Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prodlužovačky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 415
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: ne červenec 31 2016, 21:41    Předmět: Citovat

Zajímavé, kupoval jsem oranžový kabel 3x2,5 na prodlužovačku 30metrů. Pravdou je, že ořezat izolaci je pěkná pakárna, ale sníženého průřezu nebo parodie na měď jsem si nevšiml. Můj názor je - není firma, jako firma. Kolega revizák si koupil v elektru 5m prodlužovačku s vypínačem. Po nějaké době mu ji na volno puštěný mazlík (zakrslý králík ) jeho dcerky rozkousal. Když zjišťoval jestli by to nešlo zkrácením kabelu zprovoznit, napočítal pouze 2, slovy dva vodiče. Přičemž zástrčka obsahovala dva kolíky a zdířku. Dal si tu práci a rozpáral ji. Kov tam byl, ale vodič jaksi chyběl. No nejeblo by vás?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 11:34    Předmět: Citovat

Zdravím všechny.
Před časem jsem koupil náhradní šňůru k žehličce od českého výrobce a taky se mi nezdál průřez. Tak jsem změřil průměr jednoho drátku v žíle, spočítal počet drátků a vypočítal průřez. Tady je přepis mé komunkace s výrobcem:

Petr Filipi:
Dobrý den,

v prodejně EMAT v Chrudimi jsem si v pátek zakoupil vámi vyráběný kabel k žehličce, typ (podle samolepky na pytlíku) „V302/73 3109-3-1/2 oplet B/S vzor zehlicka“, ostatní údaje viz obrázek v příloze.
Hned v prodejně se mi nějak nezdál průřez jednotlivých vodičů. Tak jsem si telefonicky na jednom z vašich telefonních čísel ověřil, že se jedná o průřez 1mm2. Nicméně se mi to stále nezdálo, tak jsem při zapojování odstřihl kousek jedné ze tří žil kabelu, změřil průměr jednoho drátku a spočítal počet drátků. V žíle je 30 drátků, každý o průměru 0,18mm, což mi celkově dalo průřez 0,76mm2. Na vidlici kabelu je označení V302 a 16/250V.
Myslíte, že je v pořádku, aby kabel s deklarovaným průřezem 1mm2 měl fyzický průřez žíly jen 0,76mm2 a byl přitom určen k zatížení proudem 16A?

Děkuji za odpověď.

Společnost ProPS, výrobce kabelu:
Dobrý den pane Filipi,
opletený flexo přívod V302/73 3109-3-1/2 oplet B/S vzor žehlička, který jste si zakoupil je vyrobený z vodiče H05RN-F 3G1.
V každé žíle tohoto vodiče je Cu lanko třídy 5 dle ČSN EN 60228, která pro jmenovitý průřez 1mm2 udává hodnoty maximálního průměru drátu v jádře 0,21 mm a maximální odpor jádra při 20°C 19,5 Ω/km.
Pro výrobu výše uvedeného vodiče H05RN-F 3G1 byla použita konstrukce jádra 30 x 0,195 mm. Tyto hodnoty jsou ověřování vstupní kontrolou.

Vzhledem k těmto skutečnostem Vás ujišťujeme, že jste si opravdu zakoupil flexo přívod s jmenovitým průřezem žil 1 mm2.

Hezký den

S přáním úspěšného dne

Iva Řeháková, technologie a vývoj

Petr Filipi
OK, díky za odpověď.
Nezkoušela jste třeba spočítat, jaký průřez dá 30 kusů drátků, každý o průměru 0,195mm? Podle mě je to 0,8955mm2.
A nezkoušela jste se podívat na normu ČSN EN 60228? Je třeba tady: http://www.lamelaelectric.com/technicka.podpora/PDF/konstrukce-jader-lanek-dle-csn-en-60228-vde-0295-hd383-8.pdf. Podle této normy je pro Cu lanko třídy 5 potřeba 32 drátků á 0,2mm. To pak dá průřez 1,0048mm2. Ale normu jsem nečetl celou, možná je tam nějaká výjimka.

Nevím jak měří vaše vstupní kontrola např. průměr jednotlivých drátků, ale já jsem použil klasický mikrometr firmy Somet a za svým údajem 0,18mm si stojím.

Přeji Vám osobně i celé vaší společnosti hezké Vánoce.

Petr Filipi

Společnost ProPS, výrobce kabelu:
Dobrý den pane Filipi,

Počítat průřez z konstrukce není relevantní, protože jde hlavně o činný odpor jádra. Normu samozřejmě znám a mám ji k dispozici!
Jak jsem Vás již informovala, použité jádro zcela odpovídá předpisům normy ČSN EN 60228 pro třídu 5, kde jsou pro všechny dané průřezy uvedeny pouze 2 podmínky, a tím je maximální průměr drátu v jádře a maximální odpor jádra při 20°C pro holé a pokovené dráty.
Přesnou konstrukci jádra norma neuvádí, toto je na samotných výrobcích jader nebo na výrobcích kabelů, kteří si ji mohou a nemusí pevně stanovit. To v praxi znamená, že se může stát, že jednou bude lanko například s 30 drátky a jindy s 31 drátky apod., toto je v pořádku pokud jádro splňuje předepsaný odpor, který je pro vodič nejdůležitější.
Tabulku Lamely znám a ta je pouze informativního charakteru, resp. udává konstrukci jader používaných v jejich výrobcích.

Doufám, že Vám tyto dodatečné informace a vysvětlení budou dostačující.

Děkujeme a i Vám přejeme klidné a veselé Vánoce.


S přáním úspěšného dne

Iva Řeháková, technologie a vývoj

-------------------------------------------

Nicméně jedno pozitivum tady je - český výrobce aspoň komunikuje i se zákazníkem, který si koupí jeden kus kabelu.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33754
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 11:51    Předmět: Citovat

Kup si kilometer a zmeraj odpor Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 17:21    Předmět: Citovat

Měl by mít 17 Ω, to jsem si úmyslně zapamatoval jako rezistivitu mědi.
Těch 19,5 Ω/km už je takový "horší případ".

Mohlo by být užitečné měřit prodlužky tím, že do ní pustíme její jmenovitý proud (měl by stačit stejnosměrný ze zdroje malého napětí), spočítat její odpor a po případném odpálení ji hned reklamovat.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2091

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 17:50    Předmět: Citovat

Kdyz clovek pri praci potrebuje vybaveni, zakon schvalnosti, kiks...
Momentalne prodluzka na bubnu.
Vypadla ta tepelna ochrana a uz nesla nahodit.
Tak jsem to vzteky rozcupoval sroubovakem a kurvujic na zlute vyrobce (i ten stred bubnu byl zluty) jsem vzal stipacky a vrazil misto vybledle cervene ochrany ceskou cokoladu.
Na bubnu byly dlouhy zastup schvalovacich znacek na odpadavajici samolepce.
Kdyz jsem vychladl pospolu s tou tepelnou ochranou, tak jsem ji otevrel (no rozpadla se sama) a uvnitr mohutne dimenzovana kontaktni plocha se zakladnou cca 4x2mm dle potisku na ochrane pro 16A.
Podotykam, ze pri praci jsem mel cely kabel z bubnu odvinuty.

Otazka ma cenu shanet jinou ochranu - ma nekdo zkusenost s nahradou z nejakeho eshopu co ma obvykle mechanicke usporadani pro ty bubny a neco vydrzi?.

Vyprd bych se na to, ale alespon kabel vypada na kabel a stala pred x lety cca "dvanactset".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 20:08    Předmět: Citovat

Ty "číňanský tepelky" jsou na dvě věci. Pokud chceš skutečnou ochranu proti přetížení, musíš tam zabudovat klasickej jistič - jestli se ti povede sehnat takovej, kterej se tam prostorově vleze. Jinak štípačky a vyhodit. Samozřejmě při použití zachovávat aspoň základní podmínky - smotanou nezatěžovat víc jak 10% nominálního proudu a když "plnou palbu drátem", tak jedině v rozvinutým stavu, aby se mohlo uplatnit chlazení okolním prostředím.
Já osobně stejně prodlužovačky z "baubau" a podobnejch super-hyper NEKUPUJU. Ty jejich "navijáky" jsou na dvě věci, kvalita kabelu je popsaná Petrem Filippim vejš. To už si radši koupím příslušně dimenzovanej kabel v metráži a koncovky jako kusovky a sesmažím si prodlužku sám - a VÍM, CO JSEM SI DO NÍ DAL A JAKÝ INGREDIENCE JSEM NEZANEDBAL - v tomhle se plně ztotožňuju s popisem "jídla", kterej má ve svým podpisu místní Executive Administrator ZdeněkHQ.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 19:55    Předmět: Citovat

Pokazil se mi vypínač na nějaké čínské prodlužce. Chtěl jsem jej uvnitř přemostit aby prodlužka fungovala bez vypínače. Narazil jsem však na problém jak vyndat ty speciální bezpečnostní šroubky, které mají hladkou hlavičku a po obvodu hlavičky jsou tři záseky. V moji sadě bezpečnostních bitů k tomu žádný bit není.
Vymyslel jsem postup jak na to, a o ten můj postup se zde podělím s bastlíři.
- Pilkou na železo jsem udělal u každého šroubku šikmý zářez tak, že v hlavě šroubu byla šikmá drážka. U okraje prodlužky byla drážka hluboká téměř na tloušťku hlavy, na protilehlém okraji hlavy končila šikmá drážka na temeni hlavy šroubu. Masa v plastu bylo dost, nikde jsem se neprořízl do dutiny prodlužky.
- Přes tuto šikmou drážku se mi podařilo šrouby vyndat, šroubovák konal takový precesní pohyb jako když se kolébá rotující dětská "káča".
- Po překlenutí vypínače jsem našel doma jen dva vhodné náhradní vruty. Zbývající 4 šroubky jsem proto ve svěráku prořízl ze šikmé na normélní drážku a šroubky použil zpět na uzavření prodlužky.

Výsledek je trošku patrný z fotografie.



Oprava prodlužky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Oprava prodlužky.jpg
 Velikost:  155.21 kB
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 20:17    Předmět: Citovat

No jestli ti to stoji za to. Kdybys zustal v praci dyl o 1/4 doby co ses tim drbal, mel bys vydellane na novou a nehrozilo by ze ti to usmazi psa kdyz na to slapne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund