Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krystalka - vysokoohmová sluchátka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 18:57    Předmět: Citovat

místo 4k sluchátek se dá navinout převodní trafo, když máš maniakální trpělivost a seženeš 0,05 drát tak třeba 50k, tím líp pro selektivitu. Na sekundár sluchátka 32 ohm se už válejí všude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 19:18    Předmět: Citovat

Krystalka (Ge dioda, SV cívka, otočný kond cca 500 pF) bude hrát i s telefonním sluchátkem 2x27Ω ale je to provizorium. VF energii dodá venkovní drátová anténa cca 20-30m zavěšená co nejvýše a uzemnění na trubku vodovodu (pokud není plastová)
adaptér 1 x KC 507 též dobrý ale obvod již vyžaduje napájení.
Existují hi-fi stereo sluchátka 2 x 500 Ω a jejich propojením do série docílíš přijatelného kompromisu.
viz také:
Pavel Šrait: OD KRYSTALKY K MODELŮM S TRANZISTORY (SNTL 1979)



prijimac brambora.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  prijimac brambora.jpg
 Velikost:  25.26 kB
 Staženo:  135 krát


_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 19:27    Předmět: Citovat

Blízko silného vysílače hraje krystalka s dobrou anténou i bez uzemnění. Stačí připojit paralelně k 4k sluchátkům diodu a pak jeden konec živit z antény.
CZJKP: kdybys měl cestu přes Zlín, tak by se možná jedny sluchátka našly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 9:29    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
....Les televizních antén tu těsně míjelo vedení 240V rozhlasu po drátě..... Laughing Laughing .
No já bych zavolal na správu, aby ti tam pustili Svobodku, nebo Hlas Ameriky Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Dratak napsal(a):
Tady: http://www.aukro.cz/item946283476_prodam_sluchatka_vysokoohmova_nova.html si kup originál.
Doplňuji že to není moje aukce.
No to by se hodilo, ty origo sluchátka, ovšem nemám účet na aukce.cz, a ani po něm netoužím, kvůli podvodům, jen pouze o ty věci Very Happy Very Happy , jako malý si vzpomínám že jsem nějáká vysokoohmová sluchátka dostal nebyly v hezkém stavu a rozebral jsem je, dnes mě to mrzí, vidíte jak jsme byly jako malý blbý (teda možná jen někteří), ale bylo mě asi 7 let a netušil jsem že se někdy tímto budu zabývat, a myslel jsem že mě budou na prd. Ještě si vzpomínám na jedna téměř nová u dědečka ve skříni, ten by mě je dal, ovšem zemřel a byt dostal jeho druhý vnuk.
Hill napsal(a):
Zkus to u Dvořáka (KVT) ve Vojtěšské, občas vysokoohmová sluchátka mívá.
Ahoj Hille jeho web perfektně znám, byl jsi někdy u něj? Není nějáký předražený? Zdají se mě ty přístroje všechny v perfktním stavu. A něco bych tam potřeboval i jiného, měl tam jeden ručičkovej měřák co má otec (unitru) a tátovi se už pomalu rozpadá a zadrhá se mu ručička je na něj zvyklej a jinej nechce, přemýšlel jsem že bych mu ho k něčemu koupil, a zároveň nějáký návody k zařízení co vlastním
Davidsev napsal(a):
Někde jsem četl že teslácké sluchátka mají po letech zesláblé magnety a není to ani z daleka tak citlivé jako to bývalo. Co je na tom pravdy?
Jo, magnety slábnou, měl jsem s tím problém v jedné velmi staré elektromagnetické gramopřenosce ULTRAPHON, ještě na ocel jehly, a magnet jsem normálně přimagnetoval na magnet z HDD, a mám pocit že se jeho magnetické schopnosti velmi zlepšili a že má větší ,,sílu" a více magnetizuje Very Happy Very Happy .Nevím jestli je to možné nebo není, ale fakt to pomohlo
Dratak napsal(a):
To DavidSev: Někde jsem slyšel že je na to jednoduchý postup. Vzít sluchátka na hlavu a olíznout kolíčky zástrčky. ...opravdu to funguje!
Jak jsi na tom se vstupní jednotkou pro VKV? Já teď upravuju Lipno..... ....doma už vyhrávám hezky nahlas na EL95, venku si musím vystačit s 0,15W z DL96.
S tím návodem a lupnutím jsem to taky někde četl, že jsou sluchátka natolik silná že se stačí dotknout jazykem konce a lupne to. Že se tím ověřovala funkčnost těch sluchátek. Moc bych to ale na nějákej vyaukčenejch sluchátkách nezkoušel do doby než projdou očistou, nerad bych měl prasečí chřipku Very Happy Very Happy Very Happy. O jaké mluvíš vstupní VKV jednotce, nějáká ze zbytku rádia by se tu našla, jestli myslíš tam co je elka ECC xx
Dratak napsal(a):
Ještě doplním když jsme u té krystalky. Pamatuju si jak jsem jako dítě dělal pokusy se stavebnicí Pikotron...
Když už jsi začal mluvit o té stavebnici, přidal bych odkaz na tyto weby:
http://pandatron.cz/?579&elektronicka_stavebnice_krystalky
http://www.kralovstvi-deti.cz/hracky/radio-krystalka/
http://e-prodavac.cz/kitman/radioprijimac-krystalka.html
http://www.elektronika-limbursky.com/?p=productsMore&iProduct=379&sName=Krystalka-AM-pro-stredni-vlny--prijimac-nepotrebuje-napajeni
http://www.patro.cz/objects/1074510893.html
Odkazy spíše orientační, ve většině to už doprodali, ale sluchátko se mi stejnak nelíbí
Crifodo napsal(a):
místo 4k sluchátek se dá navinout převodní trafo, když máš maniakální trpělivost a seženeš 0,05 drát tak třeba 50k, tím líp pro selektivitu. Na sekundár sluchátka 32 ohm se už válejí všude.
Ted jak mluvíte o tom převodním trafu, tak mě napadlo, co použít výstupák? Fungovalo by to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 10:38    Předmět: Citovat

Pokud jde o to trafo, tak to určité řešení je, ale budeš jich muset vyzkoušet víc: některá výstupní trafa v tranzistorákách byla určená pro reproduktorek 16Ω nebo 75Ω, primár byl souměrný asi 2x800Ω, to máš od konce ke konci 3k2, což by pro krystalku vyhovovalo.
Potíž bude jen v tom, že ta 32Ω nebo 75Ω sluchátka mají výrazně menší citlivost, než spojařská s plechovou membránou. Citlivost je vykoupená šířkou pásma - vysokoohmová sluchátka nejlíp mění elektrickou energii na akustickou v kmitočtovém rozsahu asi tak mezi rozsahem telefonu a rozsahem AM rozhlasem.
Ale s pořádnou anténou a dobrým uzemněním v Praze by to s výstupákem a nízkoohmovými sluchátky hrát taky mělo.

Člověče, nestačím ti slučovat příspěvky. Ať to vlákno nemá moc stránek, snaž se to vždy nacpat do jedné odpovědi. Protože sedm příspěvků bez odpovědi těsně po sobě následujících, to už je fakt moc, to už vypadalo, že do konce stránky se už nikdo jiný se svým příspěvkem nevejde. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 10:58    Předmět: Citovat

OK, dík za radu s tím výstupákem. Když já jsem nepřišel jak cituje více ,,uživatelů" v jedné zprávě (tak jak si to nakonec spojil ty), taky jsem chtěl to tak udělat, ale nevědel jsem jak. Nenapadlo mě nic jiného než vždycky dát citovat, a kopírovat to do toho jednoho okna a pod to vždy odpovědet, ovšem to bych dělal s tímto internetem do večera Sad - za spojení děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 14:18    Předmět: Citovat

no jo, ale co když do signálu z citlivé MD přenosky gramofonu připojené do PHONO vstupu zesíku se v reprodukci kromě modulačního nápětí objeví i nežádoucí nosná vlna, rušivý program místní (silné) AM rádiové stanice ? propojovací kablík přebírá funkci antény a vstupní tranzistor vf signál ochotně detekuje, mezní kmitočet běžně zde používaných KC 509 (KC 149) je tuším 150 MHz...údajně pak pomáhá rušivé nápětí zkratovat na prvním tranzistoru korekčního předzesilovače vhodným kondenzátorem (bezindukčním, miniaturním) a to takové kapacity aby pro rušivý rádiový signál představoval zkrat a svedl k zemi kdežto nesmí ovlivnit nejvyšší přenášené kmitočty z přenosky
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 16:50    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
viz také:
Pavel Šrait: OD KRYSTALKY K MODELŮM S TRANZISTORY (SNTL 1979)

Bože ochraňuj nás před Pavlem Šraitem a jeho výše zmíněnou publikací.
Nemohu si vzpomenout na jednu jedinnou věc z té knihy, která by fungovala - viz uvedený obrázek. Kvůli této knize jsem málem zanevřel na elektroniku.



t_prijimac_brambora_962.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  t_prijimac_brambora_962.jpg
 Velikost:  22.44 kB
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 19:31    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
...údajně pak pomáhá rušivé nápětí zkratovat na prvním tranzistoru korekčního předzesilovače vhodným kondenzátorem (bezindukčním, miniaturním) a to takové kapacity aby pro rušivý rádiový signál představoval zkrat a svedl k zemi kdežto nesmí ovlivnit nejvyšší přenášené kmitočty z přenosky

To obvykle není třeba: výrobci k MM přenoskám doporučují připojit paralelně kapacitu (například pro VM420x má být v rozsahu 330pF-470pF, pro většinu ostatních vyhoví obvykle v rozsahu 100pF-220pF). Přenosce je při rozumné délce kablíku celkem jedno, zda je tato kapacita připojená na vývodech z raménka nebo až těsně na vstupu zesilovače, zatím, co pro pro rozhlasové vlny je v tom rozdíl podstatný. Takže, pokud výrobce gramofonu osadil kompenzační kondíky hned pod ložisko raménka, případně je tam vůbec nedal, vyplatí se připojit je na vstup korekčního předzesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: po březen 15 2010, 20:15    Předmět: Citovat

..no spíš to chce někde pohledat sluchátaka z 4k klasická, tesla, poznáš je podle toho, že mají ty černý bakelitový náušnice bez gumy.
_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: st březen 17 2010, 21:24    Předmět: Citovat

Sháníš ty potvory stále?
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 16:57    Předmět: Citovat

Davidsev napsal(a):
Sháníš ty potvory stále?


Ano.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 17:14    Předmět: Citovat

Tak mi napiš sz nebo mail...
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 17:14    Předmět: Citovat

taky by šlo možná použít obráceně zapojený převodní transformátor impedance 200 Ω / 2000 Ω ze starého mikrofonu Tesla AMD 200, 210...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 17:16    Předmět: Citovat

Davidsev napsal(a):
Tak mi napiš sz nebo mail...


OK, email i ICQ mám uvedený v profilu platný

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund