Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

pritiahnutie blesku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6064
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 12:32    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Ne, je to předpoklad. Pokud také předpokládám, že jsou to střední hodnoty, tak je to naprosto přesné. Jinak by to ani spočítat nešlo... Cool

Tak to řeknu jinak - tvůj výpočet je velmi hrubá aproximace skutečného průběhu proudu a napětí. Střední výkon není součinem středích hodnot proudu a napětí. A když se uvádějí parametry blesku, měří se vrcholová hodnota proudu.

A jinak to spočítat jde - ukázal jsem jak, a to konkrétně pro blesk s vrcholovou hodnotou proudu 200 kA (pro prvních 0,1 ms to dá mimochodem střední hodnotu proudu 175 kA) a s vrcholovým (počátečním) napětím 10 MV (->střední napětí během prvních 0,1 ms 9,3 MV). A vyšla mi 2,5x větší celková energie než tobě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6300
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 16:13    Předmět: Citovat

Tobě muselo vyjít něco jiného, když jsi něco jiného počítal... Cool

Andreo: samozřejmě máš pravdu, energie je srovnatelná se známými jevy, ale výkon je bestiální Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 17:43    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
ale výkon je bestiální Smile


a co hustota energie Twisted Evil

Docela by mě zajímalo, kdo a čím změřil ten proud a napětí, to musel být obětavý průzkumník.
Český rozhlas na téma měření napětí výboje blesku kdysi vysílal rozhlasovou hru, řešilo se to přes barvu blesku a přes stranický závazek.
ZdenekHQ napsal(a):
Zas by nám jen zvedli poplatek za OZE.

Neblázni!!! chceš aby se toho zas chytli zelení šmejdi a jejich posluhovači?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 18:00    Předmět: Citovat

Olchor napsal(a):
Docela by mě zajímalo, jak byla ta raketa řízena ( po těch drátech), když podle Kokuna rotovala?

Maskot napsal(a):
Pokud si prohlednes obrazky je videt ze zrejme vystupem toho pohonu.Kridelka vypadaji ze jsou napevno.

fredis napsal(a):
Raketa nerotovala, ani vzhledem ke stabilizačním ploškám (křidélkům)nemohla....Jak taky,že?!

Olchor napsal(a):
Kokun píše : Dostřel: 3000m ..... tak napomáhala k odvíjení lanka.
A on u toho byl. Ovládání výstupu trysky ovšem otázku rotace neřeší.

Trošku jsme odbočili od původního tématu - přesto alespoň tolik:

Chlapi, vidím, že vás raketa PTŘS zaujala - je pravda, že si detaily a podrobnosti (o této technice) po více jak 40-ti letech už nepamatuju (navíc jsem s tím nepřišel do styku ani nikdy po skončení vojny - páč jsem až rok po vojně dostal "modrou knížku" Cry - takže jsem nebyl ani na žádných manévrech Gunsrifling a od konce vojny 03/1969 jsem ji "živě" už neviděl).
I ty obrázky jsem si musel "půjčit" na NETu, tak se s vámi o ty stránky můžu podělit (možná se tam někde dočtete, jak to bylo s jejím naváděním, či řízením): http://cs.wikipedia.org/wiki/Maljutka_(PT%C5%98S) a nebo http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/SOV-9K11-Maljutka-AT-3-Sagger/t/26808
Když jsem psal, že lanko se odvíjelo (z pod pláště rakety), kde bylo navinuto "jako vinutí na trafu" - myslel jsem tím vinutí bez kostřičky (tedy bez čel) a "sesmekávání" ještě napomáhala ta rotace celé rakety (otáčela se proti smyslu vinutí) Wink

Pro mně je ale důležitější, že byť byla PTŘS určena čistě pro vojenské účely, tak nyní může její část (to naváděcí lanko) posloužit k čistě "mírovým účelům" - tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=39063 -----> Shocked Rolling Eyes Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6300
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 18:36    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

a co hustota energie Twisted Evil
za takové výrazy tě pan tomasjedno zadupe do země Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 18:48    Předmět: Citovat

Já bych to tak závadně neviděla, aspoň né z hlediska elmg pole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6300
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 19:34    Předmět: Citovat

Né že by to bylo obecně závadné, ale objem blesku bych asi měřit nechtěl Smile
Možná že by šlo definovat tok energie - to jako místo toho výkonu, který jsme, Andreo, společně použili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 19:52    Předmět: Citovat

kokun mj. napsal(a):
V r. 1967-69 jsem sloužil na vojně u "Baterie PTŘS" (protitankové říz. střely) - v té době přísně tajná technika...

Musím podpořit Honzu s jeho PTŘS.. Všechno cos napsal je pravda, dělal jsem totiž to samé (ČVO214), ač o nějaký ten rok později. Ta střela se skutečně při letu točí kolem své osy a odvíjí tím za sebou ten mikrokabel. Tu rotaci zajištuje náklon trysek, stabilitu gyroskop. Křidélka jsou skoro rovně, pouze při transportu se skládají a ta střela se půlí aby se celý ten krám vešel do bedny s popruhy na záda..
Její dráha se sleduje podle svítící stopovky v optice a řídí se vleže kniplem na řídícím pultu. Kdo to kdy zkusil, ví že to není žádná pr*del jí navést na cíl až 3km daleko. Taktéž jsme sbírali po střelbách za účelem utajení jejich trosky a smotávali ten vodič. Tenký, velmi pevný trojvodič, jinak tenkrát dost vyhledávaný artikl mezi kolejovými modeláři. Výcvik nás operátorů probíhal na drenažéru v utajovaných učebnách. Všechno se tajilo a z druhé strany se o tom i dost psalo. Nástupem nových generací střel s jiným naváděním tohle skončilo. Nutno podotknout, že jakékoliv PTstřely jinak řízené než manuálně po kabelu lze ovlivnit. Tohle poslechlo pouze operátora - pokud to tedy uměl udržet pod kontrolou..

Sry za OT a trochu nostalgie..

Killroy


Naposledy upravil Killroy dne čt září 16 2010, 20:27, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 20:22    Předmět: Citovat

Tak vidím, že ta nostalgie "chytila" nejenom mně Shocked Laughing
A když se teď dívám (do těch str., na něž jsem dával odkazy), tak jsem přeci jen v jednom TTD "kecal":

kokun napsal(a):
....
Křidélka rakety byla vychýlena tak (tuším o 15°), aby rakela za letu rotovala (ve směru hod. ručiček?) a kromě toho, že měla stabilnější let (jak střela z pušky), tak napomáhala k odvíjení lanka.
Po těch letech (a to jsme museli umět nazpaměť všechna její TTD /takticko-technická data/) už ani nevím kolik vážilo lanko v celé její délce, ale nebylo to snad ani 1kg - Nevím ....

No, ono je to vychýlení křidélek pouze 3°a15´ Cry - ale stejně (po více než 40-ti letech!!!) se mně ta 15-ka v té mé "bedně" (co nosím na krku) nějak zafixovala (dobře nám ty mozky "vymývali") Shocked Laughing

EDIT: Na trenažéru jsme pobývali většinu času - mělo to i lecjaké výhody.
Třeba: trenažér i tajná učebna byly "pod zámkem" a mohl na nás přijít třeba i velitel pluku a my stejně stihli "uklidit" všechny karty ze stolu (třeba i rozloženou kanastu) - než se mu otevřelo Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 23:46    Předmět: Citovat

Maljutka


9K11 1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9K11 1.jpg
 Velikost:  285.37 kB
 Staženo:  219 krát


9K11 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9K11 2.jpg
 Velikost:  247.19 kB
 Staženo:  141 krát


9K11 3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9K11 3.jpg
 Velikost:  275.73 kB
 Staženo:  160 krát


9K11 4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9K11 4.jpg
 Velikost:  277.29 kB
 Staženo:  143 krát


9K11 bojová sestava.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9K11 bojová sestava.jpg
 Velikost:  285.61 kB
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 23:48    Předmět: Citovat

další


9K11 princip řízení.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9K11 princip řízení.jpg
 Velikost:  277.47 kB
 Staženo:  222 krát


9K11 přenosná.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9K11 přenosná.jpg
 Velikost:  281.74 kB
 Staženo:  145 krát


9m14.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9m14.jpg
 Velikost:  280.21 kB
 Staženo:  142 krát


9M14M 1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9M14M 1.jpg
 Velikost:  284.59 kB
 Staženo:  122 krát


Motor 9K11.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Motor 9K11.jpg
 Velikost:  279.42 kB
 Staženo:  133 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt září 16 2010, 23:51    Předmět: Citovat

další


P1010038.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1010038.JPG
 Velikost:  286.96 kB
 Staženo:  155 krát


P1010053.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1010053.JPG
 Velikost:  286.07 kB
 Staženo:  127 krát


PICT3566.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PICT3566.JPG
 Velikost:  276.8 kB
 Staženo:  140 krát


PICT3569.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PICT3569.JPG
 Velikost:  276.35 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6064
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá září 17 2010, 1:21    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Tobě muselo vyjít něco jiného, když jsi něco jiného počítal... Cool


Nikoli, věcně jsem počítal to samé co ty (energii zmařenou výbojem 200kA blesku), ale použil jsem podstatně reálnější matematicko/fyzikální model. Trochu se blesky a ochranou před nimi zabývám, tak o tom něco málo vím.

Nechápu, co ti tak vadí na tom, že tvůj výpočet jsem nazval velmi hrubou aproximací. To je standardní termín, není v tom nic pejorativního.

Crifodo napsal(a):

Docela by mě zajímalo, kdo a čím změřil ten proud a napětí, to musel být obětavý průzkumník.


Počátky obstojných měření napětí a proudů blesků se datují někam do 20.-30. let minulého století. Proud (vrcholový proud) blesku se určoval podle remanentní magnetizace svazku tenkých drátků namontovaných poblíž zemnicího lana či svodu hromosvodu. Napětí se počítalo z intenzity el. pole před výbojem. Doporučuji k přečtení knihu Bouřky a ochrana před bleskem, autoři Řihánek a Postránecký, vyd. Nakladetelství ČSAV 1957 v nákladu 2300 výtisků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6300
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá září 17 2010, 8:08    Předmět: Citovat

tomasjedno, ale mě to nevadí, mě je jasné, že blesk je jev dynamický a i tvůj výpočet je aproximace. Ani bych se nikdy do výpočtu nepouštěl, jen jsem se pokusil reagovat na to, že je v blesku malá energie a pak na to že údaj v mém výpočtu je údaj z nějakého modelu - byl přece vycucaný z prstu Já nic, já muzikant

Naposledy upravil Cust dne pá září 17 2010, 13:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6300
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá září 17 2010, 13:01    Předmět: Citovat

to bylo k vůli tomu, abych naznačil, že tomu opravdu nerozumím Smile

(začal mi tu plakat 14 denní potomek, tak jsem se nějak nesoustředil)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund