Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCD monitor LG M1721A-BZ, zdroj YP1504PG (opraveno)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út březen 30 2010, 22:45    Předmět: LCD monitor LG M1721A-BZ, zdroj YP1504PG (opraveno) Citovat

Mám na stole 5. monitor LG M1721A. Již jsem zde o jeho závadách psal
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=34162
V předchozích 4 kusech jsem měnil spínač MOS IC903 a u dvou také tranzistor Q904, viz schéma v odkazu výše.

U tohoto 5. monitoru jsem měnil také oba tyto díly. Po výměně monitor naběhne, ale asi po 1 až 2 sec zhasnou výbojky. Když zepředu nasvětlím LCD panel silnou LED svítilnou, je vidět že panel zobrazuje, jen není podsvícený. Z toho očekávám jen vadu v měničích pro výbojky.

Část zdroje pro výbojky je bez schématu pro mne velmi nepřehledná, plno tranzistorů a brouci s nečitelnými popisy. Výrobce zdroje je YUYANG TELECOM Korea, typ YP1504PG. Zdroj jen jako obrázek a jen s uvedením některých parametrů jsem našel na jejich stránkách zde
http://www.yuyang.co.kr/eng/product/psu.asp
Je to ten LIPS / LCD MNT 15". Obrázek níže je stažený z jejich stránky.
Odkaz na zdroj jsem našel také zde
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?p=286291&sid=83e1a00b10623e29680478539d7c7110 .
Bohužel nikde jeho schéma.

Pomůže mi někdo s radou, kde najít schéma, nebo ze zkušenosti co může to zhasnutí výbojek dělat?



Zdroj YP1504PG.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj YP1504PG.jpg
 Velikost:  105.95 kB
 Staženo:  530 krát



Naposledy upravil Brozicek dne út duben 13 2010, 14:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st březen 31 2010, 17:03    Předmět: Citovat

Našel jsem v tomto zdroji 2 podezřelé tranzistory, je na nich vytištěno R24 a R74.
Pro označení R24 jsem našel, že by to měl být 2SC3356 NPN tranzistor, ale ten R74 se mi nedaří na internetu najít.
Může mi někdo pomoci najít co jsou to za tranzistory. Ani u jednoho nenaměřím mezi B/C a B/E očekávaný úbytek přechodu v propustném směru. Pokud to nejsou FET (R24, pokud jsem identifikoval dobře, není FET), tak by měly být vadné. Schéma zdroje stále nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st březen 31 2010, 17:30    Předmět: Citovat

Když by se Ti ten zdroj nepodařilo rozchodit tak dej vědět, několik (snad) funkčních se mě jich tu válí Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 31 2010, 17:43    Předmět: Citovat

Ako su tam zapojene? Nie je to par PNP+NPN na budenie FETu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4209
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st březen 31 2010, 18:44    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Pro označení R24 jsem našel, že by to měl být 2SC3356 NPN tranzistor

Tak VF tranzistor to rozhodně nebude.. Co by tam dělal.

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st březen 31 2010, 22:27    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
Tak VF tranzistor to rozhodně nebude.. Co by tam dělal.

Souhlasím s tebou, že je to blbost, aby tam byl VF tranzistor, ale podívej se na přílohu 2sc3356_n R24.pdf, tady je zřetelně napsáno jaký je "MARK" na tom ""VF" SMD tranzistoru, tj. S24. JPG obrázek jako výběr z PDF to dokazuje.
Úplně mě ničí, když nemám schéma, a z označení součástky nemohu zjistit o co se jedná, a pak najít datasheet a podle parametrů pak vybrat případně náhradu. Naivně se asi domnívám, že jsem bl.b, a že ostatní mi s tím označením obou tranzistorů nějak pomůžou. Asi je to oříšek s tím značením SMD součástek.
Proto vřelý dík za každou pomoc a námět. Stydím se říct kamarádovi, že závada v jeho monitoru je asi ve zdroji VN pro výbojky, ale neumím ji najít a odstranit.

Pro "rnbw": Jak jsou ty dva tranzistory zapojené je obtížné zjistit bez znalosti, jakou mají mít funkci na navazující IO. Do báze prvního tranzistoru R24 vede signál ON z konektoru zdroje. Po zapnutí ON na panelu monitoru se ihned rozsvítí zelená kontrolka PROVOZ na monitoru. Asi do dvou sekund po zapnutí monitoru se signál ON na vstupu zdroje změní z 0 V na cca 6 V. Při změně ON na 6 V se rozsvítí výbojky a pak asi za 1 sec zhasnou. Signál ON zůstává i po zhasnutí výbojek na 6 V. Blízko obou tranzistorů je integráč NO NAME s 20 vývody. Pak jsou tam ještě nějaké dva NO NAME integráče s 8 vývody, jejich špičky 5 až 8 jsou spojené do velké plochy tišťáku s chladičem. Možná jsou to FETY, ale bez schématu jen z tišťáku těžko mohu poznat funkci těch dvou podezřelých tranzistorů a už vůbec ne funkci celého VN měniče složeného z NO NAME IO.
Se schématem by oprava asi byla brnkačka. Kolem toho IO s 20 vývody je 7 tranzistorů, z toho dva jsou podezřelé. Dále v blízkosti konektorů pro výbojky jsou dva ostrůvky, každý se 4 tranzistory. Kdo se v té změti bez schéma má vyznat. Pokud nebudu znát funkci těch NO NAME IO, pak i kdybych si namaloval podle tišťáku schéma zapojení těch 7 + 4 + 4 tranzistorů, nemohu namalovanému obvodu přiřadit nějakou logickou funkci. Alespoň se tak dostat k podobnému zapojení, které už rozklíčovali kamarádi na elektrobastlírně.



2sc3356_n R24.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2sc3356_n R24.pdf
 Velikost:  101.85 kB
 Staženo:  379 krát


Výřez PDF pro 2SC3356.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Výřez PDF pro 2SC3356.jpg
 Velikost:  26.3 kB
 Staženo:  228 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 31 2010, 22:47    Předmět: Citovat

Takze to moze byt FET spinajuci napajanie invertora. Tie SO-8 su FETy a 20-pinovy IO je riadenie. Nechce sa mi verit, ze by na nich nebolo oznacenie.

Z konektorov pre vybojky ide spatna vazba pre riadenie. Tie "tranzistory" v nej byvaju dvojite diody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: st březen 31 2010, 23:25    Předmět: Citovat

A co takto pozriet skopom priebehy na tych H-mostoch(P a Nfet v soic8 puzdre?)Na vystupe by mali byt pekne kocky...Ako to tak citam ,doteraz si pri opravach mal len stastie.
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4209
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2010, 8:37    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):

Souhlasím s tebou, že je to blbost, aby tam byl VF tranzistor, ale podívej se na přílohu..

Viděl jsem. Bohužel v SMD kódech je dost bordel. Mnohdy stejné kódy znamenají i něco jiného a je třeba brát v potaz i typ pouzdra a daného výrobce. Navíc někteří výrobci používají i svých vlastních značení které nezapadají do žádných tabulek.

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2010, 6:41    Předmět: Citovat

Přeji mým poradcům pěkné Velikonoce a děkuji za podněty. Vždy mne přinutí přemýšlet novým směrem.
K těm NO NAME IO: Pod silnou lupou a s nasvícením pod určitým úhlem jsem našel na pouzdrech lesk po bývalých popisech.
Ty 8 pin mají označení NIKOS P2103NVG, jsout to P-N MosFet spínače a našel jsem k nim PDF datasheet "P2103NVG.pdf".
Ten 20 pin je ještě hůř čitelný, je na něm asi OZL68GN VL4935 3T (nebo 3I) 0804BI. K oběma prvním značkám jsem našel na internetu reakci, ale zatím žádný reálný datasheet.
Přikládám fotku zdroje ze strany součástí.
Dvě čtveřice "snad tranzistorů" v blízkosti konektorů výbojek vpravo a vlevo dole mají všechny shodné označení A7W 82 (82 je otočeno o 90°).
Čtyři "tranzistory" v řadě (dva páry) pod řídícím IO mají značení 1A2A a dvojice nad nimi RKM 60 (60 je také otočeno o 90°).
Poslední dva nad sebou vpravo od IO jsou již zmiňované R24 a horní R74.
Ve zdroji pro výbojky je plno ochran, jejich zkratky jsou uvedeny v popisu zdroje u YUYANG a většina z "možná tranzistorů" bude asi v těch ochranách. Snad jsem dobře identifikoval ty zkratky OCP,SCP,OVP,OTP:
- OCP (Over Current Protection)
- OVP (Over Voltage Protection)
- OTP (Over Temperature Protection)
- SCP ?????
Jen ty dva R24 a R74 budou nějak přes signál ON ten měnič zapínat a vypínat.
Pro Burajko: Ten měnič se rozběhne, rozsvítí výbojky a za asi 2 sec vypne. Takže ve vypnutém stavu tam žádné kostky určitě nenaměřím. Protože signál ON naběhne při zapnutí výbojek a při jejich vypnutí se nemění, vypne měnič asi některá z ochran, buď oprávněně (ale proč), nebo je v ochraně vada (jaká). Vadu v řídícím IO nebo ve spínačích MOS podle projevu moc neočekávám (když to naběhne a rozsvítí všechny 4 výbojky).
Horní část zdroje, tj. síťová část a měnič na 5 a 15 V pro obvody displeje jsou OK, vada je jen v dolní části pro výbojky.
Jedu na Velikonoce relaxovat, pokračuji v příštím týdnu.



Zdroj LCD.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj LCD.jpg
 Velikost:  99.62 kB
 Staženo:  429 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2010, 12:50    Předmět: Citovat

Short Circuit Protection? Ak sú všetky štyri výbojky funkčné, a svietia pekne na bielo, tak to musí vypínať nejaká ochrana...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2010, 12:54    Předmět: Citovat

Toto su tie N+P FETy: http://www.cheertech.com.tw/Niko-sem/Data%20sheet/P2103NVG.pdf

Inak tu je nejaka schema s OZL68GN:
http://www.4shared.com/file/51192390/acfbea/FAN7601_OZL68GN_-_L1752S_L1952.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st duben 07 2010, 9:49    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):

Inak tu je nejaka schema s OZL68GN:
http://www.4shared.com/file/51192390/acfbea/FAN7601_OZL68GN_-_L1752S_L1952.html


Moc díky "rnbv" za to schéma. Je velmi podobné (možná shodné) s tím zdrojem co mám na stole. Je to však pěkná alchymie na pochopení funkce jednotlivých součástí, zejména když není popis toho řídícího IO. Díky zpětným vazbám od ochran tam vše bude souviset se vším a blbě se bude měřit.

Nejsem si ani jistý, zda u mne použité tranzistory Q301 a 302 označené na SMD R24 a R74 jsou shodné s těmi na schématu DTA144EK a DTC144EK (podle jejich datasheetu jsou to běžné NPN a PNP tranzistory jen navíc s integrovaným děličem v bázi 47k/47k). Můj měřák mi však neukazuje očekávané úbytky cca 0,6V na přechodech, ale u mne tam mohou být ty R24 a R74 i Fety.

Udělal jsem rozhodnutí jít na to porovnáním se zdrojem stejného monitoru, který jsem opravoval dříve. Sdělím jak to pokračuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá duben 09 2010, 15:02    Předmět: Citovat

Přivezl jsem si stejný zcela funkční 19" monitor a porovnával s monitorem 17", u kterého zhasínají po cca 1 sec výbojky.
Přehodil jsem zdroje. Ten 19" monitor se zdrojem z 17" funguje zase OK, ten 17" monitor se zdrojem z 19" zase zhasíná. Takže vadou měniče výbojek ve zdroji v LCD 17" to zhasínání není.
Ovládací napětí pro měnič výbojek je v obou monitorech rovněž zcela shodné.
Vypadá to tedy na nějakou vadnou výbojku v panelu 17". Bývá to obvyklé, že odejde nějaká výbojka, nebo je to exotická vada? Navíc primární závada monitoru byla v duálním FET spínači IRF7328 mimo desku zdroje, takže proč by měla odejít výbojka. Pokud ale odešla, co s tím ??
1) Jak se nejlépe pozná, která výbojka může být vadná.
- Odpojováním jednotlivých 4 konektorů výbojek to poznat nelze, protože když odpojím kterýkoliv konektor i u dobrého 19" monitoru, ostatní výbojky působením ochran do 1 sec rovněž zhasnou. Takže odpojením vadné výbojky, která to zhasínání dělá, mi ty ostatní dobré nezůstanou svítit.
- Podle jasu panelu to za tu 1 sec, co se panel rozsvítí, také těžko rozeznám. Mně se zdá, že panel je osvětlený rovnoměrně, snad jen horní výbojka je neurčitě jiná. Tato jedna výbojka možná bere malý proud (vypne napěťová ochrana), nebo velký proud (vypne proudová ochrana). Jas se při tom nemusí výrazně měnit.
- Je na to rozpoznání vadné výbojky nějaký ověřený vhodný postup ??
2) Kde lze případně koupit náhradní výbojku. Firma ELSIN " http://www.elsin.cz/cz/lcd-dily/ccf-vybojky-ccfl " nabízí výbojky jen v balení pro servisy.
3) Abych se dostal k výbojkám a jejich výměně, je otevření plechového zadního krytu LCD panelu bezpečné pro LCD pole a jak je výbojka napojena na přívodní vodiče. Je to letování? Není to přivařené podobně jako u baterií?

A ještě jeden poznatek. Při měření jsem nechtě přiblížil nehet malíčku ke konektoru jedné, právě té horní výbojky, došlo přeskoku, až se v konci nehtu vypálila černá tečka. Pak se mi zdálo, že se panel rozsvítil, ale nejsem si jistý. Nějak se mi ten pokus s přeskokem VN nechce dobrovolně opakovat.

Těším se, že někdo již má s testováním a výměnou výbojek nějaké zkušenosti, a že je sdělí ostatním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá duben 09 2010, 16:18    Předmět: Citovat

Tak výbojka je v tomto monitoru jasná. V 17" monitoru jsem postupně nahradil kabel k vlastní výbojce kabelem výbojky z druhého 19" monitoru. Tento postup zabral. Skutečně, když jsem nahradil tu podezřelou vadnou horní výbojku jinou výbojkou z vedlejšího monitoru, výbojky nezhasly, tři svítily v 17" a jedna v 19" monitoru.

Tak nyní jen jak na výměnu té vadné, kdo předá zkušenosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund