Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Z čeho se vysílá v televizi?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po leden 16 2006, 17:53    Předmět: Z čeho se vysílá v televizi? Citovat

Zdravím vás. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte, z jakých formátů dnes vysílá televize. Mám zato, že zdaleka není provedena plná digitalizace a stále se používají analogové formáty (Betacam SP, C1-tzv. jednopalec).
Například sleduji v České televizi seriál Návštěvníci. Při poslední repríze v roce 2000 jsem si všechny díly nahrál (také analogově, na formát S-VHS). Již při vysílání se v obrazu objevovaly chyby-např. občas vlnivý vodorovný pruh v určité části obrazu, který trval třeba minutu). Chtěl jsem pořad nahrát znovu (na jiné kazety, abych o to nepřišel úplně), že třeba nový záznam bude kvalitnější. ANI OMYLEM. Jsou tam tytéž chyby, jako při repríze v roce 2000. Nejde o chyby (škrábance) na filmovém pásu, které se projevují svislými proužky. Opět občas vodorovný zvlněný proužek (je to detail, ale je to tam). Připadá mi to, že Česká televize vytáhla z videoarchivu pořad již na magnetickém pásu, ty samé co před 6 lety a vysílala opět z něj, typoval bych že jde zřejmě o jednopalcový pás, který je již vytahaný či mechanicky narušený-a proto se v obraze objevují tyto proužky.
Televize Prima "vytáhla ze šuplíku" seriál Inženýrská odysea, který se řadu let nevysílal. Obraz je na úrovni druhé kopie VHS a navíc zcela viditelné drop-outy. Jako by Prima odkoupila pořad na videozáznamu, který byl pořízen snad v 80.letech a ležel celá ta léta v archivu.
Slyšel jsem, že Česká televize má rozsáhlou videotéku na formátu C1/jednopalec, ze kterého se stále vysílá. Také jsem slyšel, že se tento formát používal jako master pro duplikaci na originální VHS. Jiné informace nemám. Nevíte někdo, jak to skutečně je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 16 2006, 20:30    Předmět: ještě jsi zapomněl Citovat

Ještě jsi zapomněl na formát U-matic a EBU, těch bylo víc, a některé další. To je ale vedlejší.
Problém je v jedné věci: kvalita každého záznamu je dána technickými omezeními celého záznamového řetězce, která se v dané době ještě nepodařilo překonat nebo obejít. Nehledě na to, že některé rušivé vlivy na tehdejších obrazovkách tak rušivě nepůsobily a nakonec divákovo oko také nebylo takl zmlsané
Nejsem však přesvědčený o tom, že nás spasí digitální vylepšování za každou cenu - jestli má záznamu prospět a ne uškodit, je to pomalá a drahá záležitost. Na některé druhy poškození původního analogového záznamu však dosud neexistuje vhodný software (nebo se kvůli několika málo minutám v jediném pořadu nevyplatí) a je nutný ruční zásah.

Za absolutně nevhodné zneužití úprav pokládám například čtverečkování (třeba v sérii Četníka Funése), ale hlavně "štěkající" zvuk u řady filmů - sice odšuměný, ale tak necitlivě, že je místy nesrozumitelný, a paradoxně ho v kvalitě předčí i stará nahrávka na podélné stopě formátu VHS pořízená ještě z čistě analogového vysílání.
Zkrátka některým záznamům víc prospěje pouhý převod do digitálního formátu bez umělého vylepšování: odpadne opotřebení analogového záznamu, aniž by se ztratil ten "pel jedinečnosti", který je někdy provázený i technickou nedokonalostí.

To ale zřejmě není to, nač ses ptal, snad odpoví někdo od pramene - bude-li mít čas: jak dříve brzdily technický rozvoj a rozlet nadšenců důvody politické, tak dnes důvody ekonomické, s nimiž ten nedostatek volného času přímo souvisí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út leden 17 2006, 4:45    Předmět: Citovat

NO ja som mal na strednej odbor OZT - obrazova a zvukova technika a na praxi vo stvrtom rocniku sme pol roka šmejdili v Rozhlase a druhy polrok v STV. Ukazali nam tam kadeco co tam mali, hrali sme sa na rezijnych pultoch,.... Boli sme aj na pracovisku kde maju prehravace snad kazdeho svetoveho formatu a dokazu to medzi sebov skopirovat. Mali tam aj stare zaznamove s kolmim zaznamom (prvý elektronicky zaznam asi 60roky:) - masina asi 300kg vaziaca a velka jak skrina. Uz neviem ako sa to volalo.... Nazvoslovie a teoriu si uz nepamatam ale mozem vytiahnut zosit tam to mam... Smile

Ale vysieli a robili tam s BETACAMOM. Mali masiny ktore mozu prehravat aj Digi aj Analog Betacam. Viem ze filmi sa vysielali z toho co bolo analogoveho Betacamu, a nove relacie spravi, novo natocene a novo zrestavrovane programi (zo starsich medii) sli na digital.....

Ale odvtedy presi 3 roky tak neviem co dnes pouzivaju ale myslim ze to iste. Inak kazde 4 roky menia techniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st leden 18 2006, 15:17    Předmět: Citovat

Díky za odpovědi. Tak ten U-matic jsem zapomněl a abych řekl pravdu, ty formáty EBU ani neznám. Taky jsem byl v jednom TV studiu, ale jen regionálním (TV ZAK). Viděl jsem, že používali analogový Betacam. Ale když to vidím doma na Primě (regionální vstupy), je kvalita obrazu pod úrovní VHS. Tak jako kopie. Obraz je zašuměný, "rozmyté" barvy, občas to i dropuje. Nevím, ale na mém videu JVC HR-S 9500 pořídím z kvalitního signálu lepší nahrávku, a to i klasickou VHS (Super-VHS na kvalitní kazetě mi přijde plně srovnatelné s DVD a možná i lepší).

K té digitalizaci, abych řekl pravdu, mně přijde kvalitní analogový záznam lepší než digitální. Posouzeno samozřejmě jen subjektivně, okem TV diváka. Nevím, ale obraz na většině DVD mi přijde velmi nepřirozený. Přijde mi, že hlavně barevné odstíny jsou velmi silně redukovány. Pokud se nepletu (nejsem samozřejmě lékař Smile Smile ) rozliší zdravé lidské oko nějakých 160 miliónů barev a odstínů. Obraz z DVD mi připadá na odstíny velmi chudý. Velmi markantní je to např. při pohledu na trávník (kde je celá paleta odstínů zelené) nebo na lidskou pleť (kde je opět celá paleta odstínů vlivem prokrvení pokožky). Také mi připadá že např. v panoramatických záběrech obraz velmi cuká. Tento jev je ale vidět i v běžném TV vysílání. Na archivních nahrávkách co mám doma toto není. Podle mě to způsobuje komprese MPEG2, kdy se nevysílají všechny snímky, ale jen tzv. klíčové a pak rozdíly mezi nimi. Mám zato že právě v těchto záběrech (pohled z jedoucího auta, rychle tekoucí voda, "švenky" kamerou apod.) toto nestačí a v obraze se objeví viditelné trhání. Ale možná se pletu.
Na druhou stranu kvalitně provedená nahrávka na VHS (koupená videokazeta nahraná z jednopalcového pásu, bez kódování Macrovision) a přehrávaná na kvalitním stroji s korektorem časové základny poskytuje daleko přirozenější, "živější" obraz (samozřejmě v mezích možností VHS), který budí v divákovi dojem reality. Naproti tomu obraz z DVD mi mnohdy připadá spíše jako kvalitní digitální animace, než realita natočená kamerou. Redukované barvy, trhané rychlé pohyby, nepřirozený, "technicky-počítačový" obraz.
Je to jen můj názor, můžu se samozřejmě mýlit, i v práci mi vyčítali, co můžu mít proti "DVD kvalitě".
Ale možná kdoví, co se stane za pár let. Když vidím dnešní, mnohdy téměř nekoukatelnou produkci Hollywoodu, co když za pár let se filmy už nebudou točit, ale vyrábět na počítačích jako běžný software. Veškeré herecké umění a talent zmizí a zbude jen "byznys a prachy". Znáte snad lepší perspektivu?.. Cry Cry Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund