Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

trafopájka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7867
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 22:54    Předmět: Citovat

Mnohé impulzní zdroje nemají moc rády zkrat. V trafopájce máš navíc hrozně tlustý sekundár, takže většina výkonu se fakt protopí na části s největším odporem, tj. na pájecí smyčce.
EDIT: Opraveno.

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne po červen 27 2016, 23:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 23:03    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Mnohé impulzní zdroje nemají moc rády zkrat. V trafopájce máš navíc hrozně tlustý sekundár, takže většina výkonu se fakt protopí na části s nejmenším odporem, tj. na pájecí smyčce.
Chceš říct, že část obvodu s nejmenším průřezem má nejmenší odpor, tak proto nejvíc topí??Už tu Okenu nechlastej, člověče, máš to po ní nějaký zmatený ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1252
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 29 2016, 9:10    Předmět: Citovat

Sekundár má proti pájecí smyčce 6-ti násobný průřez, takže smyčka snad není zkrat, ale zátěž... tzn. 15% tepelné ztráty bude v sekundáru a zbytek na smyčce - nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2016, 15:08    Předmět: Citovat

Zdarec chlapi,nechtělo se mě tu číst těch cca 10 stran vlákna byt zajímavého ale zeptám se na něco spíše jiného,mám dvě trafopájky jednu doma /ten novější model/ a jednu na chatě starší snad z 60 let když jsem ji dostal jako začínající radioamatér vyrábějící krystalky až po nějaký ten superhet coby 13 letý hoch.
Nicméně jsem po tolika letech i s touto trafopájkou nadmíru spokojen a mimochodem si nepamatuju že by mě odešel primár ani po cca 2min. nepřetržitém provozu kdy např. roztavuji to tepelné pl. lepidlo a něco opravuji menšího kde se s tou tavnou pistoli nedostanu či podobně.
Z tohoto pohledu mám asi nějaké vyjímečné pájky oproti těm zde zminovaný s životnosti max.20 sec.
Ale ted k věci,vyměnil jsem po celou dobu užívání té staré trafopájky jen obal /pl. pouzdro za nové /původní byl ještě z bakelitu a nějaké ty pády prostě nevydržel.Nyní ale zápasím s vypínačem který jsem rovněž kdysi už musel vyměnit za jiný /neoriginální/ted jsem to nahradil vypínačem byt tam pasuje a jiný nemám takže bud onn či off a musím na to myslet a vždy vypínat ted navíc problém sehnat žárovku 6,3 V čili nepoznám kdy je vyplá či zaplá takže jsem se nejednou spálil.Našel jsem sice /novější lepší mikrospínač/v Tipě ale bez té kolébkové páčky ,nevíte kde ji sehnat ?Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9660
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2016, 17:32    Předmět: Citovat

bez urážky teda: i já mám trafopájku cca 30 let starou z lepších časů model 1TRP 2-73 220V/75VA nebude lepší koupit zcela novou ? mám, pravda, sentiment pro staré věci ale stejně...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne čt červenec 21 2016, 17:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7867
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2016, 17:34    Předmět: Citovat

Myslím, že můj Kyjovan ETP III z roku cca 1999 klidně pojede 2 minuty, kdyby bylo potřeba. Po nějaké době začne být trafo horké, pak je vhodné udělat přestávku.
citace:
ted navíc problém sehnat žárovku 6,3 V

Vážně? http://www.gme.cz/zarovka-z-6-3-e10-300ma-p510-112
Pokud ti jde jenom o indikaci zapnutí, tak tam vyhoví jakákoliv vhodná žárovka na 6 až 12V.
Dále se určitě dá sehnat nějaký tlačítkový spínač bez aretace.
http://www.gme.cz/p-h8301je-b-p631-331
http://www.gme.cz/p-c1501ab-p631-201
V mojí páječce je nejspíš od začátku Obzor MKO 16-01/15.
http://www.obzor.cz/eshop/mko-16-01-15



MKO 16-01-15 pic02.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MKO 16-01-15 pic02.gif
 Velikost:  6.23 kB
 Staženo:  52 krát


MKO 16-01-15 pic01.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MKO 16-01-15 pic01.jpeg
 Velikost:  12.13 kB
 Staženo:  59 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9660
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2016, 17:38    Předmět: Citovat

žárovka z předního světlometu jízdního kola nebo osvětlení stupnice starého radiopřijímače 6-7V pasuje
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2016, 18:17    Předmět: Citovat

ETP III pojede klidně i čtvrt hodiny v kuse, akorát se začnou tavit kryty (trafo si začne gravitací "dělat" cestu k zemi) a odpadají plastové spony z vývodu ke smyčkám, ale trafo a ostatní netavící věci to přežijí.

Aneb jsem tak před 15 rokama načapal ségry, jak se snaží s mojí pájkou a tyčkou klepířského cínu vyrábět nějaké ozdoby - smrad a řev to byl strašný Evil or Very Mad .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9660
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červenec 22 2016, 5:40    Předmět: Citovat

Velmi slabým místem jinak dobré čs. trafopájky je montáž pajecího hrotu na dva šroubky M3, závit v měděném sekundáru se snadno strhne, opravovalo se všelijak amartérsky na stránkách dobového AR apod.
Jinak se hodí na svařování PE fólie a výrobě ochranných obalů LP desek.
Trafopájka = atribut bastlíře

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8805
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá červenec 22 2016, 6:55    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
žárovka z předního světlometu jízdního kola nebo osvětlení stupnice starého radiopřijímače 6-7V pasuje

konosuke napsal(a):
Velmi slabým místem jinak dobré čs. trafopájky je montáž pajecího hrotu na dva šroubky M3, závit v měděném sekundáru se snadno strhne, opravovalo se všelijak amartérsky na stránkách dobového AR apod.

Tak zrovna z předního světlometu bych nedoporučoval (6V; 0,5A - větší baňka a ta by do orig. stínidla-trubky ani nevlezla), to už spíš ze zadního (ta je jako ta stupnicová 6,3V; 0,3A menší baňka).

A závit M3? Jak u koho.
Já mám tuto "bakelitovou" trafopájku (TRP1 - 55) už od r. 1961. Bakelitové kryty X* rozmlácené, X* polepené - zato závity M3 původní (pro nevěřící mohu vyfotit, pokud bude zájem) Shocked Rolling Eyes
Mj. - píšu o ní už na 1.str. tohoto vlákna (a ještě i v některém jiném).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9660
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červenec 22 2016, 7:01    Předmět: Citovat

Původní šroubky z fabriky (nejspíš ocel) jsem nahradil mosaznými a drží, žárovka z kola má sice větší bambuli ale existuje i taková 6.3V s protáhlou baňkou která se do krytu vejde.
http://www.conrad.cz/zarovka-pro-osvetleni-stupnice-barthelme-e10-6-3-v-1-9-w-300-ma-00266392.k549269?icc=category-carousel-2level&icn=toprate-zarovky-pro-osvetleni-stupnice

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá červenec 22 2016, 7:23    Předmět: Citovat

No tak to se přiznám že takovouto spršku reakcí jsem skutečně nečekal,no zkusím všeobecně zareagovat pokud se mě to podaří od shora.Jak jsem uvedl přepínač koupit není problém v nedaleké Opavské Tipě bez násilí za pár krejcarů horší to je s tou aretační páčkou ,nakonec to budu muset nějak zmastit z nějakého plastu.
Koupit novou trafopájku jen kvůli spínači je myslím kravina ,obzvlášt když ji používám velmi málo na chatě 400,- vrazím raději jinde,ty doporučované linky s /vypínači/mě nevyhovují ,musí se pořád na to myslet a po ukončení letování zase vypnout což je nepraktické takový tam mám a navíc jsem naučen na samovypínání pokud povolím prst z té novější pájky,tak se odpojí a je klid.
Ano ta žárovka by to eliminovala pokud bych sehnal tu kolem 6V ale problém všude mají jen kolem 3,5 a pak až 12 V což mám také a jedna mě už uhořela tak dám aspon pro identifikaci že je pájka v provozu tu 12V i když jsem byl zvyklý na dobré osvětlení.Ta od kola ano se nehodí což je i zde potvrzeno jinými členy fora jak odběrem tak velikostí banky /nevleze do kulatého směrového stinítka.
Už si ani nepamatuju jak byli ty první CZ pájky s vypínačem řešeny určitě ještě ne mikrospínačem jak dnes myslím dost primitivně nějakou pružinkou z plechu či podobně.
Také jsem dal pro úchyt vlásenky M4 závit a mosazné šroubky v větší hlavou což vyhovuje k mé spokojenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá červenec 22 2016, 8:02    Předmět: Citovat

Pokud se týká stržených závitů, už toho bylo napsáno dost. Z vlastní zkušenosti však musím říci, že pokud se na koncích pájecí smyčky udělají kruhová očka, tak při dotažení šroubku se tento nevyvrací jako v případě rovných konců smyčky a závit tím netrpí. Jedinou nevýhodou je, že se musí při výměně smyčky vždy celý šroubek vyšroubovat, ale to se dá vydržet. A když se na smyčku použije fosforbronzový drát určený pro venkovní vedení, je její výdrž hodně slušná. Mám to léty prověřeno.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8805
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá červenec 22 2016, 8:08    Předmět: Citovat

Hydrawerk - Stejné foto µ-spínače OBZOR (MKO 16-01-15 pic01.jpeg) tu už dával už. Mutant dávno:
Mutant v ne březen 24, 2013 6:28 pm napsal(a):
Jednu oranžovú by som rad ešte oživil, no neviem kde v SK zohnat orig. spínač, nechcem to prerabat na iný. Pôvodný je OBZOR MKO 16-01/15

konosuke napsal(a):
... žárovka z kola má sice větší bambuli ale existuje i taková 6.3V s protáhlou baňkou která se do krytu vejde.
http://www.conrad.cz/zarovka-pro-osvetleni-stupnice-barthelme-e10-6-3-v-1-9-w-300-ma-00266392.k549269?icc=category-carousel-2level&icn=toprate-zarovky-pro-osvetleni-stupnice
Ano, tato se vejde, ale není to byciklová, ale zase jen stupnicová Shocked

Na str.7 tohoto vlákna popisuju mnou vyrobenou trafopájku, kterou se mnou ovšem později vyhandloval kamarád.
Tl. spínače jsem vysoustružil z texgumoidu a jako spínač byla použita jedna část kontaktů z nějakého karuselu (získal jsem je tehdy ve vsetínském radioklubu).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne pá červenec 22 2016, 8:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: pá červenec 22 2016, 8:10    Předmět: Citovat

Žárovku do ETP III by měli mít v GME:
http://www.gme.cz/zarovka-z-6-3-e10-300ma-p510-112

Apropos, jakým nástrojem se tam šroubuje, resp. mění, když je utopená v tělese?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
Strana 10 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund