Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OVP CTV2870 S - zvod modrej katódy, obrazovka A66EHJ13X38
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1810

PříspěvekZaslal: po březen 22 2010, 14:30    Předmět: Citovat

Tak,tak Wink
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po březen 22 2010, 14:36    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
V regenerátoru od Českýho to bylo snad 100u na síť ...
V sérii s tým kondom bol i nejaký odpor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po březen 22 2010, 18:49    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Môžeme do toho vniesť trochu teórie? Kde sa vytvára ten zvod? Keďže mi ide o prerušenie zvodu a nie o regeneráciu, katóda by mala byť asi kladnejšia, že? Druhý pól je G1?

Tak už podle principu obrazovky by ti toto mělo být jasné - svod bude mezi tou tvou Bkat. a žh. vláknem (je nejblíže a je jedním konce ukostřené) Rolling Eyes
U barevných obrazovek jsem na "odpalování" vždy používal regenerátor (má v sobě i tuto funkci Shocked ).

Dříve (za č/b éry) jsem viděl - za žebra (na krytu telky) uvázanou vařečku na špagátě (aby se nemusela pořád hledat) - v krytu vylomená 3 žebra Shocked Když došlo ke zkratu - majitel jen poklepal vařečkou po hrdle obrazovky - taky oprava (někdy na 1/2 hod., jindy na celý večer) Laughing Laughing Opravář
Už před lety (1972, 73?) jsem si vyrobil ten regenerátor podle Českého - kromě regenerace (zlepš. emise) uměl i to "odpalování" svodů.

Při použití regenerátoru (běžná regenerace - pro zlepšení emise!), taky někdy dojde k tomu, že odloupnutý "kousíček" emis. vrstvy způsobí svod některé katody na žh. vlákno. Je nutno pak telku položit stínítkem dolů a ten "svod" (za chodu!!) klepáním po hrdle odstranit (vytřepat to smítko z kat. trubice mimo) Wink

Jsou ale i závady, kdy je ten svod skoro trvalý (dojde k průvěsu žh. vlákna a k poruše izolace kat. trubice - zrovna v místě průvěsu Cry ). Už tu padlo řešení - otočit obrazovku (spodní str. nahoru) - přísavka VN pak bude vespod telky. I když se vlákno prohne (a na opačnou str. třeba ne tolik) nemusí ke zkratu dojít a obraz. může ještě léta sloužit.
Ne vždy je to ale možné (někdy tu někdo psal - nějaký Philips: že měl třeba DPS na obr. v jednom rozměru tak dlouhou, že otočení nepřipadalo v úvahu - zasahovalo by dole do zákl. DPS) Shocked

Na NETu najdeš nejen regenerátor Českého (i jeho vylepšenou verzi v AR), ale i jiné (třeba na ruských stránkách) - ale Dušane - chce to i hledat, ne se jen vyptávat - sorry zase se do tebe jen navážím (aspoň ty si to myslíš) Rolling Eyes

EDIT: ještě k tomu odděl. tráfku.
U č/b obrazovek jsme často používali zvonk. tráfka (napřed naše, později rumunské).
U bar. jsem ho nikdy nepoužil (a nedoporučovalo se to všeobecně), ne že by to nešlo (jako u č/b), ale jeho "parazitní kapacita" (vinutí prim. oproti sec.) údajně úplně "zničí" přenos. charakteristiku videozesilovačů. U č/b to údajně není tak kritické. Jak se to projeví v praxi jsem nikdy neviděl.
Nevím - možná Hill by nám tuto "teorii" lépe objasnil (já jen: "jak jsem koupil, tak prodávám") Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne po březen 22 2010, 23:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po březen 22 2010, 20:00    Předmět: Citovat

Děkuju. Nějaké schémy regenerátorů jsem již viděl, možná dojde k tomu, že si jeden postavím. Moc se mi do toho nechce. Teď jsem to vyřešil, jak jsem již psal. Otočení obrazovky "neprošlo", taky jsem psal. TV funguje, když-tak přidělám tlačítko a odpalovat si to bude paní samá. Nebo přivinu na kostřičku tráfka pár závitů pro to žhavení a úroveň nastavím podle osciloskopu. Akurát docela dlouho to najíždí a ten obraz projevuje známky únavy. Tyhle nové obrazovky nic moc.
Pro teďka hotovo, ještě jednou dík všem za rady.

Ještě jedno - nevíš vstup do SM? Kapičku to táhne do žluta, chtělo by to dorovnat Ale když ne, nic moc se neděje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po březen 22 2010, 20:09    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
....
Ještě jedno - nevíš vstup do SM? Kapičku to táhne do žluta, chtělo by to dorovnat Ale když ne, nic moc se neděje.

To víš - já ti ho povím a ty to vykecáš Laughing
Pošlu SZ - vytrimaj Rolling Eyes

A když "tomu studiu ještě něco dáš" (třeba něco ohledně kolorimetrie), tak zjistíš, že žlutá je "protibarvou" k té modré Shocked



Tak ještě než bude ta SZ, tak tady něco ze servismanuálu:

4 NASTAVOVACÍ PREDPIS
1. ZÁKLADNÉ SERVISNÉ POKYNY
.
.
.
3. POUŽITÉ PRÍSTROJE A SIGNÁLY
- Oddeľovací transformátor 230 V / 150 W
- Multimeter (napr. METEX 4950)
- Osciloskop so sondou 10:1 (napr. BM 566)
- KV-meter do 30 kV, tr. presnosti 1
- AUDIO analyzér ATS1
- Demagnetizačná cievka
- VF Generátor 38,9 MHz s moduláciou video /PM 5418/
- VF Generátor 32,4 MHz s FM moduláciou 1KHz, Df =15KHz
/PM 5418/
- VF Generátor 33,4 MHz s FM moduláciou 1KHz, Df =15KHz
/PM 5418/
- VF Generátor s video moduláciou /Z = 50-75 ohm, napr. PM
5418/
- Vysielač DO RUF RC 5841 (má tlačidlo S – priamy vstup do
SERVIS MENU)

- Kliešťový ampérmeter PK110
Signály: monoskop PAL/SECAM, farebné pruhy PAL/SECAM ,
MREŽA, BIELA, signály pre kontrolu externých vstupov RGB,
VIDEO a zvuku. Úplný televízny signál s FLOF teletextom
obsahujúcim testovacie strany:
- úplný súbor znakov českej a slovenskej abecedy
- strana s podstránkami, strana s titulkami
- strana CLOCK CRACKER
- blesková správa
....................................................................................
Tak vidíš - i výrobce doporučuje servisní ovladač Shocked


A dále ještě něco k nastavování:

11.2. Nastavenie vyváženého farebného obrazu
Odmagnetovať obrazovku demagnetizačnou cievkou, TVP
prepnúť do TV módu a priviesť signál bielej. Snímacie "oko"
farbového analyzéra umiestniť do stredu obrazovky. Regulátor
farebnej sýtosti nastaviť na minimum.
Regulátor kontrastu nastaviť na maximum, regulátorom jasu
nastaviť jas obrazovky na cca 100Nitov. V servisnom menu
nastaviť registre ZOSILNENIE R, ZOSILNENIE B, ZOSILNENIE
G (LEVEL) tak, aby zložky R, G, B
snímané analyzérom mali
rovnakú hodnotu v nitoch.
Regulátor kontrastu nastaviť na minimum a regulátorom jasu
nastaviť hodnotu jasu obrazovky na cca 5 Nitov. Skontrolovať
súbeh zložiek RGB (max. rozdiel 3 dieliky stupnice). V prípade
väčšieho rozdielu zložiek dostaviť úroveň šedej pomocou
registrov R-SIVÁ, B-SIVÁ (GREY). Opakovane previesť
nastavenie bielej a šedej pokiaľ nebude dosiahnutý súbeh
zložiek.
11.3. Nastavenie úrovne budenia katód
V servisnom menu nastaviť hodnotu úrovne budenia katód pre
jednotlivé typy obrazoviek nasledovne:

Viď príloha č.3.
......................................................................................

Myslíš, že je to jenom o tom VSTUPu do toho S.M. - jak tady vždycky většina neznalých po něm touží?

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1810

PříspěvekZaslal: út březen 23 2010, 11:18    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Děkuju. Nějaké schémy regenerátorů jsem již viděl, možná dojde k tomu, že si jeden postavím. Moc se mi do toho nechce. Teď jsem to vyřešil, jak jsem již psal. Otočení obrazovky "neprošlo", taky jsem psal. TV funguje, když-tak přidělám tlačítko a odpalovat si to bude paní samá. Nebo přivinu na kostřičku tráfka pár závitů pro to žhavení a úroveň nastavím podle osciloskopu. Akurát docela dlouho to najíždí a ten obraz projevuje známky únavy. Tyhle nové obrazovky nic moc.
Pro teďka hotovo, ještě jednou dík všem za rady.

Ještě jedno - nevíš vstup do SM? Kapičku to táhne do žluta, chtělo by to dorovnat Ale když ne, nic moc se neděje.


Dufam ,ze s tym tlacidlom srandujes.Doteraz si tvrdil ,ze TV nosis z SD,ale teraz to vyzera ,ze ich opravujes za uplatu.Mozes to nejako objasnit?????

_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út březen 23 2010, 16:43    Předmět: Citovat

Väčšinou to je okruh známých, ale od Nového roku doteraz to je len pár kúskov, tuším 5-6 a zarobil som na tom tak 35-40€, takže tak. Zo ZD ich mám zbierku, väčšina na opravu ešte čaká. To vieš, zistia že viem, prídu s prosíkom, poviem, že neopravím? Ale konkurenciu servisu nerobím, profík čo ja doteraz zvládne za dva dni a i viac zarobí.
S tým tlačítkom som ani nesrandoval. Obraz zmodrie, pani stlačí, pustí a ide sa ďalej. Veď nie je veľmi čo stratiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út březen 23 2010, 16:48    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
....
S tým tlačítkom som ani nesrandoval. Obraz zmodrie, pani stlačí, pustí a ide sa ďalej. Veď nie je veľmi čo stratiť.

Že by inovace - té vařečky Shocked
Inu barva je barva - pokrok nezastavíš Rolling Eyes Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út březen 23 2010, 16:54    Předmět: Citovat

Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: út březen 23 2010, 22:48    Předmět: Citovat

... no mě se více líbí ta vařečka.
Ale myslím si, že když oddělí galvanickou zem u toho žhavení, (ať tráfkem, nebo sedmi závity na kostře VN trafa), tak nic nepokazí.
Několikrát jsem to dělal a žádný vliv na konce RGB jsem nepozoroval.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1810

PříspěvekZaslal: st březen 24 2010, 0:34    Předmět: Citovat

To pida: Asi si to len nechcel vidiet.
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund