Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Snižovač se zenerkou
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tarbik
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 20:24    Předmět: Snižovač se zenerkou Citovat

Zdravím,

mám problém s tímto zdánlivě jednoduchým zapojením:

Mám zdroj napětí - fotovoltaický panel který dodává napětí cca 130 VDC a potřebuji jej srazit na 12VDC pro napájení světelného spínače což provádím pomocí odporu a zenerky v sérii. Potíž nastává v tom , že ZD(1N5349) dosti hřeje ačkoliv by podle jednoduchého výpočtu Pz=Uz*Iz == cca 1,4W neměla.

Chci se proto zeptat zda je moje teorie návrhu správná nebo mám podstatné nedokonalosti ve vědomostech ?Smile

Za odpověď předem děkuji.



zenerka.JPG
 Komentář:
zapojení snižovače napětí

Stáhnout
 Soubor:  zenerka.JPG
 Velikost:  5.2 kB
 Staženo:  166 krát

Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 20:36    Předmět: Citovat

A jak jsi přišel na to, že při 1,4W nebude hřát? Podle toho, jak jí dobře chladíš nožičky může mít klidně 80°C.
To ten spínač potřebuje 100mA?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 20:48    Předmět: Citovat

Na tý zenerce bude cca těch 1.5W, takže bude topit docela dost.
Pokud potřebuješ těch 100mA, tak bych radši volil spínaný zdroj, třeba obyčejný spínaný adaptér na 230V - mám jich několik doma, mají psáno že pracují od 100V AC ale ve skutečnosti jedou už od 30V DC (nutno zkusit u konkrétního typu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarbik
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 20:53    Předmět: Citovat

Nepřišel ale odhadl. Netušil jsem že ZD v takovém pouzdře bude potřebovat přídavné chlazení.

Ano, spínač bohužel vyžaduje 100mA.

Můžete mi, prosím, poradit jak co nejefektivněji chladit takovou zenerku? Celé zařízení je nabastleno na Al profilu tloušťky 10mm ale netuším jak tu zenerku přikotvit k tomu profilu pro dobrý odvod tepla.
Návrat nahoru
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 21:02    Předmět: Citovat

Najlepsie je pouzit inu ZD ktora sa skrutkuje na chladic.
Tejto mozes trochu pomoct ak na jej vyvody (z vrchu) naspajkujes chladiace pliesky (medene).
Alebo zapoj este tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 21:07    Předmět: Citovat

Pro inspiraci, jak se chladí diody v PC zdrojích.

P.S.: Takovýhle topící zdroj se k solarpanelu vůbec nehodí, je to přímo barbarství.



dioda.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dioda.jpg
 Velikost:  13.61 kB
 Staženo:  149 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 21:22    Předmět: Citovat

Věř tomu, Andrea má pravdu: budeš vytápět nějakých 13W zbytečně do vzduchu, což je škoda. Spínaným regulátorem bys tu ztrátu snížil i na méně, než čtvrtinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 21:23    Předmět: Citovat

To bude chodiť na hrane?, pod 100mA to padne? už pod 118V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tarbik
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 21:34    Předmět: Citovat

procesor: není to na hraně je tam nějaká rezerva ale těch 100mA potřebuju kdyby v budoucnu přibyly nějaké jiné periférie.

hill: a můžete tedy navrhnout nějaké osvědčené a cenově přijatelné zapojení spínaného zdroje? Skutečně stačí nějaký spínaný adaptér na 230VAC? nebude mu provoz na DC napětí vadit?

andrea: díky za inspiraci pokud nenajdu vhodné jiné řešení tak tam něco takového spáchám
Návrat nahoru
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 21:41    Předmět: Citovat

Provoz na DC nebude adaptéru vadit, protože se stejnosměrným stejně pracuje, otázka je jestli mu bude stačit 130Vdc, ale asi ano, protože mě doma adaptéry pracují již od 25Vdc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarbik
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 24 2010, 22:11    Předmět: Citovat

dobře mám tady nějaký spínaný adaptér 110-230 VAC/12VDC-1,5A tak ho hned zítra zkusím připojit a dám pak vědět jak jsem dopadl

zatím všem DĚKUJU za pomoc Wink
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2010, 6:41    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Takovýhle topící zdroj se k solarpanelu vůbec nehodí, je to přímo barbarství.

Barbarské využití tepelné energie slunce na tepelnou energii v odporu a Zenerce.
Dieselfotovoltaičtí ****dírové ve Španělsku šli ještě dál a využívají tepelnou energii slunce uloženou ve fosilním palivu pro pohon agregátů do měničů na solárních farmách Wink

Tarbik co kdybys nemagořil a použil těch 12V z odbočky na panelu. Nebo z extra panýlku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tarbik
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne duben 25 2010, 8:27    Předmět: Citovat

Crifodo: skutečně si myslíš že kdybych měl 12V odbočku na panelu tak bych ji nevyužil? Rolling Eyes

Problém jsem vyřešil tím spínaným adaptérem - při zatížení proudem 100mA má příkon z panelu 4,5W.

Všem dík za pomoc Wink
Návrat nahoru
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2010, 11:39    Předmět: Citovat

a co na tu zeneru pověsit bázi tranzistoru a trochu to posílit, účinnost bude při malých proudech značně vyšší, než jen u zenerky a je to jednoduchý.. EDIT: aha, tak nic.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2019, 7:22    Předmět: Citovat

Ahoj lidi, nechci zakládat další vlákno, tak to hodím sem.
Mám podobný problém. Měřím dobíjecí proud fotovoltaického panelu do akumulátoru modulovým digitálním ampermetrem. K napájení ampermetru využívám napětí soustavy. Napájecí napětí ampermetru je 4-30V DC. Původně jsem to zapojil dle obr. 1. Bohužel po nabití akumulátoru a odpojení panelu regulátorem se na panelu zvýší napětí (což jsem nedomyslel) a evidentně je vyšší než oněch 30V a ampermetr to nepřežil.
Proto můj dotaz zní pokud to zapojím dle obr. 2 bude to fungovat a bude to dostatečná ochrana ampermetru?
Či jak to lépe (pokud možno jednoduše) řešit?
Díky.



puvodni.png
 Komentář:
 Velikost:  1.62 kB
 Zobrazeno:  72 krát

puvodni.png



uprava.png
 Komentář:
 Velikost:  1.86 kB
 Zobrazeno:  82 krát

uprava.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund