Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SCART na VGA monitor
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Misko84



Založen: Aug 21, 2005
Příspěvky: 35
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2006, 20:45    Předmět: SCART na VGA monitor Citovat

Zdravim vsetkych,
o prepojeni PC s TV sa tu toho uz popisalo dost ale mna skor zaujima nieco zhruba opacne. Mam DVD prehravac ktory ma SCART vystup a chcel by som ho prepojit na klasicky 17" VGA Monitor, pripadne nan pripojit VRC s tunerom. Jediny problem dost podstatny je ze SCART ma HSYNC frekvenciu okolo 15.6 kHz ale VGA monitor asi 31 kHz. Robil uz niekto z vas nieco podobne alebo mi viete poradit ako na to. Vopred dakujem.

_________________
Pokiaľ je možnosť zapojiť vodič dvoma možnými spôsobmi, prvý z nich Vám vyrazí pojistky.


Naposledy upravil Misko84 dne čt leden 26 2006, 22:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Misko84



Založen: Aug 21, 2005
Příspěvky: 35
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2006, 22:30    Předmět: Citovat

Pripadne dal by sa na tu synchronizaciu pouzit LM1881N?
_________________
Pokiaľ je možnosť zapojiť vodič dvoma možnými spôsobmi, prvý z nich Vám vyrazí pojistky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2006, 6:03    Předmět: tak to jsem zkoušel Citovat

Tak to jsem kdysi zkoušel: především napřed musí mít kondíky, které jsou v sérii s vychylovacími cívkami zhruba 4x vyšší kapacitu. Zajišťují S-korekci (linearitu) a to jak svislou, tak vodorovnou. Pouhým přeladěním na poloviční kmitočet se totiž jinak dostaneš blíž k sériové rezonanci obvodů vychylovaček a ten se pak začne chovat jako zkrat.
Ani pak nemáš vždy vyhráno - vn trafo monitoru obvykle není konstruováno pro tak nízký kmitočet, buzení výkonového tranzistoru trvá moc dlouho a jádro se může přesytit. To je pak lepší použít zapojení nějakého vn konce z nějakého TVP včetně trafa. Tomu se ale zase nemusí líbit vychylovací cívky...
Ale u jakéhosi terminálu Memorex, co jsem dělal kdysi jako první, to tomu trafu moc nevadilo, stačily ty kondíky. Jako monitor ke Spectru, které nevyužívá celou plochu obrazovky, to koukatelné bylo. Spotřebu jsem neměřil, ale uvnitř topilo kdeco. Vyhodit se mi to nechtělo, když už jsem se předtím stavěl s převodníkem YUV->RGB (Spectrum totiž nemá RGB vyvedené). Nakonec odešel ten počítač, zkusil jsem ten monitor použít jako televizní a to nepřežil taky. Ale zkusit to můžeš, třeba máš kliku na model, který to zvládne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Misko84



Založen: Aug 21, 2005
Příspěvky: 35
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2006, 8:45    Předmět: Citovat

Hill to je sice pekne, ale ja som mal skor na mysli nieco, co len k monitoru pripojim a nebudem robit zasahy do monitoru,aby som ho mohol pouzivat aj k PC.
_________________
Pokiaľ je možnosť zapojiť vodič dvoma možnými spôsobmi, prvý z nich Vám vyrazí pojistky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2006, 10:51    Předmět: potom je to ještě složitější Citovat

To znamená prohnat přes počítač, který si bude umět uložit obraz, který má 50 půlsnímků za sekundu, prokládané řádkování (střídavě liché a sudé), každý celý snímek skládající se ze 625 řádků, do paměti a z ní jinou rychlostí, některou, co monitor umí, z té paměti zase číst a zobrazovat.
Možná, že by nejsnadněji šlo (pro řádkový rozklad 31,25kHz s minimálními nároky na úpravu snímkového rozkladu v monitoru) použít F-box ze 100Hz televizoru. Ale k tomu musí být i příslušné další podpůrné a řídicí obvody TVP - vlastně většina signálové a celá řídicí cesta televizoru... prostě vyjde to 50x až 100x dráž, než půllitrový kolek správci sběrného dvora za fungujícího Oravana nebo podobnou "sedmatřicítku", kterou si jen došlechtíš. Pak už by ti fakt stačila jen některá z běžně prodávaných propojovacích šňůr.

Promiň, že to vidím tak černě - McGyver by to určitě spáchal z obalu od žvýkačky a draselného mýdla....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Misko84



Založen: Aug 21, 2005
Příspěvky: 35
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2006, 11:40    Předmět: Citovat

Hmm, skus pozriet toto http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/faq/vga2rgb/scart.html , vyriesilo by to moj problem?
_________________
Pokiaľ je možnosť zapojiť vodič dvoma možnými spôsobmi, prvý z nich Vám vyrazí pojistky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2006, 18:44    Předmět: ano, ale Citovat

Určitě vyřešilo, stačí si vybrat zapojení podle toho, co monitor potřebuje. Ale DVD potřebuje od monitoru, aby uměl 50 půlsnímků za sekundu, 625 řádků prokládaně (interlaced) střídavě liché a sudé řádky, tedy fh=15625 Hz. Jestli tohle z monitoru nedostaneš, nemá smysl se zabývat tím, jestli Va H synchro jde po samostatných vodičích nebo se signálem G, jestli tam dáš separátor synchronizace nebo není třeba. To hlavní jsou rozklady monitoru.
Prostě buď bude monitor umět kreslit obraz "televizní" rychlostí, nebo musíš ten obraz překódovat do formátu, se kterým si ten monitor rozumí. Obojí je dost náročné. První možnost vyžaduje značné zkušenosti v opravách rozkladových obvodů (a obvykle pak už nelze monitor použít k počítači), druhá možnost je přehrávat to počítačem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Misko84



Založen: Aug 21, 2005
Příspěvky: 35
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: so leden 28 2006, 9:53    Předmět: Citovat

Asi to predsa len necham tak z monitora bude aj nadalej monitor a na telku sa uz niekde miesto najde.Som aspon o cosi mudrejsi. Viem ze na trhu su zariadenia co dokazu prekonvertovat compositny signal na VGA a myslel som ze preco si nieco take nevyrobit. Uz som aj nasiel nieco na webe, ale pustat sa do toho nebudem. http://elm-chan.org/works/sc/report.html
_________________
Pokiaľ je možnosť zapojiť vodič dvoma možnými spôsobmi, prvý z nich Vám vyrazí pojistky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 28 2006, 16:14    Předmět: to je všechno hezký, Citovat

To je všechno hezký, ale: to zařízení je vybavené dekodérem NTSC3,58, to znamená, že počítá se snímkovým rozkladem 60Hz a vlastně mu stačí zapamatovat a z paměti pro VGA a mezitím (během zápisu do jedné paměti) za stejnou dobu dvakrát opakovat každý řádek z další paměti (střídá stránky pro zápis a čtení). VGA kreslí řádek 2x rychleji, čili nezpůsobí to chybu rozměru ani synchronizace. Tak to místy na světě funguje.
Jenže ne u nás: znovu to opakuju - tady se používá snímková frekvence 50 Hz a i řádek trvá o malinko déle. Autor článku (ten, co zjednodušil označení naší TV normy na PAL) upozorňuje, že pro převod z evropské normy vyjde zařízení mnohem složitější. Já to dopovím: protože si musí umět jednou rychlostí ukládat a jinou rychlostí číst celé snímky - a nestačí vlastně paměť jednoho snímku, protože nejjednodušší je každý pátý zopakovat dvakrát (místo 50 za s jich přece potřebuješ pro VGA 60!). Zatím, co jich uložíš 5, musíš jich přečíst 6.
To, že asi nic nevíš o rozdílech různých světových TV norem tě vlastně hezky namlsalo - to americké zařízení je fakt jednoduché (a nakonec ani nepotřebuje barevný dekodér, jestli máš DVD s výstupem RGB).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: so leden 28 2006, 23:58    Předmět: Re: tak to jsem zkoušel Citovat

Hill napsal(a):
Tak to jsem kdysi zkoušel: především napřed musí mít kondíky, které jsou v sérii s vychylovacími cívkami zhruba 4x vyšší kapacitu. Zajišťují S-korekci (linearitu) a to jak svislou, tak vodorovnou. Pouhým přeladěním na poloviční kmitočet se totiž jinak dostaneš blíž k sériové rezonanci obvodů vychylovaček a ten se pak začne chovat jako zkrat.
Ani pak nemáš vždy vyhráno - vn trafo monitoru obvykle není konstruováno pro tak nízký kmitočet, buzení výkonového tranzistoru trvá moc dlouho a jádro se může přesytit. To je pak lepší použít zapojení nějakého vn konce z nějakého TVP včetně trafa. Tomu se ale zase nemusí líbit vychylovací cívky...
Ale u jakéhosi terminálu Memorex, co jsem dělal kdysi jako první, to tomu trafu moc nevadilo, stačily ty kondíky. Jako monitor ke Spectru, které nevyužívá celou plochu obrazovky, to koukatelné bylo. Spotřebu jsem neměřil, ale uvnitř topilo kdeco. Vyhodit se mi to nechtělo, když už jsem se předtím stavěl s převodníkem YUV->RGB (Spectrum totiž nemá RGB vyvedené). Nakonec odešel ten počítač, zkusil jsem ten monitor použít jako televizní a to nepřežil taky. Ale zkusit to můžeš, třeba máš kliku na model, který to zvládne.


Ja riesim ten isty problem ale cez VGA vstup nechcem pripojit klasicke CRT ale LCDcko. Tym by odpadli vsetky popisovane problemi len neviem ci by to moje LCD zvaldlo pracovat na rychlosti 50polsnimkov/s . Z toho LCD vyrabam projektor a chcel by som do neho privadzat sinal rovno z DVD playera bez pouzitia PC. Uz som aj dakde na nete videl prevodnik co napr z kompozitneho vstupu prevedie do VGA len neviem kde to zohnat a ani si predstavit cenu. Ak by sa to dalo dakde kupit da ma to tak 2000tisicky. Ale najradcsej by som si to ubastlil sam. Viete mi poradit ako na to, zatial som nic podobne nevygooglil. Davnejsie som skusal prepojenie klasickeho CRT na TV pomocou scartu ale okrem farebnych pruhou som odtial viac nedostal. Riesil som problem ako pripojit sinchro vstupy. Pretoze VGA potrebuje zvlast H aj V singronizaciu a v TV je V aj H v jednom vedeni... Nasiel som rozne schemi prepojenia na nete ale nic neslo. Ak by ste mi vedeli poradit s prevodnikom ktory pouzijem na pripojenie LCD bol by som moc rad. Diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: po leden 30 2006, 11:39    Předmět: Citovat

Da sa to esňxistuje daky prevodni kpripadne schema. Je to pre mna dolezite diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: po leden 30 2006, 21:07    Předmět: Citovat

po převodníku composite video -> VGA jsem taky jednu dobu pátral. A nikde nic, co by stálo za úvahu.
_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 11 2006, 10:53    Předmět: Citovat

počítač s tv kartou by taky pomohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: so únor 11 2006, 23:36    Předmět: Citovat

Najlepsie by bolo kupit si DVD prehravacktory ma okrem SCART aj VGA vystup . Teraz tu mam taky doma je to ORAVA DVD-501A a obraz na monitore je uplne perfektny .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Technokrat
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út říjen 02 2007, 4:13    Předmět: Citovat

No, sice to tema uz neni aktualni, ale mnozi sem prijdou z googlu jako ja. Resim tentyz problem, nekolikrat poptavanej prevodnik z kompozitniho videa na vga jsem nasel trebas tu
http://www.elnika.cz/elnika.php?p=cze/specifikace-produktu/3427
ale stejne bych mnohem radsi chytrou krabicku z RGB SCARTu do VGA, hadam ze kvalita obrazu bude uplne nekde jinde. Je fakt, ze to bez mikroprocesoru a mezipameti asi nepujde ;o(
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund