Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jsou ajťáci magoři nebo ne?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út duben 27 2010, 18:11    Předmět: Jsou ajťáci magoři nebo ne? Citovat

Byl bych rád za objektivnější pohled na následující problém: vypínání rozvodů v budově kvůli měření, opravám atd., obvykle provázeno nářkem správce, že se musí hlásit předem a musí u toho bezpodmínečně být ajťák, protože server!!!
Server obyčejně v nějaké špeluňce v klubku z prodlužováků, zásuvka často na světelném okruhu s hajzly atd., hw málokdy zálohován UPSkou a pokud ano, málokdy funkční po dobu výpadku. Ale naříkaní při vypnutí vždy zoufalé.
Tak by mě zajímalo, ke komu vyjí ajťáci, když jim tu nezálohovanou mašinu shodí letní bouřka, ČEZ ve VN rozvodně a nebo i odcházející žárovka na stejném okruhu jako jejich posvátná zásuvka? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: út duben 27 2010, 18:21    Předmět: Citovat

Je dobré vědět, kolikrát předtím takový ajťák žadonil u šéfů o zakoupení UPS, o přestěhování do lepších prostor atd. atd. a kolikrát jej šéfové sepsuli že už zase spadla síť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: út duben 27 2010, 18:48    Předmět: "Jsou elektrikáři magoři nebo ne?" Citovat

Servery jsou zálohovány UPSkou, pokud je správce jen trochu soudný. Když k nám přijdou elektrikáři, jsem vždy ve střehu, protože oni snad žijí jen ve svém silnoproudém světě, kdy to můžou vypnout, jak se jim zlíbí.
Já mám UPSku velkou (Symmetra, 15kVA), napájenou přímo z trafostanice, po špatných zkušenostech z minulosti. Servery mám nastavené na 600 sekund výpadku, pak se spouští shutdowny serverů a na to navazuje nervozita všech uživatelů. Nejlepší je, když přijdou elektrikáři a začnou si vypínat jističe jeden po druhém, než přijdou, který je ten správný na jejich bolístku. Že mají lidé na PC rozdělané soubory, případně různé aplikace je třeba řádně ukončit, jim jaksi nevadí. Takže u nás platí - elektrikář na chodbě, hůl do ruky. Tak to je řečeno podobným jazykem, jako je první příspěvek.
Takže teď vážněji - obě profese mají své starosti, vůbec není na škodu si někdy spolu vypít kávu a domluvit se na vzájemné kooperaci. Komunikace, komunikace, komunikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 27 2010, 19:20    Předmět: Citovat

Magor je ten, co vypne elektrinu bez ohlasenia. Ked idu elektrarne vypinat elektrinu, tak na vchod panelaku daju tyzden dopredu oznam, kde je presne uvedene, odkedy dokedy to bude vypnute. Byva tam zvycajne uvedene trvanie 3 hodiny, ale do hodiny to stihnu - to mi UPSka udrzi.

V robote mame, samozrejme, vsetky servery na UPS - vydrzi to tak hodinu. Ale aj tak kazdy vypadok "potesi", hlavne tych, co nemaju UPS pri svojom PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 27 2010, 20:24    Předmět: Citovat

A pokud má user u PC sqělý zdroj Eurocase popř MB A(u)ŠUS P5B tak je po víkendovém výpadku co dělat . A to serverovna má UPS cca 15kw a do 5 minut nabíhá generátor.No a když jednou přišel elektrikář k rozvaděči kde měl nahlášený vadný jistič a začal cvakat všemi okolo, tak to bylo na zastřelení. Jinak taky takovéhle vypnutí zmrší v pár PC Winy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 27 2010, 20:50    Předmět: Citovat

Taky máme v serverovně i u diskových polí uložených na dvou jiných místech UPSky, které je nejméně 40 minut udrží (s novými baterkami přes hodinu). To bohatě stačí, když někdo bez ohlášení vypne vývod do serverovny (chlazení nemá zálohu, takže brzy se ozve signalizace teploty a sysman dostane informaci, že jedeme na baterky) nebo při výpadku primárky, protože do 40s až jedné minuty automatika nastartuje 100kVA dieselagregát nouzového osvětlení. Na to se po ustálení režimu připojí i napájení serverovny a diskových polí. Všechny UPS jsou online, takže se na počítače nějaké to kolísnutí nepřenáší.
Sice to nějakou stovku metrů kabelu navíc stálo (k přepnutí dochází centrálně v jedné z hlavních rozvoden), ale vrátilo se to například loni, když jeden poryv větru potrhal linky vn v půlce kraje: bylo dost času poukládat i zazálohovat data a korektně ukončit provoz všech sítí. A to až po 20 hodinách.

Takže říkám: soudný šéf se spolehne na ajťáka, který ví, že záloha napájení serverů je většinu času na nic, ale, když chybí, může dojít k nepoměrně větším ztrátám, než kolik stála ta "zbytečná" UPS. Pojištění následků úrazu si přece určitě taky platí, ačkoli počítá s tím, že žádný úraz neutrpí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 8:26    Předmět: Citovat

UPS se hodí i v obyčejné dílně - kolikrát jsem si už vyrazil jistič či fíčko a přitom jsem měl za zády rozdělanou práci na počítači.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 15:37    Předmět: Citovat

pamatuji si, ze jsem jako malej si hral s pc s vin. 95 a mel uz grafiku s vystupem na tv. mel jsem dve nabijecky na autobaterie v serii zariovky 21W(12 a 6V) baterku z favoritu 12V napojenou na vsechny ustipane kabely z PC zdroje zlute a cerne a 6V z trabose na cervene a cerne. z 12V se este krmila TV merkur, a pozdeji i modem. pamatuji, jak jsem machroval ze mam starej komp a jede mi i kdyz mi nejde elektrika... vsichni mi neverili, tak jsem to tenkrat vyfotil a fotku ukazoval... to este nikdo neznal UPS...
pc skoncil zivot, kdyz na nej vytekla neaka kapalina z baterie a totalne seskvarila zakladovku (baterka da vic jak 20 PC zdroju...) tod muj pribeh jak jsem dokazal pouzivat v mladi PC bez stavy ze zasuvky

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Basic



Založen: Dec 23, 2006
Příspěvky: 506
Bydliště: Mohelnice

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 16:01    Předmět: Citovat

milan222: Tohle mě docela zaujalo, prosím popiš mi podrobně jak to má všechno fungovat? A ostatní, je možný aby to fungovalo? Přece je tam i jiný napětí než +12 a +5V ne? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 16:02    Předmět: Citovat

milan222 napsal(a):
pamatuji si, ze jsem jako malej si hral s pc s vin. 95 a mel uz grafiku s vystupem na tv. mel jsem dve nabijecky na autobaterie v serii zariovky 21W(12 a 6V) baterku z favoritu 12V napojenou na vsechny ustipane kabely z PC zdroje zlute a cerne a 6V z trabose na cervene a cerne. ... to este nikdo neznal UPS...
pc skoncil zivot, kdyz na nej vytekla neaka kapalina z baterie a totalne seskvarila zakladovku (baterka da vic jak 20 PC zdroju...) tod muj pribeh jak jsem dokazal pouzivat v mladi PC bez stavy ze zasuvky


To nebylo šťávou z toho akumulátoru - ta "neaka kapalina" byla zhruba 30% kyselina sírová, která sežere na co přijde - škoda mámoprkna, i když bylo jen schopné na Widle ´95...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 17:12    Předmět: Citovat

děkuji za reakce, čekal jsem větší odezvu u ajťáků, asi sem ti správní nechodí Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 17:43    Předmět: Citovat

Všechno je to o penězích. Já mám do serverovny dotaženou elektriku zvlášť, přímo z hlavního rozvodu baráku, takže si elektrikáři můžou vypínat co chtějí, když to nebude zrovna hlavní jistič. Teď už mi tam zbývají jen asi dva servery, oba jsou na jedné UPSce, která je udrží +- 20 minut, ale do 5-ti minut bez šťávy se začnou vypínat. Životně důležitý aplikace se dávno přestěhovaly do hosting centra O2 Nagano. Tam je to úplně o něčem jiným, takový zabezpečení si může dovolit ve firmě málokdo. Všechny důležitý aplikace běží samozřejmě na serverech a na stanicích jen klientsky, takže i výpadek stanice nic neznamená. V nejhorším případě se lidi sbalí a jdou pracovat z domu přes VPNku. Diesel agregát máme sice taky, ale asi bych ho ani neuměl nahodit a připojit. Neběžel už roky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 20:31    Předmět: Citovat

Navíc je mezi klienty čímdál víc NB, takže jde jen o servery a routery, ale jinak ajťáci jsou magoři Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 21:19    Předmět: Citovat

Řešení které popisuje např. Hill je typické pro komerční firmy, kde funguje jakási hierarchie odpovědnosti a štábní kultura a vědomí že (strojový) čas jsou peníze.
Trochu jiná situace je v rozpočtových, takto státních institucích, kde se správcování někdy odehrává na nadšeneckém základě a technologie zůstala tak, jak ji kdysi poskládal nějaký absolvent gymplu během náhradní civilní služby. Někde vůbec není UPS, přesto úřednice omdlévají při představě vypnutí, protože jim to "ajťák" nařídil nevypínat. Technologie je vražena tam, kde zrovna zbylo místo, v kumbálu pro uklizečku nebo u účetní nebo někde v podkroví pod střechou. Silové přívody zpraseny, datové propleteny do silových, nic neoznačeno, všechno zaprášeno a zaházeno bordelem. Adaptéry pro routery a pro modemy narvány do polských šestipsů, prodlužováky skřípnuty pod ledničku atd. Příslušné jističe pro napájení neoznačeny. Stálý elektrikář často chybí nebo se střídá po půlroce vlivem "závratné" mzdy a za svou kariéru se někdy do příslušné špeluňky ani nepodívá.
Co si mám myslet o nejmenované firmě, která dodává docházkové atd. systémy na rfid čipy a technologii postaví na UPS nezálohovaných PC, narvaných v bedně kde není zezadu přístup ke kabeláži, přívod pověsí na světelný nikoliv zásuvkový okruh, navíc na stejný rozvaděč kde je energeticky náročný pracovní stroj, který často vyhazuje hlavní přívod? Pouze všechny "proškolí" tohle se nesmí vypínat.
rnbw, chápu že ajťák vystartuje na elektrikáře, který svévolně rozpojí vývody z UPS do serveru. Ale nechápu myšlení ajťáka, který má pěnu u huby kvůli elektrikářům a revizákům: na koho startuje, když mu PC shodí bouřka nebo uklizečka s vysavačem?
Člověk by se někdy rád domluvil u kafe s ajťákem, kdyby na něj byl kontakt a kdyby se obtěžoval vůbec přijít a vyložit svoje představy.


Naposledy upravil Crifodo dne st duben 28 2010, 22:14, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 28 2010, 21:27    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Magor je ten, co vypne elektrinu bez ohlasenia. Ked idu elektrarne vypinat elektrinu, tak na vchod panelaku daju tyzden dopredu oznam, kde je presne uvedene, odkedy dokedy to bude vypnute. Byva tam zvycajne uvedene trvanie 3 hodiny, ale do hodiny to stihnu - to mi UPSka udrzi.
.

Poslední zkušenost z minulého týdne, vypnutí ulice na 5 hodin, oznámeno na několika papírech sporadicky nalepených na dvířka domovních přívodů na několika domech. Zpravidla zataraseno parkujícími auty.
Když energetici hledají průraz ve VN kabelu, dokážou zapnout a vypnout taky 20x za dopoledne a to neohlášeně.
Setkal jsem se s serverovnou (ofsetová tiskárna), kde byla dvojice UPS s takovými aku, že po vypnutí sítě jely celých 5 sec. Po oznámení vedoucímu provozu, že by bylo dobré si aku vyměnit, projevil zájem na půl hodiny. Při další návštěvě situace stejná, snad jen UPS už byly úplně vyřazeny a PC napřímo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund