Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynulá regulace zapínání a vypínání osvětlení v autě
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 18:45    Předmět: Citovat

To zapojení neslouží jako spínač ovládanej z palubní desky - to zapojení má za úkol omezit nárazovej proud studeným vláknem žárovky, takže ten FET se má plynule během doby určený časovou konstantou RC členu otevřít z maximálního odporu na minimální - a to po pouhým přivedení napájecího napětí. Vlastní spínač je tudíž někde jinde a jediný k čemu dojde pokud se "vyčudí" FET, je zánik toho plynulýho rozsvícení, protože FET se po průrazu chová jako "skorovodič" = žárovku bude dál ovládat původní "palubní" spínač.
Kdo si to překope na trvalý napájení a bude žárovku rozsvěcet jen otevřením FETu, riskuje že mu světla po prošvihnutí "feťáka" nepůjdou zhasnout a bude muset tahat ven pojistky...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2014, 15:08    Předmět: Citovat

Tak právě bastlím novej obvod, zmenšil jsem významně destičku, FETy jsem dal na chladič (izolované drainy) a teď akorát přemýšlím, abych to nezapojil blbě. Smile Ten tranzistor P-FET má source na + (napájení) a drain jde "směrem k zemi" je to tak? Tzn. že pořadí na tomto IRF 4905 http://www.gme.cz/irf4905-p213-170 s pouzdrem T0 220 s pořadím vývodů GDS znamená, že D připojím ke kladnýmu pólu na žárovce a S připojím na napájení. G je jasný. Smile Je to tak? Abych to nepokazil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2014, 18:47    Předmět: Citovat

Až na to, že žárovka kladný pól nemá. Řekněme raději "neukostřený". Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2014, 19:06    Předmět: Citovat

Nechce to chodit. To napětí v uzlu s G je hnedka 10V, takže rozdíl už je 2V a tranzistor je hned otevřenej. Nechápu to. Proč to nenabíhá plynuje? :-/

Mám tam schéma v příloze, akorát místo 10k odporu je tam 470k Ohm trimr naplno. Co s tím, jde to nějak přizpůsobit, aby těch 10V byl tranzistor ještě zavřenej a aby otevíral až dýl?



pfet.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pfet.png
 Velikost:  96.04 kB
 Staženo:  136 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2014, 20:14    Předmět: Citovat

To napětí 10V tam nemůže být "hnedka", ale až se kondenzátor na 2V nabije přes ten trimr. Podmínkou je, že je na začátku zcela vybitý. Když při rozsvícené žárovce vybiješ kondenzátor (šroubovákem), musí být ten náběh vidět. Jinak tam máš něco blbě. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2014, 21:05    Předmět: Citovat

Provedl jsem měření a furt mi to nejde do hlavy.
chová se to následovně.

Zapnu obvod (po kontrole, že na kondenzátoru je 0V). Napětí v uzlu, který je připojen na Gate začne narůstat napětí - na multimetru pozoruju cca5 sekund, jak to leze z 0 na 2V. Pokud ve stejnou chvíli měřím odpor mezi Drain a Source, tak je tam na začátku asi 1.3MOhm. Pak to krásně pozvolně klesá až na 0Ohm stejně jako roste napětí na Gate. Takže to vypadá v pořádku, když ale koukám na napětí mezi Source (připojeným na žárovku, ale s odpojenou žárovkou, abych jí neničil) a zemí, tak tam hned na začátku je 11.73V a pak to začne pozvolna růst na 12.13V (to je napětí zdroje, co tu mám). Co tohle je za šamanismus? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2014, 21:15    Předmět: Citovat

kybrex napsal(a):
...když ale koukám na napětí mezi Source (připojeným na žárovku, ale s odpojenou žárovkou, abych jí neničil) a zemí, tak tam hned na začátku je 11.73V a pak to začne pozvolna růst na 12.13V (to je napětí zdroje, co tu mám). Co tohle je za šamanismus? Smile

Je to skutečně Source? Wink
A tomu napětí na D při odpojené žárovce se nediv. I přes velký odpor (MΩ) ho multimetr naměří.
A na to zkoušení tam zapoj nějakou zátěž, třeba levnější žárovku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2014, 21:34    Předmět: Citovat

Kdybych teoreticky prohodil D a S, tak už by byl tranzistor mrtvej ne?

jinak čumím furt na to zapojení žárovky a jde tam fakt jeden kabel na vývod 3 u toho tranzistoru a druhej je natvrdo na zem. Prostřední z tranzistoru IRF4905 je na +12 hned od začátku (dle schématu). Odpor na něm je přes 1M, spíná jak má postupně odpor klesne do 0. Ale na žárovce je od začátku 11.73V Kde se to tam může brát, když tranzistor má 1M a žárovka ve studeným stavu skoro 0Ohmu a i když se ohřeje hned po startu, tak jako tak přes ten IRF přeci nemůže protéct proud, kterej by tu žárovku rozsvítil, když je před ní 1M!

EDIT - vyřešeno:
CELOU TU DOBU JSEM TEN FET MĚL NAOPAK. Ale nějak jsem tuto možnost nepřipustil, protože jsem to ještě konzultoval s kolegou, který mi poradil, teď jsem to testnul a je to pohoda. Smile Tímto se omlouvám za humbuk, ale symbolickou facku si zasloužím a jdu to dodělat. Uff. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 13:26    Předmět: Citovat

Hlavne ze na prvej stranke som daval zapojenie s Pfetom, navyse by si sa nemusel hrabat v kazdom svetle v aute, ale aspon si to dotiahol do uspesneho konca.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 15:08    Předmět: Citovat

To trvalo rok a pol prist na to, ze FET bol zle zapojeny? Nejako kratko, nie? Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund