Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíjení Ni-MH : rychle/pomalu, samostatně/dohromady?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 14:02    Předmět: Nabíjení Ni-MH : rychle/pomalu, samostatně/dohromady? Citovat

Zdravím všechny,
Občas fotím a ve foťáku mám 4x AA, takže jsem řešil, co za aku koupit. Sehnal jsem si 8x GP recyko+ a fungují výborně.

Řeším, ,jak je nabíjet - Mám tu nabíječku Ansmann energy 8 professional, celkem velká, drahá, rychlonabíjí....Pak tu mám modelářskou nabíječku na 1-24ks v sérii.

Baterky jsou dvě sady, každý 4 se nepoužívají jinde než spolu a proto jsem si říkal, jestli by nebylo lepší je nabíjet v sérii jako pack, než každou zvlášť, protože co jsem si všimnul, tak se některý nabíjí lehce dýl než jiný, ale pokaždý je to jiná, takže to není odlišností nějaké baterky.

Takže - myslíte, že by mohlo být lepší je nabíjet samostatně, nebo v sérii jako pack?
když jsem je nabil po jedné v té modelářské nabíječce a změřil kapacitu, tak se lišila o max 20mah.

Druhý aspekt : nabíjet rychle nebo pomalu?

Ta ansmann nabíjí 1A a baterky se celkem zahřívají. V té modelářské si můžu nastavit proud 250-3000mA, tak jsem si říkal, že bych je nabíjel tak 250mA - přecejenom času mám v 99% dost a přijde mi zbytečný je trápit.
Co jsem někde slyšel, tak ni-cd je lepší nabíjet větším proudem, jinak roste vnitřní odpor a rostou tam krystaly - co je na tom pravdy a platí to i pro ni-mh?

Díky moc za názory.

PS. uz té ansmann píšou, že AAAčka to nabíjí 600mA a AAčka 1000mA - jsou to může poznat velikost baterky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 15:25    Předmět: Citovat

To bude, co člověk, to názor.

Baterky (GP) nabíjím každou zvlášť. Vždy dám dovybít a pak nabít, režim CHK. Nabíječka, v které je nabíjím, nabíjí proudem asi 1A. Nové baterie by na to měli být konstruované. Pokud baterie dlouho nepoužívám, zvolím při nabíjení režim ALV, kdy je 3x za sebou vybije a nabije, tak se "srovnají". Jinak se stává, že do nich nacpe třeba jen 450mAh a automatika nabíjení vypne.
Sice nevím, kolikrát jsem je už nabíjel (nabíjím docela často), ale rozdíl kapacit baterií ze sady se nijak zvlášť nemění. Jen se jejich kapicita postupně trochu snižuje, což je pochopitelné.


czatlantis napsal(a):
PS. uz té ansmann píšou, že AAAčka to nabíjí 600mA a AAčka 1000mA - jsou to může poznat velikost baterky?

Nemá nabíječka pro každý druh baterky svůj kontakt? Tak pozná, jaký je vložen typ baterek.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 15:33    Předmět: Citovat

Šťastie, že tie baterky sa prispôsobia názoru používateľa Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 15:41    Předmět: Citovat

Jirka napsal(a):
To bude, co člověk, to názor.
procesor napsal(a):
Šťastie, že tie baterky sa prispôsobia názoru používateľa Wink

Soudím tak podle různých diskuzí na téma baterie. Každý v nich tvrdí něco jiného, má svoje argumenty a svoje názory, které nezmění, kdyby bylo, nevím co. Téma se probíralo kdysi i v AR.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 15:58    Předmět: Citovat

těžko říct jestli to vybíjení má cenu, nimhy by neměli mít paměťový efekt, při vybíjení packu na třeba 0,9v na článek bych se bál že slabší kousky se budou vybíjet víc a budou se ničit
EDIT: to je pravda jednotný názor nečekej, když se ale kouknu na spotřební zboží tak číňan nabíjí stejně poddimenzovaným síťovým adaptérem, v lepším případě s vypnutím po nějakém čase, je mi z toho trochu zle ale vypadá to že to spotřebnímu svetu nevadí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 16:09    Předmět: Citovat

Pravda, neměly by ho mít. Ale když se články nabíjí samostatně, nikoliv v packu, tak to dovybití několika desítek mAh by nemělo mít na ně žádný vliv.
_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 16:21    Předmět: Citovat

Jirka napsal(a):

czatlantis napsal(a):
PS. uz té ansmann píšou, že AAAčka to nabíjí 600mA a AAčka 1000mA - jsou to může poznat velikost baterky?

Nemá nabíječka pro každý druh baterky svůj kontakt? Tak pozná, jaký je vložen typ baterek.

No má, ale je mezi nima odpor 0,0ohm, takže bych tipoval spíš nějaký elektronický testování...Navíc jednu starší jsem měl otevřenou a tam to bylo určitě natvrdo propojený a taky měla napsaný, že AAAčka nabíjí pomaleji.

Mě tady ty super-ultra-inteligentní nabíječky štvou tím, že sice při vložení ukážou, jak moc nabitej aku je, mají nějakou funkci regenerace, já nevím kolik další super extra funkcí, ale prostě tam nemůžou dát přepínač "rychle/pomalu". Rolling Eyes Nevím, kolik lidí potřebuje nabíjet za 2hodiny ve 100% případech...nejčastěji mi přijde, že se nabíjí "overnight", kdy by to mohlo nabíjet 200mA.
obrazek_cenzuraí konzumní zboží - každej vidí jen supernabíječka a "charged in 1,5hours"...no a baterky na to přizpůsobený jsou asi tak, že se to toleruje. Sice to nějak vydrží, ale dává jim to zabrat. - I na těch rychlonabíjitelnejch jsem viděl nápis "normal charge - 16hours 200mA, fast charge 2h 1500mA" (hodnotama proudu kecám, ale prostě něco v tom smyslu takovýho"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 17:04    Předmět: Citovat

Aha. Nikdy jsem ji neměl rozdělanou, protože do funkčních věcí nemám důvod lézt. Ale na jedné straně je pro všechny baterie společný pohyblivý kontakt a na druhé má každý typ baterky vlastní kontakt. Tak jsem měl za to, že je to kvůli zjištění typu baterie. Možná nám ten princip osvětlí někdo, kdo to opravuje. (nezjišťuje to elektronicky?, podle vnitřního odporu?...)
_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 17:52    Předmět: Citovat

Určitě je lepší nabíjet každý článek zvlášť. Ve dvojici nikdy nejsou dvě ideálně stejné dvě baterky a pak se nenabijí obě na maximální kapacitu.
Mám nabíječku IPC-1 a jsem s ní maximálně spokojený. Nabíjí každou baterku zvlášť, má testování, formátování, nastavitelný proud, měření kapacity. Prostě všechno, co by nabíječka měla umět a pro každý článek zvlášť. Baterky při ukončení nabíjení nejsou horké ani při největším nabíjecím proudu.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 18:05    Předmět: Citovat

Jo ta nabíječka vypadá dobře(a snad první tužkáčová s regulací proudu)...ale kupovat další se mi teda už nechce..

Já tak trochu žil v domění, že když mám 4 nimháče v sérii, tak se při nabíjení aspoň trochu srovnají tím, že v případě jednoho trošku víc nabitýho se ta přebytečná energie přemění v teplo a pokud to je v rozmezí těch 100mah, tak je to neškodný pro tu baterku Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 18:28    Předmět: Citovat

Taky jsem si kdysi říkal to samé. Nejdřív jsem bastlil nabíječky, pak si koupil hotovou co nabíjela po jedné baterce. Jenže baterky po skončení nabíjení nešly udržet v ruce. Zničil jsem si s ní několik sad baterek než mi došlo, že za skoro 800,-Kč je to děsnej krám. Spočítal jsem si, že na součástkách na nabíječky plus peníze za hotovou a plus cena zničených článků v ní mi nakonec vyšlo daleko dráž než ta IPC. U Conrada je zbytečně drahá, tady je za za 1089Kč.
Zapoměl jsem napsat, že jediná nevýhoda je nepodsvětlený displej.
Po nabití 4x AA, které byly spolu v jednom zařízení neukazuje displej stejnou kapacitu článků. Jsou tam rozdíly i 40%. Toho se dá využít k částečnému párování a pak je situace o dost lepší. Ve finále se to projevilo delší výdrží, protože články byly víceméně stejně nabité. Sada vždy padne s nejmíň nabitým článkem.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 18:36    Předmět: Citovat

Tak jako 40% už je dost mimo. To už se pak asi likvidujou i při vybíjení. Ono nabíjet proudem, aby byly schopný se zahřát bych ani neplánoval, na to mám nabíječku, ale právě chcu nabíjet pomalu.

Na testy kapacit mám tu modelářskou - akorát umí nabíjet paralelně jen 1baterku, takže nabíjet to po jedné by mě mohlo... Tak jsem si říkal, že bych je nabíjel v sérii tady v téhle. A třeba jednou za čas procyklovat každou zvlášť a zkontrolovat kapacity.

Co jsem dělal teď testy, tak se jejich kapacita lišila fakt o těch 30mAh, což je prakticky jen v rámci chyby měření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 19:13    Předmět: Citovat

Hlavně vyhodit všechny rychlonabíječky a používat klasickou 12hodinovou která nabíjí proudem okolo 200mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 19:26    Předmět: Citovat

Já bych to doplnil. Vyhodit rychlonabíječky pochybné kvality. Nabíjet pomalu, ano, ale když je málo času, dá se i rychleji. Pokaždé záleží na baterkách, co mají od výrobce dovolené.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne duben 11 2010, 19:39    Předmět: Citovat

Nabíjení akumulátorů na bázi niklu (Ni-CD a Ni-MH) se zásadně provádí jednotlivě (při sériovém zapojení to časem vždycky dopadne špatně) a rychle a nejlépe ještě pulzně (hlavně u Ni-CD).
Nabíjecí proud by měl být alespoň 0.5C, protože při menším není možné detekovat plné nabití pomocí dU/dt.
Nejhorší nabíječky jsou ty které zmiňuje MirrA1 (pomalé s časovačem), protože u niklových akumulátorů existuje jen jeden spolehlivý způsob detekce plného nabití který ale funguje jen když je nabíjecí proud > cca 0.5C.
Samozřejmě rychlá nabíječka musí být kvalitní (třeba taková na kterou odkazuje hafca), pokud není kvalitní, tak udělá větší škody než ta pomalá.
Já jsem například používal trojici AAA Ni-MH 850mAh článků (výrobce GP) které jsem nabíjel proudem přibližně 3A a pomocí OZ jsem hlídal dU/dt, po 2 letech častého nabíjení (průměrně 2x týdně) měly 600mAh a při nabíjení byly jen vlažně. Naproti tomu jsem mimo domov používal nabíječku z GME za 30kč, která nabíjela stále proudem 50mA a články byly po 20 hodinách horké.
Co se týče vybíjení před nabitím, tak občas to není od věci (obzvlášť, pokud jsou akumulátory používány třeba v MP3 který se při 1.1V vypíná), ale pokaždé je to zbytečnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund