Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prodlužovačky
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 12:02    Předmět: Prodlužovačky Citovat

Dobrý den, chtěl bych poprosit o názory na dnešní prodlužovačky. Když se dívám po různých marketech jako OBI, Hornbach, Kaufland apod. tak nechápu jak to s nimi je. Kolikrát v letáku nebo přímo na regálu je napsané např. prodlužovací kabel 20m 3x1,5mm2. Nebo zase 3x1mm2 a 10m. Když jsem jich v práci pár poškozených rozkuchal, tak ten průřez není podle toho, co je tam napsáno. Prodlužovačka která má mít 3x1,5mm2 má možná tak 1mm2 a to ještě i tak se mi zdá moc. Bráno jen vizuelní kontrolou. Podle nějakých předpisů a norem by měl být kabel na 16A 2,5mm(u těch prodlužovaček jen 1,5mm). U proudu 10A by měl být průřez kabelu asi 1,5mm(u prodlužovaček jen 1mm). Nebo se pletu? Jak to tedy je doopravdy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
precizek



Založen: Jul 09, 2009
Příspěvky: 111

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 14:18    Předmět: Citovat

Můj osobní názor na prodlužovačky v supermarketech a vůbec na prodlužovačky v obchodech všeobecně je takový,že je asi nejlepší si koupil kvalitní kabel a sehnat české šroubovací koncovky a pořádně si prodlužku udělat sám podle všech předpisů. Nevyjde to nejlevněji,to je pravda,ale zase to za něco stojí a je to bezpečné. Prodlužovačky v obchodech jsou dělány jako jednoúčelové-taky jak jinak...většinou se do nich nedostaneš (mají nýty,nebo šrouby,které jsou jen zašroubovat,ale už ne naopak-speciální hlava šroubu). Ve většině jsou chatrné pružné svorky,které svírají 2plechy kolem kontaktu v dutince. Někdy jsou ty pružné svorky uvnitř vypadnuté už v tom obchodě a hrkají tam. Takže potom hrozí zkrat (rana,liša,řev) Smile Některé tě mají okouzlit svítícím vypínačem,který ovšem maximální zátěž těžko vydrží. Ty trošku lepší mají uvnitř plastovou uzávěru zrovna nepoužitých kontaktů. Že je to všechno made in šikmooký netřeba dodávat. Tak tohle je můj názor na věc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 15:22    Předmět: Citovat

Já si prodlužovačky taky vyrábím sám. V těch hypermarketech ala Hornbach je všechno strašně předražené a když už mají nějakou akci, tak to stojí za to Smile Prodlužka, která má asi 5m, trojitou zásuvku a zalévanou zástrčku a za 50,- kč? Shocked Vždyť jen pořádný kabel 3x1,5mm2 stojí více. Trojitá zásuvka stojí taky dejme tomu stejně a zástrčka kdyby, tak to samé. To je hned 150,- kč, kdybych to bral na zvlášť koupené díly. Ty plíšky uvnitř kolikrát ani nedoléhají ke kolíkům zástrčky a potom dochází k jiskření. Jednou jsem koupil právě v tom Hornbachu úhlovou zástrčku a zásuvku na prodlužku do práce. I v zásuvce i zástrčce byl materiál tak nekvalitní, že když jsem dotáhl pořádně šroubky u svorek, tak se protočil šroubek v matce. To je hnus. Použil jsem normální matičku. To samé když jsem sešroubovával plastové díly k sobě. Dotáhl jsem trošku více a v tom plastu se to protočilo. Pak jsem koupil v Hadexu ty samé díly, na první pohled stejné, ale úplně jiné uvnitř. Ty šroubky šli pořádně dotáhnout, závit se neztrhl. Materiál trošku lepší. NAVÍC V HADEXU TO BYLO LEVNĚJŠÍ Exclamation Pro mě už neplatí, že čím dražší tím lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 18:39    Předmět: Citovat

Pokud těmi kupovanými prodlužovačkami hodláte pohánět cirkulárky, kamna, silné míchačky a podobné stroje, jsou slabé, o tom žádná ale pokud jimi napájíte nějakou slabou spotřební elektroniku, jsou plně vyhovující. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 18:46    Předmět: Citovat

Vsetky nie su sikmooke - najvacsie smejdy vedia robit asi v Polsku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 19:08    Předmět: Citovat

Já ale pořád budu raději dávat pár korun navíc, když si koupím své komponenty a udělám si své prodlužky. Když už kupované, tak raději s nějakým tlustším káblíkem a trošku slišnější zásuvkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1777

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 19:37    Předmět: Citovat

Jen to nerikej nahlas. Na takovem serveru elektrika.cz by te za to zabanovali, zastrelili a jeste vysmali. Vzdyt poskladanim komponentu se stavas vyrobcem a to je nepripustne. Lepsi je nakoupit smejdy vybavene natistenym CE (china export) a jsi z obliga.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 19:50    Předmět: Citovat

Mám pocit že dělaná prodlužka nemůže projít elektrorevizí.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 19:54    Předmět: Citovat

Doma projde vždy. Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 20:49    Předmět: Citovat

Ohledně revize nevím, ale vždy se raději spolehnu na moji práci než na produkty Made In China. Viděl jsem rozebranou prodlužku z hypermarketu, kde byly vodiče na vypínač místo fastonů připájeny. Plast vypínače byl natavený a za ty bambule cínu by se musel stydět i úplný začátečník. Že by PE vodič měl mít rezervu, aby se při event. vytržení kabelu přetrhl jako poslední, o tom škoda mluvit. Hlavně že to bylo nerozebíratelně sešroubováno, nestačily jim ani šroubky s dělenou drážkou (na které jsem obětoval jeden starší šroubovák-výřez uprostřed). Tyhle hlavy měly tři miniaturní zářezy po 120 stupních, to už nezbývá než odvrtat.
Dokonce i šňůru k PC a monitoru mám vyrobenou, u koupených flexošňůr bývá totiž často problém s malým tlakem kontaktů v nástrčce. Kontakty se časem roztáhnou, pak stačí malý pohyb, vzadu to zasrší a konečná, vystupovat. Když v tom okamžiku přihazujete v poslední vteřině na Aukru nebo vytváříte film v Pinnacle, je to radost nad radosti Evil or Very Mad . Koupené rozebíratelné nástrčky jsou kvalitněji provedeny a mají i větší tlak na kontakty (taky jdou zasouvat a vytahovat řádně ztuha).
Většinu prodlužek doma mám s českými vidlicemi i spojovacími zásuvkami, těmi šedými z 80.-90.let, jen jsem předělal zakončení vodičů, nalisoval jsem dutinky, které se tehdy nedaly koupit. Bakelitové už mám stranou, to už je celkem retro. Co se dnes prodává za šmejdy, to je škoda mluvit. Polsko nebo Čína. U polských se často začnou šroubky v plastu protáčet už při první montáži Evil or Very Mad Evil or Very Mad .
Na zahradu k sekačce mám taky vyráběné šňůry, CGSG 3J x 1,5, zásuvky i vidlice mám v černém gumovém provedení od ABL SURSUM. Sice zástrčka za 100Kč a spojka-zásuvka za 160, ale zato KVALITA a BEZPEČNOST. Soused seká zahradu se SEKAČKOU NA CYH DVOULINCE, že by zásuvku měl přes chránič o tom si nedělám iluze. Ale nikdo mu to nevymluví ani omylem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 20:55    Předmět: Citovat

Ked som nejaku polsku hrkajucu predlzovacku rozoberal, tak som tiez nadaval - boli tam skrutky absolutne bez zarezu. Ale dali sa plochym skrutkovacom vypacit - z toho makkeho plastu to vyliezlo.

Napajacie kable k PC (a pod.) byvaju dobre aj smejdove - a tiez sa to na prvy pohlad neda zistit. Vacsinou plati, ze tie hrubsie maju aj lepsie kontakty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 21:15    Předmět: Citovat

Skrutky bez zářezu tam jsou schválně aby jsi coby nedborník do prodlužky nelezl. Razz Kupovaných prodlužek mám desítky a zatím žádná neselhala. Jedině u jedné odešel vypínač. Daleko větší hrůza jsou rozbočky do zásuvek. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radek89



Založen: Oct 25, 2009
Příspěvky: 146
Bydliště: Mor. Nová Ves, Břeclav

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 21:56    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Mám pocit že dělaná prodlužka nemůže projít elektrorevizí.


Z jakého důvodu se tedy oficiálně prodávají samostatné zásuvky a zástrčky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 22:16    Předmět: Citovat

Já myslím že jsou tam schválně proto, aby se to nikdo (ani odborník) nepokoušel opravovat a koupil si novou prodlužku. Šrouby s hlavou na speciální klíč se používají v prostředí s nebezpečím výbuchu, kde musí být zajištěno, aby člověk bez příslušné kvalifikace skutečně nemohl do zařízení nijak zasahovat. Hlava šroubu má tvar kapky a je zapuštěná, nelze ji nijak uchopit kleštěmi ani otočit jiným klíčem. Klíče se dají koupit jen ve specializovaných elektro prodejnách. Tím je zabráněno nedovolené manipulaci, aby např. v prostředí s nebezpečím výbuchu nějakého laika nenapadlo vyměnit si žárovku ve svítidle sám, pod napětím a pak nechat příslušné svítidlo bez krytu.....
To bychom za chvíli takhle mohli dávat speciální šrouby na zásuvky do prostředí normálního, ale k tomu přece není důvod. Jen tak pro zajímavost, klíče k HDS a kabelovým skříním (dělený půlměsíc), kde osoba bez elektro kvalifikace skutečně nemá co dělat, se do roku 2001 nedaly volně koupit ani ve spec. prodejnách. Dnes se prodávají jako doplňkový sortiment i v železářství.

Zpátky k tématu. Na chalupě mám na dílně rozvod 24V s příslušnými nezáměnnými zásuvkami s plochými kontakty konfigurace K. Občas ale potřebuji přenosnou 24V lampu venku, stejně tak třeba páječku 24V/75W (zbylo mi jich několik z telefonních ústředen). Nevíte někdo, vyráběla se někdy na tohle spojovací zásuvka na prodlužku? Dnes tyto zásuvky a vidlice vyrábí ABB, panelové 24V i ABL, ale zásuvky na pohyblivý přívod ne. Pomohl jsem si tak že jsem si upravil polskou 230V. Po vyjmutí kolíku a propilování otvoru na jeho místě (vidlice 24V má na místě ochranné zdířky silnější kolík, který není zapojen, jen mechanicky zamezuje zasunutí do nesprávné zásuvky) jsem dovnitř vložil upravený opilovaný vnitřek ze staré panelové zásuvky 24V v bakelitovém provedení a zajistil vrutem uprostřed. Vznikla z toho nezáměnná spojovací zásuvka 24V, ale radši bych originál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 19 2010, 9:55    Předmět: Citovat

A to tu ještě nepadlo, že průřezy vodičů , které se používají pro elektroinstalaci , jsou ošizené a mají míň mědi, než je na nich napsáno.
U vodičů do zdi to je evidentně prokazatelné z průměru, ale nikoho to nevzrušuje.
Předpokládám, že u lanek to bude stejné (dokonce se to i hůř ověřuje), takže i když si koupíme(v kamenném elektru) zvlášť kabel a zvlášť koncovky, stejně nás ojebali. Prakticky to sice nemá význam, ale je to podfuk. Hřeší se na to, že staré normy byly zbytečně přísné a že to chodí s obrovskou rezervou.

Zatím se ještě průřezy jakžtakž shodují, ale časem budou poloviční a výrobce si vymyslí, že označení výrobku 3x2,5mm2 nebo 3x1,5mm2 je jen obchodní název bez vazby na fyzické rozměry vodiče. Asi podobně, jako je na akumulátorku NiMh obrovské číslo 2700, které sugeruje dojem kapacity, ale skutečná kapacita je tam malým písmem jinde a je třeba jen 2100mAh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund