Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svářecí invertor s IGBT moduly
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt únor 09 2006, 10:02    Předmět: Citovat

Našel jsem na ELEKTRODA.PL diskuzi o další spawarce 7kW/200A a dá se tam stáhnout i schéma. V té samé diskusi je ještě jeden odkaz na jiný invertor. Abyste mohli stahovat, musíte se zaregistrovat , jinak "Przepraszamy, ale musisz być zarejestrowany i zalogowany aby oglądać ten załącznik" a pošlou vám soubor i na váš mail.

Diskuse je tady:


http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=101541&highlight=spawarka+inwerterowa&sid=f3b40c20f6ba256e23f59444084d0057


Ten invertor 7kW /200A se nezdá být můstek. Už jsem neměl čas to zkoumat, byly 3 hodiny ráno. Vinutí tam je páskové.
Je tam spousta příspěvků, akorát ta polština...
Návrat nahoru
MichalS



Založen: Jan 25, 2006
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2006, 22:17    Předmět: Citovat

Tak pokud někoho zajímá co je v invertoru, tak jsem na http://mojeelektronika.wz.cz/ umístil několik fotek. Na tu adresu co jsem psal posledně mi nevím proč nejdou posílat soubory... Díval jsem se na ty polské stránky, inspirace by tam bylo dost, ale bohužel ne úplně zdarma. Po přihlášení je zajímavé http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=152643#152643,
je tam toho spousta, i nějaká serv. dokumentace, ale nevím jak to stáhnout (musí se posílat nějaké SMS). Kdyby měl někdo tip...
Překvapilo mě, že i ta 7kW svářečka tam je řešena jako prop. měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so únor 11 2006, 1:59    Předmět: Citovat

Z fotek je vidět, že každý výrobce to řeší trochu jinak, což je dobrá zpráva pro amatéra - může si zvolit provedení podle toho, co sežene za materiál. Vinutí trafa může být z hranatého vodiče , z "vf lanka", výstupní tlumivka vzduchová i na železoprachovém jádře atd.

Po přihlášení dostaneš kredit 5 bodů, a za ně si můžeš stáhnout tak 1 -2 schémata a body jsou fuč. Další body si můžeš dokoupit (!), nebo vydělat nějakými příspěvky nebo radami ostatním (v polštině).
Takže, když chci stáhnout další schéma, založím si (v podstatě jednorázovou) novou mailovou schránku (na Seznamu, Atlasu a tak) a vymyslím si další totožnost do té elektrody (třeba Adam Malysz), čímž získám dalších 5 bodů a můžu si stáhnout další schéma - je to taková hra s překvapením - nevíš, co tam bude. Nic lepšího jsem nevymyslel, ale nová registrace zabere to asi 10minut a je to zadarmo.
Abychom neplýtvali adresami, silami a body , stáhnul jsem 3 různé Spawarky inwertorowe a dal je na upload. Můžete stáhnout nějaké další.
Návrat nahoru
MichalS



Založen: Jan 25, 2006
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po únor 13 2006, 19:54    Předmět: Citovat

Tak jsem přemluvil známého, aby mne nechal podívat do Alfina 150, obkreslil jsem část siloviny a je to na http://mojeelektronika.wz.cz/. Tohle je ovšem úplně jiná liga. Je to opravdu celý můstek, s kondenzátorem v sérii s trafem (planárním!) a na 90kHz. Zajímavé bylo, když jsem to otevřel, koukám bez tlumivky, bez trafa, to nemůže fungovat. Trafo jsem našel hned na pohled druhý, prozradil ho 2x 1z sekundáru z dracounu. Je to přidělané celou spodní plochou na chladič, společný s IGBT a vst. můstkem. Výst. usměrňovač je pochopitelně na chl. zvlášť. Na výstupu ovšem tlumivka skutečně není. Napětí naprázdno (měřeno multimetrem) je těsně pod 100V. Na samostatné desce je pak ochranný filtr diod. Skoukl jsem to osciloskopem a i při tom kmitočtu to vypadá jako omalovánky, jeden pulz jako druhý, žádné divoké špičky (jen při větší zátěži je tam takový předpulz, ale ve shodné polaritě jako hlavní, takže to asi nevadí... No, bude co dohánět. Už mám lepší tranzistory i připravený kondenzátor do série s tr., tak uvidíme...
Chtěl jsem do uploadu přidat schémátko, ale někde asi dělám chybu. Neporadí někdo jak na to? Také mi nejde stáhnout 1104CEMINGL.PDF, jako by tam ani nebyl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po únor 13 2006, 22:23    Předmět: Citovat

Ta ofocená svářečka má jen 2x1závit na sekundáru? Tak to musí mít asi 3 závity na primáru(?), když dává 100V naprázdno. Jádro tedy musí mít tak cca 5x větší průřez , než mívají E jádra pro stejné výkony, nebo to nechápu. Kmitočet je asi dvakrát větší než bývá ale závitů je asi 10x míň.
Primár je motaný taky licnou nebo drátem?
Proč je jedna půlka můstku z jiných tranzistorů než druhá?

S uploadem mám taky problémy - nedaří se mi to. Natahal jsem tam 4 soubory, hlásilo to jakoby úspěšně provedenou akci, ale jde mi otevřít jen jeden soubor - spawarka 7kW/200A.
Mimochodem jsem se kvůli tomu uploadu musel zaregistrovat. Teď jsem se chtěl přihlásit do diskuze, a když napíšu stejné jméno a heslo, tak to nefunguje. Copak je jiná registrace na upload a jiná do diskuse?
Návrat nahoru
MichalS



Založen: Jan 25, 2006
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st únor 15 2006, 16:22    Předmět: Citovat

Oni na tom primáru budou tak spíš 4 závity, těch 100V je špička. Trochu to je vidět na těch oscilogramech co jsem načrtl ke schématu (multimetr je v tomhle případě zkreslený). Průřez jádra by měl být tak 12x50mm a prům. primáru je tak 2.5mm (z DPS kouká licna). Ty rozdílné tranzistory jsou mi také záhadný, o to víc, že jsou si dost podobný, ale zase ne tak, že by byly jako přímá náhrada. Bohužel je místo v inv. využito tak dobře, že druhou stranu DPS není téměř vidět. Zajímavé také je, že při běhu naprázdno se ohřívají nejen tranzistory a trafo, ale i výstupní diody. Asi už bude dost na hranici zotavovací doba diod. Bohužel se nedá přečíst typ. Nebýt to téměř nové, tak to kuchnu ještě víc, ale kdyby pak majitel potřeboval nějakou záruční opravu...
Ten upload je fakt zajímavý. Pokud to není problém, neposlal bys mi prosím PavleFF 1104 CEM INGL.PDF mailem? Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st únor 15 2006, 21:00    Předmět: Citovat

3 nebo 4 závity, to je asi jedno, ale přece jen, pokud 100V je špičková hodnota, tak to by 4 prim. závity nedaly.

Funkce té složité ochrany diod na výstupu je pro mě taky záhadou.

Kondíky v sérii s primárem - je tam 1M/275V spolu s 2M2/250V? Jsou na střídavé nebo ss napětí 250V? Předpokládám, že na efektivních 250V střídavých. Původně mě napadlo, že bych mohl použít několik paralelních kondíků ze stejné pozice v PC zdrojích, jenže ty jsou na stejnosměrných 250V, takže by to asi do plného můstku bylo málo(?)

Jak může mít trafo tak málo závitů, když má průřez jádra necelých dvou průřezů E55. Kmitočet je 2x větší. Napadá mě, že využívají větší sycení blíž ke kolenu, možná proto tam mají ten kondík. Nevím.
Návrat nahoru
MichalS



Založen: Jan 25, 2006
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st únor 15 2006, 21:28    Předmět: Citovat

No je to takové neobvyklé. Jistě mají použitý i nějaký lepší ferit.

Kodenzátory v sérii s primárem jsou samozřejmě AC. Docela by mě zajímalo jak moc je kritická kapacita. Viděl jsem zapojení, kde správnou velikostí tohohle kondenzátoru (zřejmě v součinnosti s L trafa) dosáhli sinusového výstupu. Já na to chystám C 4uF s dovoleným proudem 8A, taky z nějakého spínaného zařízení.

Já jsem na E65 použil při 40kHz 45/2x10z. Zřejmě lepší materiál, vyšší kmitočet, jak píšeš větší sycení a v neposlední řadě perfektní chlazení (to trafo je celou plochou na chladiči). Však prý stála asi 18tis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zbek



Založen: Nov 06, 2005
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2006, 18:30    Předmět: Citovat

100V udáva se cca 90V to je napětí z nasobiču Embarassed umožnuje lepší zapaleni elektrody(barva,rez) Je to samostatný obvod když ho odpojíš tak svařečka bude normalně pracovat pro některe prace je vyžadovano menší napětí.
_________________
zbek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MichalS



Založen: Jan 25, 2006
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st únor 22 2006, 20:37    Předmět: Citovat

Tak včera večer jsem úspěšně vyzkoušel svůj invertor a dosáhl jsem 110A. Zatím to je v trochu nepraktickém provedení, ale funguje to. Fotky jsou na http://mojeelektronika.wz.cz/muj%20invertor.htm. Práce ale nekončí, musím to teď trochu zoptimalizovat (hlavně co do velikosti) a rád bych předělal i řízení.
Takže všichni co zkoušíte něco podobného, dejte se do práce, jde to Razz. Samozřejmě dejte o svých úspěších taky vědět...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zbek



Založen: Nov 06, 2005
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2006, 15:49    Předmět: Citovat

Seš dobrej Shocked . Kolik používáš zápalné napětí ?
_________________
zbek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MichalS



Založen: Jan 25, 2006
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2006, 21:32    Předmět: Citovat

Kolem 80V naprázdno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne květen 14 2006, 9:02    Předmět: Citovat

Pro zajímavost je na prvním odkazu bohatá fotodokumentace a schémata invertorové spawarky 140A, kterou si postavil doma polský kutil podle spawarky 7kW/200A. Ten proud je asi omezen jen tím, že to napájí z 230V.
Silové obvody jsou hodně předimenzované určitě mu to chodí moc pěkně, ale bohužel to je konstrukce hodně solidní, komplikovaná (spousta trimrů) a drahá.
Je tam i původní dokumentace spawarky 7kW/200A a ještě jedno schéma od podstatně jednodušší ale méně výkonné.

http://www.wsinf.edu.pl/~leszek/spawarki/

Tady je k tomu diskuze:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=458007&highlight=spawarka&sid=1741e124e6a1efc2945845e4f8f7c8be
Návrat nahoru
zuzi



Založen: Apr 09, 2006
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2006, 20:55    Předmět: Citovat

Pokud bude zajem ted sem rozdelal invertot Selco genesis 140 a fotim. tak mohu poslat pro inspiraci, asi nejlepe na ty stranky kde sou ty ostatni vnitrky nafoceny. Bude zajem ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2006, 21:20    Předmět: Citovat

Bude.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund