Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh pre šikovného programátora
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 24 2010, 15:03    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Před více jak 2500 léty vybádal pan Pythagoras, že dva tóny znějí libozvučně, pokud poměr jejich frekvencí je vyjádřen malými celými čísly....

Potíž je právě v těch malých celých číslech: používáme nikoli pythagorejské, ale temperované ladění s jednotným poměrem frekvencí sousedních půltónů tak, aby se v oktávě dosáhnlo kmitočtu dvojnásobného: půltónových intervalů do oktávy je 12, musí mít tedy poměr dvanáctá odmocnina ze dvou. Což nedá v důsledku vlastně žádný čistý interval, vždycky se mírně liší. I to je jedna z příčin, proč liché harmonické působí rušivěji, než sudé, zejména v akordu: prostě tam Pythagorovi nesedí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá září 24 2010, 15:13    Předmět: Citovat

ale jde harmonické, nikoliv o akord Hille, myslim, že zbytečně zobecňuješ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 24 2010, 16:02    Předmět: Citovat

Jen jsem reagoval na toho Pythagora, kterému ještě nikdo výzkum harmonických nepřipsal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá září 24 2010, 20:11    Předmět: Citovat

http://fono-art-studio.cz/lampove-zesilovace/elka-nebo-tranzistor/ :
citace:
Trioda kreslí více v sudých harmonických, tedy ladí v oktávách a našemu sluchu tolik nevadí. Pentoda a polovodiče kreslí více v lichých harmonických, na něž je ucho citlivé (disharmonie).

To jsou věci! Interval jedné oktávy nevadí, dvou oktáv je disharmonický, tří oktáv zas nevadí, čtyř vadí .....
Radši si zahrát na vadí - nevadí.

Jinak přirozené a temperované i další ladění mají jeden interval totožný, a to je právě oktáva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá září 24 2010, 20:58    Předmět: Citovat

sqad napsal(a):
Myslím si že ,,elektrónkový" signál môže byť tranzistormi pri meraní spracovávaný a nebyť nimi znehodnotený, ak tranzistory v meracom prístroji pracujú v neprebudenej a čo najviac lineárnej oblasti, preto som aj spomínal, že meriame s prebudeným lampovým zosilňovačom - myslel som, že tým bude ním spôsobené skreslenie vstupného signálu rádovo vyššie, ako skreslenie spôsobené meracím reťazcom...
myslíš, že někdo navrhne měřák/zesák tak, aby byl nelineární (a ty další věci o kterých píšeš a o kterých si nejsem jist jestli tomu (výrazu) stopro rozumím)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
proel64



Založen: Jan 28, 2007
Příspěvky: 464

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 7:43    Předmět: Citovat

Eventualne toto vysvetlenie sa mi zda najprijatelnejsie.A dokazovat nieco ine nejakym supermeranim je uplne zbytocne...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tranzistorov%C3%BD_zvuk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 9:05    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
ok1hga vyvoláváš duchy .


nemyslím si, že moje příspěvky by měly být vyvoláváním duchů,
spíše bych to nazval vytažením kostlivce ze skříně . . . .
Vlastně jsem s tím ani nezačal, byl to "Robert_rtt".

Sám se přikláním k definici "tranzistorového zvuku" z Wikipedie.
Také z vlastních zkušeností vím, že co člověk, to trošku jiné uši.
Každý jedinec slyší stejnou věc trochu jinak a podle svých znalostí a zkušeností může potom i jinak hodnotit.

Už si nepamatuji kde to bylo, ale někde jsem četl pojednání o rozdílech sluchových orgánů muzikantů, zvukařů a HiFistů (pohádka o hrbatých a rovných uších), zajímavé čtení.
Pokud to najdu, dám to sem.

A taky doufám, že moderátor, který provede případnou úpravu mého příspěvku, se alespoň podepíše.

Na svoji obranu uvádím, že v mých předchozích příspěvcích nikdy nebyla sprostá, vulgární ani dehonestující slova, či sousloví. Byly to pouze jiné názory.

Všem přeji hezkou sobotu !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 12:27    Předmět: Citovat

Docal by mě zajímalo jaké harmonické produkují různé kytarové efekty jako třeba bustr. Na stránkách http://www.steiner.cz/david/akustika/ je obrázek se spektrem houslí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sqad



Založen: Sep 23, 2007
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 18:00    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
myslíš, že někdo navrhne měřák/zesák tak, aby byl nelineární (a ty další věci o kterých píšeš a o kterých si nejsem jist jestli tomu (výrazu) stopro rozumím)?


Chcel som tým len povedať, že to či elektrónkový zos. produkuje pri prebudení/skreslení párne alebo nepárne harmonické, zmeriaš v pohode aj meracím zariadením, ktoré obsahuje tranzistory, a to s veľmi malou chybou.

P.S.: Toto je asi ďalšia z debát ktorá nikam nevedie. Aj dnes sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú tak ,,prísne technické" videnie (t. j. čo človek nezistil to neexistuje), že sú mi schopní tvrdiť, že nie je možné, aby som napr. počul pískanie netopierov alebo tón s frekvenciou 20kHz... Ale na to som si už zvykol Smile

_________________
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 19:56    Předmět: Citovat

sqad napsal(a):
....
P.S.: Toto je asi ďalšia z debát ktorá nikam nevedie...

Snad bychom si mohli aspoň zopakovat, že cílem vědy (a techniky) je poznat objektivní realitu s vyloučením lidských pocitů, a smyslem umění (a víry) je probouzet v lidech emoce bez větších ohledů na objektivní realitu. Jakmile se jedno začne měřit pomocí druhého, na nedorozumění je zaděláno.

Pokud hudba procházející přes vákuum koncových lamp naplňuje někoho eufórií, neměl by se pouštět do debaty s někým, pro kterého vrcholem štěstí je zanedbatelná výchylka na měřiči zkreslení. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 20:34    Předmět: Citovat

proel64, ok1hga, sqad: nechci se tu hádat o pocitech... Rozlišujte prosím měření a exaktní popis od dojmů, pocitů a víry....

Bernard, jako vždy jsi vystihnul nejlépe "jádro pudla" Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 20:39    Předmět: Citovat

Zmije napsal(a):
Docal by mě zajímalo jaké harmonické produkují různé kytarové efekty jako třeba bustr. Na stránkách http://www.steiner.cz/david/akustika/ je obrázek se spektrem houslí
Ty liché harmonické je přece ten důvod proč housle připadají všem jako nelibozvučné... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 22:58    Předmět: Citovat

Zmije napsal(a):
Docal by mě zajímalo jaké harmonické produkují různé kytarové efekty jako třeba bustr......[/img]

Když jsem před dávnou dobou takové efekty stavěl, hledal jsem všelijaká moudra. A v nich jsem se dozvěděl, že booster by vlastně měl udělat z téměř sinusového signálu obdélník. Prostě přebuzený limitovaný signál.
V kapele kde jsem dělal zvukaře byl náš úplně první booster udělaný z malého lampového zesilovače. Zjistili jsme, že když se vypne tak ještě chvíli hraje a v určitý moment zní jako přepychový booster. Snížil jsem napájecí napětí tak, až to mělo nejlepší zvuk a použili jsme ho jako předzesilovač s tímhle efektem. To bylo někdy v roce 1967. Jak šel čas získali jsme mimo lampových "40W placek" taky jeden čistě tranzistorový zesilovač o stejném výkonu. Nejdřív velké nadšení a nakonec na něj nikdo nechtěl hrát. Ten zvuk byl prostě jinej, horší. Nedalo se pořádně popsat v čem je to jiné nebo horší, ale bylo to tak. Asi na těch lampách něco bylo.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 23:24    Předmět: Citovat

ano, něco na nich bylo, bylo to naprosto jiné zařízení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elnovy



Založen: Jul 04, 2010
Příspěvky: 797

PříspěvekZaslal: út říjen 05 2010, 15:58    Předmět: Citovat

JISTÉ ŘEŠENÍ NA TENTO PROBLÉM MÁM ...PSAL JSEM VÁM NA EMAIL
NENECHTE SE ODRADIT VYSOKOU ODBORNOSTÍ NĚKTERÝCH PŘÍSPĚVKŮ......................

_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund