Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Opravdu "kvalitní" sluchátkový zesilovač?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá srpen 13 2010, 19:40    Předmět: Opravdu "kvalitní" sluchátkový zesilovač? Citovat

V srpnovém čísle AR-PE na stránce 18 mne překvapil návod na stavbu sluchátkového zesilovače ve "třídě A" - aspoň to mimo jiné tvrdí autor ing. Jozef Caban. Dále uvádí, že jeho zesilovač má při nastaveném klidovém proudu koncovými tranzistory 100mA v každém kanále výkon asi 160mW na impedanci 8Ω a 120mW na impedanci 600Ω. V dalším textu popisuje celou konstrukci i její nastavení. Část schématu je na první příloze, se zvýrazněnou trojicí tranzistorů, o nichž pojednává část textu, kterou pokládám za velmi důležitou - je na druhé příloze. V posledním odstavci pak autor píše, že do nízkých impedancí jeho zesilovač pracuje ve třídě "B" a dosahuje tak velmi vysokého výkonu - byť při větším zkreslení.

Zaráží mne zde několik protimluvů - pokud je klidový proud koncovými tranzistory T13/T15 (BD139/140) stabilizován pomocí tranzistoru T10 (BC550C) - viz část schématu na hodnotě 100mA, JAK TENTO TRANZISTOR SNÍMÁ ZMĚNU TEPLOTY KONCOVÝCH TRANZISTORŮ V SITUACI, KDY S NIMI NENÍ TEPELNĚ SVÁZÁN??? To funguje jako bezdrátový radiační PIR senzor?
A dále - pokud mají koncové tranzistory klidový proud, JAK PROBOHA DOKÁŽOU PŘEJÍT PŘI NÍZKOIMPEDANČNÍ ZÁTĚŽI DO TŘÍDY "B", která se vyznačuje úplnou absencí klidového proudu = nulovým předpětím bází...???

Co si o tomto myslíte vy, páni BASTLÍŘI?

Bojím se totiž, že mezi publikovanými konstruktéry se šíří jakýsi virus nebo jiná nákaza, původně postihující jen jistého "takékonstruktéra", tvrdícího mimo jiné třeba i to, že člověk je schopen slyšet kmitočty daleko přes 100kHz a podobné "ňamky" - a zapřičiňující naprosto nelogická tvrzení u jinak docela seriózních konstruktérských počinů...



pic 002a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pic 002a.jpg
 Velikost:  92.87 kB
 Staženo:  108 krát


pic 003a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pic 003a.jpg
 Velikost:  88.48 kB
 Staženo:  81 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá srpen 13 2010, 19:49    Předmět: Citovat

achjo, ta fobie z jednoho pana F už je i tu Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 13 2010, 21:05    Předmět: Citovat

Při 100mA je na emitorových odporech po 100mV, to už je dostatečné napětí, aby klidový proud byl ve vyhovujícím rozsahu stabilní i bez tepelné vazby.
Pravda je, že zapojení jede ve třídě AB s vyšším klidovým proudem, odběr sluchátek je proti klidovému proudu tak malý, že žádný z koncových tranzistorů nemusí zavřít, z tohoto pohledu bych si tomu dovolil i říkat třída A.
Samozřejmě, při zátěži nízkou impedancí reproduktoru, už to zase bude AB.
Jinak nic pro netopýry, řekl bych - dvojice BD139/140 je poměrně pomalá, jakkoli to do nějakých 25kHz charakteristiku neovlivní. Ovšem s odezvou na impulsní signál to asi bude poněkud horší, zejména při zátěži reproduktorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6318
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so srpen 14 2010, 15:11    Předmět: Citovat

tak tak, o třídě A se dá mluvit u vysokoohmické zátěže, pak to přechází do AB...
T10 jako PIR detektor fungovat nebude Smile

Hill: ty BDčka zas tak pomalé nejsou ft mají přes 100 MHz, dokonce jsem je zkoušel v diamond bufferu OZ (rychlý) (měření nemám) a rychlost přeběhu tuším neomezovali (pokud bude čas, tak to hodím na bastl desku a ukážu průběhy)...


Naposledy upravil Cust dne so srpen 14 2010, 17:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so srpen 14 2010, 16:10    Předmět: Citovat

EKKAR: někdo za kvalitu považuje tohle, někdo zas třeba až DisPre Smile Jsou prostě lidi kterým tohle stačí, nic to ale nemění na tom, že ty věci na který upozorňuješ jsou fakt "profi" Smile
Pokud jsi neviděl zesilovač z KTE 11/04, tak se podívej sem (str.15). Píšou tam taky zajímavý bludy, třeba že je zkreslení neměřitelné, nebo třeba v nadpisu je napsáno že je bez zkreslení což je trochu sci-fi. Nedalo mi to a zkusil jsem ho, zkreslení se ZV 0.005% a bez ní skoro 1% ("neměřitelné" Smile ). Jinak dle mého názoru hraje líp i CMOY s NE5532 (při 55R zátěži).
Ten jistý "takékonstruktér" jistě chrlí blbosti (ale i některé dobré názory) ale tohle by asi nevymyslel ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so srpen 14 2010, 16:52    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
...Jsou prostě lidi kterým tohle stačí, nic to ale nemění na tom, že ty věci na který upozorňuješ jsou fakt "profi" Smile
...
Ten jistý "takékonstruktér" jistě chrlí blbosti (ale i některé dobré názory) ale tohle by asi nevymyslel ...

Mne spíš udivilo, jak podobné bludy můžou projít redakcí, kde sedí pánové jako je Jaroslav Belza (a další), mnohde prezentující se jako těžká váha v konstruktérství - a že by tohle jen tak pustili? Sám Belza mnohdy doplňuje k podobným zapojením své glosy a komentáře, ale že by tohle schválil bez výhrad?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so srpen 14 2010, 17:03    Předmět: Citovat

EKKAR: no já sice AR neodebírám, ale od ostatních jsem slyšel, že tahle nekvalita je běžná, takže mě to zas tak neudivuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 15:45    Předmět: Citovat

Ale dobu začátků pana Belzy lemuje též pár pomníčků , které vyšly v AR .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 19:21    Předmět: Citovat

No, mne by teda zajímalo, čeho je pan Caban inženýr - jestli elektro, nebo třeba ekonomie nebo snad hnojařiny (pro neznalé = zemědělství). Tvrzení, že stabilizační tranzistor pro nastavení klidového proudu není třeba tepelně spojovat s koncovými tranzistory, nebo že zesilovač s klidovým proudem 100mA koncovými tranzistory přejde při zatížení malou impedancí ze třídy "A" do třídy "B" napovídají spíš té třetí možnosti... I když by i tak měl vědět, že dokud krávě nenasadí dojicí násadce přímo na vemeno (přesněji řečeno na struky), může honit dojicí vývěvu třeba do alelujá - a stejně se mlíka nedočká... Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 20:08    Předmět: Citovat

EKKAR: Hnojař nebo ne, pokud už se sere do elektra, tak by podle mě mohl vědět, že z A-čka se může stát maximálně AB-čko. Já mám školu taky na něco totálně jinýho a elektru rozumím víc než tomu co mám "vystudováno".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 20:29    Předmět: Citovat

Amarok - tesat, vyzlatit...
Pan inženýr zjevně nepochopil "wo co gou", když je schopen napsat takový nesmysl - a redakce naprosto odflákla svou práci, když mu ten blud pustila do tisku Exclamation Exclamation a tím mu ho zoficializovala/autorizovala - dokonce zařazením do rubriky "Vybrali jsme na obálku"... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12467

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 21:56    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Ale dobu začátků pana Belzy lemuje též pár pomníčků , které vyšly v AR .

Ano, vzpomínám si, že jsem měl k jeho článkům v AR zpočátku hodně výhrad. Od té doby chovám k jeho konstrukcím určitou nedůvěru. Podobnou nedůvěru jsem měl i k článkům ing. Klabala.Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 22:33    Předmět: Citovat

Klabalovy konstrukce chodily - ale jen někomu. Mně osobně moc ne. Až později jsem zjistil, že velmi záleželo na materiálu, ze kterého byly vyrobeny desky jeho "tunerů s plošnými cívkami" - prostě se správným materiálem "to chodilo" někdy i na první pokus, s nesprávným se s tím nedalo dělat skoro nic - nebo úplně cokoliv, a stejně "to nechodilo". Kupodivu, tím "správným" materiálem nebyl ten nejkvalitnější tehdy dostupný "modrý" cuprextit (nechával jsem si z něj někdy koncem 80.let desku dělat - tuner nešel ani "rozšumět"; naopak když jsem sehnal rozpracovaný stejný tuner od kamaráda, který měl desku z obyčejného světle hnědého "Gumonu" koupenou z inzerce v "Amáru", tuner jsem asi na šestý nebo sedmý pokus "rozjel" - bohužel, neladil celé pásmo CCIR, končil zhruba na 106MHz - pak vysadil oscilátor)... Podle mého šlo spíš o nedostatečné zhodnocení vlivu různorodosti dostupných plátovaných materiálů panem Klabalem, než o nějakou chybu způsobenou vyslovenou neodborností nebo lajdáckostí autora.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12467

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 23:03    Předmět: Citovat

S tím s tebou naprosto souhlasím. Ano, o neodbornosti nemůže být řeč, ale párkrát jsem se také pokusil oživovat některé desky s plošnými cívkami a výsledky byly špatné. Myslím, že ta technologie se příliš neujala ani na profi úrovni. Možná právě pro špatnou opakovatelnost. Dnes se používá snad jen technika páskových vedení v oblasti GHz. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 23:22    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
,,,párkrát jsem se také pokusil oživovat některé desky s plošnými cívkami a výsledky byly špatné. Myslím, že ta technologie se příliš neujala ani na profi úrovni. Možná právě pro špatnou opakovatelnost. ...

A jak si myslíš, že byly dělané obrazové mf v těch statisících černobílých TV, které se vyrobily v Nižné - myslím že to začínalo Duklou a končilo Laurou, Corinou a asi ještě dalšími - prostě ony staré známé modulovky, kde byl jako nf zesilovač použitý nejčastěji modul s MBA810AS/DAS??? Ty byly celé dělané jako plošné cívky s plastovými vodítky feritových šroubovacích jadýrek - ale co jsem měl rozdělané, tak ať si byly jak chtěly staré, do jedné vypadaly jako rodné sestry, kvalita použitého cuprextitu se vizuálně vůbec nelišila - a to se vlastně stejné jednotky vyráběly beze změny snad 20 let - až do začátku výroby Colorek řady 4xx... Tam byla opakovatelnost výborná - ale jen při zachování stále stejné (ne)kvality výchozího materiálu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund