Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ETA harmony 2149 schéma
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne září 19 2010, 12:10    Předmět: ETA harmony 2149 schéma Citovat

nemáte prosím někdo schéma od této pekárny chleba? Nereguluje teplotu pečení, jako snímač teploty používá diodu. Ale pak tam jsou ještě nějaké záludnosti s tepelnýma pojistkama dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po září 20 2010, 19:04    Předmět: Citovat

Mám takový dojem, že bych to mohl sehnat - ETA sice už v dokumentaci, co máme v práci v PC schémata nemá (a v papírové dokumentaci je toho obecně taky bídně), ale vím, že v nějaké složce schéma pekárny máme - jen je otázka, jestli se jedná o 2149 nebo 0149 (vypadají trochu podobně).

Ohledně toho snímače - nejedná se o diodu (i když tak vypadá), ale o NTC termistor - v pekárnách mívá tak 100-110K / 20°C (odhadem - kdyby bylo potřeba, tak to můžu změřit) a žádné zálednosti s tepelkama mě momentálně nenapadají - jedna je na fázi, druhá na nuláku, označení TF1 a TF2, teplotně stejné, jen to sem tam bývá zapojené nějak jinak (teď tady mám jednu desku, co má jeden konec primáru napájecího trafa zapojený mimo tepelku, takže se při přerušení té "pravé" pojistky přestane točit motor a hřát těleso, jinak vše OK Smile a program jede dál)

U těchto pekáren se dá zpustit i něco jako servisní menu (no nebo spíš demo režim Rolling Eyes ) - zmáčkne se určitý knoflík, a strčí pekárna do zásuvky (který knoflík, to z hlavy nevím, ale je jen jeden, u každého typu pekárny jiný (žádné dvoj- nebo troj- hmaty) a po chvíli zkoušení se dá najít) a tyto pekárny v tomhle režimu počítají na displeji do 12 (nebo do 10) a při každém kroku spouštějí různé kombinace funkcí (těleso, motor dopředu, dozadu, snad i LEDka, nevím jestli u toho i pípají Rolling Eyes - tohle není jediný typ pekáren, co dělám Smile ) a tenhle režim se dá zastavit dalším knoflíkem, tuším "start" nebo "menu" - pak se zobrazí na displeji určité číslo, co by mělo zobrazovat teplotu (nevím jestli přímo v °C, nebo v něčem jiném, nebo jestli je to v desítkové nebo šestnáctkové soustavě - což u některých pekáren bývá) - zrovna jsem dneska jednu 2149 dělal, a ukázala 23 - a pekla dobře. Teplota by se měla pochopitelně měnit v závislosti na teplotě okolí, takže pájkou nebo zapalovačem by měla jít ozkoušet teplotní sonda Wink .

Takže zkusím během zítřka pohledat to schéma (ale jestli napíšeš typ řídícího IO, tak můžu sehnat aspoň podobné - mám menší sbírku Cool )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po září 20 2010, 19:36    Předmět: Citovat

děkuju je to 2149. Vida říkáš termistor, měřil jsem to kromě toho vzhledu je to skleněný váleček a jedním směrem má 0,5V a druhým nic ,ale kdo ví. Teď si nejsem jist, jestli jsem to neměřil zapojené v desce. Zdá se mi, že špatně reguluje teplotu a přepéká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út září 21 2010, 18:03    Předmět: Citovat

No takže jsem dneska to schéma pohledal - našel jsem jen na typ 0149 (na další pekárny se ETA už s dokumentací nes*ala a poslala jen papíry s nafocenými a očíslovanými díly) - ten jsem nakopíroval, a samozřejmě omylem nechal ve stole Embarassed (poslední dobou klasika) - jestli bude potřeba, tak to pošlu zitra.

Našel jsem ale schéma podobné pekárny (Tefal OW400131) - sice se v pár věcích liší (neexistuje revers motoru, trochu jiné zapojení a číslování součástek), ale obvod pro kontrolu teploty je víceméně stejný - to schéma má dvě části (spodní a horní PCB), které ve schématu sice propojeny nejsou, ale podle označení by se to mělo dát pochopit (trafo je na CN2, silové spoje jsou jen AC1 - L, AC2 - N, MOT+ - motor a HEATER - těleso), zbytek (GND, VCC, VDD, ZC, MT, HTR, BUZ jsou jen signálové, popř. napájecí cesty)

Problém s teplotou může způsobovat buď špatný RT, popřípadě součástky v jeho obvodu (R20, R21, R27, R28, C8 nebo BG3 - fakt nevím, koho napadlo takto označovat tranzistory, ale na desce tak byly Rolling Eyes ) - ty představují dělič napětí pro RT, při kynutí je BG3 zavřený a pekárna udžuje nižší teplotu, při pečení se PORTB.1 uzemní a přes upravený dělič to jde už naplno. Další problémy můžou způsobovat rozhozené napájecí napětí - VCC a VDD by měly mít +/- stejně (stab. 5V sražené přes oddělovací diodu), ale někdy se zadaří, že se třeba přes špatný kondenzátor (pro elyty není v pekárně dobré klima) napětí srazí i o pár voltů a pekárna pak dělá psí kusy.

Jestli je ale špatný ten snímač, tak nejjednodušeji se (podle mě) sežene přes nějaký nejbližší autorizovaný servis - pořád se dodávají a nestojí moc (tak do stovky) - je to jednodušší než nějaké laborování s termistorama Smile .



OW400131.gif
 Komentář:
schéma

Stáhnout
 Soubor:  OW400131.gif
 Velikost:  22.09 kB
 Staženo:  1246 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út září 21 2010, 18:15    Předmět: Citovat

díky moc je to opravdu podobné. Kondíky jsem preventovně vyměnil, a zdá se že to mohl být ten problém, chleba se upekl jak měl.
Ještě jestli se můžu zeptat, přidírají se hřídele hnětačů to asi jinak než výměnou celé pečící mísy nejde řešit viď? jeden jsem vyklepl, ale zjistil jsem , že měl v guferu segerovku a to pouzdro je tam na nýtované. jsem zvědav jestli se ta guma stáhne a utěsní ten šrám po té segerovce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st září 22 2010, 17:00    Předmět: Citovat

Nádoby jsem opravovat ještě moc nezkoušel - většinou to nemělo valný smysl. Navíc by se mohlo po opravě stát, že se buď přidře znovu (a serve náboje řemenic, což je problém, protože je ETA nedodává, tak se musí složitě opravovat) a nebo začne téct (což je taky na dvě věci) - takže raději vyměnit (nová nádoba stojí odhadem tak 600-700kč) a je po problémech Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lantros7



Založen: Nov 22, 2010
Příspěvky: 453

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2012, 12:43    Předmět: Citovat

Co je špatně,pokud se ihned po zasunutí přístroje do zásuvky začnou točit metly?
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5194
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2012, 12:51    Předmět: Citovat

pravdepodobne prerazeny prvok ovladajuci napajanie motora-nejaky triak...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2012, 17:43    Předmět: Citovat

Samozřejmě že triak - zapojení je prakticky stejné (když nepočítám relé na revers asynchronního motoru, co je za triakem), jako na uvedeném schématu - zrovna minulý týden jsem řešil to samé, nic složitého to není, je jen nutné použít triak s podobným Igt, jako původní - nějaké 5mA nebo 10mA jsou ještě v pohodě, 50mA se pořádně nesepnou a u 25mA je potřeba zmenšit R39 - háky se jinak točí jenom někdy a docela pomalu (s nádobou už vůbec ne) Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lantros7



Založen: Nov 22, 2010
Příspěvky: 453

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2012, 19:26    Předmět: Citovat

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lantros7



Založen: Nov 22, 2010
Příspěvky: 453

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 9:20    Předmět: Citovat

Podle schématu jde o triak BTA08600C tedy BTA08-600C 8A 600V.
Pak by stačila i tato náhrada http://www.gme.cz/triaky-do-10a/bt137-800e-p225-032/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 17:48    Předmět: Citovat

Ano, to je sice pravda (přece jsem to schéma kreslil), ale v Etě není nic z C-čkové řady triaků - tam jsou spíš SW-čka - je to hlavně o citlivosti - bude se muset zároveň vyměnit odpor u tranzistoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lantros7



Založen: Nov 22, 2010
Příspěvky: 453

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 0:29    Předmět: Citovat

Je to sice pekárna z druhé ruky,ale po vyjmutí plošného spoje sem tam našel tento triak http://doc.chipfind.ru/stmicroelectronics/btb16600sw.htm
mimochodem,o který odpor u tranzistoru by mělo jít?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 6:44    Předmět: Citovat

Jde o ten R39 (na schématu, označení v pekárně nevím) - je nadimenzovaný na ten triak btb16 600SW (nejmenší ovládací proud z selé řady) a jiný triak by se nemusel tímto proudem dobře otevřít - takže je třeba ho buď vyměnit za stejný typ, nebo zmenšit ten odpor - ve schématu je triak s větším ovládacím proudem (myslím 25mA) a odpor je 390R - akorát je potřeba použít ospor na větší zatížení (myslím že 0,5-1W stačí).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lantros7



Založen: Nov 22, 2010
Příspěvky: 453

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 11:17    Předmět: Citovat

Podle tišťáku,byl měněn pouze triak.
Odpor s tranzistorem S8050 vypadá netčen.



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund