Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Mánes
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: pá říjen 01 2010, 20:17    Předmět: Citovat

Bravo, je to pěkný obraz. Dejchla na mě atmosféra starší jak 50 let. Wink
A co ty svislé pruhy na tmavém pozadí, máš tam ještě?. Bývají způsobeny zákmity v horizontálním koncovém stupni a potlačovaly se vhodnými tlumivkami např. v řídící a stínící mřížce PL81, ale v tomto případě(3 pruhy = 3. harmonická) to bude spíše vlivem různých "sršivých" výbojů na obrazovce a vn-trafu (prach, nečistoty...). Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: pá říjen 01 2010, 20:48    Předmět: Citovat

Tak prach jsem vyfoukal pořádně kompresorem, vevnitř jako nový, ty pruhy se tam oběšvěj když se mánes pořádně zahřeje, třeba po půl hodině a obraz už je trochu nekvalitnější pak... Jinak ta PL36 si leží na zádech, ten proud do G2 jsem už vyřešil, ted tam teče nějakých 11-12mA pokud si správně pamatuju, musel jsem ale ještě dát k G2 kondík snad 4,7n, nebo tak nějak, protože jsem měl malý účinnostní napětí. Obraz byl neostrej a při přidání jasu se různě stahoval atd...
Mánese občas zapnu jen tak když přijde známej, nebo když něco dělam v bastlírně. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá říjen 01 2010, 21:57    Předmět: Citovat

Arrow http://www.youtube.com/watch?v=YQVG9uqSmC0

Pěkné - ještě nepatrná vert. nelinearita (nahoře - natažené, dolů - sražené) Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: pá říjen 01 2010, 22:00    Předmět: Citovat

No, tak co bys čekal... Dá se to upravit tak, že dam na setoboxu formát 16:9 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2010, 8:50    Předmět: Citovat

Našel jsem novou, orig. zabalenou PL81 (Telefunken).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2010, 14:05    Předmět: Citovat

nenui potřeba Smile PL36 tam vydrží už...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 12:18    Předmět: Citovat

Konečně se mi podařilo zrenovovat Mánesa tak, aby se na to dalo koukat, tak se taky pochlubím.
Výroba je to Tesla Orava, výr. č. 1614275.
Nálezový stav byl dobrý, telka byla jen špinavá a pořádně zadehtovaná od kouření.
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_3724_maly.JPG
Uvnitř vše komplet.
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_3723_maly.JPG
Při renovaci jsem musel k selenovému usměrňovači paralelně připojit kombinaci křemíkové diody a odporu 30 ohm, selen má velký vnitřní odpor, přehříval se a napětí za ním bylo jen okolo 210 V místo předepsaných 244 V.
Bylo nutné vyměnit hodně svitkových kondíků hovňáků a asfalťáků, taky všechny asfaltové elyty byly vadné. Některé svitky byly ale v dobrém stavu a mohly tam zůstat, včetně napěťově hodně namáhaných C144 a C145. Jiné jsou ale kritické a je nutné je vždy vyměnit, hlavně C63, C171, ve vertikálu C112 (způsobuje výrazně nižší kmitočet vertikálu), C114 (má-li i nepatrný svod, není možné nastavit dostatečný vertikální rozměr), v horizontálu C133, C134 (teplotní nestabilita kmitočtu, nemožnost seřídit buzení). Dále bývá většinou vadný elyt C162, rozdělal jsem jej a schoval jsem do něj nový elyt. Taky jsem provedl výše popsanou úpravu s odporem do katody E6b, rozklady jsou trochu poslušnější. Ještě jsem v jednom starém Amáru našel úpravu pracovního bodu obrazového detektoru - přes odpor 1M se přivede napětí A do uzlu R29-L28. Detekční dioda získá kladné předpětí a bude pracovat v lineárnější části charakteristiky, takže se zlepší gradace obrazu a mělo by se zmírnit vrčení ve zvuku. Tuhlé úpravu jsem ale zatím nezkoušel.
Šasi po opravě vypadá zespodu takto:
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_4344_maly.JPG
a zvrchu:
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_4355_maly.JPG
Hodně elektronek bylo slabých včetně obrazovky 351QP44, která navíc měla výraznou iontovou skvrnu. Dal jsem tam obrazovku z jiného Mánesa, která je OK. Když jsem ji kuchal, zjistil jsem, že má skoro utrženou patici. Ukázalo se ale, že se pod bakelitovou paticí duodekal schovává patice loktal, jakou měl starší typ této obrazovky, 350QP44. Ten se ale odlišoval také dvojnásobným žhavicím proudem. Ta má obrazovka je tedy asi nějaká přechodná verze z náběhu výroby. Štítek nemá.
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_4359_maly.JPG
Televizor je nyní plně funkční, po zapnutí naběhne zasynchronizovaný obraz a s ovládacími prvky není během provozu vůbec nutné manipulovat. Rozklady poberou i normu NTSC, opět bez nutnosti zásahu do nastavení. Účinnostní napětí je asi 580 V, katodový proud obrazovky 10-40 uA podle scény. Zvuk jde dobře, je slyšet jenom slabý brum ze zdroje.
Signál dostává z videa s modulátorem s naším zvukem, následuje konvertor Tesla do druhého kanálu. Citlivost je dostatečná, anténní přívod stačí zapojit jen do jedné zdířky vstupu a naskočí pěkný obraz.
Nějaké obrázky:
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_3731_maly.JPG
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_4345_maly.JPG
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_4360_maly.JPG
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/IMG_4363_maly.JPG
a videa:
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/MVI_4362.AVI
http://lukas-peca.wz.cz/ostatni/MVI_4367.AVI
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 14:05    Předmět: Citovat

Paráda, mánes jako novej, povedlo se ti to Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jardx



Založen: Sep 02, 2008
Příspěvky: 195
Bydliště: Kolínsko

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 15:25    Předmět: Citovat

Neměl by někdo na prodej,výměnu šasi z Mánesa?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá červenec 13 2018, 7:54    Předmět: Citovat

Oživím tohle téma - už delší dobu se ve chvilkách vracím a následně zase odkládám Mánesa (jediná elektronková TV, která projde vlezem do mých půdních prostor. )
Už jsem rozchodil rozklady, ale momentálně řeším synchronizaci - plavou obě, v tom "plavání", ač obraz není negativní či jinak kontrastně pokřívedný, je prohnutý. Silným signálem to není, pro jistotu jsem ho zkoušel zeslabovat až do "zašuměna", regulace kontrastu funguje také dobře.

A teď k tomu co jsem naměřil:
1. průběh na společném bodu C132 a 131 je více pilovitý, téměř s kolmým pádem. Předpokládám, že to s tím nemá nic společného.
2. průběh na společném bodu R104 a 105 je správný, má ale malou amplitudu - místo inzerovaných 33V jen cca 10. V obrázku je sice napsáno "V", ale podle časové základny na osciloskopu je to signál "H"
Napětí na větvi A je jen cca 156V
Předpokládám, že to všechno jsou spíše následky - podle mne je problém někde kolem obrazového zesilovače:
1. na anodě poslední EF80 je jen 52V místo 130V, proud jsem neměřil.
2. na katodě jen 0,9V místo 2,2V (předpokládám vlivem velkého otevření)
3. průběh na mřížce byl trochu jiný, ale předpokládám, že ten uvedený není "se stupnicí šedi".
C81 jsem již dříve vyměnil, ostatní svitky kolem oddělovače až k rozkladům jsem postupně také povyměňoval. Vzhledem k tomu, že detektor je dost špatně přístupný, než se v něm začnu šťourat, raději si ještě vyslechnu Vaše názory.



Oddělovač Mánes.JPG
 Komentář:
 Velikost:  40.97 kB
 Zobrazeno:  121 krát

Oddělovač Mánes.JPG



obrazový zesilovač Mánes.JPG
 Komentář:
 Velikost:  49.58 kB
 Zobrazeno:  138 krát

obrazový zesilovač Mánes.JPG



celé schema Mánes.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  celé schema Mánes.pdf
 Velikost:  128.02 kB
 Staženo:  132 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: pá červenec 13 2018, 8:59    Předmět: Citovat

Problém bude v nedostatečné úrovni SI jdoucích z oddělovačů. Napětí A je snížené příliš, tomu bych věnoval pozornost nejdříve.
Malé napětí na katodě obr. zesilovače není v důsledku "velkého otevření", naopak, proud elektronkou je malý v důsledku malého Ua a Ug2. Je třeba zkontrolovat R83 a R85. Také zkontrolovat kvalitu kondenzátorů (snad ne ještě "hovňáků")v příslušných obvodech.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 13 2018, 9:05    Předmět: Citovat

Pozor na značení frekvencí: tehdy se ješě psalo S jako svislé vychylování a V jako vodorovné!
Amplituda řádkových impulsů (tedy Vodorovného vychylování) v uzlu R104/R105/C102 je dost důležitá. Jestli zasynchronizuje sinus oscilátor, bude sice držet řádková synchronizace, ale neznamená to, že se obraz nebude převalovat svisle.
Ten integrační článek potřebuje půlsnímkové a snímkové synchronizační i vyrovnávací impulsy ve správné amplitudě nejen kvůli svisle stabilní synchromizacoi, ale také kvůli správnému prokládání řádků.

Vypadá to na nějak ořezané impulsy už na výstupu detektoru, jestli dokonce nejsou takto ořezané už modulátorem... Koukni na ně.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: pá červenec 13 2018, 9:17    Předmět: Citovat

Na kontrolu omezování SI slouží jednoduchá diagnostika pomocí zobrazení těchto pulzů v horní části snímkového zatemňovacího impulzu, které se musí zobrazit jako vodorovná čára, "černější" o cca 25% než zatemňovací impulz.


Wink


Naposledy upravil masar dne pá červenec 13 2018, 9:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá červenec 13 2018, 9:32    Předmět: Citovat

Jestli lze spolehnout na ty proporce nakresleného průběhu na mřížce poslední EF80, měly by být cca 0,3V, v reálu teď nevím, kouknu na to.
Nicméně se vrátím k těm hodnotám kolem EF80 - předpokládám správně, že malé hodnoty na anodě a katodě znamenají velké otevření a to bude mít na velikost synch. impulzů zásadní vliv ?
Obraz je sice vizuelně v pořádku, akorát je dostatečně jasný už krátce po začátku otáčení potenciometru jasu - to je předpokládám vlivem toho nižšího napětí na katodě obrazovky.
V OMF žádné svitky nevidím, takže další nejrozumější krok je proměřit ty odpory v detektoru?
Ještě můžu změřit v jakých hodnotách se pohybuje napětí E (kontrast). U Aleše, kterého jsem si dělal před lety (a zůstal v Budějovicích) si vzpomínám, že při snižování kontrastu nakonec obraz rozsynchronizoval a zmizel úplně, jako když vytáhnu anténu. U tohodle Mánesa se skutečně mění jen kontrast. (Ale hodnoty synchronizačních impulzů prakticky vůbec).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: pá červenec 13 2018, 9:36    Předmět: Citovat

houmr napsal(a):
... předpokládám správně, že malé hodnoty na anodě a katodě znamenají velké otevření a to bude mít na velikost synch. impulzů zásadní vliv ?...
Je to opačně, jak už jsem ti napsal výše. Ale zásadní vliv to má. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 6 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund