Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výměna přívodu z el. rozvaděče vs. revize
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lubosgls



Založen: Dec 04, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 17:43    Předmět: Výměna přívodu z el. rozvaděče vs. revize Citovat

Zdravím,

potřeboval bych pár rad, dělám kompletní výměnu elektro instalace v bytě, prvně bych chtěl vyměnit přívod
EON pro znovu zaplombování rozvaděče požaduje revizní zprávu, jenomže teď jsem navážkách jak postupovat.
Byt je teď celý vyrabovaný a zedníci nastoupí někdy koncem příštího měsíce a nevím jestli je možné mít tak dlouho
rozplombovaný elektroměrový rozvaděč ( abych pravdu řekl, já sám tuto dobu chci minimalizovat ), který je společný pro tři byty a zaplombovaný je i celý kryt. Instalaci v bytě mohu dokončit až po vyzdění jádra a podle rozsahu bouracích prací, které musí prvně posoudit statik, podle toho se budou rozmísťovat elektrické prvky.

1. Revizi kterou EON požaduje je na celý byt nebo jen na přívod?
1a Budu muset mít potom dvě revize? prvně na přívod potom na byt?
2. Nebo je tu další varianta a to že přívod vyměním naposled, to je ale pro mě kostrbatá varianta

3. Proudový chránič mám zvolit, PF7 -25/4/0,03 nebo PF7 - 40/4/0,03, vtomhle bodu si nejsem jist i názory
odborníků se vtomhle ohledu liší. ( hlavní jistič 3x25A ), důvody jsou mě známy, ale přeci jen abych zde neudělal
chyby navíc tu 25ku můho mít za třetinovou cenu

4. Přívod pro sporák , používá se dnes ještě samostatný vypínač? nebo stačí jistič?
polední asi metr bude uložen v zemi, mám ho uložit do chráničky + nějaký přesah ?(CYKY-J 3x2,5)


PS: Rozvaděč jsem ještě nerozplombovával


Naposledy upravil lubosgls dne so září 18 2010, 23:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lubosgls



Založen: Dec 04, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 17:48    Předmět: Citovat

Jen pro info, mám v tomhle směru požadované vzdělání, jen se nepohybuji v kruhu domovních instalací

a ještě jeden dotaz, jak se tváří revize, když rovodnice nemá, náležité doklady, (prohlášení o shodě atd. nevím co se všechno ktomu dává), vím že je dnes pro výrobu takového rozvaděče mít oprávnění

na jeden můj dotaz už jsem mám odpověď revize může být pouze na přívod do rozvodnice
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 18:36    Předmět: Citovat

I když ti to připadá kostrbaté, není to tak: s rekonstrukcí je vždy lépe začít "od konce". Napřed mít kompletně zrekonstruovanou instalaci v bytě, všechno v TN-S až po bytovou rozvodnici (proudový chránič skutečně stačí dimenzovat na jmenovitý proud předřazeného jištění, zkušenosti ukazují, že předimenzování není nezbytně nutné).
V každém případě to jsou zásahy nevyžadující rozplombování měření.
To může počkat až do výměny přívodu.
Teď jde o to, čemu říkáš přívod: je to vedení od přípojkové skříně k hlavnímu jističi nebo vývod od elektroměru k bytové rozvodnici?
Budou oba v soustavě TN-C (t.j. s vodičem PEN o průřezu nejméně 10mm2 Cu nebo 16mm2 Al) nebo vodič PEN rozdělíš už u elektroměru na N a PE, jejichž průřez je při In=25A zdola omezený 4mm2 za předpokladu, že kabel svou délkou nebude vyžadovat průřez větší. Samozřejmě místo rozdělení vodiče PEN na N a PE musí vyhovovat předpisům (postup odbočení, připojení na svorkovnici hlavního domovního pospojení, přizemnění atd.).
Protože přiznáváš, že bytové instalace neznáš, připrav kabely a na rozvodnici a svorkovnici HDP si pozvi elektrikáře, který už to umí, totiž z příruček i odtud se těžko dozvíš, jak správně má toto rozdělení být provedené. Nehledě na to, že pak při revizi ti může způsobit problémy absence štítku rozvodnice, pokud nekoupíš už osazenou s protokolem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubosgls



Založen: Dec 04, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 18:54    Předmět: Citovat

ano, jedná se o vedení od elektroměru k bytové rozvodnici, nulování bylo provedeno, už při výstavbě někdy 70letech, přívod k bytové rozvodnici bude cyky-j 5x6CU

měli to chlapci zkutečně pěkně udělané( všechno pěkně popsané) i izolace vypadala jako nová až mě bylo líto to trhat Smile

pokud bude k revizi potřeba štítek s prokolem, zaměstvatel mě ho při předložení podkladů bez problému vystav
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 19:03    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...proudový chránič skutečně stačí dimenzovat na jmenovitý proud předřazeného jištění, zkušenosti ukazují, že předimenzování není nezbytně nutné...


Zrovna od Tebe bych očekával trochu jiné vyjádření.
Ano, není nezbytně nutné. Jak ukazují mnohadesetileté zkušenosti z provozu domácích elektroinstalací, ani soustava TN-S není nezbytně nutná, ani dimenzování vodičů striktně podle tabulek není nezbytně nutné, ani přizemnění bodu rozdělení není nezbytně nutné, ani ten proudový chránič pro zásuvky přístupné laické veřejnosti v bezpečném prostředí. Většinou se nic nestane.
Je to jen spolehlivější, bezpečnější, případně normou pro nové/rekonstruované instalace požadované/doporučené (nikoli však, v bytě, zákonem nařízené). A podobně je to s naddimenzováním proudového chrániče.
Při jištění 25 A může skrz kontakty chrániče protékat 1,13-násobek (=28,25 A) libovolně dlouhou dobu, a 1,45-násobek (=36,25 A) po dobu až jedné hodiny. Odtud pak plyne doporučení osazovat proudový chránič dimenzovaný o 1 stupeň výše, než je jištění. Je to jen o životnosti a spolehlivosti, o ničem jiném.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 19:29    Předmět: Citovat

Ano, to souhlasí. Normálně doporučuji o stupeň vyšší jmenovitý proud chrániče také. Uvedený chránič je ale od Moellera a ten zaručuje u tohoto typu vypínací schopnost 10kA, přičemž jeho odolnost proti dlouhodobému nadproudu vyhovuje předřazenému jištění s charakteristikou B bez vlivu na životnost. Proto jsem uvedl "zkušenosti ukazují". U chráničů některých jiných výrobců bych samozřejmě přednostně doporučil jmenovitý proud 40A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubosgls



Založen: Dec 04, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 19:33    Předmět: Citovat

ale tenhle Chránič vyhovuje charakteristice typu B, takže by to měl vydržet i za těchto podmínek bez ztráty "kytičky"

EDIT: pan Hill, byl rychlejší
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 20:11    Předmět: Citovat

Ano, v případě Moeller (Eaton) PF7 kombinace 25A/B jistič - 25A chránič vyhovuje. Citace z materiálu Moeller: Max. předřazená pojistka ... In = 25–40 A ... 25 A gG/gL.

Jiná věc je, že centrální 30 mA chránič bych si dal určitě s charakteristikou G, a ten v třífázovém (4-pólovém) provedení PF7 dělá Moeller až na 40 A Smile

Jestli náhodou tohle není právě ten rozlišovací znak mezi těmi dvěma chrániči, o kterých lubosgls uvažuje. On totiž PF7-40/4/003 stojí prakticky stejně jako PF7-25/4/003, zatímco PF7-40/4/003-G stojí dvakrát tolik.

P.S. to jsem zvědav, jak se to bude jmenovat za 2 roky. Chrániče PF7 se tu prodávaly už před lety jako F&G F7.


Naposledy upravil tomasjedno dne čt srpen 26 2010, 20:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1526
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 20:36    Předmět: Citovat

Pro sporák natáhni přívod 3 fázový - CYKY-J 5 x 2,5 , jištěný jističem 3B/16
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6313
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 21:29    Předmět: Citovat

bez vypínače
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 21:53    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
bez vypínače


Na druhou stranu - neuškodí, a někdy přijde vhod. Dělá se i vzhledný v Tangu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubosgls



Založen: Dec 04, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2010, 23:32    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):

On totiž PF7-40/4/003 stojí prakticky stejně jako PF7-25/4/003


máte pravdu že stojí stejně, ale tu 25ku můžu mít
podpultovej za 300,- , 40ka podpultová nejni Smile,

u sporáku jsem se upsal, mám připravenou 4x2.5 a je jištěm 3B16kou, tam mě šlo spíš o praktické zkušenosti jestli se někdo nesetkal s poškozením třeba izolace při přechodu z podlahy nebo ze zdi případnou manipulací, tím že ji dám do chráničky bude jen k dobru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 27 2010, 5:37    Předmět: Citovat

A to sporák zapojíš v TN-C? Pak ale nemá smysl použití chrániče...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 27 2010, 5:49    Předmět: Citovat

Jedno veelmi dlouhé vlákno na téma rozplombování elektroměrového rozvaděče leží v databázi EB a je tam popsáno chování , aby jsi nepotřeboval revizi žádnou , při zachování ampéráže hlavního jističe . Pokud máš eltech vzdělání , tak těch pět drátů další kontrolu nepotřebuje . Jenom by jsi měl kouknout a halavně pochopit rozdíl rozvodu s chráničem a bez něho , případně jejich kombinace .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá srpen 27 2010, 12:02    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A to sporák zapojíš v TN-C? Pak ale nemá smysl použití chrániče...


Na sporák připojený napevno se chránič nevyžaduje. Ovšem dělat bod rozdělení PEN na PE a N až v bytové rozvodnici je fuj (a jinak tam PEN ke sporáku nedostane) a navíc by ten PEN musel být 10 mm2, jinak revizák bude ječet jak Jezinka.
Prostě 5x2,5 - jinak přes to vlak nejede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund