Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení digitální TV
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5912
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2010, 15:03    Předmět: Citovat

Bude to muset číst hezky pomalu, možná po kouscích. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2919
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2010, 17:25    Předmět: Citovat

Duvsan, nikdy nesúď iného podľa seba Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5912
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2010, 19:17    Předmět: Citovat

Very Happy
Ja len na margo jej otázok a Hillovho výkladu, nič v zlom. Či Ty máš iné skúsenosti, napr. na sebe?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2919
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2010, 19:22    Předmět: Citovat

To mám také heslo, ktorým sa riadim v živote: ,,Nikdy neposudzuj niekoho podľa seba!" iba tak, všeobecne... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: ne říjen 17 2010, 23:26    Předmět: Citovat

Hill
Jé ty seš chytrej, tak už je mi to jasný...
Ale pak mi není jasná jiná věc: Proč ty setop boxy obsahují ten tuner? Když už ho mám v televizoru. Kvůli tomu pak se musí člověk otravovat s dalším ovladačem... Proč to není jenom ten převodník z digitálu na analog, že by to prostě byla krabička do které by se z jedné strany zapojil koax ze zdi, z druhé strany koax do TV, a kromě toho třeba by měla napájení, a jen by to převedlo ten signál celej na analog, ale progamy by si každej mohl už přepínat na televizoru jako dřív? Nebylo by to jednodušší?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 0:24    Předmět: Citovat

Nebylo by to jednodušší.

Buďto by ten set-top-box (STB) musel současně zpracovávat všechny programy, co najde, současně (a těch může být požehnaně, desítky) a nějak je všechny současně propasírovat do televize, aby si vybrala co bude ukazovat. To by ale pak nestál stokoruny, ale desetitisíce.
Anebo by musela televize tomu STB říct, který program má zpracovávat, a to by se výrobci museli dohodnout na nějakém standardním digitálním (ovládacím) interfejsu mezi televizí a set-top-boxem. V podstatě všechny funkce, co máš na dálkáči od toho STB, by musela ovládat ta televize. Pokud vím, tak nic takového neexistuje.

Takže se to řeší tak jak se to řeší - dvěma dálkáči k TV a STB, anebo televizí se zabudovaným kompletním STB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 0:39    Předmět: Citovat

aha, no já myslela že digitální signál je jen řada jedniček a nul... takže jaký hledání? tam prostě ten settop box jenom čte jedničky a nuly ne? jako kdyš stahuju film na netu třeba
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 0:59    Předmět: Citovat

To je sice pravda ,ale treba na to trochu ine sposoby kodovania. Wink
http://chapters.scte.org/cascade/QPSK%20and%2016-QAM.pdf

_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 7:01    Předmět: Citovat

Evo, film stahuješ z netu z jedné konkrétní adresy, z jednoho serveru, na němž je uložený. Ta adresa nahrazuje settopbox.
Tuner v televizi může samozřejmě přijímat i digitální multiplexy, konečně - v televizorech s digitálním tunerem také ty tunery nejsou dva.
Jenže v jednom multiplexu, na jednom kanále, se vysílá programů víc. Je to prostě proud balíčků jedniček a nul, ale převodník musí ještě rozlišit, které balíčky si bude z toho proudu vybírat. Pořád máš naladěný jeden kanál, ale můžeš si vybrat třeba ze šesti programů.
Na něco takového upravovat běžnou analogovou televizi by vyšlo příliš draho, to je snadnější zkonstruovat ji celou tak, aby uměla jak analog, tak digitál. Nebo to udělat tak, jak se to dělá teď - použít televizi jen jako monitor k settopboxu. S tímto uspořádáním se dalo dostat už na velmi rozumnou cenu.
Přitom se sice nevyužije tuner v televizi, často se nevyužije ani dekodér barev (nebo je musí settopbox zakódovat tak, aby jim dekodér v televizi rozuměl, třeba do soustavy PAL), ale přepnout v televizi na tuner nabo AV vstup, na němž je připojený settopbox, je jednoduché a levné. Navíc tento vstup mají snad všechny televize od konce osmdesátých let a povelem přes scart si o přepnutí na AV vstup umí říci settopbox sám, když ho zapneš. Čili televize nevyžaduje žádnou úpravu.
K videu a DVD přehrávači přece televizi v režimu monitoru používáš už dlouho, přitom se nepozastavuješ nad tím, že video má vlastní tuner. Spíše by ti vadilo, kdyby tam nebyl, ačkoliv i takové přístroje se prodávaly.

S mazáním medu o chytrosti na mě nechoď - je tu hromada chytřejších. Jen to v těch širých pláních elektroniky nevidíš, protože koukáš jen na tu stranu, kde je televize, a tam nás je méně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 10:02    Předmět: Citovat

eva22 napsal(a):
... Ale pak mi není jasná jiná věc: Proč ty setop boxy obsahují ten tuner? Když už ho mám v televizoru. Kvůli tomu pak se musí člověk otravovat s dalším ovladačem... Proč to není jenom ...

Tak - existují i TVP, které mají v podstatě ten STB "zabudovaný" v sobě a tím pádem skutečně vystačíš s jedním ovladačem.
Ale to je v podstatě jediná jejich výhoda - ale stejně převádějí digitál do analogu a tím částečně ty výhody digitálu degradují Wink
Např. tady máš jeden od výrobce OVP a tady se zase debatuje o (ne)výhodách takovýchto "hybridů" Rolling Eyes
Nehledě na to, že ten zabudovaný STB byl tak poruchový, že většina servisáků (pokud sama tento "tvp-paskvil" prodala) raději dala zákazníkovi nějaký STB (externí) "zdarma", než by nad opravou "strávil mládí" Shocked Cry
Pokud to bylo ještě v záruce, nositel servisu to většinou řešil výměnou celého modulu STB, pokud byly k dispozici Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 9:36    Předmět: Citovat

Částečně jsem zmoudřel čtením nahoře o STB.Mám na STB koxiální
konektor s digitálním signálem zvuku.Rád bych ho změnil na analogový.
Nechci při poslouchání Prahy II ohřívat místnost televizí zbytečně.
Digitální přijímače AUDIO ze spotřebou pár watů neznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5192
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 10:29    Předmět: Citovat

Tak toto asi vela nezerie...len tak namatkovo: http://www.hoby-elektro.cz/hobyelektro/eshop/4-1-Radioprijimace/0/5/32-ALBRECHT-DR80-DAB-DAB-FM-radio a urcite sa najdu aj ine.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 10:46    Předmět: Citovat

Jenže v pásmu výhledově určeném pro DAB (III.TV pásmo, t.j. do nějakých 240MHz) u nás ještě vysílá analogová televize.
Obávám se, že tento přijímač rozhlasové stanice přidané do DVB-T multiplexu v pásmu UHF neumí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 10:53    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
Mám na STB koxiální konektor s digitálním signálem zvuku. Rád bych ho změnil na analogový.

A co třeba SCART tam nemáš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st říjen 20 2010, 18:08    Předmět: Citovat

Omlouvám se asi jsem se špatně vyjádřil.Na STB mám konektor označený
:"koaxiální digitální zvuk".Potřebuji vědět jaký detektor mi udělá z tohoto
výstupu něco užitečného.Očekávám analogový nf signál.Konektor je
skutečně připojený.
Myslím si že na starém STB byl konektor SPDIF.Ale tehdy mne to ještě nezajímalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund