Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio Progresson 447A, problém s VKV
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 20:39    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
stačí říct a já zase vypadnu.
+1
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 1:05    Předmět: Citovat

Schéma nemám, nepotřeboval jsem ho. Myslím, že by mohla stačit dokumentace k modelům 200 a 210. Vnitřní šásko bude podle mě stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 5:41    Předmět: Citovat

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 8:21    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
tak mám od ex-OK2VI fakt skvělý konvertor, osaditelný všemožnými pnp vf tranzistory od GF505-507, přes různé ty AF139, AF239 a 2Nxxxx, který nějak zvládá konverzi od 88 až do 104MHz takzvaně na "jeden vrz" s tím, že konec pásma, asi od 100MHz je někdy až nepříjemně stlačený, ale s AFC se to dá "uladit", pokud sama jednotka je aspoň trochu stabilní.
Tohle mi vysvětli, jak by to mělo fungovat. Konvertor normálně funguje jako směšovač s nějakou pomocnou frekvencí, a tak se 10 MHz pásmo transformuje do jiného 10 MHz pásma. Netuším, jak bys chtěl transformovat 16 MHz pásmo (88-104) do 10 MHz pásma OIRT. Snad jedině s děličkou kmitočtu, ale to tam určitě nemáš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7558
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 8:47    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Radovane, jestli Tobě ... moje "přítomnost" vadí

Nikoli.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 10:47    Předmět: Citovat

Ani mě ne. Na rozdíl od jednoho mistra světa, nevětšího odborníka na opravy TV, který je už naštěstí (podruhé) uklizen. Od Leoše si rád přečtu jeho někdy více rozvité úvahy, které v podstatě znám ale čte se to hezky, kdy lze jen souhlasit. A že Leoš někdy použije trochu hrubší výraz, já říkám že za to si můžou sami lidi.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 13:09    Předmět: Citovat

xsc: možná mu to parazitně kmitá na více frekvencích současně, potom by z toho byl skutečně všepásmový konvertor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 20:48    Předmět: Citovat

Hmm, Tesla Progresson přišla na trh snad roku 1990 a už tehdy ji v Amatérském rádiu zkritizoval Adrien Hofhans. Bylo to AR 09-1990. https://uloz.to/file/kw6ING7mTfp6/ar09-08-1990-zip
Přidal jsem tam i číslo 08-1990, kde byla recenze rádia Sniežka...
Progresson prej obsahuje 14 tranzistorů, 4 integráče a 30 diod. Možná už tu recenzi znáte...
Ani by se mi to nechtělo opravovat. Je to nepovedenej přístroj, nic jinýho. V té době už běžela sériová výroba např. Olympia / Sangean ATS-803A.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 25 2022, 21:26    Předmět: Citovat

Tu recenzi jsem tenkrát nečetl, neboť v roce 1990 jsem měl úplně jiný starosti a nejméně 5-6 čísel AR tehdy dlouho zůstalo nepřečtených.
Sniezka by si zasloužila regulátor hlasitosti s odbočkou, minimálně na FM by to bylo velmi účelné. Ale má slušný reproduktor a tak to stačí i takto.

Ale Hofhans naložil tomu Progressonu pěkně, jen co je pravda.
Při daném výstupním výkonu a i s externí reprosoustavou, nemá instalovaný MDA4290V a oba regulátory naprosto žádné opodstatnění.
Docela uspokojivě by to šlo vyřešit potenciometrem hlasitosti s odbočkou (fyziologií) a cena tohoto řešení by byla nepochybně nižší, než cena toho IO, byť dobrého, zbytečných dvou TP160 a všeho toho pasivního okolo toho IO..

Skoro to vypadá, jakoby někdo zadal tématický úkol:
"Vyviňte běžný kuchyňský přijímač, jako byla Euridika, ale spotřebujte na něj maximum tesláckých i RVHP součástek, co máme furt skladem" Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po duben 25 2022, 22:46    Předmět: Citovat

Euridika měla jen cca 11 tranzistorů... http://www.oldradio.cz/schemata/ts441a-3sch.pdf
Cosi podobného jsem vymontoval roku 2000 z nějakýho vraku gramorádia u popelnic a provozoval jsem to do roku snad 2003, kdy jsem získal průměrnej minisystém Sharp asi CD-555H. Byl to sice analogovej tuner, ale konečně stereo!! Smile Smile

Znals ten Progresson nějak? Bylo jeho 14 tranzistorů, 4 integráče a 30 diod k něčemu dobrých? Mělo to aspoň lepší citlivost nebo selektivitu?? Ale stupnice byla hodně divná.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: út duben 26 2022, 8:04    Předmět: Citovat

Přeladění stolního Prominentu nebo přenosného Stern Elite (stejný VKV vstup) z NDR se tady již vícekrát probíralo. Jde to jednoduše a výsledek je velmi dobrý.
Rovněž problematika nepovedených bratislavských Progressonů je zde již vícekrát probíraná. Má vzhledem ke složitosti nf dílu mizernou reprodukci, nepohodlné ladění na krátké stupnici s ujíždějícími stanicemi, ale pokud je v pořádku, tak má velmi dobrou citlivost.
Výše zmíněná u nás prodávaná polská Sněžka je řešená jednoduše s velmi dobrým výsledkem. Ovšem předchozí zde rovněž rozšířený model Šlazak má daleko lepší reprodukci díky použití většího reproduktoru. Sněžka se později v prodeji objevila již s pásmem CCIR, ale Šlazak jde jednoduše přeladit s výslednou velmi dobrou citlivostí. Je radost pohodlně ladit na jeho dlouhé stupnici a slyšet jeho příjemný přednes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 26 2022, 14:12    Předmět: Citovat

Hifisto,
mohl bys mě prosím nějak nasměrovat?
Totiž - ta verze Prominent 52 s OIRT, je celá nějaká divná a nesedí to s žádným schématem, co jsem zatím viděl.
Jak jsem psal - namísto dvou Si diod SY200 to má klasický, dvoucestný dvoudestičkový, šedý selenový usměrňovač s deskami asi 4x4cm a je to tam z fabriky. Je namontovaný na trafu a pod tím selenem je doslova přisoplený ještě jeden malý grecový, zřejmě taky selenový hovňous v plastu, B20C25, na kterém je pověšený taky 1000uF/15V elyt, stejně jako na tom velkém selenu. Chybí tam odbručovací kondenzátory, které jsou na schématu s diodami a síťový přívod, ještě než vstoupí do trafa, prochází přes dvě velké (asi 20mm průměr a 8mm výška) křížově vinuté tlumivky, každá se ss odporem asi 9R.

Vstupní FM jednotka bohužel nemá žádné označení, ale shora na tom zaklapovacím krytu jsou vyraženy číslice 1-2-3-4, pak 5-6, 7-8 a 9-10. Jednotka je osazena tranzistory GT313B a GT322B stejně, jako CCIR jednotky z Prominentu 5, jehož schéma jsem stáhl z Radiomusea.
Model Prominent 52 internet zná jen od prodejců, ale jeho dokumentaci už nikoliv. Díval jsem se i do štosu servisáků přijímačů, které se sem dovážely, ale Prominent mezi nimi není, jen OIRT Proxima.
Vevnitř přijímače jsem našel odpadlý papírek patrně z ladičáku, píše se na něm jen:
RFT 3003.1
2x330pF/12pF
TGL7225/06
ELS 30,9
Večer se pokusím FM jednotku vyfotit, třeba to bude s něčím sedět.
Zatím moc díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 26 2022, 14:19    Předmět: Citovat

No Sniezku s CCIR do 104MHz má ségra v kuchyni a uvažuju o tom, že bych tam zkusil vestavět buď TP160/L, nebo TP280/Y, tedy s odbočkou a udělat tam rozumný loudness. Na výškách by to 3-4dB sneslo.
On ten původní reproduktor Sniezky není chválabohu tak uřvaný, jako některé japonské/čínské modely, ale na FM je to při pokojovém poslechu prostě takové...tupé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: út duben 26 2022, 17:14    Předmět: Citovat

V býv. NDR bylo vše typizované, čili Prominent 52 s tahovými potenciometry je verze s pásmem OIRT, Prominent 5 je totéž pro vnitřní trh s pásmem CCIR do 100MHz a je to totožné s celou řadou dalších verzí Prominentů s otočnými potenciometry, majících osazení Ge tranzistory a s již zmiňovaným selenovým usměrňovačem na trafu. Takže pokud si najdeš schéma kteréhokoliv modelu Prominentu, tak vždy budeš v obraze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: út duben 26 2022, 18:42    Předmět: Citovat

Koupil jsem víc jak před rokem Rádio Progresson 447A za 30Kč.
Rozebral, umyl, snížil napětí pro stabilizátor ladícího napětí a v garáži to normálně hraje k mé spokojenosti. Mizerného zvuku jsem si nevšiml. Nevypadá vyloženě hnusně jako předchozí typy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Další
Strana 12 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund