Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

(zřejmě) známá součástka v atypickém zapojení - vyřešeno

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1297
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út duben 17 2012, 22:03    Předmět: (zřejmě) známá součástka v atypickém zapojení - vyřešeno Citovat

Zabývám se reverse engineeringem karty Pine PT-505S s čipem Realtek RTG3105iEH (projekt MZ VGA). Datasheet obvodu jsem nikde nenašel, a tak přišlo ke slovu pitvání karty ručně, na koleně, v domácích podmínkách. Vývod 27 podle mě slouží jako vstup referenčního napětí 3V pro interní D/A převodník.
Z vývodu 27 vede vodič k součástce "S431 Z" - co je tato zač? Vypadá jako běžný prvek TL431 TO92 (viz foto 1). Zapojení na desce (obr. 1) je ale odlišné od doporučeného v dokumentaci k TL431. Chybí jeden odpor. Jeden z vývodů S431 tvoří s odpory uzel, ale na jiném vývodu, než u TL431! Součástka na desce má pod sebou servisní potisk (foto 2), ale opačně, než je zapájená. Na desce jsou plošky pro osazení alternativního obvodu v pouzdře SO8. Jeho vývody 1..3 odpovídají číselně vývodům TO92, vývody 4..8 nevedou nikam. Opět rozpor s TL431 v SO8.
Tak co je to tedy zač? Nic mě nepadá.

MZ-800 má jen jediné napájecí napětí +5V, takže jsem zaexperimentoval a R2 nahradil hodnotou 56R, zapojeným mezi 2/IC1 a GND. Napětí na 27/RTG3105 je téměř shodné s originálním zapojením (3,02V).

Petr de Zviqov



P4160037.JPG
 Komentář:
Foto 1, obvod S431 Z, TO92

Stáhnout
 Soubor:  P4160037.JPG
 Velikost:  92.28 kB
 Staženo:  82 krát


rtg3105.png
 Komentář:
Obr. 1, schéma zapojení S431 na kartě VGA

Stáhnout
 Soubor:  rtg3105.png
 Velikost:  4.84 kB
 Staženo:  104 krát


P4160032.JPG
 Komentář:
Foto 2, obvod S431 a jeho okolí

Stáhnout
 Soubor:  P4160032.JPG
 Velikost:  168.62 kB
 Staženo:  105 krát



Naposledy upravil judeware dne so duben 21 2012, 20:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: út duben 17 2012, 23:39    Předmět: Citovat

Poněkud mi uniká smysl tohoto snažení u evidentně šmejdské karty (lepší hodit po psovi). Nicméně reference 431 je schopná za jistých okolností takto fungovat. Dělá ji doslova kdekdo, takže modifikací taky bude nepočítaně, v SO8 se taky vyrábí (i originál TI). Prostě tam dali co jim přišlo pod ruku. Plošňák mají jeden pro všechny možnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1297
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá duben 20 2012, 21:55    Předmět: Citovat

citace:
Poněkud mi uniká smysl tohoto snažení...

Proč tedy lidi staví vysílačky, rádia, zesilovače, když si všechno mohou koupit? Protože je to baví!

Hned v úvodu jsem psal, že jde o práci na projektu MZ VGA. K osmibitu zřejmě ještě nikdo VGA čip nepřipojil. Proč se o to pokouším? Je to stejně zábavné jako pro jiné stavba oněch zesilovačů, vysílaček atd., viz výše. Prvotním impulzem byl tento web:
http://tinyvga.com/avr-isa-vga

citace:
...u evidentně šmejdské karty...

Proč šmejdské? Ona zobrazuje špatně, rozmazaně? To mám k Sharpovi připojovat čip určený na sběrnici PCI nebo PCI-E? Už tohle je pěkná recese - Realtek má video RAM 512KB, což je 8x víc, než hlavní paměť MZ-800!



K zapojení "neznámé" reference

Zapojení s S431Z jsem nadrátkoval na stole ( SGS TL431) a připojil na zdroj 5V - na pinu 1 nic. Vypájel jsem S431 z desky, nadrátkoval - na pinu 1 nic.
Na pozici prvku S431 (na kartě) jsem připájel pin header ze staré základní desky s třemi kolíky, abych mohl součástky snadno měnit a neriskoval přitom poškození desky. Vrátil jsem zpět S431Z - na pinu 1 3.02V. Osadil jsem SGS TL431 - na pinu 1 3.02V.

Na stole nejde nic, na kartě všechno -> toto zapojení nemůže fungovat jako reference. Proč to mimo kartu VGA nešlape? Zkusil jsem měřit proud mezi vývodem 27 Realteku a 1 S431 -> 7mA. Izolovaný vývod 27 Realteku dává napětí 4.4V, které klesá experimentálně přiloženým pulldn 1K na hodnotu asi 3.45V (šokující zjištění - je to vstup, nebo ne?). Vypadá to, že se zapojení s TL431 (teď už je jisté, že je to standarní TL431) chová jako pulldn rezistor, jehož hodnota se mění tak, aby napětí na 27/RTL3105 bylo konstantní 3V.



P4200058.JPG
 Komentář:
Zkoušení různých TL431 na kartě VGA Realtek

Stáhnout
 Soubor:  P4200058.JPG
 Velikost:  198.02 kB
 Staženo:  92 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so duben 21 2012, 7:29    Předmět: Citovat

Ty se to pořád snažíš zkoumat jako napěťovou referenci, ale videoDACy jsou proudové a mají tudíž proudovou referenci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1297
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so duben 21 2012, 11:00    Předmět: Citovat

Pro Andreu:
Ano, přečetl jsem si po sobě poslední větu posledního příspěvku a vidím, že je to tak. Akorát jsem to nenapsal tak odborně. Hlavní je, že je součástka jednoznačně určena, že mi funguje v zapojení bez přítomnosti -12V, že jich mám tím pádem v šuplíku 10 náhradních, když je to standardní TL431. Pouzdro SO8 řešit nemusím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so duben 21 2012, 11:04    Předmět: Citovat

Ty jsi napsal, že to tam drží konstantní 3V, ale ono to stabilizuje proud (2,5V/360Ohm), napětí je druhořadé.
Tohle zapojení je použité u spousty ISA grafik, Tridentů, OAKů... Na některých vzácných kusech grafik je použité katalogové zapojení s LM334.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund