Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odrušovací člen pro LED světla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 19:00    Předmět: Citovat

To dá nápad ......... Scared ......... Cry
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá červenec 29 2011, 8:32    Předmět: Citovat

OK. Na podobnom princípe fungujú i lacné číňanky na tri mikrotužky, ak správne chápem. Pri nových mi merák ukáže aj 4A.
Keďže ledky mám "denné" a ja chcem teplé, musím ich kúpiť. Tiež ma láka kúpiť modré, červené a zelené mám a namiešať to. Skôr, než budem pokračovať v špekuláciách, nepredáva sa niečo hotové? Pripomínam, je tam bajonetka. Ď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5121
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá červenec 29 2011, 9:19    Předmět: Citovat

Ledkovou bajonetku jsem někde viděl, pohledej.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá červenec 29 2011, 13:40    Předmět: Citovat

Mal som cestu okolo mototechny, tak som tam zašiel a i kúpil. Je to nejaká VECTA, 2ks za 2.70€. V jednej je 6 lediek zapojených 2x3 so spoločným predradeným odporom. Akurát neviem, či tie ledky nebudem musieť povyhýňať do strán.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: pá červenec 29 2011, 14:16    Předmět: Citovat

To je zas brutalita,. Je potřeba zjistit kudy se do rádia rušení dostává,.. Pokud anténou (když pustíš cd tak to rušit nebude) tak asi vyhodit světla,. Pokud napájením tak spíše asi odrušovák k rádiu a k světlum dát ten stejný jako k rádiu. Je v tom cívka na kusu feritu a paralelně k tomu kond 1000uF. Je také potřeba zamyslet se nad přívodem napájení k světlum a k rádiu hlavně co se zemnění týká,.. Ale hlavně je potřeba koupit světla které neruší,.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lobcob



Založen: Sep 23, 2006
Příspěvky: 100

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2011, 1:14    Předmět: Citovat

Mám světla LED T794 Světla pro denní svícení DRL16 18xLED 12/24V a ruší mi rádio. Našel jsem drl-wc01 odrušovací člen ke světlům drl116/1w a drl115/1w. Tento člen by měl odstranit řušení příjmu autorádia, které se objevuje u některých vozidel po montáži světel denního svícení. Tak si říkám že výrobce snad záměrně to tak vyrábí. Nevíte někdo zapojení takového odrušovacího členu? Rolling Eyes
_________________
příjemný den
PEPA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2011, 10:34    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Nie čítať?
Ja neviem. Je bežné skúšať farebné LEDky na gombíkovej baterke 3V a prežijú to v zdraví. Ja jaksi počítam s vnútorným odporom tých lediek, ktorý by zasuploval ten predradník.

Máš v tom hokej jak v Trenčíně - na "gombíkovce" tu LEDku nechrání její vnitřní odpor, ale vnitřní odpor té "gombíkovky" - ta prostě tolik proudu, aby LEDku upekla, JEDNODUŠE NEDÁ. Být tebou bych si sehnal trochu studijní literatury, protože s tím co máš mezi ušima TEĎ leda tak něco dokonale zprasíš...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 6:49    Předmět: Citovat

Vyndal jsem s synova auta zadní skupinové světlo které je v provedení "kombinace žárovek a LED" protože tam něco nesvítí. Při letmém pohledu jsem zjistil že ve světle jsou ze zadní strany nalepené asi 2 černé plastové "kostičky", každá s cca 4 vývody (na první pohled vypadají jako relé ale relé to asi nebudou - za provozu hřejí). Téměř jistě souvisejí s těmi LED, co to je? Napadl mě stabilizátor proudu pro LED nebo co to přesně je? Nemám s LED světly v autech zkušenosti.
A proč se používají u LED světel odrušovací členy o kterých je řeč na začátku tohoto vlákna? To když tam je nějaká PWM regulace?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 10:26    Předmět: Citovat

To je jeste v pohode, ja mam v kazde zadni lampe 2 PCB s celkem hustym osazenim SMD... nechapu, ze to poradpo 15 letech vsechno sviti Smile

Neni to neco takoveho? https://www.nxp.com/products/power-management/lighting-driver-and-controller-ics/automotive-lighting-led-driver-ics/single-phase-automotive-led-boost-driver-with-limp-home-mode:ASL150ySHN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 15:16    Předmět: Citovat

Velká část těch LED-kových zázraků pracuje v pulsním režimu s velkou střídou - aby LEDky díky velkému proudu dostatečně svítily a přitom se ale nemusely moc chladit. Setrvačností oka to vnímáme jako intenzivní souvislé svícení (stejně jako např. blikání zářivky nebo obrazovky), ale třeba na záznamu z palubní kamery je to blikání velmi dobře vidět. A pokud takový zázrak nemá dostatečný filtr na straně napájení, tak to, co slyšíš v rádiu, jsou harmonické složky (násobky) frekvence spínání budiče LEDek. (Tohle samozřejmě neplatí pro paskvil 4 seriově zapojených ledek s jedním předřadným odporem.) A když LED-světla ještě zapojí "expert" tak, že vezme napájení někde ve svazku pod palubkou a mínus přikostří někde na čumáku auta (nepotáhne přece dva dráty, když kostra je všude), tak je o dobré rušení postaráno.
Lepší, než vymýšlet a doplňovat nějaké filtry je správnou rozvahou předejít rušení. Nejlepší filtr rušení v autě je (z principu, díky své kapacitě a vnitřnímu odporu) akumulátor. To znamená plus napájení pro LED světla vzít z rozvaděče u akumulátoru (za pojistkou samozřejmě!) a druhý přívod (mínus) táhnout stejným dvojžilovým kablíkem od místa, kde je akumulátor ukostřen. Protože symetrické vedení (i napájecí) z principu nevyzařuje, tzn. neruší ani rušení nepřijímá... Jestli je navíc stejně blbě, jak popisuju na začátku, zapojené i rádio (zejména pokud je montované dodatečně) tak potom dát do pořádku i tento obvod. Další častá hovadina je, pokud je stínění koaxu na straně u antény pripojené na kostru (karosérii) a na rádiu je spojené s mínus přívodem napájení - to je další smyčka na rušení. Když se těmto chybám předejde, žádné dodatečné filtry není potřeba vymýšlet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 20:09    Předmět: Citovat

Jsem to světlo více prozkoumal a je to udělané takto: skupiny LEDek jsou připojeny přes něco co vypadá jako relé ale relé to nebude. Zatím nevím co je to za prvek a co má přesně dělat, nevíte někdo? Na přívodu k tomu neznámému relé je paralelně připojen odpor 16R (to bude nejspíš přídavná zátěž kvůli nějaké kontrole žárovek v instalaci auta)
Dost mě mate ten nápis flasher - protože je to připojené na koncové světlo a flasher by měl být nějaký blikač ne?



relé 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  34.56 kB
 Zobrazeno:  70 krát

relé      1.jpg



relé 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  40.95 kB
 Zobrazeno:  96 krát

relé      2.jpg



schéma.jpg
 Komentář:
 Velikost:  19.04 kB
 Zobrazeno:  64 krát

schéma.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3364
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so září 28 2019, 0:05    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):
Velká část těch LED-kových zázraků pracuje v pulsním režimu s velkou střídou - aby LEDky díky velkému proudu dostatečně svítily a přitom se ale nemusely moc chladit.

No skoro správně až na trochu jiný detail.
PWM se používá proto, že tu LED nemůžu napájet libovolně nízkým proudem skrze definici Vf a taky barvy. Takže se napájí vhodně zvoleným nominálem a pokud je třeba nižší tok, který by byl na proud mimo povolený (nebo dvě intenzity), pak se zařadí PWM. Někdy dokonce PWM mění střídu na základě teploty, abys ještě svítil a LED nepřetěžoval. Pokud to vyrábí nějaký profi výrobce, musí to jít na EMC a taky si to výrobce auta jednou za čas přeměří přímo na autě se všemi dalšími systémy. TAk třeba přišli na to, že jim ve kterési škodovce rušila jednoduchá LED obryska ve dveřích.

V těch černých kostkách může být cokoliv od odporu, přes lineár až po jednoduchý DCDC. Jednoduše by typ stabilizace proudu šel zjistit pomocí měření spotřeby proudu při změnách vstupního napětí. Konkrétní obvodové řešení snad jen pitvou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so září 28 2019, 12:01    Předmět: Citovat

Provedl jsem nějaká měření abych zjistil co jsou 4 vývodové kostky s nápisem "12V Flasher" zač, ale k ničemu zásadnímu jsem nedošel.
Celou zadní svítilnu mám na stole, jsou v ní 3 normální žárovky(blinkr, zpětné a mlhové světlo). Pro brzdové a koncové jsou tam skupiny LED a ty jsou právě zapojené přes ty kostky. Pokud připojím na vstup té kostky napětí tak výstupní napětí u jedné z kostek prakticky kopíruje hodnotu na vstupu (sníženou o cca 1V) a příslušné LEDky svítí. Na výstupu druhé kostky je ale o cca 7V méně než na vstupu takže při 12V je to okolo 5V takže tyto LED nesvítí = problém v té kostce.
Ověřoval jsem i zda ta kostka třeba nějak neomezuje proud do LED a nejspíš neomezuje. Pokud změřím proud z "funkční" kostky do LED tak je stejný jako když připojím skupinu LED napřímo k napájení 12V.
Proč tam ty kostky jsou je mi záhadou.
(na google jsem pod označením 12V Flasher našel trochu něco jiného co vypadá jako normální relé)



flasher.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43 kB
 Zobrazeno:  74 krát

flasher.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 30 2019, 11:08    Předmět: Citovat

Koukni na výstup osciloskopem, jak se to chová při změnách napětí v rozsahu cca 10 až 14 V - jestli je to pulzující anebo jde o zdroj (možná stabilizovaného) proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund