Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozhlas po drátě
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
souba



Založen: Jan 21, 2005
Příspěvky: 706

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 7:47    Předmět: Rozhlas po drátě Citovat

Sehnal jsem tento rozhlas po drátě se dvěmi knoflíky.
Vpravo je klasický přepinač a trafo.
Vlevo není nic.
Pokud si někdo pamatuje co tam bylo budu rád.
Rád bych dal do původního stavu.
Díky za každou informaci.



IMG_4709.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_4709.JPG
 Velikost:  54 kB
 Staženo:  180 krát


IMG_4711.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_4711.JPG
 Velikost:  59.51 kB
 Staženo:  205 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 8:04    Předmět: Citovat

Tohle je v původním stavu, ten pravý knoflík tam je jen pro ozdobu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 9:01    Předmět: Citovat

Levým knoflíkem jsi si vybíral žánr - rock, pop, vážná hudba, mluvené slovo, politické projevy, údernické songy atd... Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ccode



Založen: May 09, 2007
Příspěvky: 194
Bydliště: nedaleko od Prahy

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 9:43    Předmět: Citovat

Já jsem viděl dráťák z CCCP , kde bylo možné volit několik programů přepínačem. Třeba ten knoflík byla příprava na přepínač pro výběr programů tam kde se rozhlas po drátě "vysílal" v šírší programové nabídce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 10:05    Předmět: Citovat

Jako kluk si pamatuju (měli jsme ho doma koncem 50tých let), tak se poslouchala jedině PRAHA 1. Luxembourg nebo Svobodnou evropu tam dát nechtěli Laughing Laughing Wink .
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ccode



Založen: May 09, 2007
Příspěvky: 194
Bydliště: nedaleko od Prahy

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 10:51    Předmět: Citovat

Tu širší programovou nabídku měli pravděpodobně v jiných státech (asi tedy v SSSR , když to tak vyráběli ) U nás jsem také viděl dráťák pouze s jedním "programem" .

Pouze jsem si vzpomněl , že jsem ten ruský dráťák viděl (nebyl provozován) a měl přepínač pro volbu více programů . Proto mě napadlo zda ten "volný" knoflík nebyla příprava pro nějaké exportní verze .

Mimo jiné ten ruský dráťák co jsem viděl měl vestavěné i dig. hodiny s itronama a celkem moderní vzhled.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 13:15    Předmět: Citovat

Vzpomněl jsem si, že kdysi jsem měl v ruce starší skripta z FEL ČVUT a tam se o rozhlasu po drátě psalo jako o perspektivním zařízení a zdůvodňovalo se to že ve srovnání s rádiem (asi ještě elektronkovým) má rozhlas po drátě podstatně nižší spotřebu elektřiny. Tak asi se předpokládalo, že také bude možný příjem více programů a ten druhý knoflík bude funkční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9669
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 13:29    Předmět: Citovat

nebo že by tónová clona která se nerealizovala...dráťák měl leda tu výhodu že fungoval i při výpadku el.sítě
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 13:43    Předmět: Citovat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rozhlas po drátě (lidově dráťák) byl systém pro šíření rozhlasového vysílání pomocí kabelového rozvodu bez použití radiového přenosu. Signál se rozváděl z centrálního zesilovače kabelovým rozvodem. Na výstupu centrální zesilovací stanice byl použit transformátor, který převáděl signál na vyšší napětí (120V, vyjímečně i 600V). Tím poklesly ztráty a sítě mohly být značně rozsáhlé (i několik km). V bytech, ale hlavně kancelářích a dílnách byl rozvod zakončen zásuvkami s ochrannými odpory proti případnému zkratu, do kterých se připojovaly jednotlivé stanice rozhlasu po drátě. Stanici tvořil reproduktor s transformátorkem a regulátor hlasitosti. Vzhledově to byla jednoduchá skříňka s jediným ovládacím prvkem. To byl otočný přepínač, který přepínáním odboček transformátoru skokově reguloval hlasitost. Luxusní provedení stanice mělo výstupní konektor, který umožňoval nahrávat rozhlasový program na magnetofon. Rozhlas po drátě mohl vysílat pouze jedinou rozhlasovou stanici.

V Československu byla síť rozhlasu po drátě budována podle sovětského vzoru. Síť měla zabezpečit nerušené šíření Československého rozhlasu v případě nepřátelského napadení. Skutečně se tak i stalo. V srpnu 1968 po invazi pěti států Varšavské smlouvy bylo po určitou dobu možné podávat informace o dění v Československu pouze prostřednictvím rozhlasu po drátě.

Přestože je rozhlas po drátě minulostí, využívají se obdobné systémy (tzv.stovoltové rozvody) na sportovištích a ve veřejných budovách.

Rozhlas po drátě v Česku vysílal v letech 1954 až 2000

_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31921
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 20:15    Předmět: Citovat

ccode napsal(a):
Já jsem viděl dráťák z CCCP , kde bylo možné volit několik programů přepínačem. Třeba ten knoflík byla příprava na přepínač pro výběr programů tam kde se rozhlas po drátě "vysílal" v šírší programové nabídce.

Ano, třeba v Moskvě tento systém běžně fungoval, oddělení se realizovalo pomocí AM modulace na nosnou (nosné), položenou v odstupu cca 50kHz nad slyšitelné pásmo. Možná bych ještě nějaká dobová zapojení našel ve starších číslech "Sovjetskoje radio" - přepínání se realizovalo pásmovou propustí s operákem a diodovým detektorem + nf zesilovač. Na stejném rozvodu fungovaly i běžné transformátorové "bedýnky", jen neměly možnost volby programu = hrály jen "Vsjesajúznoje rádijo"...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2010, 22:01    Předmět: Citovat

Druhý knoflík byl skutečně jen pro ozdobu, aby přístroj designově připomínal skutečné rádio. Rozhlas po drátě byl u nás budován jako dvoustupňová jednokanálová síť s NF rozvodem, takže s využitím druhého knoflíku jako voliče programů se skutečně nepočítalo. Taky že tohle je jeden z prvních modelů, následující typy měly knoflík vždy jen jeden jediný, za to později byly doplněny výstupem pro nahrávání na magnetofon (další pomocné vinutí na transformátorku, kvůli galvanickému oddělení, výstup na pětikolík). V telefonním seznamu na to byly dokonce reklamy: KVALITNÍ MAGNETOFONOVÉ NAHRÁVKY Z ROZHLASU PO DRÁTĚ! Laughing .
Síť byla narozdíl od místního (školního, závodního, nádražního....) 100V rozhlasu dvoustupňová, primární a sekundární. Z výkonového zesilovače byl zpravidla výstup 240V, výkon 1200 nebo 2500W, výstupní napětí se v rozvodném stojanu transformovalo pomocným autotransformátorem na 120V. Jedna zesilovačka byla většinou pro jednu městskou čtvrť a rozvod měl 4-5 větví. Z toho kratší větve byly napájeny 120V přes pomocné autotrafo a delší plným napětím 240V. Modulační síť byla rozvedena z městského radiouzlu symetrickými linkami 1,55V/600 ohm, vedených běžnými páry v telefonním kabelu. Každá zesilovačka měla dvě modulační linky, hlavní a záložní, záložní byla pokud možno vedena jinou trasou (po jiném kabelu), aby i v případě poruchy na kabelu byla modulace funkční. Pak měla ještě linku pro zpětnou kontrolu kvality výstupního signálu zpět do radiouzlu. Dálkový přenos modulace byl stíněnými rozhlasovými páry v kabelech. V nouzovém případě se ale jako náhradní zdroj modulace používal i VKV tuner, naladěný na Prahu. Bylo to většinou autorádio v rozvodném stojanu. Mělo vyřazené krátké vlny (ano, jako za protektorátu!) protože jednou se stal případ, kdy nespokojený zaměstnanec tehdejších Spojů pustil do dráťáku z tohoto rádia Hlas Ameriky.... Laughing .

Na primární síť byly napojovány účastnické trasformátory, které se daly přepínat na 120V nebo 240V a napájely sekundární 30V síť. Trafo přenášelo výkon 15 nebo 30W, bylo více typů. Jedno trafo ukrmilo třeba celou stranu ulice rodinných domků, nebo tak 2 paneláky. Sekundární rozvod býval ocelovými vodiči, byly po letech tak prorezlé, že se lámaly pod rukama. V lepších případech byly ocelové vodiče izolované, tzv. haketál. V rodinném domku byl přívod napojen z venkovního vedení dvěma jednožilovými kablíky do tzv. růžice, což byla kulatá krabička (zpravidla hned za oknem, kde končily kablíky), kde byl v každém drátu vřazen 150R odpor. Byly tam proto, aby při zkratu ve vnitřním rozvodu (zpravidla dvoulinka) se tento nepřenesl na linku a ta se neodmlčela. Při blízkém zkratu se většinou přetavila 1A pojistka v transformátoru. V paneláku bývaly růžice ve stoupačkách, jedna na patro. Takže při zkratu v bytě se odmlčelo patro, ne ale už celý panelák a porucha se tak dala snadno najít. Vnitřní vedení končilo zásuvkou, do které byla již zapojena tato bedýnka, tzv. účastnický reproduktor.

Primární síť byla většinou vedena dvojicí bronzových vodičů po střechách domů, sekundární síť byla buď hned pod ní, nebo po konzolích přes dvory apod., podle potřeby. Prorezlé ocelové vodiče byly často nahrazovány různými "trvalými provizórii", většinou U vodičem 2x 0,8, tzv. zvonkový drát (spojařsky ranžír). Existovaly i sítě kabelové, používaly se speciální kabely s balónkovou izolací nebo s izolací z pěnového polytetylénu (jako anténní koax) kvůli malé kapacitě mezi žilami.

Byla plánována i síť třístupňová, s napětími 960V -240 nebo 120V - 30V. Měla být v Praze, ale nikdy nic takového (zřejmě i z bezpečnostních důvodů) nebylo uvedeno do provozu.

Rozhlas po drátě u nás vyhrával v letech 1953 (spuštění prvního radiouzlu v Unhošti u Prahy) až 2001 (vypnutí radiouzlu Plzeň, jako posledního v České republice).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st srpen 25 2010, 7:26    Předmět: Citovat

Někde jsem kdysi četl, že ten, co to ovládal se naštval na podřízeného a přeladil to na svobodnou evropu a dostal za to padáka.

Jinak asi před á 6 lety jsem našel dvě takovéto ,,kastle" ještě bakelitové že byly z šedého bakelitu a bílé masky ze předu - nové

Ale to je tak vše co se z ranného dětství nedochovalo.

1. kastli jsem používal jako přídavný reproduktor, ale pozděsi se asi vyhodila, neboť tu doma prostě není.

2. kastle. Měl jsem doma hrajícího ,,jezevčíka" avšak z dost poškozenými magnetofonovými mechaniiky ty jsme odpojili a z dědou jsme začali dělat vestavbu do té kastle od rozhlasu. Což jsme něják nedokončili protože staré totalitní lepičky povolili a nebyly jsmsi jisti 3 ma vývodama kterými byly spojené dva moduly takže to nakonec nehrálo a čekalo že to proměříme. Jenže děda do té doby zemřel a to zůstalo u něj v bytě a asi se to vyhodilo.

3. tí kastli jsem viděl jednou na ulici také v dětsví a ona byla dřevěná a já myslel že je to rádio a málem sem to dotáhnul dobů, jene táta byl u toho a řekl my že to byl dráťák (to by byl malér něco přitáhnout domů co se mi nehodí, nevím že je otec tak choulostivej na nepotřebné věci).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 23:06    Předmět: Citovat

nieje to dávno čo sme spali s rodinou v hoteli v Banskej Štiavnici a tam normálne na izbách ten draťák ešte fungoval, a hral pekne čiste, bol sice bakelitový ale hralo to a dali sa voliť aj tri rozhlasové stanice, celkom na to zaujalo, šikovne to bolo urobené, aj v našom pakenláku v KE mame vedla telefónnych prípojok v obyváku aj pripojku na rozhlas po dráte, ale nikdy nedošlo k tomu aby to fungovalo a to sa písal rok 1976 ked sa panelak postavil, neviem kde tie kavle od tých prípojok dnes vedu a či by sa to dalo ešte realizovať...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17812
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 23:29    Předmět: Citovat

A cim se tyhle site drataku "pohanely" pri tech velkejch vykonech? Paralelni razeni lampickovejch zesilovacu kolem 100W? Nemate nekdo fotku ustredny drataku?
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 23:30    Předmět: Citovat

V jednom horském hotelu na Valašsku je taky síť DR, když jsem tam byl asi před devíti lety naposledy, tak to fungovalo, pouštěli tam myslím Radiožurnál.
Jinak zásuvku DR mají známí v panelovém bytě z 80. let taky, ale prý to nikdy nepoužívali. V našem paneláku z r. 1972 jsem akorát zaregistroval stupačky a krabičky v hlavním rozvaděči na chodbě označené zkratkou DR. Do bytu nám vedou z rozvaděče dvě zvonkové dvoulinky, po jedné šel telefon, vybudovaný až v 90. letech, a druhá je volná. Možná právě pro rozhlas po drátě.
Ještě OT: když u nás zaváděli kabelovku, tak do bytu natáhli kabel složený z koaxiálu a samostatných čtyř vodičů. V účastnické zásuvce ty vodiče nejsou zapojené a do baráku vede jen obyčejný koax. K čemu to mohlo být? Telefon?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund