nová.
Díky všem za rady.

m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: st říjen 27 2010, 9:45    Předmět: Citovat

Hadička hladiňáku sa nezvykne upchať,ale aj tú pre istotu prefúkni
_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: pá říjen 29 2010, 20:57    Předmět: Citovat

Tak sem na tom dnes trochu zamakal, ale stále nevyřešeno. Elektroventil vody otvírá, ověřeno, tlakové spínače spínají - proměřeno, profouknuto. čerpadlo výstupní proměřeno a otestováno, točí se, čerpadlo oběhové taky vyzkoušeno, točí a bzučí - to je to bzučení co sem vždy po zapnutí slyšel. Topná spirála má 38ohmů, těsní. Neumím zkontrolovat spínač dvířek - vedou z něj 3 dráty. Taky sem netestoval spínač vody v bubnu, bez vody mezi výstupy není žádný odpor ani zkrat. Taky si neumím poradit s motorem - vede na něj kopec drátů z řídící jednotky, a už vůbec nechápu, co je ten malej "motoreček" na konci hřídele (viz foto) - snímač otáček? Dá se ten motor vyzkoušet nějak jednoduše bez regulace? Při měření ohmetrem na kartáčích má cca 4ohmy,
Prohlédl jsem také programátor - vypadá v pořádku, nic v něm nechrastí, nic z něj nevypadlo, opticky jsem kontroloval výstupky při protáčení.
Neklidnej jsem z té desky řídící jednotky, tam je to s diagnostikou špatný. na desce je celkem hodně pasivních smd a taky dva integráče s nestandardním označením. Proměřil jsem alespoň diody a opticky zkontroloval kondenzátory. Vše na první pohled OK, deska bez prasklin, oxidace a opalů.
Předpokládám že otáčení toho programátoru organizuje tahle deska Sad
Napadá ještě někoho, na co kouknout? Jsem celkem smutnej, pračka je vevnitř v krásným stavu, hadice jako nový, řemen neprokluzuje, žádný uvolněný spoje atd.



motor.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  motor.jpg
 Velikost:  71.77 kB
 Staženo:  246 krát


prg.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  prg.jpg
 Velikost:  77.16 kB
 Staženo:  217 krát


rj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rj.jpg
 Velikost:  80.8 kB
 Staženo:  228 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: so říjen 30 2010, 21:15    Předmět: Citovat

Takže zdá se vyřešeno. Vyměnil jsem pro jistotu odrušovací člen na přívodním kabelu, udělal rozborku všech konektorů, pročistil WDčkem, programátor jsem vykoupal v isopropylu, desku ŘJ jsem taky umyl, kontakty vypucoval. Zatím sem nezkoušel celý cyklus praní, ale programátor už se neprotáčí, bez připojerné vody poslušně čeká na vodu, a při přetočení programátoru na M - odstřeďování bezproblémů točí bubnem a odstřeďuje včetně odemčení dvířek na konci.
Děkuju všem kdo vynaložil tu námahu a poradil co a jak.
b.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 31 2010, 12:14    Předmět: Citovat

Ahojki - no koukam jak si nekdo dokáže s pračkou pohrát jen proto aby ji nemusel dávat pryč heh a kupovat novou,která stojí za houby... No já mám doma podobnou pračku na opravě - akorát je to typ EW1144F - 1100 otáček a oproti EW1232F má 1100 otáček a ne klasické ale průtokové topné těleso - nutno kontrolovat filtr čerpadla aby byl zajištěn stálý koloběh vody JET systémem skrz ohřev vody a jiný elektromotor... No jde mi o to že ta pračka jede na jedničku ale tekla a byla ve vlhkém prostředí... Opravil jsem ji ale na tišťáku programátoru mám lehkou povrchovou oxidaci desky... Tak by mne zajímalo jak se táto oxidace dá odstranit - jestli má cenu to řešit.. a zbytečně se v programátoru rejpat.. Anebo to nechat tak. Díks. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 31 2010, 14:31    Předmět: Citovat

Ahoj, tak pračka už má za sebou od rána dvě praní a bez problémů. Ano, je to tak, rád si s ní pohraju, když sem ji kupoval stála mě 20000,- protože byla pořádně udělaná. Jsem s ní spokojen, má sem tam odlomenej kus plastu, vevnitř je trošku chycená jedna kovová příčka jak dovnitř vlítla voda když se otevřel šuplík při vyplachování, ale je řemeslně bezvadně zpracovaná oproti jiným pračkám který sem vevnitř viděl.
Pokud jde o oxidaci na tišťáku - na přístupném místě použij starej kartáček na zuby, nejlíp ten malej kulatej, ale nemusí být. Postříkat nějakým wd, kontoxem nebo něčím podobným. Když to nejde takhle, používám jemnej mosaznej kartáček na semišovou obuv. Oxidaci určitě odstranit -roziko svodu nebo destrukce tištěného spoje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 31 2010, 17:00    Předmět: Citovat

S tou cenou ti verim - kdyz se koukam na ten masivní ložiskový domek - myslim to jak jsou v tom nalisována ložiska bubnu řádně od sebe.. a navíc ložiska jsou od sebe pěkně vzdálena pro větší únosnost. kdysi jsem opravoval aeg z roku 1995 - 1200 otáček - to byl stroj - se susičkou... Jediný co jsem na ni menil byli uhlíky - byli tam z vysavače - pane jo komutátor odvařenej...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 06 2010, 8:45    Předmět: Citovat

Přesně tak, všechno to je ještě precizně řemeslně zpracovaný.

mimochodem, kdyby měl někdo servisní manuál k pračce, uvítal bych ho.

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 21:54    Předmět: Citovat

tak si ještě přidám příspěvěk Smile
Po pár praních mi žena řekla, že "to špatně pere", chtěl sem aby mi vysvětlila co to znamená, prostě je ot prej špatně vypraný. Trošku sem o tom přemýšlel a pračku dnes ještě jednou rozhodil a vymontoval to "oběhové" čerpadlo - které má za úkol brát vodu z vany a vracet ji vrchem zpátky na prádlo ( asi sprchování) . Naštěstí to šlo rozebrat. Vrtulka byla totálně zamotaná do vlasů, chlupů, kusů vláken že se nemohla točit. Naštěstí je konstrukce udělaná tak, že to šlo celkem lehce vyčistit pinzetou.
Takže peru zase další zkušební várku Smile

P.S. pro příště až to zase budu rozdělávat, poradí někdo jak u tohoto modelu jednoduše vyndat uhlíkové kartáče motoru? Stačí pračku položit na bok a udělat to zespodu? jak tam ty kartáče držej?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 23:00    Předmět: Citovat

Stačí práčku zvaliť nabok.Uhlíky držia na dvoch skrutkách M4,tie vykrútiš a uhlíky sú vonku.Treba dávať pozor,aby si ich medzi sebou nezamenil,lebo každý je skosený opačne(myslím zbrúsený pod určitým uhlom).
_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mcmlxxx



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 112
Bydliště: Letovice, Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 24 2010, 11:17    Předmět: Citovat

mirosne napsal(a):
Stačí práčku zvaliť nabok.Uhlíky držia na dvoch skrutkách M4,tie vykrútiš a uhlíky sú vonku.Treba dávať pozor,aby si ich medzi sebou nezamenil,lebo každý je skosený opačne(myslím zbrúsený pod určitým uhlom).


Díky moc, už mě nebaví věčně oddělávat ten zadní plech Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund