Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DPA222
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tadik



Založen: Mar 20, 2014
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po březen 24 2014, 13:14    Předmět: Citovat

Chtěl jsem najít někoho, kdo mi s tím poradí (spíše se asi podívá, protože takové razení na dálku asi příliš plodné nebude). Pokud by ovšem schéma s naměřeným napětím v jednotlivých uzlech pomohlo věci, tak ho zkusím někde najít a plácnout sem. Alespoň tedy část, protože celé ho tady dávat nechci kvůli autorským právům, vím že se to zrovna u DPA dost řešilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Erka



Založen: Mar 05, 2010
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: po březen 24 2014, 21:04    Předmět: Citovat

Schéma visí (už x let) tady

http://sjostromaudio.com/dudek_files/DPA222SE.pdf

s verzí Mk2 ale nesedí číslování součástek. Vypadá to na studák ale jak se ti ho podařilo vyrobit na oboustranné desce s prokovama je mi záhadou..to už spíš nějaký nakřupnutý tranzistor nebo kondenzátor. Blbě se to hledá, proto se do pomoci nikdo nežene.

Kdybys sem do schematu vepsal hodnoty napětí (proti GND) v různých bodech v poruchovém stavu šlo by ti něco poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po březen 24 2014, 21:11    Předmět: Citovat

Pokud s tím vydržíš do května, klidně se na to podívám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 24 2014, 21:21    Předmět: Citovat

No vidíš to , všechna napětí na Q 2,3,7,8 a operáku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1344
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: po březen 24 2014, 22:33    Předmět: Citovat

Vypadá to na defekt plošného spoje.Zkus mrazící sprej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tadik



Založen: Mar 20, 2014
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út březen 25 2014, 12:02    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
No vidíš to , všechna napětí na Q 2,3,7,8 a operáku .


Díky, zkusím najít to schéma s poznamenanýma hodnotama co jsem naměřil když jsem to minule řešil a když nenajdu naměřím znovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tadik



Založen: Mar 20, 2014
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st březen 26 2014, 13:08    Předmět: Citovat

Tak jsem to dnes rozebral a začal měřit, nejprve zdravý modul (myslel jsem že je to ten špatný, a když jsem zjistil že jede, tak už jsem ho taky změřil) a pak jsem vzal na stůl ten vadný. Bohužel jsem zjistil, že má v obou větvích vyhozené pojistky, takže je tam ještě nějaký další nový problém (asi proražené koncáky nebo kdo ví co). Takže musím vyřešit ještě jeden problém, abych to vůbec mohl začít měřit Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tadik



Založen: Mar 20, 2014
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt březen 27 2014, 5:42    Předmět: Citovat

Tak jsem vcera vymenil prorazene koncaky (4xBD911 a 1xBD912), hodil to na slaby zdroj s mensim napetim (bohuzel nemam laboratorni zdroj), abych to trochu promeril a samozrejme ze vse jelo normalne. Zkusil jsem to tedy hodit na mensi trafko s provoznim napetim a taky vse funkcni. Po promereni to dava podobne hodnoty jako na zdravem modulu. Kdyz jsem to nahodil zpet do krabice a poprve zapnul tak vsek ok. Pak se mi jednou po zapnuti stalo, ze jedna ledka na podezrelem modulu nesvitila. Vypl jsem zes, zase zapl a vse ok. Pak jsem to nechal asi tak hodinu v provozu a opet vse funkcni. Tesi me, ze zes zase jede, ale vubec me netesi ze nevim co je v nem spatne a ani netusim jak ho donutit aby zlobil... Nevim proc se prorazily konce, podle me to s tim mym problemem nesouvisi, protoze ten problem uz jsem pozoroval mnohokrat bez problemu s koncaky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 6:15    Předmět: Citovat

Kdyby jsi sem alespoň ta napětí napsal a potom i případné jeho změny .... U tohohle problému bych si vytáhl tato místa dráty ven , abych mohl případně ihned měřit . No a jelikož to má DC serva , tak bych to shoření konců viděl právě v chybě vstupu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tadik



Založen: Mar 20, 2014
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 7:17    Předmět: Citovat

Včera mi přes kamaráda odpověděl autor zesilovače že můj popsaný problém je jednoznačný stuďák. Radil proletovat vše co je v sérii s onou ledkou. Včera jsem tedy opět oba moduly vykuchal z krabice ven a proletoval pořádně znovu vstupní části na obou deskách. Doufám tedy že jsem tímto problém opravil. Jesti to tak ovšem opravdu bude ukáže až čas. naměřená napětí sem hodit můžu, třeba se to bude někomu hodit. Dřív než o víkendu to ale nestihnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po duben 19 2021, 17:41    Předmět: Citovat

Dostal jsem na rozchození dva moduly DPA222 Mk2, které si majitel sestavil a jaksi mu nechodily. Na obou byly opačně osazené obě LED. První modul pak bez problému fungoval, ale druhý mě docela vyškolil. Každá LED svítila jinak, nešel nastavit klidový proud na víc než cca 50 mA, naprázdno modul vybudit šel, ale po zatížení začal už při malém výkonu ořezávat kladnou půlvlnu a navíc zakmitával. Navíc po vyndání IO serva dával na výstup asi 4 Vss.

Nejprve mě mátlo, že vstupní tranzistory měly na bázi cca -250 mV, čekal jsem nulu. Po zkratování bází na kostru ss napětí na výstupu kleslo, ale ne na nulu. Osazení jiných tranzistorů přineslo menší ss offset, ale jinak to zkreslovalo pořád stejně. Pak jsem našel vadný Q17, zkrat báze - emitor. Vesele jsem to opravil, zapnul a chovalo se to cca stejně! Jen to začalo zkreslovat o něco později a bylo to stabilní. Jako by něco užíralo proud z budicí části do báze Q17. Nakonec to byl proražený Q18, zkrat kolektor - emitor. Netuším, jak k tomu došlo...

Proč sem ale píšu - při připojení 4 ohm zátěže a vybuzení sinusem do limitace velice záhy shoří pojistky, které mají mít hodnotu F2,5A. Stačí při nastavování výstupního napětí trochu přejet do limitace a po sekundě je po pojistkách. Zesilovač přitom má zkratovou ochranu. Nešlo by ty pojistky dát větší?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rvx73



Založen: Sep 09, 2013
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 4:57    Předmět: Citovat

zkus tam dát pomalé pojistky, T2,5A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 9:27    Předmět: Citovat

Můžeš tam dát cokoliv . Jsou stejně jen na to , aby neshořely dráty, spoje či trafo . Pojistky nejsou schopny ochránit polovodiče . Ono na druhou stranu se při běžném audioprovozu nestane stav dlouhodobé limitace . Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 10:03    Předmět: Citovat

V manuálu k DPA222, resp. jeho první verzi není velikost pojistek uvedena. Když Aldax okolo r. 2010 dodával součástkové sady pro DPA222, bylo nám Pavlíkem doporučeno, že do součástkové sady máme kompletovat pojistky F4A. Já jsem navrhoval T3,15A, ale to Pavel nechtěl.
Pojistky tam mají chránit plošný spoj před destrukcí při průrazu v koncovém stupni.
Zkratová ochrana funguje zcela odlišně, omezuje proud až do zkratu, nesmí jej omezovat do normální impedance.

Ten zesilovač dává cca 120W/4R, má účinnost asi 65%, takže ze zdroje s celkovým napětím 80V /při vybuzení těsně pod limitaci/ odebírá do této zátěže proud právě okolo těch 2,5A. Zaženeš-li koncové tranzistory do saturace, odběr se ještě o něco zvedne.

Všechny zesilovače podobného výkonu bývají jištěny pojistkami F4A, například všechny 100W moduly AUJ.
F2,5A je pro tento výkon a zátěž fakt málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 11:27    Předmět: Citovat

V originálním návodu ke stavebnici je uvedena hodnota F2,5A a tato hodnota je se stavebnicí i dodána.

Při výkonu 120 W do 4 ohm poteče do zátěže 5,5 A střídavého proudu. Tento se musí vzít ze zdroje, takže jen proud zátěže udělá cca 2,75 A každou pojistkou. K tomu klidová spotřeba zesilovače 200 mA a jsme na 3 A ještě před limitací.

BOBOBO: To není žádná "dlouhodobá" limitace, shoří to hned. Stačí to napojit na aparaturu s mikrofonem, zavazbí to a zesilovač je potmě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund