Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio Progresson 447A, problém s VKV
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 18:08    Předmět: Citovat

Dakujem za odpoved.
Neviem si to vysvetlit, ale uz sa asi vyse hodiny ta zavada neprejavila!
Ja by som to asi hadal na ten obvod. Potenciometer som krutil dokola aj tukal po nom a zavada sa neprejavila. Ale ked to praskalo tak tocenie s potenciometrom nemalo na poruchu ziadny vplyv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 18:16    Předmět: Citovat

destilator napsal(a):
...A ked je radio nastavene na maximum, tak praskanie zanikne.

destilator napsal(a):
... Ale ked to praskalo tak tocenie s potenciometrom nemalo na poruchu ziadny vplyv.
Tak jak to bylo? Wink
Když přepneš na Gramo, také praskání zanikne při nastavení na max. hlasitost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 18:37    Předmět: Citovat

Myslel som to tak, ze to praskanie sa nezosilní. Ide rovnakou intenzitou. A zosilní sa iba vysielany program. A tym sa zdá, ze ako keby to zaniklo..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 18:40    Předmět: Citovat

Aj ked prepnem na gramo, tak to praska rovnako a intenzita sa nemeni ani tocenim potenciometra hlasitosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31828
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 18:49    Předmět: Citovat

Pokud na to prskání nemá vliv potenciometr hlasitosti, nachází se závada až ZA NÍM = zesílení toho prskání se nemění se změnou polohy poťáku. Za sebe tipuju nějakou napůl vyschlou zeleninu v okolí koncáku, která tam dělá bordel...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 19:00    Předmět: Citovat

Odpoj R47. Pokud praskání nepřestane, je chyba v obvodu koncového zesilovače. Zkontroluj všechny součástky v jeho okolí (ale ne poťukáváním šroubovákem).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 19:07    Předmět: Citovat

Dakujem za informacie.
Potenciometer odpojim a skusobne pripojim iny?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 19:15    Předmět: Citovat

Ne. Právě ti EKKAR vysvětlil, že chyba je až za potenciometrem. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po únor 09 2015, 13:42    Předmět: Citovat

Já bych se vyjádřil spíše všeobecně k tomuto zmetku z Tesly Bratislava. Máme je různě po rodině ve třech exemplářích. Z nich po letech jede jen jeden, se kterým jsem si dal tu práci a opravil jej. Taková výměna špatných keramik ve vst.dílu je u tohoto modelu dosti nepříjemná práce, takže zbývající dva kousky byly raději odloženy a nahrazeny letitými, ale bez problémů fungujícími obdobami z Unitry a RFT.
Docela nechápu "zlepšovatele" z bratislavské Tesly, kteří použili pro úsporu ladícího kondenzátoru toto monstrzapojení s varikapy u přijímačů bez předvoleb (Dueto, Alto, Duo a možná i další). V okolních státech se do takového "zlepšení" nepustili a jejich rádia tím byla ušetřena našich potíží a dodnes pracují. Je sice výjimka v přenosném rádiu ze SSSR Meridian 236,237, ale tam obdobné zapojení pracuje dobře a má to aspoň tři předvolby.
Celková mechaniká koncepce s propojením modulů konektory je tady sice řešena dobře, ale to je z kladů asi tak vše. Nevím proč má rádio s malým reproduktorem oddělenou regulaci výšek a hloubek. Akustickými vlastnostmi proti zahraničním konkurentům i přes to značně zaostává.
Mám za to, že než tady po fórech sbírat rozumy na zprovoznění takového bratislavského šmejdu, je lepší koupit někde z inzerce za "pár peněz" něco staršího od jiného výrobce a určitě to bude spolehlivější než Progresson.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 09 2015, 13:55    Předmět: Citovat

Já si naopak myslím , že je to levný merkur a snad bych zavedl i soutěž o opravu . Ve sběrném dvoře se téměř vždy nějaká tato stavebnice zdarma najde . Minimálně z něj zbude zdroj .... i sledovač signálu v příjemném provedení .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: po únor 09 2015, 20:11    Předmět: Citovat

Ano. Mate pravdu chlapi. V rodine je este jedno a tiez pokazene.
Ale vies aky je to dobry pocit ked sa mi daco podari opravit? (S vasou pomocou:)
Radio som nechal na chalupe, v oprave budem pokracovat nabuduce. S vysledkom budem informovat.
Dakujem za odpovede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
spirit



Založen: Mar 14, 2012
Příspěvky: 217
Bydliště: West Slovakia

PříspěvekZaslal: út únor 10 2015, 19:40    Předmět: Citovat

Neviem o aké praskanie ide, ale závada ti tu už ohraničená bola,
ak by sa ti nedarilo, v ďalšom slede sa neboj po odpojení C60 odpojiť R49 (M1) a nahradiť ho skusmo iným - jeho praskanie by neprekvapilo, o to viac praskanie MBA810-tky.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milano



Založen: Nov 08, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2017, 14:26    Předmět: Citovat

Zdravím, podobný problém s Duetom mám aj ja. Po zapnutí rádia dlho sa rozbiehal, pokial sa naladil na predladenú stanicu.
Tento poruchový stav sa stával neznesiteľný. Skontroloval som napätie na MAA550, menilo sa od zapnutia po naladení o 0,5V. Na D8 bolo 75V za stabilizátorom bolo 34,59V, stabilizátor sa veľmi zohrieval. Napadlo ma zrušiť uvedený MAA550. Pripojil, som exterený zdroj 33V /BS525/ a čuduj sa svete rádio sa už neprelaďovalo. S toho som usúdil, že MAA550 je mäkký zdroj.
Do rádia som dal dva MAA550 paralelne a odpor R44-4k7 som zväčšil na 8K2. Napätie pred stabilizátorom tl. ma diodeD8 ostáva 75V ale na MAA550 mám 31.1V, stabilizátory sa nehrejú. Rádio mi hrá už niekoľko dní-OK.
Milan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rybajda



Založen: May 17, 2007
Příspěvky: 62
Bydliště: Chroustovice

PříspěvekZaslal: út leden 24 2017, 17:31    Předmět: Citovat

Zbytečně složité (4 integrované obvody, 14 tranzistorů a 30 diod!) a poruchové zapojení, trpící rozlaďováním a ujížděním stanic. Především keramický filtr a keramické kondenzátory, které se dají velmi výhodně použít jako pohlcovače vlhkosti. Dále složité ladění pomocí varikapů, obvod stabilizace napětí s MAA550, který pracuje v mezních hodnotách, a který je též zdrojem častých poruch. Další nepochopitelná věc je využití stupnice. Jednotlivé vlnové rozsahy využívají od 45-70 procent stupnice. Jak pohodlné je ladění například v krátkovlném pásmu si jistě umíte představit. Shrnu tedy závady se kterými jsem se setkal. Všeobecně je největší průserář keramický filtr. Lze zakoupit, stačí i obdobný se stejnou hodnotou. Druhým viníkem je potenciometr ladění. Vypájet, rozebrat a vyčistit isopropylalkoholem a jemně kontakty předpružit. Žádný bordel ála Diava do toho nepatří. Třetí viník je stabilizátor MAA 550, který pracuje na hranici svých mezních hodnot a odchází. Přehřívá se a proto je vhodné doplnit chladící křidélko. Keramické kondenzátotry jsou až jako poslední, a ač se o nich kolegové opraváři často zmiňují, vlastně jsem jich moc měnit nemusel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út leden 24 2017, 18:37    Předmět: Citovat

Mně teda 447A až na to nešťastné ulaďování nijak poruchový nepřijde. Keramický filtr jsem v něm, ani v žádném jeho předchůdci měnit nemusel. A to mám tato rádia všechna. Vlastně jsem filtr měnil jednou v životě u úplně jiného RFT přijímače. Dovolil bych si říct, že 447A byl ve srovnání s 444A a jeho deriváty docela krok vpřed, bohužel přišel dost pozdě. Designově je Progresson určitě zdařilejší než šedivé myši typu Duetto. I reprodukce je o dost lepší- samozřejmě s připojenou reproduktorovou soustavou. Na vestavěný reproduktor hrají všechna tato rádia stejně plastově. Ještě bych vytknul nepříjemné pazvuky vyskytující se při přelaďování mezi stanicemi. Obdobný přijímač od RFT je nedělá. Dalším nedostatkem je stupnice, osvětlený ukazovatel je sice efektní, ale ve tmě houby platný. Zde jednoznačně vede Duetto a spol. Že je ladění na KV nepohodlné bych za nějaký nedostatek nepovažoval, 99 % uživatelů na tento rozsah stejně nikdy nepřeplo, včetně mě. Ani konstruktér určitě nepředpokládal, že s Progressonem někdo bude lovit stanice. Od toho jsou jiná rádia. KV rozsah tam byl kvůli požadavkům ČSN 36 7303. VKV jednotka pochází už z dob Sopránu (druhá půlka 70. let) a pokud není fušerácky sladěná, poslouží dobře. Výrobce ji cpal všude (Soprán, Sextet, Duetto a spol., do všech odvozených gramorádií a i do autorádií), proto ji použil i v Progressonu. Nemusel vymýšlet nic nového a výroba byla díky unifikaci levnější. V době výroby Progressonu se sice výše jmenovaná rádia už nevyráběla (kromě Forte), ale jednotky dělali pořád. Nebo jim zbyly na skladě. Přijímač mohli doplnit předvolbou, obdobná polská rádia ji v rámci kopírovaní Grundigu měla, nicméně s ohledem na kvalitu potenciometrů by to dnes byl stejně jen další zdroj problémů a nadávání. Abych to shrnul, Progresson je podle mě dobrá myšlenka, která doplatila na rozptyl parametrů součástek a na kolísavou kvalitu výroby v Tesle Bratislava. Zajímavé taky je, že se předchůdci 447A tolik nerozlaďují, přitom zapojení zdroje ladicího napětí je všude téměř identické. Můj Progresson se taky ulaďuje. Původní stabilizátor jsem vyměnil za provedení s křidélkem původem z Colorky, problém to ale vyřešilo jen částečně. Zkusím polaborovat s předřadným odporem 4k7.

Naposledy upravil elektrosvit dne út leden 24 2017, 23:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
Strana 10 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund