Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 291SRF70, chassis Beko 22.1 - nezapne se

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 24 2010, 19:40    Předmět: Tesla 291SRF70, chassis Beko 22.1 - nezapne se Citovat

Zdravím všechny.

Mám problém s televizí, je to Tesla 291SRF20, chassis Beko 22.1, je u ní problém se spuštěním - po sepnutí síťového vypínače se zdroj sice rozjede, jde slyšet i demagnetizace a pod. , ale obraz nic - jen bliká stand-by ledka, a na DO nereaguje. Vždy ji ale stačí mít na chvíli zapnutou v tomhle režimu (10-20minut) a už se rozjede.

Mám stáhlý jak servismanuál, tak i schémata a vše potřebné, ale největší problém je její dostupnost - je to televize prarodičů (nedělám to nikomu na kšeft) a dostanu se k nim jen tak 1x až 2x za měsíc (nebydlí až tak daleko, ale nestíhám) a oni nechtějí, aby se to odvezlo ke mně, protože i když televize opravu potřebuje, je stále ještě funkční Rolling Eyes .

Už jsem se na tu televizi 1x díval, (3 týdny zpět) tehdy jsem věděl jen značku a to dost mlhavě, a navíc mi bylo o opravě řečeno ani ne půl hodiny před výjezdem k nim (původně se jelo na fušku nesouvísející nijak s elektrem), tak jsem se nemohl ani nijak nachystat. Po zběžné kontrole zdroje (jak vše vypadá, opálené místa na PCB a pod. ) jsem "cvičně" vyměnil dva malé kondenzátory (C662 a C615) v primáru zdroje okolo TDA16846 (při měření měly trochu vyšší ESR) a zdál se mi špatný hlavní filtrační elyt (C613 - 220u/400V) - byl trochu nafouklý, neměřil jsem ho, ale náhradní jsem neměl Confused , ale po sestavení se televize spustila. Bral jsem to tak, že je vše OK (už jsem opravil několik zdrojů s UC3842 a vždycky tam byl špatný jeden z těch kondenzátorů) a při mém odchodu se televize spustila na poprvé (předtím byla několik hodin vyplá).

Teď přes týden jsem se dozvěděl, že to televize dělá zase... Rolling Eyes

Takže, co teď? Být to nějaká těžší závada, když TV nejede vůbec (nebo nějak zle), tak ji mám doma a testuju, měřím, porovnávám s SM a tak (nejradši na všechno příjdu sám). Ale teď je tady problém, že SM mám jen v elektronické podobě, u nich PC není, osciloskop taky nějak extra přenosný nemám (сделано в ссср a 20kg navrch) multimetry, ESR měřič a měřák na svody mám, mám tam v neděli jet, ale moc času stejně nebude, tak bych byl rád, kdyby mi někdo pomohl - stačí mi napsat, na co se zaměřit, na co si dát pozor, co v tom zdroji odchází a tak, mám sice v plánu si vytisknout část schémata i s hodnotama a projít (proměřit) zdroj, co a jak, ale nevím, jestli mi to nějak pomůže Rolling Eyes .

Takže přikládám schéma zdroje (aby se nemuselo hledat) a děkuju předem za všechny rozumné odpovědi. Smile

P.S: nemůže to fakt dělat ten C613 Question



Beko 22.1 zdroj.gif
 Komentář:
schéma zdroje

Stáhnout
 Soubor:  Beko 22.1 zdroj.gif
 Velikost:  73.96 kB
 Staženo:  515 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt červen 24 2010, 23:51    Předmět: Citovat

Keď sa to po čase rozbehne, tak bude vadný niektorý elyt. Musíš zistiť najprv, či hneď nabieha zdroj. Ak áno, tak by som to tipoval najprv na zlú filtráciu napájania RKS, t.j. C625 a C626. Proste, klasika! Merať postupne, a neodpustím si, merať oscíkom, ušetríš si čas a prachy... Wink
Môže byť vadný aj ten C 613,/ak nenabieha zdroj/ ale rovnako to môže robiť aj iný. Na Tvojom mieste by som, keď to máš robiť v ,,teréne", zobral všetky elyty do primáru zdroja + tie už spomenuté pre RKS a príp. pre vetvy sekundáru menších napätí.
P.S. Od kedy som musel odovzdať osc. KIKUSUI a dostal výpoveď pre krach firmy, tiež už 11 rokov používam ,,CCCP baľšoj ťechňiku CI-94, cena 220 ,,tvrdých" rubľov" Wink A dá sa... Laughing V jednom je rozdiel: neváži 20kg, ako ten Tvoj... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 10:41    Předmět: Citovat

Vidím to na C 615 a C 613 a C 662, pokud jsi ho už neměnil, když je červený...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 17:09    Předmět: Citovat

Jo, tak díky za rady.

Ty C662 a C615 jsem už měnil - sice ne za nové (popravdě si kupuju součástky jen jednou za čas, když je potřeba něco speciálního), ale byly před pájením měřené (jak na kapacitu, tak na ESR a pro jistotu i na stejnosměrný odpor) a tudíž by měly být dobré.

Ten C613 bych nejraději vyměnil už minule (od pohledu nevypadal dobře), ale jak jsem už psal, tyhle "velké" elyty jsem u sebe neměl Embarassed - popravdě jsem s tím vůbec nepočítal a i cín se musel shánět až na místě Smile (ohledně toho, že jsem se den před tím vrátil domů až nad ránem, radši pomlčím) - prostě jsem tam jel původně jen točit med... Very Happy

Když jsem si ty schémata v práci tiskl (inkoustovka doma je snad jen na okrasu), tak jsem se náhodou potkal s šéfem (už skoro v důchodu, dělal všechny různé elektrikářské obory, včetně TV), tak mi taky ten C613 potvrdil.

Takž zkusím v neděli pobrat všechny kondenzátory, co budou potřeba (+ hromadu, co potřeba nebudou Smile ) a pak napíšu, jak jsem pochodil Wink

P.S: Ještě k tomu schématu - ty červeně vyznačené součástky jsou nějaké rizikové (typické závady), nebo jak to s něma je? (že bych se zaměřil i na ten C661, když už tam budu)

P.P.S: (když už se ptám) To čárkované obtáhnutí některých součástek znamená, že jsou SMD? (myslím si to, ale pro jistotu se už poptám Smile )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 18:08    Předmět: Citovat

ohryzek36 napsal(a):
.....

P.P.S: (když už se ptám) To čárkované obtáhnutí některých součástek znamená, že jsou SMD? (myslím si to, ale pro jistotu se už poptám Smile )

Myslíš dobře Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po červen 28 2010, 19:13    Předmět: Citovat

Takže, včera jsem tam byl...

Zkontrolovány (změřené na kapacitu, ESR a ss odpor) byly: C613, C615, C625, C626, C627, C630, C631, C633, C661, C662, elektrolyty okolo VN trafa (jak jeho napájení a buzení, tak i elektrolyty na sekundáru, přes které je napájený konec vertikálu (+/- 14V, +45V), dále i nějaké náhodné (ty, co byly blízko chladičů a teplo jim asi moc nesvědčilo) a ve výsledku to (na třetí pokus se mi to povedlo zapnout) dělá furt to samé Evil or Very Mad - když jsem měřil na sekundáru, tak napětí vždycky vyrostlo na určitou mez, spadlo na nulu a jelo tak znovu - perioda tak 1-2 sekundy, bylo slyšet cvrlikání zdroje (samozřejmě se měnilo závisle na velikosti napětí), televize byla vždy maximálně tak za 5 minut funkční. Já na to už nemám dál nervy (ani zkušenosti a vybavení Very Happy ), vzdávám to a příště se v ní bude hrabat už někdo kvalifikovaný (já bych tam stejně udělal ještě víc škody než užitku).

Nakonec jsem byl rád, že jsem dal TV do takového stavu, v jakém byla před opravou - na první pokus se projevila přerušená cesta -14V na napájení vertikálu (STV9379FA), na vrchní 1/3 obrazovky poletovaly pruhy a babku pomalu trefil šlak... Smile ( Pak jsem měl ještě blbě zapojenou demagnetizaci, ale to je detail). Takže s tím pro teď končím Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kreator391



Založen: Oct 09, 2008
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st září 29 2010, 16:00    Předmět: Citovat

Mal som presne to iste. Vymen kondik C631 a pojde to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2010, 17:43    Předmět: Citovat

Já už taky vím. Very Happy (ale že mi to trvalo...) - taky C631 - po zatížení B+ žárovkou (místo VN trafa) se TV rozjela ze standby hned,všechny napětí OK ale 5V napětí bylo tak 0,4V zvlněné a procesor trochu blbnul - ale z feature boxu (který je napájený víceméně jen z větve 3.3V a nižších) lezly už dobré průběhy (horizontál, vertikál i E/W) a to mě trochu zmátlo (hrál jsem si s tím pěkně dlouho Very Happy ).

Samozřejmě že dnes volali, že je TV zase v háji, ale podle toho, co mi bylo řečeno, tak se něco po*ralo v korekci podušky Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2010, 22:24    Předmět: Citovat

Ked prepajkujes tu dvojitu diodu(damp+ modulacnu) ,bude to ok.Ak nestihol uz zhoret odpor.
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2010, 6:32    Předmět: Citovat

Taky doufám, že to byla nějaká prkotina - TV prý před závadou trochu zasmrádla, tak si raději připravím i součástky a nabalím osciloskop a v pátek se tam stavím - je to o dost lepší postup, než táhnout tu krávu (ta TV se nevleze ani u favoritu do kufru) domů Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2010, 9:19    Předmět: Citovat

Kup si pre istotu aj tu diodu.
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2010, 11:55    Předmět: Citovat

ohryzek36 napsal(a):
Samozřejmě že dnes volali, že je TV zase v háji, ale podle toho, co mi bylo řečeno, tak se něco po*ralo v korekci podušky Evil or Very Mad

ohryzek36 napsal(a):
Taky doufám, že to byla nějaká prkotina - TV prý před závadou trochu zasmrádla, tak si raději připravím i součástky a nabalím osciloskop a v pátek se tam stavím - je to o dost lepší postup, než táhnout tu krávu (ta TV se nevleze ani u favoritu do kufru) domů Evil or Very Mad

Byť to bude závada v jiných obvodech, než jsi prve opravoval, tak v očích toho majitele budeš za blbce ty, protože to "nepřežilo ani záruku" (přestože, v takovémto případě, se na to ani záruka nevztahuje) Wink
Vždy je lepší "proklepnout" celou telku a takovýmto případům předejít (byť by byla původní oprava o něco dražší). Takto to bude samozřejmě ještě dražší a jak píšu, za blbce budeš ty a je otázkou, zda tě příště zase zavolají Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po říjen 18 2010, 18:23    Předmět: Citovat

Tak hotovo - byl jen studeňák na té dvojité diodě Very Happy Samozřejmě jsem předtím propájel jak komplet rozklady (a podezdřelé spoje) "pro jistotu" aby se mi to nevrátilo, ale tohle jsem nějak přehlédl Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund