Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sestřižení videopásky na velikost pro magnetofon. Jak na to?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 09 2010, 11:55    Předmět: Citovat

Pan Rentz byl tehdy akurátní pán, podobně pan Brož zástupce firmy Bolex. Bolex se mi jevil designově i parametrama vždycky o třídu výš než Eumig, ale to se před panem Rentzem samozřejmě nedalo říkat nahlas Twisted Evil Eumig byl vymakaný přístrojek pro filmové amatéry, Bolex přesná a drahá zmenšenina profi projektoru. Tahle setkání byla vždycky jak z jiného světa, když si připomeneme, že v době Okresů na severu a Mužů na radnici někdo přivezl a pustil 50minutový cestopisný dokument o Bostonu, na S8 se synchronním zvukem, na Ektachromu, a pustil na mašině, která usvítila sál pro 150 lidí. My jsme si hráli s čb Fomapanem a zvukem v nejlepším případě z B43, na domácích projektorech které usvítily s bídou 1,5x2m.
Zmíněný pan Brož přivezl celovečerní Star Wars na S8 a s takovým zvukem, že bylo třeba stáhnout výšky na zesilovači do mínusu, jak to svištělo na 12kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne květen 09 2010, 18:52    Předmět: Citovat

TO Hill: já to nemyslel nijak zle. Můj táta taky ještě střihal zvuk v divadle na páskách a lepil je na magnetofonech studer Revox, nebo elektronkovejch (38cm/sec.) v dřevěných bedýnkách (teď nevím jak se jmenovaly, nějaký Německý). Vysvětloval mi jak se to dělalo, a jak vysí různé záznamy od stropu studia dolů s popiskama co na nich je. Určitě to mělo svoje kouzlo, ale dneska, když musím nastříhat jednu reportáž za 2-3h obraz i zvuk, tak si to nedovedu představit bez PC střihu.
Ale psal jsem to, že se určitě dají dneska koupit mgf. pásky docela snadno. Mám dva kotoučáky a někdy si pouštím tátovo práce na nich.
jsou to master záznamy, tudíš jsou tam vidět ty "slepky".

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: ne květen 09 2010, 19:58    Předmět: Citovat

To Hill: Já jsem si zase neuvědomil nižší citlivost CrO2 proti Fe2O3 při nízkých kmitočtech. Snad u 9.53 cm/s by se to dalo přežít. Potom by se asi muselo sáhnout i do snímacích korekcí. Kouzlo by bylo jedině v nahrání takového pásu na upraveném magnetofonu a přehrání na jakémkoliv.

Jinak ty originálky kazety byly zkutečně CrO2 pro korekci Normal, tj. 120us a bylo to na nich výslovně uvedeno. Mimochodem, opravdu hrály dobře.

To Petrus2: Právě o bastlení přece usualboy-ovi jde, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: po květen 10 2010, 5:24    Předmět: Citovat

S touto problematikou jsem se už také nepřímo setkal. Kamarád dělal někdy okolo roku 1980 v ZPA Čakovice na sálových počítačích a tenkrát nosil domů rozřezaný pásky z páskových pamětí. Hrálo to docela slušně, jediná a zásadní nevýhoda byla, že byly nějaké tvrdé a brousily hlavy. Bohužel, jak to řezali nevím. Možná sehnat někoho z toho podniku. Já už sním nejsem dlouko v kontaktu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po květen 10 2010, 11:21    Předmět: Citovat

No ony to byly taky pásky Standart, tj. na 18cm cívku vlezlo tuším 540m. U megičů řady B7.. a odvozených, tj. kde se přítlak pásku vytvářel jen opásáním hlav byl dost problém s přítlakem na hlavy. Hlavně u tříhlavých, tam se ten pásek ohýbal už mockrát - 3 halvy, 2 trny, kladka. Neím, koho v Tesle to napadlo řešit takto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petrus2



Založen: Sep 05, 2005
Příspěvky: 101
Bydliště: Doubek

PříspěvekZaslal: po květen 10 2010, 12:24    Předmět: Citovat

To Habrik: jasně, nemyslím to nijak zle. V příspěvku mě evidentně chybí slovíčko ... konečně ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 10 2010, 13:56    Předmět: Citovat

Habrik napsal(a):
No ony to byly taky pásky Standart, tj. na 18cm cívku vlezlo tuším 540m. U magičů řady B7.. a odvozených....
...se vůbec nepočítalo s tak tlustými pásky: byly konstruované pro pásky přednostně s dvojitou hrací dobou (BASF DP25LN), ale nejméně dlouhohrající (BASF LGR35 na nich ještě chodí slušně, toho je na 18cm cívce právě 540m, zatímco na řadě B4 už se mu nechtělo kličkovat a v Plutu už vůbec ne. To jsou teprve ty správně klikaté horské dráhy....
Konečně - standardní a dlouhohrající pásky patřily do poněkud jiné kategorie strojů.
Habrik napsal(a):
...u tříhlavých, tam se ten pásek ohýbal už mockrát - 3 halvy, 2 trny, kladka. Neím, koho v Tesle to napadlo řešit takto.
To nebyl nápad Tesly, toto uspořádání používali už léta předtím i jiní výrobci, třeba král v oboru Pan Willi Studer je dělal právě takto (příklad Revox A77 z roku 1967) ba i už dlouho předtím u u ReVoxu G36 z roku 1963 to bylo taky, vlastně už u první 36ky v roce 1957, i když zde šlo ještě o prstencové hlavy.
Ono to bez přítlačných polštářků vlastně ani jinak efektivně udělat nejde.
Mimochodem - například v Německu ze srovnání s magnetofonem Uher Variocord 263 vyšla řada 70 (a 11x) z Tesly jako vítěz o několik délek: robustnost, stabilita, přístup a opravitelnost, k jakým se Uher sotva dokázal přiblížit. A to byl pokládán za vyšší segment v této technice. Škoda jen, že s těmito přístroji přišla Tesla tak pozdě a hlavně, že vždy šlo jen o jednomotorové, přesto autor recenze zde chválí, jak málo to v tomto případě vadí. Protože gůglí překlad je příšerný, tady je originál.
Prostě každý přístroj byl určený pro provoz s určitou skupinou záznamových materiálů (a pro maximální využití parametrů bylo nutné použít jeden konkrétní typ pásku nebo přeseřídit). Tato podmínka se dodnes nezměnila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po květen 10 2010, 18:29    Předmět: Citovat

To Hill:
No já měl spíš na mysli to uspořádání hlav, které mě přijde "naruby". Například u Revoxe, Akaie, Sony atd. jsou hlavy uspořádány do upačného oblouku, než u Tesly. U těch výše zmíněných je potřeba menší tah pásku pro dosažení stejnýho přítlaku na hlavy a hlavně vodítka jsou tam napevno.
Tímto bych samozřejmě nechtěl hanět Teslu, jen jsem chtěl říct, že si myslím, že to šlo řešit líp. Jinak s tou robustností souhlasím - vždyť jich dodnes spoustu šlape jak hodinky. Tesla měla jeden problém - vzhled. Spousta lidí si raděli koupili předraženej dovoz a přehlíželi srovnatelné, nebo i někdy lepší domácí. Sám jsem byl v roce 1990 svědkem toho, jak jeden člověk prodal sestavu SM261 + T820A + MC600Q a nahradil ji "věží" DAEWOO vše v jednom. Magnetofony nestály za nic (mazání magnetem, stejnosměrná předmagnetizace ...), gramec samej plast atd. Ale nebyla to prý taková těžká hranatá kráva. No ale to už je mimo mísu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 16:47    Předmět: Citovat

Podle mého názoru bude největší problém to vlastní řezání pásku. Před časem jsem se tou myšlenkou taky zaobíral a nevyřešil. Aby vždy správně seděly stopy, musí mít pásek přesnou šířku a aby se kraje nerozpadaly a nešpinily dráhu, musí být řez naprosto precizní. Přemýšlel jsem o předělání mechaniky videa Avex nebo podobného, ale zůstalo to jen na úrovni přemýšlení, protože pak se mi podařilo sehnat slušné množství profi pásků a tak už to pro mě nemá smysl. Rozhodně je ale holý nesmysl vymýšlet nějaké přitláčení žiletek při převíjení pásky ve videu. Na to by se musela mechanika docela zásadně upravit, a hlavně by musela být taková úprava mechanicky stabilní, aby ten výsledný pásek na něco byl.
Elektricky bych v tom velký problém neviděl. Lepší magnetofony mívají poměrně velký rozsah nastavení předmagnetizačního a mazacího proudu. Úpravy korekcí jsou celkem samozřejmostí, opět lepší magnetofony umožňují příslušné nastavení. Pokud se vše seřídí správně, musí jít takový záznam přehrát na čemkoli.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 0:18    Předmět: Citovat

Zdravím všechny,
tak nějak mě to nedalo a musel jsem sem ten odkaz i po 3 letech dát, třeba to někomu pomůže v experimentech. Je vidět, že se dělají různý věci. Sice nevím proč vynaložit tolik námahy a kazetu si raději nekoupit, ale proč ne. Když ho to baví...
http://www.youtube.com/watch?v=Wq-mULdRqaE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 12:40    Předmět: Citovat

. . . mít tak kazetu "made in Krtek" !
je to šikula, ale jinak čiré zoufalství . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 12:55    Předmět: Citovat

Mna by zaujimalo kolko je na video paske 240 zaznamoveho materialu, ked uvazim ze na velkej cievke bolo 540m
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 13:24    Předmět: Citovat

Nazdar,
je to asi 350 m v prípade E-240.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 14:28    Předmět: Citovat

záleží na tloušťce pásku, stačí to změřit mikrometrem . . .
SP-50
DP-25
TP-18
a ještě byly pásky s toušťkou 35 µm . . .

v C60 je 25µm
v C90 by měl být 18µm
v C120 možná 12µm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rimi



Založen: Jun 26, 2011
Příspěvky: 288
Bydliště: Pribor

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 21:20    Předmět: Citovat

Tady to "krtek" zvladl:
http://www.nebe.wbs.cz/
Druha aktualita shora (nejde primy link)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund