Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynulá regulace zapínání a vypínání osvětlení v autě
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 22:48    Předmět: Citovat

Když je to nárazový a skoro do zkratu, tak nemusí vydržet ani jedno zapnutí - čip se přehřeje rychleji, než se stačí ohřát chladicí křídlo...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 22:57    Předmět: Citovat

Olalaaa. Tak to jsem asi trošku podcenil. Rolling Eyes Mno mlhovky moc nepoužívám, ale až se na to dostanu, tak sundám nárazník (to se musí, abych vyndal tu mlhovku - nechápu obrazek_cenzura návrhu upevnění mlhovek v nárazníku) a holt seženu tranďáky s RdsOn 0,008Ohmu jako mají ty v hlavních světlech.

Jinak ten tranzistor hned po sepnutí, ale s malinkým napětím na G, má velikej odpor mezi DS, takže tam leze jen malej proud a pokud to chápu dobře, měl by se ohřívat víc a víc, jak stoupá proud s rostoucím napětím na G, ale zároveň se zvětšuje odpor žárovky jak se hřeje vlákno (ikdyž ještě nesvítí), takže na tom tranďáku se zmenšuje úbytek z celkovýho napětí a přesouvá se na žhavící se vlákno žárovky až nakonec na tom tranzistoru zbyde nějakých možná 0,5 V, je to nějak takhle?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 23:42    Předmět: Citovat

Ono by to hlavně chtělo zkontrolovat (naměřit oscíkem - zároveň Vds a Id), zda se během spínání toho MOSFETu nevylejzá mimo povolenou ASO(SOA) křivku a to pro tu správnou podle délky impulsu (sepnutí/rozepnutí) - akorát výrobce ji udává obvykle pro pulsy do desítek nebo stovek ms.
Tohle měření by nás mělo velmi zajímat v případě pomalého spínání hned po nadefinování tranzistoru podle max. proudu, napětí a výkonové ztráty s danou zátěží. I když bude tranzistor správně navržen(U, I, Pd), ale budu vylézat mimo ASO křivku během spínání, MOSFET dříve nebo později odejde.

Ještě k tomu schématu s BUZ10(11) - přece by stačilo nahradit MOSFET P-kanálem o obrátit polaritu napájení (source na plus) a diodu, pak můžu zachovat původní instalaci(spínání +), protože žárovka zůstává na zemi a obvod je vřazen do spínaného plus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 10:12    Předmět: Citovat

Mno osciloskopem zatím bohužel nedisponuju, ale zkusím to pak testnout v labu až se tam dostanu, když budu předělávat (vměňovat) ty pravděpodobně spálený tranz. v mlhovkách. Ale koukal jsem do datasheetu na ten diagram SOA a hodnoty stálého provozu při 14V a 5A jsou v poli, které deklaruje, že to tranzistor vydrží při stálém sepnutí a při zapínání by tam snad neměly být větší proudy než ten výsledný provozní, kvůli tomu teda tam ten obvod je, aby to opravilo tu špičku po sepnutí obvodu s halogenkou, tzn. můj předpoklad je, že proud poroste exponenciálně od 0 do těch 5A, nebo je to jinak? Nezkoušeli jste to někdo třeba na nepájivým poli a změřit to na osciloskopu? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 10:31    Předmět: Citovat

Ked najdem zavesim to tu, ale myslim ze to tu uz je. Skor mi stale nieje jasne kam vtrepes chladic. Do hmlovky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 11:36    Předmět: Citovat

Já jsem pořídil tranzistor takovej, o kterým jsem si myslel, že to vydrží bez chladiče. V hlavních světlech to takhle funguje už přes půl roku, ale do mlhovek jsem dal tranz. s horším RdsOn a asi už se upekly. Jinak zezadu za parabolu se ten plošňák vešel jako prd. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 18:54    Předmět: Citovat

Tohle by asi chtělo aspoň nasimulovat, když ne změřit. Blbé je to wolframové vlákno a jeho teplotní závislost odporu, jak rychle se ohřeje během toho soft-startu (a vzít v potaz zapínání v mrazu). Tedy jestli už tam náhodou neteče proud (než se vlákno nažhaví), ale na tranzistoru bude nějakou dobu ještě dost velké napětí (protože vlákno má v tu chvíli velmi malý odpor).
Protože mě nic jiného nenapadá - pokud tranzistor odešel a nebyl přetížen proudově nebo výkonovou ztrátou v provozu, napadá mě jenom to překročení ASO křivky a tím spíš, že k tomu došlo až po nějaké době.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so březen 15 2014, 17:44    Předmět: Citovat

Tak jsem objevil zajímavou věc. Asi jsem jako soudruzi z NDR udělal někde chybu, ale nemůžu na to přijít.


Použil jsem tenhle obvod 2x a země jsem navzájem propojil.

Teď, když zapnu potkávačky, tak ten tranzistor 1 hřeje jak kamna, druhej je studenej, ale když vypnu a zapnu dálkový, tak tranzistor 1 je jen vlažnej a tranzistor 2 je furt studenej, jako kdyby to všechno šlo nějak jenom přes ten T1 a T2 byl mimo. Koukal jsem na plošňák a nevidím chybu. Přikládám foto, jestli třeba někoho z vás to netrkne, co jsem podělal.

T1 myslím ten nahoře (na fotograficích plošňáku zezhora)

(Na obr 2 to vypadá, jako když je G a D spojenej, ale je to jen odraz, jsou oddělený.)

Napdá vás někoho spásná rada, co s tím? Kde můžu mít botu? Díky.



1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  199.25 kB
 Staženo:  46 krát


2.jpg
 Komentář:
osklive, ale snad popisne - nakres soucastek jak jsou na plosnaku

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  291.55 kB
 Staženo:  49 krát


3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3.jpg
 Velikost:  208.55 kB
 Staženo:  44 krát


4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  4.jpg
 Velikost:  247.31 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: so březen 15 2014, 18:36    Předmět: Citovat

Změř napětí Ugs na tom topícím tranzistoru. Pokud je blízko prahovému napětí (bývá kolem 4-5V), pak není tranzistor dostatečně otevřený.
Také nevím, jaké zátěže každý tranzistor spíná. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so březen 15 2014, 18:59    Předmět: Citovat

Každej tranzistor spíná vlákno H4 žárovky - cca 50/55W.
Měřil jsem teď multimetrem napětía zjistil jsem následující:

Zapnu jedno vlákno - tranzistor se mírně ohřeje, napětí na G je kolem 10V
Odpojím 12V a čekal bych, že napětí na G zmizí hned, ale místo toho tam i po pár sekundách naměřím 2V a pomalu to ubývá. Navíc podobnou hodnotu naměřím i na tom druhém tranzistoru!

Když to padne obojí téměř k nule, zapojil jsem druhé vlákno žárovky (druhý obvod) a jeden trandďák opravdu pálil do prstu a druhej se mírně ohřál
Napětí na G byly docela dlouho kolem 4-5V, což asi bude příčina toho zahřívání, není úplně otevřenej, ale otázkou zůstává proč. Nějak mi to nejde do hlavy z toho zapojení. Už jsem si to maloval i do simulátoru a furt nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so březen 15 2014, 19:11    Předmět: Citovat

Teď koukám na to světlo, hrabu se v drátech a napadla mě jedna věc.

žárovka H4 má jen jednu zem, kterou mají ty vlákna společnou. Přes tuhle společnou "zem žárovky", která je teď připojená na drain obou tranzistorů se to propojuje, nemůže to dělat nepořádek?

V podstatě to teď vypadá takhle - je tam ten neočekávaný spoj drainů, co jsem dokreslil a vyznačil.

//EDIT
Odsimuloval jsem to a je to průser tam. :-/ Přes ty spojený drainy se mi dostane napětí do toho druhýho obvodu a vybudí to i ten druhej tranzistor a pak to teče přes oba nějak divně.Přemýšlím, jestli by šlo nějak tomu zabránit třeba diodou, nebo jestli je to celý na předělání...

//EDIT 2
potřeboval bych se zeptat ještě na váš názor na obejití tohoto problému, abych nemusel měnit tranzistory, nebo to stavět celý znovu. Napadlo mě dát diodu k napájení žárovky, jak jsem naznačil zeleně na dalším obrázku. Dal bych tam tuhle http://www.gme.cz/p600m-p221-031 , ale nevím, jestli nebude vadit úbytek na tý diodě v propustným směru, aby ty žárovky nezačly svítit moc málo a taky, aby ta dioda neodkapala teplem. :-/ co myslíte?



soft-start.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  soft-start.PNG
 Velikost:  23.72 kB
 Staženo:  51 krát


soft-start2.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  soft-start2.PNG
 Velikost:  24.38 kB
 Staženo:  47 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: so březen 15 2014, 21:19    Předmět: Citovat

Také lze spínače zapojit jen do řídících obvodů tranzistorů, patici žárovky na + a vlákna trvale do drainů. Otázkou je pak spolehlivost. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so březen 15 2014, 22:26    Předmět: Citovat

V čem by to mělo být nepolehlivé? Mimo to, že budu muset natáhnout jeden extra kabel na napájení světel (to se mi moc nechce táhnout mimo konektor ještě nějaký drýty navíc).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 10:28    Předmět: Citovat

Spolehlivostí jsem myslel to, že při průrazu tranzistoru nepůjde žárovku vypnout. A tvrdit, že se tranzistor nikdy neprorazí je jako tvrzení F.R. Čecha, že struna E nikdy nepraská.
Jinak mne žádné řešení nenapadá, rozhodnout se musíš sám. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 13:21    Předmět: Citovat

Už jsem se rozhod. Předělám to s P-FETem a bude to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund