Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

energie jen jedním směrem ve střídavé síti, regulace výkonu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 13:12    Předmět: energie jen jedním směrem ve střídavé síti, regulace výkonu Citovat

Potřebuji zajistit tok elektrické energie jen jedním směrem při střídavém proudu a napětí. Ve stejnosměrné síti není problém, tam na to stačí dioda, ale jak toto řešit ve střídavé síti? Mezi státy se přece takové přenosy energie realizují, nebo to dělají jen regulací napětí, tak že v jednom statě sníží napětí a v druhém zvýší a energie teče požadovaným směrem?
Chci si postavit na střeše fotovoltaickou elektrárnu zapojenou pro zelený bonus, elektrárna bude tedy zapojena do stávajícího rozvodu domu. Přebytky které se v domě nezužitkují tečou zadarmo do distribuční soustavy ČEZu.
Vzhledem k stop stavu na tyto zdroje mi ČEZ nedovolí připojit elektrárnu kvůli těm přebytkům, nechtějí je ani zadarmo Evil or Very Mad
Jak zapojit elektrárnu aby do distribuční sítě netekly přebytky a přitom byl střídač elektrárny připojen k síti?

Napadla mne tyto možnosti:
1. Online UPS připojená za elektroměr + paralelní regulátor napětí kde by se spálil přebytečný výkon při odlehčení střídače. Jenže toto řešení je dost nákladné zvláště v případě 3 fázového provedení a výkonu přes 5 kW.

2. 3 fázový měřič výkonu (aspoň dvou kvadrantní, spotřeba/dodávka) který by za elektroměrem měřil směr výkonu a udržoval jej na 0 W. Pokud by převládala výroba, připojil by rezistory ve kterých by se spálil přebytečný výkon. Jenže tady by docházelo k cyklickému zapínaní a vypínaní rezistorů a ke kmitání kolem 0 W. Rezistorům by to nevadilo, ale distribuční síti asi ano.
Lze toto nějak vyřešit aby se výkon přes elektroměr držel plynule na 0 W?

3. Jeden měřič výkonu by měřil výkon elektrárny a druhý měřič výkonu který by měřil spotřebu v domě. A na umělé zátěži by plynule nastavoval rozdílový výkon. Lze něco takového realizovat s dnešní automatizací a regulací nebo jsem přeběhnul dobu? Embarassed

Děkuji za jakoukoliv radu nebo nápad jak toto vyřešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 13:19    Předmět: Citovat

Asi to jediné, co se dá prakticky doma změřit z rozvodné soustavy, je napětí. A pokud tvůj domácí zdroj bude regulován přesně na toto napětí, nepoteče mezi těmito soustavami žádný proud. Ovšem líp se to říká než udělá. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 13:30    Předmět: Citovat

Copak zelení soudruzi z Bruselu, kteří bonusy vyplácejí (a od jiných na ně nakradou) neposkytujou kromě směrnic i příslušná know-how?

Jestli ti jde o co nejvýhodnější návratnost nemalé vložené investice, přizpůsob všechnu technologii i životní styl maximálnímu využití energie z panelů a když už se přece vyskytne přebytek, naakumuluj ho do baterie nebo prodej sousedovi neoficiálně. Na zelenou propagandu kříženou se stop stavem bych se vykašlal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 13:49    Předmět: Citovat

Nevím , jak se na tyto směry proudu dívají klientské elektroměry , ať již analogové či digitální , ale není jednodušší , lze-li nechat přebytek mastodontu zdarma a jeho sítě využít ke své regulaci ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 13:51    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Asi to jediné, co se dá prakticky doma změřit z rozvodné soustavy, je napětí. A pokud tvůj domácí zdroj bude regulován přesně na toto napětí, nepoteče mezi těmito soustavami žádný proud. Ovšem líp se to říká než udělá. Smile


No to je pravda, ale rozdíl napětí distribuční sítě a rozvodu v domě je velmi malý. Napětí můžu měřit až za elektroměrem a na odporu jističe a vodičů k elektrárně bude moc malý úbytek napětí. To už je podle mne lepší měřit výkon a porovnávat výkony, tam bude větší rozdíl hodnot. Nebo Ne? U té varianty číslo 3 mi stačí jen jednokvadrantní wattmetr. Jeden bude měřit jen výrobu a druhý jen spotřebu z rozdílu se nastaví na PWM regulátoru odpovídající zátěž, tak aby přes elektroměr nic neteklo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 14:26    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Copak zelení soudruzi z Bruselu, kteří bonusy vyplácejí (a od jiných na ně nakradou) neposkytujou kromě směrnic i příslušná know-how?

Jestli ti jde o co nejvýhodnější návratnost nemalé vložené investice, přizpůsob všechnu technologii i životní styl maximálnímu využití energie z panelů a když už se přece vyskytne přebytek, naakumuluj ho do baterie nebo prodej sousedovi neoficiálně. Na zelenou propagandu kříženou se stop stavem bych se vykašlal.


Ze soudruhy s Bruselu není až takový problém jako ze soudruhy z Prahy. Peníze z prodaných emisních povolenek měli jít na podporu ekologických projektů o obnovitelných zdrojů, zateplení atd... Ale to by se tyto peníze dostali mezi malé firmy a obyčejné lidi. Tomu ale musela ODSČSSD zabránit a proto peníze dostal ČEZ (kde má většina politiků akcie, firma měla v době krize s největší zisk v historii) a ten si za ně postaví 3 největší fotovoltaické elektrárny v ČR. Jen pro to, aby mohl na faktuře za el. energii navýšit částku na podporu obnovitelných zdrojů. A aby mohl více oškubal lidi o peníze. Ty zákony jsou dělány na ruku ČEZu a stop stav je jen politické rozhodnutí, protože ČEZ v tomto zaspal a předběhli ho drobní výrobci ve fotovoltaice. Takže se bude čekat než zase ČEZ získá náskok. Více k tomu je zde:
http://solarninovinky.cz/2010/index.php?rs=4&rl=2010031201&rm=15:148

Sousedovy elektřinu dle zákona můžu prodat i tak, problém ale je že nic nesmím pustit přes elektroměr. Akumulaci v akumulátorech nechci řešit. Akumulátory kde by vlezl výkon elektrárny cca 5 až 10 kW po celý den, by byly strašně drahé a velké a životnost tak 5 let. ČEZ mi elektrárnu odpojí, pokud zjistí že přes elektroměr protekl jen 1 W z výroby. Síť potřebuji k synchronizaci střídače a k provozu spotřebičů s velkým příkonem. Chci jen zajistit aby přes elektroměr tekla energie jen jedním směrem. Nechci toho přeci tak moc, ne? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 14:32    Předmět: Citovat

Existují elektroměry s impulzním výstupem činné i jalové složky, ty se mimo jiné používají pro regulaci kompenzačních stanic. Ty vlastně chceš dělat něco podobné, jen ne na minimum jalového výkonu, ale činného. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 14:35    Předmět: Citovat

Beru to jen teoreticky . Přeci se nechceš sám přiznávat , že něco teče od Tebe ? Nebylo by jednodušší , než energii mařit , tak ji opravdu bez dohledu nechat odtéci ? Mně jde většinou o jednoduchost a spolehlivost ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 14:39    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Nevím , jak se na tyto směry proudu dívají klientské elektroměry , ať již analogové či digitální , ale není jednodušší , lze-li nechat přebytek mastodontu zdarma a jeho sítě využít ke své regulaci ?


Pokud si pořídím elektrárnu, tak mi ČEZ namontuje čtyřkadrantní elektroměr s datalogerem a dálkovým odečtem stavu, aby mne měl pod kontrolou (na to peníze jsou, ale na regulaci a operativní řízení HDO ne).
Samozřejmě že je jednodušší pustit přebytek do distribuční sítě, ale když vám odpoví že tech vašich 5 kWp v zeleném bonusu nepřipojí, protože způsobí blackout, tak co jiného mi zbývá? Opovažte se někdo zapnout do sítě 5 kW spotřebič (dvě rychlovarné konvice najednou) můžete způsobit blackout. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 16:26    Předmět: Citovat

Jaksi nechápu o čem je řeč. Za prvé si polož otázku, k čemu ti ta elektrárna bude, když je energie z ní tak nestabilní, že potřebuje pomoc vnější sítě. Za druhé, pokud jsi komponenty k její výrobě někde nanašel a nemáš je zdarma, tak kdy se ti investice vrátí? Nebo se chceš předvést před sousedy, že jdeš s dobou? V dnešní době jsou v kurzu různé modní výstřelky, jako je golf, pořizování předrahých aut a podobně. Když na to máš, můžeš si to dovolit. Ale vždy na úkor jiných. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 17:22    Předmět: Citovat

PLV napsal(a):
Jaksi nechápu o čem je řeč. Za prvé si polož otázku, k čemu ti ta elektrárna bude, když je energie z ní tak nestabilní, že potřebuje pomoc vnější sítě. Za druhé, pokud jsi komponenty k její výrobě někde nanašel a nemáš je zdarma, tak kdy se ti investice vrátí? Nebo se chceš předvést před sousedy, že jdeš s dobou? V dnešní době jsou v kurzu různé modní výstřelky, jako je golf, pořizování předrahých aut a podobně. Když na to máš, můžeš si to dovolit. Ale vždy na úkor jiných. Very Happy


Také nechápu o co ti jde?
Elektrárna mi bude k tomu abych si trochu přivydělal, snížil poplatek za elektřinu, využil k něčemu rozumnému střechu a pro dobrý pocit.
Nebo pro jaký účel staví 30 a 70 MWp fotovoltaické elektrárny ČEZ? Pro dobrý pocit asi ne? Wink
Potřebuji pomoct vnější sítě a co je na tom? Tepelná čerpadla je také vhodnější instalovat jako bivalentní. Monovalentní fotovoltaický zdroj je také možný, ale cenově zbytečně nákladný a co z přebytky energie? Akumulace elektrické energie dosud není dobře vyřešená zvláště v domácích podmínkách (přečerpávací elektrárnu si na zahradě prostě nepostavím i kdybych 100 x chtěl). Nicméně zde byla vybudována za stání peníze síť (a hyzdí krajinu nám všem) s těmito a jinými elektrárnami které mají tento účel plnit, bohužel finanční zisky tady jdou z jiného směru. Tak proč bych tuto síť nemohl využít?

Komponenty si koupím (české, pokud ještě budou na trhu) a nechám namontovat (českou) firmou (narozdíl od dostavby Temelína - firma z Ruska, USA nebo Francie)
Investice se mi vrátí za 9 až 10 let.
Jojo modní výstřelky, někdo golf, drahé auto, návštěvy kasin a hospod, kouření, alkohol, dovolená v zahraničí. A někdo chce prostě elektrárnu, protože si celý život odepíral to ostatní a prostě si na to našetřil. Auto nemám žádné, natož drahé Razz

Prosím reagujte k věci k položené otázce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 17:26    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Asi to jediné, co se dá prakticky doma změřit z rozvodné soustavy, je napětí. A pokud tvůj domácí zdroj bude regulován přesně na toto napětí, nepoteče mezi těmito soustavami žádný proud. Ovšem líp se to říká než udělá. Smile


A nemělo by to taky hlídat fázový rozdíl ? Mě totiž taky není jasný, jak nafázovat sinusovej střídač na síť, když dodávám energii. Musí tam být nějaký poměrový trafo a elektronika, který hlídá jak napětí, tak fázi.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 18:17    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):

Prosím reagujte k věci k položené otázce.

Pokud je organizační řešení mnohem levnější a logičtější než řetěz problematických technických opatření, tak bych se ho snažil uplatnit vždycky.
Vyrovnávací akumulátor bude v systému užitečný vždycky, provozovat měnič bez něj mi připadá nesmyslné. Takže tím odpadne argument s hysterezí a vteřinovým cyklováním. Rychle běžící oblačnost nad střechou bude cyklovat víc.
Vydělat na fotovoltaice bez kolaborace se soudruhy od energetiky/z Bruselu nelze. Ekonomika výroby a pořizovací cena na takové úrovni není. Takže buď se podílím na zeleném výpalném skrze dotovanou výkupní cenu/"zelené" bonusy, kterou zařídila i ČSSODS, nebo nadávám na energetickou politiku. Českého na solární energetice není skoro nic, možná sem tam jistič a trocha hutního materiálu. Jinak China.
Na to, abys přepnul spotřebič ze svého měniče na ČEZ, ti stačí komparátor a dva stykače. Energie z fotovoltaiky není třeba mařit, to není jaderný reaktor ani turbína. Pokud většinu energie v domácnosti požerou tepelné spotřebiče, dá se těch pár desítek kWh denně maximálně uložit do tepelné energie, daleko levněji přímo ve formě tepla bez okliky přes elektřinu.
Čím dál častěj v poslední době mám pocit, že v Kocourkově padají z nebe lidi v situaci "Tady mám fotovoltaiku, kde jsem ji vzal tu jsem ji vzal" a teď co s ní. Rolling Eyes
Vypadá to, že jisté záměry předběhl jistý vývoj legislativy. To už tady bylo v minulosti víckrát, třeba LTO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 19:20    Předmět: Citovat

tedy já osobně bych to řešil, využitím té fotovoltaické na jeden konkrétní spotřebič asi ideálně boiler na teplou vodu . Tam se nemusí řešit fázování ani jiné dryje, snad jen vymyslet nějakou lehkou logiku, která by hlídala aby voda nezůstala studená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 20:58    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
medulin napsal(a):

Prosím reagujte k věci k položené otázce.

Pokud je organizační řešení mnohem levnější a logičtější než řetěz problematických technických opatření, tak bych se ho snažil uplatnit vždycky.
Vyrovnávací akumulátor bude v systému užitečný vždycky, provozovat měnič bez něj mi připadá nesmyslné. Takže tím odpadne argument s hysterezí a vteřinovým cyklováním. Rychle běžící oblačnost nad střechou bude cyklovat víc.
Vydělat na fotovoltaice bez kolaborace se soudruhy od energetiky/z Bruselu nelze. Ekonomika výroby a pořizovací cena na takové úrovni není. Takže buď se podílím na zeleném výpalném skrze dotovanou výkupní cenu/"zelené" bonusy, kterou zařídila i ČSSODS, nebo nadávám na energetickou politiku. Českého na solární energetice není skoro nic, možná sem tam jistič a trocha hutního materiálu. Jinak China.
Na to, abys přepnul spotřebič ze svého měniče na ČEZ, ti stačí komparátor a dva stykače. Energie z fotovoltaiky není třeba mařit, to není jaderný reaktor ani turbína. Pokud většinu energie v domácnosti požerou tepelné spotřebiče, dá se těch pár desítek kWh denně maximálně uložit do tepelné energie, daleko levněji přímo ve formě tepla bez okliky přes elektřinu.
Čím dál častěj v poslední době mám pocit, že v Kocourkově padají z nebe lidi v situaci "Tady mám fotovoltaiku, kde jsem ji vzal tu jsem ji vzal" a teď co s ní. Rolling Eyes
Vypadá to, že jisté záměry předběhl jistý vývoj legislativy. To už tady bylo v minulosti víckrát, třeba LTO.


Takže 24 panelů, jeden má výkon 245 W, napětí na prázdno jednoho panelu 50,5 V, proud 5,35 A. Panely by měli být zapojeny v sérii po 12 kusech, tedy 606 V naprázdno a proud celkový 10,7 A. Celkový výkon jen 5,88 kWp.
Dlouho jsem hledal DC/DC měnič se sledovačem výkonu (MPPT) který by měl na výstupu 12/24V, proud by tam byl 490/245A. Nenašel jsem. A nenašel jsem ani akumulátory které by toto zvládly a nestáli by více než samotná elektrárna. Úředně ověřený DC elektroměr jsem také nenašel. Nikdo to nevyrábí, protože v zahraničí toto není potřeba, nemají tam ČEZ + ČEPS + ČSSD + ODS. U nás to nikdo vyrábět nebude, proč? Protože je špína zažraná. Velice brzy by změnily pravidla nebo by se stop stav rozšířil i na ostrovní systémy. A firma by prodělala na vývoji. Proto se to převážně dováží z Německa a Číny, kde je stabilní a rozumná podpora.
Zelený bonus (zvláště u ostrovního systému) musíte chápat jako částečnou satisfakci za to, že musíte dýchat smrad z komínů ČEZu. Koukat na zadrátovanou, zabetonovanou krajinu s komíny a chladícími věži, a přitom vy sám vyrábíte relativně čistou energii. Jinak nemůžete být konkurence schopní, protože ČEZ dostane od státu emisní povolenky a dokonce i peníze z přebytků. Nikde a nikomu neplatí adekvátní částku za poškozené zdraví a krajinu. Kdo neustoupí dobrovolně před těžbou uhlí bude vyvlastněn atd...
Jaderná energie je super, ale kdyby nebylo armádních projektů a výzkumů dotovaných státem tak si troufám tvrdit že by dosud nebyla jediná jaderka. Energie z jaderné elektrárny byla z počátku snad ještě dražší než fotovoltaiky, ale technologie se časem dotáhla do nějakého stavu, sice pořád nic moc úspěch. Ale ve fotovoltaice je narozdíl od jádra, převážně vše financováno soukromími investory a ne z peněz daňových poplatníků. A jak tomu chcete konkurovat? Byl bych blbý kdybych si nechal postavit elektrárnu bez elektroměru pro účtování zeleného bonusu a přitom si nechal otravovat život nechtěnými produkty ČEZu. A ČEZ tam ty elektroměry bude mít také to se nebojte, jen se musí počkat až se velký pán rozhoupe a taky něco postaví, potom se razantně sníží výkupní cena elektřiny pro nové elektrárny o zruší se stop stav. ČEZ vám pošle fakturu s doplatkem a nechá si teatrálně zatleskat jaké čisté energetické zdroje používá a jak se mu podařilo s ČEPSem stabilizovat soustavu a ještě připojit obrovské sluneční elektrárny. Cena akcií zase o něco stoupne a naši politici se už nebudou mít tak špatně jako teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund