Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Color 424 - oprava
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: so květen 22 2010, 6:40    Předmět: Tesla Color 424 - oprava Citovat

Ahoj.
Dostal jsem tuto televizi. Ve zdroji byli odpojené tepelné pojistky. R311 a R303. Opravil jsem je a zdá se, že běží horizontální rozklad.Repro po chvíli začne praskat. VN za i před násobičem je. Obrazovka přesto nesvítí. Je malé žhavící napětí, a to i když ho odpojim od tý obrazovky. Asi bude to VN trafo příliš zatížené sekundárními zdroji. Které napájí další moduly. Celkem mě udivil malý ubytek napětí na GK tyristorů KT110/400 . asi 40mV. Někdo mě řekl, že to je naschvál a v pořádku. Napájecí napětí pro řádkový rozklad je místo 275V asi jen 53V. Přímo na horizontálních cívkách je asi 150V~. Na vertikálních skoro nic, ale tam si myslím,že spíš záleží na proudu který protéká. Všechno jsem proměřil, moduly jsem zkontroloval. Na nic jsem nepřišel. Mám sice AR-B 4,5,6 ročník. Kde je všechno o Color 110. Nemáte někdo alespoň nějaký tip na co se zaměřit. určitě bude potřeba osciloskop. Vada na modulech to nebude. všechny polovodiče jsem proměřil. Ještě to může být snížení blokovacího napětí tyristoru, způsobené difůzí nečistot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 22 2010, 7:16    Předmět: Citovat

Úbytek na přechodu GK tyristorů nejde stejnosměrně měřit, jsou tam úzké impulsy.
V těch amárech je to ale popsané dost polopatisticky, i když napřeskáčku: diagnostika zdroje je v jiném čísle, než jeho popis.
Bez osciloskopu a možnosti napájet televizi sníženým napětím v něm toho moc nenajdeš.
Nečistoty v čipech tyristorů jsou sice možnou příčinou snížení jejich blokovacího napětí, ale po tolika letech provozu bych na ně rozhodně nesázel. To už bych šel po průrazu izolačních podložek pod tyristory (potmě je vidět při pohledu z boku jiskření), zvlášť, jestli přijímač byl delší dobu ve vlhku. A všechny kontakty konektorů desek, zejména ochrany vn, hrubého nastavení horizontálního rozměru, studeňáky atd.
Jo, a zkontroluj odběry jednotlivých modulů televize.
Ale, jak říkám, v těch amárech to všechno je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Onkyo



Založen: Jan 02, 2006
Příspěvky: 1374
Bydliště: Košice-okolie

PříspěvekZaslal: so květen 22 2010, 10:13    Předmět: Citovat

Ak tam má byť 275 a to má.Tak to tam musí byť.Alebo to niečo zaťažuje.Ak vyberieš H modul je tam 275V? myslím na výstupe zdroja A bod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zvaty



Založen: Nov 08, 2006
Příspěvky: 1161
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2010, 11:26    Předmět: Citovat

často odchází některá ze tří kapacit hlavního elytu ve zdroji A. Náprázdno tam může být těch 275V, ale při zátěži méně. Ten pracovní princip rozkladu je celkem složitý, funkci jsem studoval, ale nikdy jsem to úplně nepochopil. Závady jsem ale vždy nějak odvodil a pak odhalil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 13:32    Předmět: Citovat

Tak jsem vyjmul modul H a V. Přestal běžet rozklad a na zdroji A je 106V= a 117V~. Takže možná fakt ten elyt ve zdroji. Ale když nešel rozklad musel být ten tyristor ve zdroji zavřenej... Na modulu H není zaletovanej R1 ale tím to nebude. Všechny napětí sekundárních zdrojů byly vždy o něco menší než maj být, tak asi je to fak moc zatížený. Co se napájí všechno těmi sekundárními zdroji??? Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 14:31    Předmět: Citovat

Jak nemáš schému,tak si ji stáhni Zde .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Onkyo



Založen: Jan 02, 2006
Příspěvky: 1374
Bydliště: Košice-okolie

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2010, 22:51    Předmět: Citovat

Na tých hlavných elytoch musí byť okolo 300V=
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 29 2010, 5:29    Předmět: Citovat

Střídavé napětí naměřené na zdroji A znamená elektrolyt nebo D305 v deli. Ten zdroj naprázdno musí přes pomocný obvod R303 a D305 nabít elektrolyt C311c. Protože se vybíjí jen přes LEDku, musí na něm zůstat téměř hodnota špičkového napětí sítě, ale téměř žádná střídavina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 15:29    Předmět: Citovat

Tak jsem vyměnil elyt a stejně to nejde....
Udělal jsem měření:
Napětí na zdrojích při zapnuté TV: A-38V, B-9,33V, C-3,44V, D-3,27V
-LED na modulu V svítí a snímkový rozklad běží.
Napětí na zdrojích bez modulu S ( vyrábí synchronizační impulsy pro modul V. : A-275V , B 9,22V , C-0, D-0,6V.
-Přestane jít snímkový rozklad.
Napětí na anodách tyristorů řádkového rozkladu:
-S modulem S- 62V a 19V
-Bez modulu S- 275V a 2V
Napájecí napětí modulu A
-S modulem S - jen 1,98V ( LED malinko svítí)
-Bez modulu S - 0
Obrazovka nikdy nežhaví VN za i před násobičem je, ale asi nižší než má být ( usuzuju podle velikosti výbojů a el. pevnosti vzduchu 3kV/mm.
Po zapnutí tak za 30s vypínají teplené pojistky odporů R303, R311.

Zdroj F je tvořen usměrňovačem a filtrací na na modulu U, Vstupní ~ napětí je získáváno ze zvláštního vinutí na Vn transformátoru (sekundární zdroj).
Napětí zdroje F, který přes filtrační pí-článek napájí modul V je místo 34V jen 9,33V.
Napětí na modulu S ( na DPS naznačeno +12V je pouze 8,34V.
Na zdroji E modulu U má být 220V +- 15V.
Já zde mám jen 50V.....

Když tedy je na zdroji A správné napětí po odpojení snímkového rozkladu, musí být chyba právě v modulu V nebo celém snímkovém rozkladu.( snímkový rozklad tedy svou závadou hodně zatěžuje VN trafo - tedy celý řádkový rozklad - tedy hlavní zdroj A.
Co si o tom myslíte???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 15:54    Předmět: Citovat

Pojistky R303 a R311 rozpínají, když nenajede napětí z řádkového rozkladu. Ty jsou tam jen proto, aby uživily televizi na rozběh a pak už proud jimi musí klesnout jen na hodnotu potřebnou k doplňování energie. Jinak je televize živená nevyužitou energií z řádkového trafa.
Koukni nahoře kolem transduktoru, často bývá "podpálený" některý z jeho vývodů v konektoru, špatný kontakt v konektoru vychylovacích cívek, nadměrný odběr na větvi F (modul K to patrně nebude, ale modul V nebo C422,423 už to být můžou), zrovna tak průraz některého kondíku v násobiči...
Když odpojíš násobič od vn trafa, co to dělá?
Když vyndáš modul V: co to dělá?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 12:34    Předmět: Citovat

Transduktor není v konektorech a měřil jsem ho -je v pořádku.
Když vyndám modul V tak snímkový rozklad nepravidelně klepe.
Když vyndám modul V, a odpojím kaskádu, tak to neklepe vůbec.
Při odpojení kaskády ( modul V je) tak to je beze změny.

Ve zdroji jak je obvod na demagnetizaci, tak tam asi příliš hřeje odpor R328.
Přesně nevím co to je. má to víc vývodů a je to bílej váleček.

Bez modulu V a H:
LED ve zdroji A svítí naplno, ve zdroji B vůbec, žádný rozklad neběží.
LED ve zdroji A vždy svítila míň ( zdroj A měl asi jen 38V)

Bez H s V:
To samé



řádkovej rozklad jde (píská) 15,625 KHz. VN je za i před kaskádou ale nikdy mi nežhavila obrazovka. Ve studeným stavu má vlákno skoro nulovej odpor což je taky v pořádku..
Obrazovkou to těžko bude, to už si myslím možná VN trafo??
Dík za pomoc.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 15:45    Předmět: Citovat

EL34 napsal(a):
...Ve zdroji jak je obvod na demagnetizaci, tak tam asi příliš hřeje odpor R328.
Přesně nevím co to je. má to víc vývodů a je to bílej váleček...

Ten záhadný váleček je tzv. pozistor a jeho charakteristickou vlastností je m.j. to, že hřeje (pokud není vadný). S tím si hlavu nelam.
Po pravdě, nemáš velkou šanci tuto tv opravit. Můžeš pouze vyměňovat některé součástky. Vyměnil jsi jeden elektrolyt, nevíme který.
Problém je zřejmě v tom, že nefunguje spínání tyristoru Ty301 ve zdroji a celý zdroj tak jede jen ve "startovacím" režimu. Pochopitelně v tomto režimu nelze dosáhnout jmenovitých výstupních napětí zdroje. Musíš zkontrolovat přítomnost impulzů pro řízení tyristoru(pin3 Z33, C312,R307). K tomu se ovšem multimetr příliš nehodí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 15:46    Předmět: Citovat

R328 musí topit, jinak by do demagnetizační cívky šel pořád plný proud, na tom principu to chodí: za studena jde do toho kabelu kolem baňky plný proud a s ohříváním pozistoru se postupně zmenší téměř na nulu. Tím se "vyčistí" barvy na stínítku. Ale musí se udržovat horký.

Když vyndáš modul V, nemůže klepat snímkový rozklad, protože je vyndaný.

Ty máš ve zdroji B LEDku? Já mám za to, že jsou jen ve zdrojích A a C.
Fakt je, že nenajede-li řádkový rozklad (třeba nenajel pomocný zdroj B, tím nedostal řádkový konec buzení), nemá z čeho brát zdroj C šťávu. A, dokud nejdou z řádkového rozkladu impulsy na Ty301, nemůže otevřít a přes R303 se celý odběr nepokryje.

Žhavení obrazovky má proud (a hlavně rušivé špičky) omezené tlumivkou L406 a kousek od ní na desce rozkladů nahoře je pojistka 1A. Na to koukni taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5912
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 16:09    Předmět: Citovat

Tá poistka so mnou raz vypiekla. V obvode žeravenia som ju nepredpokladal (nehľadal); prechodové odpory. To bol ale novší TV; rozklad "klasický", tranzistorom. Tuším SU160 alebo tak nejak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 17:15    Předmět: Citovat

OK tak vemu BM370 a půjdu měřit. ale je jen do 5MHz tak nevim..
Na G tyristoru ve zdroji mají být řádkové zpětné běhy s amplitudou 52V.

Ledka měla být samozřejmě ve zdroji C. omlouvám se.
Pojistku jsem kontroloval...
Elyt jsem vyměnil ten hlavní tříkapacitní.
Ale ten smímkáč opravdu běžel bez modulu V. Ale přerušovaně a nepravidelně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund