Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Technologický postup laminování

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 10:35    Předmět: Technologický postup laminování Citovat

Potřeboval bych poradit s postupem při laminování. Mám válec cca 80 mm průměr a 700 mm na délku. Potřebuji ho olaminovat tak cca 2-3 mm silnou vrstvou. Ještě nikdy jsem to nedělal, znám to pouze teoreticky (kdysi jsme v modelářským kroužku vyráběli kastle na RC modely). Jaký mi doporučíte postup? Rád bych udělal celej válec naráz, ale bojím se stékání pryskyřice. Mám celej válec nejdřív zabalit do tkaniny a pak to na ní napatlat, nebo udělat dvě vrstvy? Pryskyřice by měla být nejspíš Lamit 109 už proto, že je na válci už použitá.
Díky moc za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18671
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 10:56    Předmět: Citovat

Skrze tkaninu neprotlačíš základní vstvu . Tu musíš nanést nejdříve stěrkou . Neumím si tu práci představit bez pomalého stálého otáčení válce . Pokud máš podmínku bez jediné bublinky , přenech to hned profikům .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 11:01    Předmět: Citovat

první vrstvu bych nanesl pryskyřicí zahuštěnou "bílými sazemi", pak navíjel do šroubovice proužek tkaniny a prosycoval pryskyřicí, to celé opakovat až do žádané tloušťky stěny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 15:37    Předmět: Citovat

Já svýho času laminoval překližkový lodě a dělal jsem to naopak. Jenže jsem laminoval pomocí epoxy 1200. Natáhl jsem tkaninu, našponoval, natuženej epoxid jsem rozředil acetonem tak, aby šel nanášet štětcem a už se jelo. Díky tomu rozředění došlo k perfektnímu prosycení tkaniny až na dřevo, což se dalo kontrolovat vizuálně (změnila se barva ).Aceton se rychle vypařil a jelikož vrstva byla přiměřená konzistenci, tak to nestékalo. Podotýkám, že vrstva tkaniny byla jen jedna. Po vytvrzení jsem to zopakoval. Pak se brousilo a nakonec tmelilo. Tmelilo se epoxidovou barvou základní smíchanou s práškovou bělobou zinkovou. Nanášení stěrkou, nakonec zase broušení a pak stříkání. Výsledek dokonalej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 19:17    Předmět: Citovat

Díky za rady, asi budu muset vymyslet nějakou točnu. Bez ní to asi tak jako tak nepůjde. Nemám na to nijak velký nároky, nejspíš to nebudu ani tmelit a brousit. Tak to asi vyzkouším sám. Mimochodem, co jsou to bílý saze?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 20:35    Předmět: Citovat

bílé saze znamenaly asi mletou bavlnu popřípadě amorfní křemík ale ten se špatně zhání viz směrnice EU , jinak označuje se to též jako tixotropní plnidlo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
doledo



Založen: Mar 13, 2010
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 20:48    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: po prosinec 03 2012, 21:52    Předmět: Citovat

Je možné, aby samovolně (bez tužidla) ztvrdla, cca před 5-ti lety otevřená a jednou použitá pryskyřice z laminovací soupravy? Dnes jsem plechovku s pryskyřicí po této době otevřel a na víku zevnitř byly uplně ztvrdlé nějaké bílé krystaly a zbytek v plechovce také skoro ztuhlý.
Je to po takové době normální, nebo se do plechovky musela nějak při prvním použití dostat třeba kapka tužidla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 03 2012, 22:14    Předmět: Citovat

Většina těch monomerů samovolně polymerizuje, to čemu se říká "katalyzátor" nebo "tužidlo" je vlastně jen katalytický urychlovač polymerace... Takže po 5 letech uložení by asi byla tvrdá jako štolverk i nikdy neotevřená plechovice.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: po prosinec 03 2012, 22:38    Předmět: Citovat

Díky za vysvětlení, to jsem netušil. Vycházel jsem z toho, že např u epoxidových dvousložkových lepidel, z nichž některá mám cca 15 let (možná i více) se mi nic takového nikdy nestalo. Stejně tak epoxy1200 - na pixle je datum 1997 a je krásně řídká.
To se ta laminovací pryskyřice od epoxidových tak liší? Používá se tam jiné tužidlo tak asi jo. V čem je tedy nějaký zásadní rozdíl? Podle mě by mělo jít laminovat i s epoxy1200 nebo je v tom nějaký zásadní problém, kromě doby tuhnutí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po prosinec 03 2012, 23:36    Předmět: Citovat

O aký priemer ide?
Používali sme skelnú punčochu. Tá sa natiahla na valec - jej priemer sa po natiahnutí zmenší - a napatlalo sa epoxidom 1200.
Ale na nete nájdeš nielen sklenú punčochu, ale aj návod na použitie dámskej punčochy.

sklené punčochy

link-y

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út prosinec 04 2012, 1:16    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
Díky za vysvětlení, to jsem netušil. Vycházel jsem z toho, že např u epoxidových dvousložkových lepidel, z nichž některá mám cca 15 let (možná i více) se mi nic takového nikdy nestalo. Stejně tak epoxy1200 - na pixle je datum 1997 a je krásně řídká.
To se ta laminovací pryskyřice od epoxidových tak liší? Používá se tam jiné tužidlo tak asi jo. V čem je tedy nějaký zásadní rozdíl? Podle mě by mělo jít laminovat i s epoxy1200 nebo je v tom nějaký zásadní problém, kromě doby tuhnutí?

Rozdiel je v tom ze teraz musis kupitt novu tak ze vyrobca zarobi....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18671
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 04 2012, 5:45    Předmět: Citovat

Hodně záleží na teplotě uskladnění . No a epoxidová barva vydrží desetiletí , ale tužidlo ztvrdne po pár letech vždy . To , že píšeš laminovací souprava nevypovídá o druhu pryskyřice , která je přibalena . Může to být i polyester . S jeho dlouhodobějším uložením zkušenosti nemám .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út prosinec 04 2012, 8:40    Předmět: Citovat

ano, ta laminovací souprava je na bázi polyesteru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17748
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 04 2012, 23:04    Předmět: Citovat

Olaminovat valcovou trubku neni zase tak jednoduchy, problem je sundat vyrobek z ty trubky Exclamation Ale jde to za pomoci tyhle finty. Trubku plast, zelezo a podobne, hlavne nevsaklivej material, musis nekolikrat navoskovat nejakym voskem aby vznikla co nejtlustsi vrstva alespon 0,5 mm. Drive se pouzivala Pulipasta na lino ci parkety a nebo Karnaubskej vosk. Na to se potom natre PVA separator, kterej na vosku vytvori neco jako igelitovej potah a pak uz se muze laminovat. Jenze PVA asi v malym nesezenes. Dal by se pouzit treba igelit po dylce ho prelepit izolepou a tim nahradit PVA. Pokud bys laminoval epoxydem, tak PVA neni teoreticky nutny. Ale s polyesterem je problem, rozpousti separacni vosk. Rozhodne nelaminuj s Epoxy 1200 ale zajdi do modelarsky prodejny a dej si tam poradit. Epoxy 1200 je lepidlo, laminat z neho je dost gumovej, na laminovani jsou laminacni epoxydy. Jsou na rozdil od Epoxy 1200 jak voda, takze se snadno prosycuje tkanina. Pevnost je nesrovnatelna s Epoxy 1200.
Takze po zatvrdnuti cca 24 hodin to das do trouby a ten separacni vosk se rozehreje a laminatovou trubku z ty vnitrni trubky bez problemu stahnes.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund