Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení zesilovače ze staré Tesly (A2030V + MDA4290V)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jeninicicek



Založen: Mar 13, 2010
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so březen 13 2010, 13:30    Předmět: Zapojení zesilovače ze staré Tesly (A2030V + MDA4290V) Citovat

Jak lze tento zesilovač nejjednodušeji zapojit? Které vstupy a výstupy zapojit (nejlépe popis 1-9 zleva doprava...)?

Jaký zdroj byste doporučili, jaké napětí má nejlepší poměr výkon šum(šel by použít zdroj z PC?)?
Mám levé ručičky, takže bych se rád vyhl úpravám... Wink



z 030.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  z 030.JPG
 Velikost:  228.5 kB
 Staženo:  386 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: so březen 13 2010, 13:38    Předmět: Citovat

Stiahni si schemu od TV Color rada 430 a tam je zrejme, ako to vsetko mas pripojit. Mimochodom, ked som chodil na skolu, v mode boli stavby zosilnovacov. Ja som to riesil presne tak, ako to chces urobit aj ty.
Mozem potvrdit, ze je to jednoducha skladacka a mne fungovala na prvy sup bez problemov. Zdroj urob klasicky trafo, usmernovac a poriadny filter.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 13 2010, 13:40    Předmět: Citovat

Ale nehledals, co?
Je to tady na uploadu:
6PN053_31upr.zip

Pokud jde o šum i charakteristiky, ber, co je, jinak to budeš muset předělat celé. Na napájecím napětí, pokud se pohybuje v rozsahu uvedeném ve schémátku, totiž nezáleží, to na něm závisí jen výstupní výkon.
Co je v čárkovaném rámečku, je samotný zesilovač, to okolo k němu musíš ještě připojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jeninicicek



Založen: Mar 13, 2010
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne březen 14 2010, 9:03    Předmět: Citovat

Toto zapojení jsem si prohlížel, šlo by zapojit bez těch regulací hlasitosti výšek a hloubek atoho spínače? - chci nejjednodušší zapojení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 14 2010, 10:13    Předmět: Citovat

Jasně, že jde: použiješ jen koncový zesilovač, tedy vývody
7 - plus napájení
8 - kostra
9 - výstup na repro
Odpory R2 a R3 odpojíš od C10 a místo toho na něj připojíš běžec poťáku hlasitosti (doporučuji hodnoty 10k/G až M1/G). Signál přivedeš na "živý" konec dráhy, dolní konnec dráhy poťáku spojíš s kostrou 8 a máš to.

Vývody 1-6 nezapojíš, takže korekční zesilovač zůstane i bez napájení.

I když nechápu, co je na tom zapojení potenciometrů a jednoho stabíku tak složitého.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jeninicicek



Založen: Mar 13, 2010
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne březen 14 2010, 15:42    Předmět: Citovat

Tak zesilovač jsem si upravil, a řeším zdroj, objevil jsem doma několik traf 230/24 a rád bych je využil. Jestli počítám správně tak by po usměrnění mohlo být výsledné napětí menší jak 34 V (ještě odečíst o kolik to spadne při zátěži). Což by mohl zesilovač unést.
Našel jsem několik schémat jak usměrnit, ale nejsem si schopen vybrat správně...
Nejde zdroj použít nějak z té TV?
Popřípadě, jaké by jste doporučili zapojení zdroje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 14 2010, 17:18    Předmět: Citovat

Na tento zesilovač stačí tráfko do 30VA, dvoucestné (nebo můstkové, když nemá trafo vyvedený střed sekundáru) usměrnění, filtrace aspoň 2m2 hned za usměrňovačem a další kondík stejné kapacity těsně u zesilovače.
Obvod naprázdno bez signálu vydrží kolem 36V napájecího napětí, při plném zatížení (20W, souvislý sinusový signál) by nemělo napájecí napětí přesáhnout 30V, jinak ho budeš muset opatřit větším chladičem. Takže stabilizace není nutná, dokonce ani žádoucí.
Hraje bez problémů i při 12V, to ale do 4Ω dá maximálně 3W, pak už mu roste zkreslení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jeninicicek



Založen: Mar 13, 2010
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so duben 03 2010, 13:10    Předmět: Citovat

pokud není nic zapojeno je ticho, pokud cokoli připojím ozývá se brum, je sice ,,přeřván´´ hudbou atd. Ale trošku mi vadí. Jak ho odstranit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 03 2010, 13:30    Předmět: Citovat

Máš tam nejspíš dvojí zem: připoj zesilovač i zdroj signálu z jedné zásuvky.
Pak ten brum může způsobovat otevírání a hlavně zavírání diod ve zdroji. Připoj ke každé paralelně kondík 47n-150n na 63V nebo víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jeninicicek



Založen: Mar 13, 2010
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so duben 03 2010, 15:03    Předmět: Citovat

Zdroj byl mp3 a potom PC ze stejné zásuvky, to by mělo být v pořádku, jdu zkoušet kondenzátory... - jsou vhodné papíráky 100n/250V?
Jěšě mě napadá, že by to mohlo být trafo, je to na vzdálenost cca 30 cm možné?

kondenzátory nepomohli...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 06 2010, 7:20    Předmět: Citovat

Můžeš zkusit i otočit napaječ - fázi s nulou . A ještě si zkontroluj filtraci zdroje přehrávače , při přehrávání se teprve zvýší jeho spotřeba a filtrace (celkově výkon zdroje) nemusí stačit . A hlavně nespojovat ochranný kolík u zesu s jeho GND .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
antonkiller



Založen: Oct 23, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: ne říjen 24 2010, 11:47    Předmět: Citovat

Zdravím všechny, jsem Tonda a ani jsem nezačal a udělal jsem překlep v zaslání předchozí otázce, moc se omlouvám.No , k tématu. Taky jsem si poskládal zesák s A2030V z telky a mám to v jedné krabičce zvlášt zdroj na předzesilovač a na koncák a bzučí to ,obě země od zdrojů mám spojené hned za usměrnovači a tištáky od zdrojů asi 15cm, je to málo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po říjen 25 2010, 5:48    Předmět: Citovat

Jestli to bzučí , ne bručí , tak by to mohlo pocházet od zdroje-diod . Překlenuj každou diodu keramikou tak 1n na alespoň 50V . Ještě předtím signálově odděl předzes a konec . Pak jedině oddálit trafo na drátech . Zkoušet .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
antonkiller



Založen: Oct 23, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2010, 20:08    Předmět: Citovat

Zdravím,mám zesik tesla azs 223 a zjistil jsem neobvyklí problém, nemohl jsem se domluvit se zvukem co se týká basů, prostě nejsou slyšet.Má to nádherné měkké basy když balanc otočím na pouze jednu bednu a jedno kterou ,když otočím na střed čili stereo tak je to hrůza ,propstě basy zmyznou.Tak se vždy chová zvuk když je přepolovaná jedna bedna a to jsem kontroloval ok. Zdroje signálu jsem skoušel všechny možné a stejné,moc se mi tomu věřit nechce a technicky co jsem se díval na konstrukci není možné že by byla přepolovaná jedna strana v zesilovači někde na dráze od vstupu nebo jinde? Nebo ted mě napadlo co třeba prošváclí některý kondík někde mezy předzesákem a korekcema v zesilovači u vstupu, je to možné? Jestly se někdo s něčím podobným setkal tak prosím poradte a dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 92
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: út červen 10 2014, 20:48    Předmět: Citovat

jeninicicek napsal(a):
Jak lze tento zesilovač nejjednodušeji zapojit? Které vstupy a výstupy zapojit (nejlépe popis 1-9 zleva doprava...)?

Jaký zdroj byste doporučili, jaké napětí má nejlepší poměr výkon šum(šel by použít zdroj z PC?)?
Mám levé ručičky, takže bych se rád vyhl úpravám... Wink


PC zdroj pro napájení zesilovačů nedoporučuji, protože když se rozkmitá je to pro zesilovač peklo. nejlepší jsou toroidní trafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund