Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový zesilovač pro sluchátka 32R

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EsoRimmer



Založen: Jul 24, 2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 8:25    Předmět: Elektronkový zesilovač pro sluchátka 32R Citovat

Zdravím,

nemáte někdo nápad nebo návod na elektronkový zesilovač pro sluchátka s impedancí 32R.
Stačí 2x 0,5W - 1W, 20Hz - 20kHz (rozdíl max. 3dB v tomto pásmu)

Nejde mi ani tak o výkon jako spíš o kvalitu a dynamiku zvuku (NE něco jako TDA2030 atd...)

Za veškeré nápady či návodi předem děkuji.

_________________
...Eso
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 8:44    Předmět: Citovat

Proč srovnáváš head-amp, dimenzovaný pro výkon pár stovek mW s integrovaným výkonovým operačním zesilovačem, dimenzovaným na výkon o dva řády vyšší? Když navíc ten výkonový op-amp nijak kvalitou neoplývá (tak-tak je Hi-Fi) - a lampy jsou úplně jiná kategorie použití?
Nechci teď vyvolávat flame na adresu "kulaté lampové limitace" - ale proč nejdeš do nějakého jednoduchého polovodičového head-ampu? Rozhodně to bude kvalitnější než TDA2030 a o mnoho jednodušší než tube-amp...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 8:48    Předmět: Citovat

Už se na to duševně chystám . Na plech postavím lampy , pošlu tam jen žhavení a dospod nacpu trandy . Už se těším .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 8:53    Předmět: Citovat

BOBOBO - a máš výhodu, že můžeš použít i lampy mimotoleranční, mikrofonické, bazarové, s mizernou strmostí nebo bez emise na katodách - a furt to bude hrát stejně... Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 8:58    Předmět: Citovat

Co třeba tohle? http://gilmore2.chem.northwestern.edu/projects/showfile.php?file=cmoy5_prj.htm
Mám tohle zapojení upravené na elektronky ECC82 (v každém kanále jedna trioda) a ECC99 JJ (koncové stupně). Hraje to podstatně lépe než s těmi E88CC, které jsou původně pro VF zesilovače. Při Ua=350V to dává cca 0,3W před náběhem limitace do 32R zátěže, takže na sluchátka výkonu až až, ještě s velkou rezervou. A jako zdroj nemám samozřejmě tuhle "šumařinu" (pozpátku zapojené síťové trafo a sériové žhavení), ale pořádné trafo 2x 320V/70mA + dvě žhavicí vinutí (zvlášť pro ECC82, zvlášť pro ECC99 a usměrňovačku), EZ80 a třístupňový C-L-C-R-C filtr. Jen s LC filtrací se mi podařilo úplně zbavit síťového brumu. Nejlépe mi to hraje s uzavřenými sluchátky Beyerdynamic Galactic DT-231, dokonce ještě lépe než s Koss R8. Samozřejmě jsem zkusil připojit i Koss Porta Pro, což jsou velmi kvalitní, ale otevřená sluchátka, vhodná spíše pro poslech venku (ideální v létě na koupaliště Laughing ).
Hlavně pozor, musí to být celé postavené tak, aby ani při průrazu výstupního kondenzátoru se na zátěži neobjevilo nebezpečné napětí (máš to přímo na hlavě Evil or Very Mad ). Normálně je na výstupním ellytu polovina anodového napětí a i tak jsem je dal na 450V pro jistotu. Navíc tam mám anodovou pojistku, která přeruší anodové napětí, pokud by došlo k průrazu ellytu a ještě zkratu v elektronce (již velmi nepravděpodobné).

Nevýhodou je že to má příkon 50W na 2x 0,3W výstupního výkonu. Prostě nevýhoda OTL..... Jiná možnost by byla použít výstupáky. Tam by potom stačila s rezervou i ECC82, na každý kanál jedna trioda jako koncový stupeň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 9:02    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
...Samozřejmě jsem zkusil připojit i Koss Porta Pro, což jsou velmi kvalitní otevřená sluchátka...

Velmi odvážné tvrzení. Spíš bych konstatoval, že KPP jsou otevřená sluchátka na dolní hraně těch opravdu kvalitních - neboli že typem KPP teprve opravdu kvalitní sluchátka začínají - nebo končí, podle toho, ze kterého konce stupnice se na to pohlíží...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne pá srpen 20 2010, 9:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 9:03    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):

Hlavně pozor, musí to být celé postavené tak, aby ani při průrazu výstupního kondenzátoru se na zátěži neobjevilo nebezpečné napětí (máš to přímo na hlavě Evil or Very Mad )

jo, jinak řečeno solidní jateční kleště Rolling Eyes

http://www.janecek.cz/vyrobky/maso/kleste/

to je "výhoda" těchhle sluchátkáčů bez trafa a ještě bez atestu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 9:14    Předmět: Citovat

Zkusil jsem před normálním uvedením do provozu překlenout výstupní ellyt (jako při poruše) a měřit napětí na 33R odporu, který jsem použil jako náhradní zátěž. Objevily se na něm necelé 4V. Takže v tom bych neviděl až takový problém. I když, sluchátkáče napájené ze sítě jsou všeobecně problém, stačí dvoužilová prodlužka (a co jsem jich viděl), při poslechu opřít nohy třeba o topení a v případě poruchy to může být téměř jistá smrt. Ale to už není problém výrobce. I kdyby se to udělalo v bezpečnostní třídě 2, tak tam pořád bude problém s anodovým napětím. Leda použít elku s co nejmenším Ri, třeba právě tu E88CC a co nejnižší anodové napětí. A samozřejmě výstupák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 9:24    Předmět: Citovat

Jinak k těm Koss Porta Pro, zatím jsem lépe hrající otevřená sluchátka neměl. I když určitě existují, myslím že vzhledem k použití (poslech venku) a zdroji signálu (dnes zpravidla MP3 přehrávač) je nemá asi cenu kupovat. Doma dávám přednost uzavřeným typům, třeba právě těm R80. A hraju z CD nebo z LP, ne z MP3. I když na sluchátka hraju většinou déle večer, abych nerušil sousedy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 10:34    Předmět: Citovat

Morgan Jones tam sice má nějaký ten trafák z 24 na 230, ale tím si stejně vyrábí nebezpečné napětí proti zemi. Ať tak nebo tak, nakonec svěřuješ svůj život pár mikronům dielektrika v elytu, pohříchu čínským.
Co když se u sluchátek užvejká šňůra, pak tam není napětí na 32 Ohm. Dejme tomu při bouřce se na zdroji signálu objeví superponované napětí při blesku a napáchá tam cokoliv, ležíš na posteli zpocenej, máš 1k proti zemi a kolem hlavy přívod. Rolling Eyes
Radši bych věřil tomu výstupnímu trafu nebo aspoň poctivým 6N6P a 30V na anodách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 12:41    Předmět: Citovat

Pokud by Ti nevadil hybrid, tak vyzkoušej toto: http://www.pmillett.com/hybrid_head.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 13:15    Předmět: Citovat

Já mám dobré zkušenosti s tímhle kouskem osazeným JJ ECC802S:
http://gilmore2.chem.northwestern.edu/projects/cavalli2_prj.php

Zdroj proudu ty dva JFety (J112 mají v GME), přidělal jsem tomu fyziologii ze starého Rotelu, crossfeed podle http://gilmore2.chem.northwestern.edu/projects/showfile.php?file=meier2_prj.htm (Figure 4) a nakonec místo operáku jsem tam nacpal radějí JISBOS http://www.diamondstar.de/jisbos/jisbos_design.html s 2SC2238/2SA968 na konci. Hraje to opravdu příjemně a doufam, že dokud mi nezemřou staré Koss "šunky" R/90 tak mám vystaráno, z mé strany relativně jednoduché a moc pěkně hrající zapojení. On už ten samotný JISBOS hraje moc pěkně popravdě Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EsoRimmer



Založen: Jul 24, 2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 15:46    Předmět: Citovat

Jééé toho teda je, díky za názory, zkusim asi ten JISBOS s lampovym preampem a fyziologickou regulací hlasitosti -> asi touhle http://www.belza.cz/audio/lpots.htm
_________________
...Eso
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 22:10    Předmět: Citovat

Ještě jsem trochu zapřemýšlel nad tou bezpečností. Aby skutečně tohle zapojení ohrozilo posluchače, muselo by dojít k sérii značně nepravděpodobných poruch. Nejdřív by se musel prorazit výstupní ellyt. Obvodem by následně musel téci takový proud, aby přetavil kmitačku sluchátka. Ten je ale omezen už odporem v anodě horní triody na cca 100mA a to nepočítám vnitřní odpor triody-takže nakonec poteče ještě méně. Průraz ellytu by skončil maximálně spálením odporu v anodě horní triody koncového stupně, než přerušením kmitačky sluchátka. V krajním případě by se přetavila 63mA pojistka anodového napětí, která je na výstupu filtru. Kdyby skutečně došlo k průrazu ellytu a zároveň přerušení kmitačky či kabelu, objevila by se v místě poruchy polovina anodového napětí proti zemi, a to už nebezpečné je. Toto napětí by se však muselo dostat z přerušené cívky na ušní boltec-tedy překonat membránu a vrstvu vzduchu. Takže skutečně by muselo dojít k souhře velmi nepravděpodobných situací.

Mnohem pravděpodobnější je, že si někdo koupí továrně vyrobený zesilovač se všemi atesty, zapojí do panelákové staré TN-C instalace a při poslechu na sluchátka někde v krabici ukápne PEN. V tu ránu má na kostře (i na sluchátkách) 230V proti zemi......

Myslím že nebezpečnější než tenhle zesilovač je klasický pevnolinkový telefon, hlavně za bouřky. Obvod mikrotelefonu (sluchátka a mikrofonu) je přímo galvanicky spojen s vedením. Je-li závěsný kabel, vytváří se v něm za bouřky napěťové špičky až několika kV (bleskojistky jsou jen na ústřednách, jinak skutečně málokde!). Dalším problémem je křížení kabelů s vedením VN a VVN, kabelové podchody téměř neexistují (viděl jsem závěsný tel. kabel pod 400kV!). Úplně stačí křížení s 22kV vedením na dřevěných sloupech s bílými izolátory z 50.let (a co jich ještě je). Stačí aby se prorazil izolátor, fázové napětí se dostane na konzoli a je vymalováno. Svodový proud přes dřevo sloupu způsobí, že sloup začne v místě přišroubování konzole hořet. Jakmile dřevo vyhoří, konzole vypadne i se šrouby a zůstane viset na prověšeném laně. To se dotkne telefonního kabelu. A co když budu v tu chvíli zrovna telefonovat? Evil or Very Mad .

Zpátky k tématu. Zrovna se mi tu na stole povaluje jedna 6F3P, tedy ECL82. Ona se už zase vyrábí v Rusku u EHX. Přemýšlel jsem proč, když tahle elektronka není určená pro HiFi. Nakonec jsem dospěl k tomu, že je vhodná pro začátečníky(protože si mohou postavit první jednoduchý zesliovač s jednou elkou), jako náhradní díl pro staré přístroje a že by se s ní dal také dobře budit pružinový reverb (hall). Napadlo mě zkusit něco dalšího-opět sluchátkový OTL. Triodu jako předzesilovač a pentodu zapojit jako katodový sledovač. Schválně kolik by to dalo do té 32 ohmové zátěže. Až bude čas a nálada, určitě to vyzkouším.

Jestlipak se někdo rozhoupe a obnoví také výrobu ECL86?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2492
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: pá srpen 20 2010, 22:58    Předmět: Citovat

Ked uz tu spominate tu ECL82. V podstate nieco podobne mam postavene s 6n2p - 6p15p (original 6n2p, EL84 alebo 6p14p). A je to slusne, schema je od Betarona, ktory sem tam sa ukaze aj tu. Pripadne mozem poslat mailom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund