Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

tda-zemnění
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lachomir



Založen: Sep 04, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st říjen 06 2010, 20:49    Předmět: tda-zemnění Citovat

Prosím o pomoc s dokončením toho zesilovače http://www.ges.cz/stavebnice-g039-ges07800011.html . Koupil jsem hotový modul, napájím ho 12V,1,7amp. a repro 2x10W, 4ohmy. Problém je, že nevím jak ho správně uzemnit, a proto vydává šum. Zapojil jsem ho přes 10k lin. potenciometr- způsobem: výstup z mp3 L+R oba na konec, společnou gnd na začátek a na jezdec oba vstupy do zesilovače. Jediným způsobem jak jsem zabránil šumu je, když se chytnu chladiče a druhou rukou vvšech třech spojů na plošáku- vstup L-RaGND. Nevíte prosím co s tím mám dělat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: st říjen 06 2010, 21:03    Předmět: Citovat

Šum nebo brum ?
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lachomir



Založen: Sep 04, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st říjen 06 2010, 21:30    Předmět: Citovat

Není to brum ani šum, spíš bzučení podobné jak pod dráty vysokého napětí, jen o vyšší frekvenci. Přestane to, když se chytnu chladiče a těch tří spojů, jak jsem už psal. Nebo když dám na prehrávači pause.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 06 2010, 23:22    Předmět: Citovat

jak se to chová, když je odpojen přehrávač?
co to je přesně za zdroj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lachomir



Založen: Sep 04, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: čt říjen 07 2010, 2:03    Předmět: Citovat

Při odpojení se to chová normálně, slabí šum, který po připojení i k vynputé mp3 hned ustane a není slyšet nic dokud ji nezapnu. Zdroj mám nejakou nabíječku, ale blbne to i z baterkama. Taky jsem si všimnul, že když ztlumím zvuk na minimum při hrajícím mp3, tak je slyšet rádio. Je to normální? Chci se ještě zeptat: jak se má chovat zesilovač, když je zvuk v přehrávači na minime a zesik se co nejvíc zesílí. Bude to hrát jenom tiše, nebo z toho budou lézt taky nejaké pazvuky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 07 2010, 4:51    Předmět: Citovat

Když ubereš výstupní úroveň na přehrávači a vytočíš citlivost koncáku naplno, uslyšíš tam hlavně šum sluchátkového zesilovače v přehrávači, protože ten je ještě mezi řízením hlasitosti a výstupním konektorem.
A obvykle se ti do toho nachytá ještě nějaký jiný sajrajt.
Rádio se ti do signálu může dostávat dvojím způsobem: je-li součástí přehrávače, může pronikat přepínačem zdroje signálu na výstup. Není-li, pak do zesilovače pouštíš příliš slabý signál a jeho citlivost máš vytočenou tak, že signálový kablík funguje jako anténa a rádio se detekuje na nelinearitách vstupních tranzistorů konce.
Viděl bych to na to, že ti napájecí a signálová zem tvoří smyčkovou anténu.
Názorné schéma by se hodilo, případně čitelná fotka. Nejlíp obojí, protože druh šumu neslyšíme a možná je to přímo vlastnost přehrávače a bavíme se tu o následku, místo abychom řešili příčinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18681
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 07 2010, 5:17    Předmět: Citovat

A stejně by to chtělo foto celého bazmeku se zdrojem a vedení kabelů .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: čt říjen 07 2010, 7:03    Předmět: Citovat

Taky si dej bacha na to, co z té Mp3 leze. Některé mají velmi špatně filtrovanej výstup od nadzvukových kmitočtů, takže z toho leze bordel hodně nad slyšitelným pásmem. Ono to je určený na sluchátka a u těch to nevadí. Když to připojíš na ten koncák, tak ho přebudíš něčím, co ani neslyšíš a následně asi slyšíš brum přetíženýho zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lachomir



Založen: Sep 04, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá říjen 08 2010, 4:20    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi, patrně se skutečně jednalo o šum sluchátkového zesilovače. Dnes jsem koupil silnější zdroj, a není už slyšet vůbec nic. Kromě hudby, samozřejmě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: pá říjen 08 2010, 4:46    Předmět: Citovat

Jestli jsem měl pravdu s tím přebuzením nadzvukovým signálem - "...Dnes jsem koupil silnější zdroj, a není už slyšet vůbec nic...", tak si dej bacha ať to přežijou výškáče. Ty nic neslyšíš, ale do výškáčů může jít plnej výkon, a na ten nejsou stavěný. Dřív, nebo později se zakouří a je po nich. Podle mně to chce na vstup zesíku dolní propust omezující kmitočty nad 20kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lachomir



Založen: Sep 04, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 20:35    Předmět: Citovat

Zdravím, může mi někdo poradit jak uzemnit pin č.5? Zatím ho nemám uzemnený nijak. Všechny ostatní GND jsem připojil na pin6 a ten pak propojil k napájecí zemi na kondenzátor C7. Vstupní signálovou zem jsem taky připojil na C7 a vstup na pin.1. Nevím ale co s 5-tkou ať ji připojím kamkoli, tak hrozně to šumí. Taky to výdává hrozné zvuky když jedu pres adaptér. Zkoušel jsem asi tři různé 10,12,14V, snese se to jen z 9V baterii a pak to hraje celkem slušně. Nevíte proč? Díky.


tda-mon.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tda-mon.png
 Velikost:  35.24 kB
 Staženo:  65 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 20:44    Předmět: Citovat

Protože to zesiluje humus, který ti leze ze zdroje.
Chce to normální trafo diodový můstek a slušný vyhlazovací kondík...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 21:13    Předmět: Citovat

Vstup 5 se přece neuzemňuje natvrdo, ale přes elektrolytický kondenzátor, který zabrání buzení tohoto druhého vstupu rušivým signálem, ale stejnosměrný pracovní bod nerozhodí. Mínus toho elektrolytu C2 se zapojí co nejblíž vývodu 6.
V každém případě není ve schémátku zakreslený potenciometr na vstupu před C1, vyhoví tam jakýkoli logartmický potenciometr s odporem dráhy do 100k. Tím nastavíš hlasitost, protože zdroje signálu dávají obvykle podstatně víc, než potřebuje vstup zesilovače. Když tam máš poťák 10k, neškodí mezi jeho běžec a zem zapojit keramický kondenzátor asi tak 1n5.
Při použití potenciometru s vyšším odporem samozřejmě musí mít ten kondík v odpovídajícím poměru menší kapacitu, t.j. s poťákem 100k tam vyjde kapacita jen 150pF, jinak budou slyšitelně ořezané výšky.
Máš tam ten potenciometr zapojený jako potenciometr nebo jako reostat?

No a ten dostatečně dimenzovaný zdroj s dostatečně velkou filtrační kapacitou je samozřejmě nutný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lachomir



Založen: Sep 04, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 21:40    Předmět: Citovat

Potenciometr tam chci dát 10k lineární. Myslíte, že ho můžu použít? Vycházím ze součástek, které mám doma - pak ješte 50k logaritmický, ale ten je stereo ze 6-ti pin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 21:55    Předmět: Citovat

Jistě. Na tom vstupu nepotřebuješ signál, protože se přes R6 přivádí z výstupu horního zesilovače (pin 10) přes R1, R6 a C5 na invertující vstup spodního zesilovače (pin 4). Naopak, každý signál by byl na vstupu 5 v můstkovém zapojení nežádoucí.
Vazba vzniká na odporu R3 a je taková, že na výstupech obou zesilovačů máš stejné signály, ale v protifázi navzájem. Čili máš dvojnásobné výstupní napětí, což u stejného reproduktoru znamená čtyřnásobný výkon.

Lineární potenciometr použít můžeš, ale má jednu nevýhodu: ucho nemá lineární závislost, takže s otáčením běžce od země poroste hlasitost v první čtvrtině dráhy strmě, téměř skokem, dál už se ti však bude zdát, že se hlasitost téměř nemění. Proto se dělají logaritmické poťáky, aby se při poslechu zdálo, že hlasitost stoupá rovnoměrně s otáčením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund