Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bojler Dražice topne těleso
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PremekC



Založen: Mar 21, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 17:30    Předmět: Citovat

cryo6930 napsal(a):
Zákon o zachování energie sice určitě platí,ale problém bude u Bobobo v pochopení vzájemných vztahů.Vzduch je jeden z nejlepších tepelných izolantů a tím pádem vede teplo velmi špatně.Takže když vezmu mnou uvažovaný příklad s trubkami a vynechám ztráty,tak pokud dodám určitou tepelnou energii do spirály ve vodě,tak mi ta spirála ohřeje vodu o určitém obsahu o třeba 10stupňů za 1 hodinu.Záleží na obsahu vody a dodané energii(rozdíl teploty mezi vodou a spirálou).U spirále v trubkách je rozdíl v tom,že vzduch(izolant) zamezuje prostupu tepla na trubku a další trubky,takže ve výsledku zatímco spirála se rozehřeje třeba na 300 stupňů,na 1trubce bude jen 150,na další 75,na třetí 38,na 4 19 a na páte trubce 10stupňů.Pokud bude mít voda původně třeba 8 stupňů,je rozdíl 2 stupně a bude trvat hóóódně dlouho,než se voda o ty 2 stupně ohřeje,zato bude ohřívat vodu o 2 stupně třeba 14 dní(zákon o zachování energie).Nicméně tohle je u kotle k ničemu a pochybuju,že by si takový bojler na teplou vodu někdo pořídil... Wink Samozřejmě je to jen příklad,tak ty čísla neberte doslovně...

Protoze plati zakon zachovani energie, tak ta energie se do te vody dostane za stejnou dobu, protoze teleso se diky spatnemu chlazeni ohreje na daleko vetsi teplotu, tim se zvetsi tepelny spad a stejna energie zase vesele proudi pres trubku priruby do vody, protoze jinam nemuze. Prikon se nezmenil, zanedbame li vyssi odpor diky vyssi teplote spiraly. Pokud vyloucime unik tepla prirubou dolu, ale tam je to dobre izolovane. Jediny rozdil v case je, ze se musi nahrat teleso na vyssi teplotu, nez kdyby bylo napriklad ve vode, coz mu ale zabere par sekund a s dobou ohrevu bojleru v hodinach je zanedbatelne. Ale problem je, ze prehrate teleso se snaze prepali, coz je bohuzel muj problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5216
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 20:23    Předmět: Citovat

Nejdem rypat,len som zvedavy-pisal si ze to cez vikend rozkuchas,zatim odpoved ziadna.Nebol cas alebo ako?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PremekC



Založen: Mar 21, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 20:37    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
Nejdem rypat,len som zvedavy-pisal si ze to cez vikend rozkuchas,zatim odpoved ziadna.Nebol cas alebo ako?

Ted jsem zrovna skoncil, radeji jsem si dnes jeste koupil nove tesneni. Tam bylo strasne hnusu, navic jsem zjistil, ze bojler je jiz z roku 1997, tak se to tam usazovalo 13 let. Snad to bylo ono. Tady jsou fotky, jak to vypadalo, tu prirubu jsem docela vydrhnul, viz posledni foto a pro diskutery na tomto foru jsem pridal i fotku noveho topneho telesa. http://picasaweb.google.cz/premekc2/Bojler#
Teleso prijde do te tluste trubky, 2 termostaty do te tenke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 21:40    Předmět: Citovat

PremekC,
Hnusná práce, viď ?
Jak do toho člověk kouká zespoda , jestli je to už čistý
a kape mu ten sajrajt na hubu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 7:07    Předmět: Citovat

Já si myslím , že v tomto případě to nebude zanesením . Řešili jsme to jindy s mým tchánem , ten tohle servisuje i montuje sporáky , sprchové kouty , vířivky atp .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PremekC



Založen: Mar 21, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 7:53    Předmět: Citovat

cryo6930 napsal(a):
Zákon o zachování energie sice určitě platí,ale problém bude u Bobobo v pochopení vzájemných vztahů.Vzduch je jeden z nejlepších tepelných izolantů a tím pádem vede teplo velmi špatně.Takže když vezmu mnou uvažovaný příklad s trubkami a vynechám ztráty,tak pokud dodám určitou tepelnou energii do spirály ve vodě,tak mi ta spirála ohřeje vodu o určitém obsahu o třeba 10stupňů za 1 hodinu.Záleží na obsahu vody a dodané energii(rozdíl teploty mezi vodou a spirálou).U spirále v trubkách je rozdíl v tom,že vzduch(izolant) zamezuje prostupu tepla na trubku a další trubky,takže ve výsledku zatímco spirála se rozehřeje třeba na 300 stupňů,na 1trubce bude jen 150,na další 75,na třetí 38,na 4 19 a na páte trubce 10stupňů.Pokud bude mít voda původně třeba 8 stupňů,je rozdíl 2 stupně a bude trvat hóóódně dlouho,než se voda o ty 2 stupně ohřeje,zato bude ohřívat vodu o 2 stupně třeba 14 dní(zákon o zachování energie).Nicméně tohle je u kotle k ničemu a pochybuju,že by si takový bojler na teplou vodu někdo pořídil... Wink Samozřejmě je to jen příklad,tak ty čísla neberte doslovně...


To je uzasne, jak slozitym myslenkovym postupem lze dospet k uplne spatnym zaverum a jeste se odvolavat na zakon o zachovani energie, ktery se tim primo popira.
Ta elektricka energie (2000W) premenena na teplo musi proudit pryc, jinak by se topne teleso brzo roztavilo. Vzhledem k tomu, ze trubka je ponorena do vody a zespodu je to docela dobre tepelne izolovane, tak jinam nez do vody to nejde. Zvyseny odpor prestupu tepla, tim ze teleso neohriva primo vodu ale zprostredkovane pres vzduch a trubku, se kompenzuje vyssi teplotou telesa a tudiz vyssim teplotnim spadem. Jak proste, ze? Pokud by se do cesty vlozilo deset trubek, tak bud teplota vyleze natolik nahoru, aby se zvetsil primerene teplotni spad, nebo si to najde cestu spodem, tak zaizolovane to zase neni, ale nejspis se to cele roztavi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5216
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 8:38    Předmět: Citovat

13 rokov je nic,my sme mali v kupelni stary Tatramat z 86-teho.Spina sa raz prehrial a letel cely,na miesto neho mame teraz DZD OKCE80...zatial sa stazovat nemozem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PremekC



Založen: Mar 21, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 8:50    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
13 rokov je nic,my sme mali v kupelni stary Tatramat z 86-teho.Spina sa raz prehrial a letel cely,na miesto neho mame teraz DZD OKCE80...zatial sa stazovat nemozem.

Na chalupe mame Tatramat z roku 1976, na zimu se vypousti, coz je mozna jeste horsi, ale dosud zadna porucha. Vysvetluji si to jednak podarenym kusem a hlavne tvrdou vodou bez chloru, ktera udelala asi "izolaci" vnitrku kotle z vodniho kamene. Zato ty same bojlery v nasem panelaku v Praze odchazely po 7-9ti letech, prozrane chlorovanou vodou. Ted mame jedny Drazice o kterem jsem tu psal a jeden Tatramat, ten bude tak 10 let, tece z nej rezata voda, budu ho muset otevrit i kdyz funguje, to bude humusu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 9:51    Předmět: Citovat

citace:
To je uzasne, jak slozitym myslenkovym postupem lze dospet k uplne spatnym zaverum a jeste se odvolavat na zakon o zachovani energie, ktery se tim primo popira.
Ta elektricka energie (2000W) premenena na teplo musi proudit pryc, jinak by se topne teleso brzo roztavilo. Vzhledem k tomu, ze trubka je ponorena do vody a zespodu je to docela dobre tepelne izolovane, tak jinam nez do vody to nejde. Zvyseny odpor prestupu tepla, tim ze teleso neohriva primo vodu ale zprostredkovane pres vzduch a trubku, se kompenzuje vyssi teplotou telesa a tudiz vyssim teplotnim spadem. Jak proste, ze? Pokud by se do cesty vlozilo deset trubek, tak bud teplota vyleze natolik nahoru, aby se zvetsil primerene teplotni spad, nebo si to najde cestu spodem, tak zaizolovane to zase neni, ale nejspis se to cele roztavi.

Musím souhlasit, ta vzduchová mezera je marginální a teplosměnná plocha je o dost větší, než u tělesa ponořeného ve vodě. Moje chyba, že jsem se domníval, že ta šachta je o dost větší, než průměr topení. Já jsem tenhle typ bojleru pouze stěhoval z koupelny do sběru, po 40letech v něm muselo být víc kamene než vody. [/quote]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3316
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 19:13    Předmět: Citovat

Taky jsem pred lety jedet tatramat cistil. Co bordelu v tom bylo. Kdyz jsem si posvitil do kotle, bylo jasno. Musel jsem koupit jiny. A protoze penez moc nebilo, hledal jsem nejaky levnejsi. A koupil jsem ISEA. Vnitrni povrch je pry potazen nejakou sklenenou vrstvou. A vydrzi vic, povidal podavac. Moc jsem tem kecum neveril. Ale byl levnejsi jak tatramat. Tak jsem ho vzal. Ted jsem ho po 4 letech cistil. Dlouho se nahrivala voda a bylo ji nejak min. Po odsroubovani priruby kotle jsem ji nemohl pres bordel vytahnout ven. Musel jsem narovnat v kotlu ohnutou spiralu. Prumer hrdla udelali parchanti mensi. Takze sem tam nemohl poradne strcit pracky. Az jsem to sundal a posvitil si do kotle, zustal jsem v uzasu. Vnitrek kotle byl ulne bez poskrny. Naprosto cisty. Jak novy. Takze jsem koupil spiralu, anodovou tyc. A verim ze tenhle kotel, ac je to ital a uz se pry nedovazi, vydrzi hooodne dlouho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 19:57    Předmět: Citovat

Mně zůstal úplně bez poskvrnky a tekl u sváru. Ale zavinil to ten zpětný ventil, co u toho byl, odešel a ten tlak poškodí keramiku ve spoji. A bordel z něj musím občas vybrat i když je na nízkou teplotu, taková je tu voda z VKM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cryo6930



Založen: Dec 21, 2006
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: út květen 04 2010, 22:36    Předmět: Citovat

Nebudu se hádat o myšlenkových pochodech a o zákonu o zachování energie,zaprvé tam o čase nic není a zadruhé tím co tady píšete popíráte akumulaci tepla jako takovou,Jako příklad můžu použít třeba staré akumulační kamna,v noci se nahřály cihly uvnitř aniž by se roztavily spirály a pak přes celý den dokázaly dodávat naakumulované teplo,rozdíl mezi nimi a přímotopem byl právě v izolaci,aby se cihly(taky dobrý tepelný izolant) nahřály na 100 stupňů potřebovaly spirály rozehřáté na daleko větší teplotu po delší dobu,zato se pak ochlazovaly daleko pomaleji a určitě neohřívaly vzduch na stejnou teplotu jako by to dokázaly spirály, ale na daleko nižší teplotu po delší dobu.Zákonu o zachování energie je totiž jedno,jestli pokud do akumulátoru dodám náboj Q za dobu T odeberu náboj Q za dobu T nebo Q/10 za dobu T*10.Samozřejně při vynechání ztrát.Ale to evidentně někteří neberou v potaz.Každopádně v této diskuzi nehodlám pokračovat a doporučuji si o tomto tématu něco přečíst aspoň na Wikipedii.
Co se týče skutečného provedení je z fotek jasné,že ta vzduchová mezera je minimální,takže se to tohohle příkladu týkat nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund