Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nové webovky
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: so říjen 23 2010, 23:44    Předmět: Nové webovky Citovat

Zdravím,
posílám Vám odkaz na své webovky zabývající se sbíráním starých televizorů a rádií převážně z produkce Tesly. Je tam dost fotografického materiáluvniřků přístrojů.
Snad stránky někomu pomohou při sbírání ,oživování a renovaci. Protože stránky jsou čerstvé,sem tam nějáká chybka asi bude.Na svých stránkám vyjadřuji pouze svůj pohled a názory a nenechávám se strhnout k čistě muzejnímu přístupu ke sbírání.
Odkaz:
http://www.elkytelky.estranky.cz/
Takže přejo dobré pokoukáníčko.
IFo. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 7:56    Předmět: Citovat

Hned na začátku si tedy oprav chybku: Sonet Duo nebyl poslední magnetofon v půlstopém provedení.
Po něm se dělaly půlstopé typy:
Start (1962-1963), hlava ANP910, bateriový, ten už na stránkách máš. Škoda nenormalizovaných korekcí, chybějícího indikátoru vybuzení a mazání magnetem...
Blues (1965-1966), ten byl v podstatě to samé, jen v plastové skříňce
Síťové B41 a B44 (1966-1970), hlava ANP908 - první v plastu, druhý ve dřevěné skříňce, ostatních rozdílů málo
Současně se dělal také bateriový Uran (1966-1969), hlava ANP908, a Pluto (1970-1971) - ten se od Urana lišil hlavně tím, že regulace otáček motorku byla plně elektronická včetně přepínání rychlostí (Uran měl mechanickou změnu rychlosti přesouváním motoru stejné koncepce, jako Start a Blues). Škoda malé skříňky - mechaniky umožňovala použít cívky 13cm, ale přečuhovaly přes okraje. S krytem šlo používat jen cívky 10cm.

A ta obnova přítlačné kladky ve Startu smršťovačkou, homogenita a deformační vlastnosti povrchu důležité pro udržení rovnoměrného posubu pásku jsou v deli nebo přinejmenším někde úplně jinde... proti tomu musí odstředivý regulátor s překrucujícím se řemínkem vypadat přesné jako krystalem řízený pohon. Prostě bych se tím nechlubil.


Naposledy upravil Hill dne ne říjen 24 2010, 8:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 8:28    Předmět: Půlstopé magnetofony Citovat

Zdravím,
pro mě je Sonet Duo stále posledním magnetofonem v půlstopém provedení. Ty tebou popisované typy nikdy neměly masové rozšíření a hlavní větev produkce Tesly směrovala přes typy B3,B4,B400,B5.
Ale jak píšu,je to můj pohled na produkci Tesly,tak jak si ji pamatuji jako malý kluk z toho co bylo na pultech obchodů.
Ty svoje stránky dělám hlavně pro své syny a jejich kámoše,kteři neměly před pár lety pojem o tom co je to elektronka a elektroniku znali jako blištivé skříńky z "Mexikoplacu"po otevření hranic a pádu výroby v Tesle.
Dnes jeden z nich konstruuje Hig END lampové zesáky.
Navštívil jsem několik sběratelů ,ale jejich sbírky sice původních ,ale nefunkčních strojů mi připadalo jako muzeum voskových figur.
Já jdu svou cestou a hlavně si tím trénuju mozek,že jsem ještě schopen měřením si najít závadu. Dnešní elektronika je o něčem jiném,pořadně se "pohrabat" v přístroji už jaksi neumožňuje........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 8:50    Předmět: Citovat

Estránky nejsou svým členěním pro sbírku vůbec vhodné, taky jsem je zvažoval. A taky tedy, když už tady to téma je, zkusím přispět svou sbírkou do mlejna Smile

www.audiotechnika.blog.cz

_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 8:51    Předmět: Citovat

Tak nevím, jestli více, než stotisícová, série šasí B4 (to je ta hlavní větev, mimochodem nejlepší mechanika, kterou Tesla měla, jen ten slabý motor to trochu kazil), na která se v Pardubicích osazovala hlava a elektronika pro B41 a B44, znamená nebo neznamená masové rozšíření. Na druhou stranu je pravda, že ještě dnes se mezi lidmi najde daleko víc "lidových" bé dvaačtyřicítek (pásky se šetřilo, tak lidi dávali přednost čtvrtstopému záznamu, jen fajnšmekři u nás trvali na půlstopém záznamu, jinak šla produkce převážně do Beneluxu), mně se povedlo jednu funkční B44 potkat v Ieperu v Belgii ještě v roce 1992, tak jsem na ní kolegovi rovnou předvedl základní údržbu. Někde to vykecal, takže během posledního týdne, než jsem odjel, měl jsem tam v parádě ještě B400 a B444 Lux Super... potěšilo mě, že ty stroje u nich tak dlouho běhají, i když jsou už v provozu víceméně svátečně, a byl jsem hrdý na Teslu, které jsme kdysi nemoli přijít na jméno, protože v pašovaných katalozích byly tak krásné stroje a jejich parametry, no nekup to... než jsme přišli na to, jak to s těmi parametry vlastně je, bylo po cívkáčích u nás a ve světě dávno předtím.
Svoji vlastní B41 jsem vyměnil loni v Semilech za pár lamp (a to jsem tam sedm let bydlel, jenže tehdy tomu magneťáku nebylo ještě ani 20 let, tak se na něj zřejmě ještě běžně hrálo a nepřekážel).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 8:55    Předmět: Re: Půlstopé magnetofony Citovat

vofo napsal(a):
Zdravím,
pro mě je Sonet Duo stále posledním magnetofonem v půlstopém provedení.........


Po Sonetu Duo byly půlstopé velice úspěšné Urany a Pluta, a typy B41 si také pamatuji z mládí, mělo je spousta známých...

_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 10:02    Předmět: Citovat

Údajně existoval vzácný a málo známý hybrid TESLA URAN K71, rýchlost pouze 9.52 cm/s a celostopý záznam, jinak identický s Uranem, kožená brašna na rameno, používán novináři k reportážním účelům. Jinak, Sonet duo byl (pravděpodobně) poslední československý půlstopý magnetofon osazen výhradně elektronkami, Sonet B3 už měl pár tranzistorů. Ale ten byl 4-stopý.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 10:11    Předmět: Citovat

Ano, toho urana mám, viz moje stránky, odkaz výše.
_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 10:29    Předmět: Citovat

na Tvých stránkách www.audiotechnika.blog.cz mě zaujala Tesla B42 s ručkovým měřákem úrovně (jako třeba B4, B400...) co jsem viděl B42 tak měly žárovkový indikátor bílá - červená, ta blikla jenom sem-tam, tím byl záznam správně vybuzen
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 10:32    Předmět: Citovat

To je zajímavé, já tu žárovkovou B42 ještě na vlastní oči neviděl co jsem měl nebo viděl B42 tak vždy s ručkovým indikátorem. Měls štěstí Smile
_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 15:27    Předmět: Citovat

Měl jsem příležitost setkat se s oběma verzemi indikátoru u B42, z toho se žárovkovou jen u 3 majitelů, pokud si dobře pamatuji. Ostatní byly všechny s měřidlem. Asi to bylo krajové, z jaké výrobní série byly tyto magnetofony přidělené do kterého oblastního skladu.

Dám tu trochu nahlédnout do mých zásob. Zdaleka nemám všechno nafocené, to zpravidla dělám až u plně funkčních a do pokud možno autenticky zrepasovaných kousků. Takže na obrázku chybí Sonet Duo, B700, K10, ZK246, B41, SP210 (ale ta je předělaná na stereofonní s Dolby B), Sony TC209SD... už před lety jsem něco dostal a zase rozdal, takže už nenafotím například B93, B100A a ještě pár kousků.

Obrázek si otevřete v jiném okně či kartě, je poněkud větší...

EDIT: zobrazení v tomto okně zrušeno.


Naposledy upravil Hill dne so březen 24 2012, 9:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 15:59    Předmět: Sbírání Citovat

Zdravím,

je to hezké ,že se to tak rozjelo,snad to pomůže těm co se sbíráním teprv začínají. Já postupně budu své webovky doplňovat tak jak to nafotím a popíšu.
Takže pište,foťte a renovujte. Laughing Laughing Laughing



Tesla ANP 290 B90-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tesla ANP 290 B90-1.jpg
 Velikost:  118.81 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 16:13    Předmět: Citovat

vofo: snažím se, sbírám (a renovuji, obměňuji atd) už 25 let, vlastně od 15ti Smile
_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 17:10    Předmět: Sbírání... Citovat

No sbírat se dá cokoliv,např mobily,staré PC budou jednou rarita protože starou telku či rádio naši dědové šouply na půdu,kde se dají dnes najít,ale tato "nová stará" elektronika končí v kontejnerech,takže málokdo má noteeboky s procesorem 386,nebo mobil Nokii s klasickým sluchátkem na zkroucené šńuře.
Taky telky jak např Salermo,Cavallo a pod. z hybridním osazením PL504,Py 88,PCF 82 byly sice vyráběny ve velkých sériích, ale dnes jsou k nesehnání.Skončili masově v konťasech, každý chtěl barvu.... Cry Cry

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 17:43    Předmět: Citovat

kdyby chtěl někdo z místních zběratelů Pluto nebo uran, nebo B115 válí se tu a fungujou.
Ze zahraničních třeba Uher report 4000, nebo Philips 4419.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund