Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

programovatelná zásuvka

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
maxa



Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2010, 22:37    Předmět: programovatelná zásuvka Citovat

Přítel mi donesl programovatelnou zásuvku výrobek firmy Vemer-Moravia s.r.o. typ 061,071 s tím, že se digitální hodiny zpožďují až o 1/4 hodiny za 24 hodin. Myslel jsem, že se může jednat o vadný krystal, nebo nějakou změněnou kapacitu. Vyměnil jsem dvě knoflíkové baterie a po zapnutí hodiny šlapaly jak měly a přesně. Když jsem je zapnul do sítě (odpojí se vnitřní baterie) tak jsem také nepozoroval, že by se na přesnosti hodin cokoliv změnilo. Programování hodin je v pořádku jak co se týče zapnutí tak i vypnutí. Tak jsem je zkusil naprogramovat aby zapnuly na 1/2 hodiny žárovku. Vše proběhlo v popřádku, zapnutí i vypnutí, ale když jsem se pak podíval na displej tak na digitální hodinách byl špatný čas, zpožděný asi o 1/4 hodiny. Spínací hodiny mají elektroniku ze sítě napájenou přes kondenzátor cca 100 nF a jako spínací prvek je tam obyčejné relé. Nedovedu si vysvětlit co může mít vliv na zpoždění krystalem řízených hodin, je-li zapnuté relé. Schéma bohužel nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2010, 23:42    Předmět: Citovat

Problém bude nejspíš v tom srážecím kondenzátoru. Po nějaké době chodu má sníženou kapacitu a v okamžiku sepnutí RLY poklesne napětí natolik, že nestačí udržet v chodu oscilátor a nebo natolik, že se objeví nějaké haradní stavy řídícího obvodu a přenastaví se čas.
To zpoždění nevyjadřuje hodnotu zpoždění jako takového ale prostě nějaký číslo který tam skočí když zakolísá zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 7:02    Předmět: Citovat

Presne jak pise vogon, 100n je moc malo pre zopnutie standardneho 0,4W rele, to by nalezalo aspon pre 48V cievku, a take rele je drahe. Vymen kondik za 220n pre 24V rele a aspon 470n pre 12V. Su to vsetko len dohady, cele to mozu mat zapojene inak, chcelo by to schemu zdroja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maxa



Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 11:54    Předmět: programovatelná zásuvka Citovat

Díky za inspiraci. Schema nemám, ale vystopoval jsem, že relé je na 24 V a je napájeno ze zdroje odvozeného z napětí 230 V kondenzátorem 330 nF, To jen elektronika hodin (čip je na desce ploš. spoje) je napájena z menšího kondenzátoru 100 n. Zkusím vyměnit spínací tranzistor relé, to je místo kde dochází ke styku napájecího napětí hodin a ovládácího napětí relé. Zdá se, že je to jediné místo kde by se mohlo napájecí napětí hodin ovlivnit a způsoobovat neplechu. Ten nápad, že nejde o plynulé zpožďování hodin ale dochází nějakým způsobem k přetížení zdroje hodin a tím jejich krátkodobému výpadku a náhodnému nastavení je asi správný a to bude cesta kudy se bude ubírat mé další experimentování. Ještě jednou dík oběma elektronikům za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 13:13    Předmět: Citovat

Mám doma dva také vypatlané spínačky. Chvíľu som ich rôzne "imunizoval", až nakoniec skončili v koši. Za ten stratený čas som si mohol kúpiť a tri nové(samozrejme, že iné).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 13:17    Předmět: Citovat

Né, můj princi, tys mě nepochopil...
Problém je v tom, že použitému srážecímu kondenzátoru z metalizované folie se při průrazu zmenší kapacita. Sice malinko ale přece, po nějaké době provozu se plocha elektrod zmenší natolik, že zdroj není schopen dodat při zatížení potřebný proud. Výměnou tranzistoru si tedy nepomůžeš.
Zvětšením kondenzátorů nad jejich jmenovitou kapacitu si taktéž nijak zvlášť nepomůžeš, protože napětí za tímto kondenzátorem bývá chráněno zenerovou diodou a zvětšení proudu ji usmaží... časem.
Celá ta konstrukce bývá vybalancovaná aby fungovala tak tak na hraně.
Pokud cokoliv změníš objeví se problém jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 13:31    Předmět: Citovat

Taky nechápu. Z čeho tam vznikají ty průrazy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 13:52    Předmět: Citovat

Ty průrazy tam vznikají běžným provozem. Různé špičky superponované na síťovém napětí. Problém je v tom, že číňan šetří a dá tam kondenzátory které jsou jmenovitě na hranici 400V ale konstrukčně možná i pod.
Že je ten kondenzátor ošizenej se dá poznat i porovnáním s jiným, koupeným třeba v Gesu, stejné kapacity a jmenovitého napětí.
Ten originál je znatelně menší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5216
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 13:57    Předmět: Citovat

A asi by som tam supol kond ktory ma dovolene vyssie striedave napatie-pokial tam vlezie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 14:33    Předmět: Citovat

Oni tu kapacitu kondiky pri sietovom napati stracaju relativne rychle i bez prierazov, (ne)udava sa 15-20%/10tis.h. Pre ucel pouzitia, pre ktory boli vyrobene - odrusenie to nevadi, horsie je to v zdroji so seriovym kondom. Na toto pouzitie su ine kondiky, tie maju bezne ubytok do 5%/10tis.h. Tie su ale drahe, naviac suciastka, ktora degraduje 20% za rok je idealne kurvitko. Az by si to chcel reparovat, doporucujem Ti doplnit varistor 430V na vstup za omezovaci odpor.
Europsko Unijne spravne vsak je zasuvku hodit do kosa, kupit novu a mysliet si ako dobre si kupil a este si urcite podporil domaci priemysel v krize..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út červenec 13 2010, 18:56    Předmět: Citovat

Asi to tak bude. Mám taky pár takových zásuvek už dlouhá léta a stále dobře fungují (tedy hlavně nějaký čas před a po vánocích). Byly tenkrát dost drahé. Tak se už podařilo minimalizovat součin náklady krát životnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maxa



Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st červenec 14 2010, 12:06    Předmět: programovatelná zásuvka Citovat

Velmi mě potěšilo, že můj příspěvek zde vyvolal takovou odezvu. Sám jsem naprostým neprofesionálem, nikdy v životě o to je mi už 74 let jsem se profesně elektronikou nezabýval, byl to vždy jen můj koníček od 13 let kdy jsem postavil první bramborovou krystalku byl vrcholem mého kutění transceiver CW SSB na 144MHz. Ale teď zpět k zásuvce. Včera jsem udělal zajímavý objev- když zásuvka programově sepne začnou se v nepravidelných intervalech měnit časové údaje na hodinách ale při kontrole osciloskopem je napájecí napětí pro hodiny úplně čisté bez rušivých impulzů. Jde tedy asi o závadu přímo v čipu hodin. Proto jsem zásuvku kamarádovi ráno vrátil s doporučením aby si koupil novou.
Jinak k té bramborové krystalce - to byla zajímavá konstrukce. Byl k ní potřeba jeden syrový brambor rozkrojený na polovinu položený na dřevěném prkénku. Půlky bramboru asi 1 cm od sebe vzdálené. A dále zde byl galenitový detektor, dlouhodrátová anténa, uzemnění a sluchátka 2000 ohmů. zasunul se detektor do obou půlek, pak anténa do jedné a uzemnění do druhé a sluchátka také jeden banánek do jedné a druhý do druhé půlky a ono to hrálo! Teď by se asi dal nahradit detektor germaniovou diodou. Promiňte mi dědkovi, že jsem se tak rozepsal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2181

PříspěvekZaslal: st červenec 14 2010, 12:22    Předmět: Citovat

maxa: moja prva krystalka bola: telefonne sluchadlo, paraelne k nemu germaniova dioda. jeden koniec na asi 5m drot a druhy na radiator.
A zvlastny pocit, ze take nic prijima rozhlas Smile

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st červenec 14 2010, 22:35    Předmět: Re: programovatelná zásuvka Citovat

maxa napsal(a):
..... Promiňte mi dědkovi, že jsem se tak rozepsal.

V pohodě, dědečku. Wink Seš dobrej. Co já se v mládí natrápil s krystalkama, a žádná nehrála. Holt ty Sudety neměly pořádnej signál. Teprve až byla dcera na střední škole a měla fyziku, tak jsem jí sestrojil svou první krystalku, která hrála. To už jsme ale bydleli jinde. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund