Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TOPFIELD TF6000CR bliká display
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BIDLO



Založen: May 01, 2012
Příspěvky: 263

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 13:12    Předmět: Citovat

Že by to byl důvod finanční? Ale ať je to jak chce, tak za rok nikoho s těmito starými šunty ta výměna stejně nemine, je to jen oddálení konce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5172
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 15:18    Předmět: Citovat

Nebo srdeční Laughing . Ale ten se zrovna k Topfieldu moc nehodí. A jak píšeš, za rok šmytec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 15:31    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...
Snad tahle poněkud rozvláčná litanie někomu dalšímu pomůže zachránit jinak slušný přijímač před sběrným kontejnerem.

Před kontejnerem ho stejně nezachráníš. A jak píše BIDLO:

BIDLO napsal(a):
Překvapuje mě že ještě dneska někdo řeší tyhlety SD mrtvoly.

Tyhle přístroje skončí za necelý rok tak jako tak ve SD - totiž v červnu 2016 končí na satelitu vysílání progr. ČT v SD rozlišení (MPEG-2) a další provozovatelé je budou velmi rychle následovat (do konce 2016).
Takže tě může jen hřát u srdce, že půjdou do toho konťáku v top stavu a "že nebudeš na to mít reklamace" Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 15:38    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
A proč by ne? Wink Asi mají nějaký důvod.

Nebo srdeční Laughing . Ale ten se zrovna k Topfieldu moc nehodí. A jak píšeš, za rok šmytec.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=736411&highlight=#736411

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 15:46    Předmět: Citovat

Ať chceme nebo nechceme, stejně téměř všechny čeká tohle rozhodování Rolling Eyes
_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 15:50    Předmět: Citovat

Ano, se vším, co jste napsali se dá souhlasit až na jednu maličkost.
Že v mém regionu u velkoobchodníků s se SAT-TV-ANT technikou, ale i na netu ZATÍM nelze koupit kvalitní HD-DVB-T přijímač za rozumné peníze. Jinak bych ho už dozajista dávno měl koupený a nezabýval bych se opravou toho TF-6000CR, HD přijímače samozřejmě SD zvládají bez potíží. Ale jak jsem napsal, zatím jsem neviděl slušně vybavený a slušně vyrobený HD přijímač za rozumné peníze /tj. pod 3.000,-Kč/. To, co se prodává pod touto finanční hranicí je opět maximálně dvouletý šmejd a o to já nestojím, pár měsíců po záruce opět řešit totéž. Nepochybuju, že nástupem HD jejich cena podstatně klesne a rozšíří se i sortiment.
Pokud někdo víte o kvalitním HD přijímači za rozumné peníze, dejte prosím link, rád se nechám překvapit.
Zatím ale prodejci pořád těží z přikrmované hysterie okolo nástupu HD a prodejní cena HD přijímačů je nasazena neúměrně vysoko.
Potřebuju minimálně jeden přijímač, velmi nenáročný na obsluhu a bez zbytečné výbavy, kterou nikdo nevyužije- protože budou sloužit osobám ve věku kolem 80 let.
Rád si nechám poradit od zkušenějších, sám se v tomto segmentu elektroniky nepohybuju ani na bázi montážní či servisní. Díkes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 16:15    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ano, se vším, co jste napsali se dá souhlasit až na jednu maličkost.
Že v mém regionu u velkoobchodníků s se SAT-TV-ANT technikou, ale i na netu ZATÍM nelze koupit kvalitní HD-DVB-T přijímač za rozumné peníze. Jinak bych ho už dozajista dávno měl koupený a nezabýval bych se opravou toho TF-6000CR, HD přijímače samozřejmě SD zvládají bez potíží. ...

Aleši - ale bavíme se o stejném?
Jsme ve vlákně TOPFIELD TF6000CR - což je ovšem satelitní receiver, nikoliv přístroj pro příjem DVB-T. Satelitních HD receiverů mají prodejci mraky !!!
Takže řeč se vede o satelitním příjmu!

A bydlíme ve stejném okrsku (ty v Luhačocicích a já v Brumově), kousek od sebe.
Nwm nakolik je možný příjem u vás ze Zlína (z Tlusté hory), ale bude to asi stejné jako u nás - příjem není možný. O dalších MUX-ech vysílaných někde z Jižních svahů ani nemluvě.
Takže v blízké době nám (oběma) ani "nehrozí" příjem DVB-T2 (tj. terestrální příjem TV v HD - v MPEG-4).
Možná jste na tom o něco lépe než my, ale i Luhačovice leží v kotlině.
O ukončení terestriálního příjmu TV se zatím neuvažuje - kolik % území je doposud vykryto DVB-T2? Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 16:43    Předmět: Citovat

Jsem Leoš, ale to není až tak důležité, řešíme techniku, ne jména Smile
Pardon, omlouvám se - samozřejmě mělo být DVB-S, nevím,jak mě napadlo to Terrestrial - asi to je způsobeno mou nasraností ze zjištění, že v uspokojivé kvalitě lze v lokalitě Luhačovic, kde bydlím, přijímat pouze dva MUXy, z toho jeden slovenský a jinak ani prd. Proto Skylink a proto se pídím po slušném HD přijímači za slušné peníze. Kompletní DVB-T příjem toho, co bych chtěl tu bohužel není možný, Luhačky jsou kotel s okolními kopčisky až do 630m a nechutných odrazů je tu tolik, že jsem v minulosti musel dělat i speciální opatření kvůli prachobyčejnému FM, které každý jiný běžně řeší kruhovým dipólem, nebo max. tříprvkem.
Mimochodem, ještě když jsem do analogové vf techniky dělal, jezdil jsem hlavně do VK instalovat útlumáky na K59 z Královce a naopak selektivní zesilovače na místní převáděč tuším na K12 nebo tak nějak, mnoho let tomu zpět...dělal jsem tehdy hlavně STA a kompletní systémy, speciálně na Kloboucku to byl nechutný problém hlavně kvůli těm 100kW ERP na K59, nesoucí s sebou zalimitovaná, rozkmitaná a rušící širokopásma v polských sítech apod., ale ani s STA to nebyla žádná sranda. Hodně práce mi tehdy přeposílal Tonda Bařinka senior z VK a to byly tedy chuťovky jedna vedle druhé.
Ale téhle technice se už víc, než 15 let nevěnuju, definitivně jsem zakotvil u nejoblíbenějšího nf a elektroakustiky, takže jsem ztratil kontakty i přehled, zbyl mi na nárazové speciální případy jen Ing. Radek Řehák z Kostelce-Štípy, který je schopen na zakázku vyrobit prakticky cokoli speciálního z oboru vf, v mém případě to byly selektivní ostré filtry, propusti a zádrže s definovaným útlumem a další udělátka, než jsem vypiplal zde u sebe příjem FM aspoň poblíž svým představám.
Tenhle problém je jeden z mála nutných věcí, které jakkoli nerad musím řešit, protože "ty tomu přece rozumíš" a tudíž to ode mne rodina automaticky očekává - však to určitě znáš Smile
Nejhorší práce je totiž pro vlastní rodinu. Když se Ti to povede, je to automatické a nikdo Ti ani nepoděkuje. Ale nedejbůh, aby se Ti to nepovedlo, nebo jsi to vzdal, nebo to dal udělat někomu, kdo to umí líp - v tu ránu jsi ten největší lempl a neschopa pod sluncem a měsíc s Tebou nemluví ani trúba od kamen:-)
Takže to prosím ode mne takto berte, jsem pod tlakem Smile
Díky za pochopení. Leoš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 17:30    Předmět: Citovat

Malinko tě poopravím. K59 z kóty VK - Ploštiny (nikoliv Královec) neměl ERP 100kW, ale něco kolem 25 - 30kW (přesně si to teď nepamatuju a staré přehledy analogových tv vysílačů mám v jiném PC). Vysílač pro K59 měl instalovaný výkon 2kW, byl to typ Tesla řady G a rovněž původní UHF AS Zarat (v roce 2010 nahrazen novým pro DVB-T od firmy Kathrein) nebyl schopen vyzářit takové ERP. Vysílače pro K25 a K42 (ČT1 a ČT2) byly polské 10kW Zaraty, ale PA do yvsílací antény byl snížen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 17:45    Předmět: Citovat

ERP K59 bylo skutečně 100kW, těch 20-30kW mohl být výkon konců, ale nevíme, kolik byl zisk AS. Těch 100kW jsem měl z oficiálního přehledu vysílačů ČRK a ten bordel, co to dělalo v rádiusu nějakých 50km by tomu ERP naprosto odpovídal.
V centru VK bylo možno měřicím dipólem Alcad pro IV-V. pásmo naměřit až 145dBuV - tohle že by na dipólu dokázal naindukovat vysílač s 30kW ERP?
Musely se tam používat koaxy s opravdu zdvojeným stíněním a Fe skříně pro STA i ITA, jinak to lezlo absolutně všude, zásadně nejlíp do účastnických šňůr, byť by měla jen 1,5m. Je možné, že ten výkon tam byl jen prvních pár let a pak ho kvůli potížím shodili, ale při spuštění to tak skutečně bylo a lidi ve VK a blízkém okolí z toho šedivěli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 18:19    Předmět: Citovat

Jak jsem psal. To, že web něco uváděl, ještě nemusí být pravda. Instalované výkony vysílačů nebyly 20 - 30kW, takovéto by se do toho objektu nevešly a ani se v provedení 30kW nevyráběly, 20kW byly Tesly buďto typ 20D nebo 20DF, případně novější 20E nebo nejnovější 20G. Zarat k nám 20kW (kromě stanoviště Černá Hora s 20kW klystronovým Zaratem s klystrony Valvo) nevyvážel, pro K25+42 to byly zaratovské tetrodové 10kW, první (pro K25) byl instalovaný někdy kolem let 1988-89, další byl stejný 10kW typ pro K42 a jako poslední se instaloval koncem devadesátých let teslácký 2kW pro K59. Na K59 by při PA výkonu 2kW a zisku tohoto AS nikdy být 100kW nemohlo, prostě to technicky není možné. Mám tady v PC fotky všech vysílačů na sále těsně před jejich vypnutím a demontáži (rok 2010), včetně fotek z výměny AS na tomto stanovišti a i fotku původního AS, kterou dávám do přílohy. Snadno z ní lze poznat, že vyzářených 3x 100kW ERP by nevydržel.


Ploštiny_původní AS.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ploštiny_původní AS.jpg
 Velikost:  160 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po červenec 13 2015, 22:31    Předmět: Citovat

To sinclair - promiň za "překřtění" (neměl jsem tě tak oslovovat) - my dva se osobně neznáme, ale máme společného přítele. Vyskytuje se i tady na EB pod nickem svmbass.
Takže HD sat. receiverů je v současnosti skutečně nepřeberné množství a dnes už i cenově dostupných. A jak tu píšeme, příští rok dojde k jejich výměnám ve velkém.
S tím příjmem DVB-T (natož DVB-T2) je to právě v našich končinách snad nejhorší z celé republiky - Jak už jsem kdysi (před 4 lety!) psal, na nás (Valachy) se tu "se*re jak na placatý kameň" a bohužel ani po těch 4 letech se situace ani v nejmenším nezměnila/nezlepšila Cry

lumca napsal(a):
Malinko tě poopravím. K59 z kóty VK - Ploštiny (nikoliv Královec) neměl ERP 100kW, ale ...

Nwm odkud jsi ty, ale znáš "náš vysílač" pouze pod oficiálním názvem, tak jak jej uvádějí Č. Radiokomunikace.
Avšak v našem kraji jej každý pozná (a nazývá) právě tím Královcem, páč místo na kterém vysílač stojí je pouhý vršek (a kóta) na mapě. Od uvedeného Královce, kde je hotel a chaty bývalého rekr. střediska, je kóta Ploštiny vzdálená cca 1km (po hřebeni). Opačným směrem (cca 500m) vyrostla před cca 5-ti lety nová rozhledna.
Takže asi tolik k "sinclairově Královci" Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: út červenec 14 2015, 7:29    Předmět: Citovat

Okolí tohoto VS znám velmi dobře, stejně jako jeho AS a vysílací sál. To, že jej místní nazývají "Královec" vím taky, ovšem v odborné branži se používá jen a pouze oficiální (notifikovaný) název kóty dle Stockholmu 61 nebo GE06. Pokud by tomu tak nebylo, někdo by to mohl považovat za porušení mezinárodních koordinací a i případnou svévolnou změnu koordinačních parametrů. Takže běžný člověk může mluvit o "Královci", profíci pak o VS "VK- Ploštiny". Snad to pro krátké vysvětlení postačuje. Obšírnější by pak přesáhlo rámec běžného příspěvku v jakékoliv diskusi. Ovšem tyto informace (ohledně postupu mezinárodních koordinací a jejich dopadů na označování kót s VS) mohu poskytnout při případném osobním setkání s potencionálními zájemci, protože ne vše se dá veřejně prezentovat (taková jsou v této branži bohužel pravidla). A co se týče přidělených a koordinovaných kmitočtů pro toto VS, tak v DVB-T2 bude rozhodně veseleji v počtu MPXů než v nynějším DVB-T. Je potřeba si uvědomit, že zkoordinované kmitočty pro toto VS (např. pro MPX3) jsou k dispozici, ovšem není zájem tv stanic vysílajících v tomto muxu o rozšiřování této vysílací sítě na další kóty v podobných lokalitách, protože by to nepřineslo očekávaný finanční efekt (rozuměj pro těch pár veverek se nikomu nevyplatí yvsílat tématické stanice, které v MPXu3 jsou). Více opět při nějakém osobním jednání, nejsou to věci, které by se daly veřejně šířit (ale to už se opakuju). Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červenec 14 2015, 13:49    Předmět: Citovat

Lumčo, vidím, že jsi kompletně v obraze. Rád bych se Tě proto zeptal na DV 272kHz vysílač Topolná. Je to dá se říci moje srdeční záležitost, vlastně jediný zde v mém městě zachytitelný vysílač na mé první krystalky,audiony,reflexy a první superhety s mf trafy Jiskra. Tehdy v mých začátcích, tj. cca v roce 1968-69 ten vysílač zřejmě vysílal "plnou parou", protože tehdy skutečně i tady v Luha stačila 4kOhm sluchátka, deset metrů drátu, zakopaný a modrou skalicí zalitý dekl od pozinkované popelnice, ke sluchátkům paralelně 6NN41 a řvalo to jak tur. Dokonce kdysi donesl kámoš malý 75-ohmový reproduktorek a zkusili jsme to i s ním, jen s delší anténou a normálně pokojová hlasitost:-)Tehdy se šuškalo cosi o dokonce 1000kW ERP a o paralelní spolupráci dvou koncových stupňů 250kW, ale co na tom bylo pravdy nikdo nikdy nezjistil, protože v těch letech byla všechna vysílací pracoviště hlídána stálými posádkami vojska, dostat se tam ani na exkurzi nebylo možné, ač se o to náš vedoucí kroužku mockrát pokoušel.
Poslední dobou ale signál prudce zeslábl a i na dobrých superhetech je poněkud zkreslený. Je mi jasné, že provozování DV vysílače je zcela mimo jakýkoliv zájem a šetří se tam, kde se dá, proto ten prudký pokles síly pole. Ale co to zkreslení - nevysílají na Topolné nějakým specifickým druhem modulace? Protože i v minulosti, přestože superhety neměly připojené vnější antény, i tak byl vstup a směšovač zahlcený jen signálem ze vstupní cívky a AVC utažené co to dalo, nf signál po klasické AM demodulaci zkreslený nebyl.
Nemáš informace o tom, jak to teď na Topolné vypadá a co se tam s tím signálem děje? Moc díky.

2 Honza : Jasně, s Milanem Š. jsme kamarádi-měl bych k němu zajet, dlouho jsem tam nebyl okouknout, co ubastlil nového. Je to skvělý bastlíř-improvizátor a precizní strojař, to dohromady dává nádherné věci, které mu někdy až závidímSmile
Tak ještě zbývá setkání nás dvou, Honzo. Dej mi prosím do SZ telefon, dáme scuka u Milana, co říkáš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: út červenec 14 2015, 14:39    Předmět: Citovat

Co se Topolné na DV týká, tak tam byl nedávno vyměněn vysílač za nový a vyzářený výkon je nyní pouhých 60kW(!). Je to AM a to není můj obor, ale diskutovalo se to i tady. Vlákno se jmenuje "Topolná končí", viz zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61402&highlight=

Co si pamatuju (tento TX spadal pod bývalou SR Jižní Morava), tak od roku 1978 kdy byla kompletně dokončena rekonstrukce byl vyzářený výkon 1,5MW, pracovaly zde sdruženě dva vysílače Tesla DRV750, každý s PA 750kW, od devadesátých let se tento výkon snižoval až na 750kW ERP, protože nižší už nebyly TXy schopny technicky řešit. Do té rekonstrukce měl být výkon někde kolem 400kW, protože zde byly ve sdruženém provozu od roku 1952 dva TXy Tesla DRV 200 s PA 200kW. Vysílací stožáry jsou ARPO I., vysoké 270m a byly postaveny už před zahájením v roce 1952 a v sedmdesátých letech byly pouze částečně rekonstruovány. Víc si takhle z hlavy nevzpomenu a písemné poznámky teď u sebe nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund