Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 805A Filharmonie - nechytá stanice, přerušená cívka
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: st březen 27 2013, 19:10    Předmět: Tesla 805A Filharmonie - nechytá stanice, přerušená cívka Citovat

Zdravím,
rád bych Vás požádal o pomoc při opravě výše uvedeného rádia. Mám tu celkem tři kusy, z toho jeden ve zcela bídném stavu - určený na ND pro zbývajíci dvě.

O co se jedná - na žádném z rozsahů nelze naladit žádnou stanici, NF část funguje. Vyměnil jsem vadné svitkové kondenzátory (testováno pomocí Megmetu PU371) , všechny elektrolyty jsou vpořádku.

Při měření jsem zjistil, že anodová napětí některých lamp neodpovídají předepsaným, konkrétně u těchto:
E3 - 6F31, -2V (místo 159V dle servisního manuálu)
E8 - 6CC41 a1=117V , a2=93,6V ( má tam být 50V, a1,a2 je myšleno napětí na anodě 1 a 2)
E9 - 6CC41 - velmi podobné hodnoty, jako E8

Anoda E3 je napájená přes cívku L35 (dle manuálu jde o součást mf. transformátoru pro 10,7MHz) , která je přerušená.
Zkontroloval jsem ostatní cívky L31 - 44, a jsou v pořádku, stejně jako ty na dílu s klávesami a ladícím kondenzátorem - nevím, jak se ta část správně nazývá..

Celý mf. transformátor mám navíc z třetího rádia, ale mám strach ho tam jen tak dát, aniž bych znal příčinu poškození toho minulého, ta cívka je navíc přerušená v obou rádiích, což mě ještě víc znepokojuje - jednu z nich jsem sice zapnul, než jsem kondy vyměnil, podvedl mě totiž prodejce, který tvrdil, že je funkční, u druhé jsem si už dal pozor a svitky jsem vyměnil, později jsem přesto zjistil, že cívka je přerušená - možná to strčil do zásuvky někdo předemnou.. ale to jen spekuluji o příčinách)
Mohl to způsobit vadný kondenzátor? (měnil jsem v jejím okolí C66, C65 a C74)
Mohl bych namísto cívky připojit ampérmetr, abych zjistil, jestli jí z nějakého důvodu neprotékal příliš velký proud - nepoškodím tím nic?

Mám bohužel pouze multimetr a megmet, co se týká starých rádí, jsem začátečník, budu moc rád za jakoukoliv radu Smile .

Do přílohy dávám schema, ať je po ruce Smile .



SCHEMA.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SCHEMA.pdf
 Velikost:  208.96 kB
 Staženo:  407 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st březen 27 2013, 20:05    Předmět: Citovat

to zase bude porod . . .
na tohle rádio nepotřebuješ žádné speciální přístroje, stačí multimetr, nebo "avomet", když víš co s ním . . .

postupuj systematicky od reproduktoru směrem ke vstupním obvodům . . .
budeš potřebovat jednoduchý multivibrátor na zkoušení jednotlivých stupňů . . . najdi si to na googlu, je tam toho spousta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: st březen 27 2013, 20:54    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď, o těchto postupech jsem si již informace hledal zde i jinde, nicméně předpokládám, že nemá smysl zkoušet jednotlivé stupně dřív, než zjistím, co způsobuje zvýšená napětí na anodách, a proč došlo k přerušení L35, není tomu tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: st březen 27 2013, 21:27    Předmět: Citovat

Oprava starých rádií má svá úskalí. Sice neexistuje nějaký jednotný osvědčený postup, ale něco je potřeba dodržovat. Vytahat elektronky a připojit rádio přes 100W žárovku umožní postupně oživit zdrojovou část. Po kontrole všech součástí dokonale vyčištěného zdroje a po výměně kondenzátorů se špatným ESR je možné osadit elektronky a měřit jejich základní napětí bez signálu. Dokud nejsou napětí v toleranci cca 10% od napětí ve schematu nemá smysl pokračovat dál a je třeba všechny vady najít a odstranit. Teprve pak je rozumné postupně od reproduktoru přes všechny stupně proti směru signálu vyzkoušet funkčnost, nejlépa multivibrátorem. Ten má totiž takové spektrum signálů, že se uplatní od reproduktoru až po anténní vstup. Pokud některý stupeň správně nefunguje tak opravit a teprve pak postupovat dál. Při takovémto postupu se odhalí i vadné elektronky a jiná různá přerušení signálové cesty. Funkce oscilátorů se dá ověřit osciloskopem, ale i měřením změny anodového proudu při vf uzemnění částí oscilačních obvodů.
Pokud vás enormě zajímá, proč došlo k přerušení L35 tak ji přemostěte ampérmetrem a změřte proud, který přes ni procházel. Porovnejte s předepsanou hodnotou napětí a proudu na anodě.


Naposledy upravil jirkati dne st březen 27 2013, 21:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st březen 27 2013, 21:30    Předmět: Citovat

david126 napsal(a):
že nemá smysl zkoušet jednotlivé stupně dřív, než zjistím, co způsobuje zvýšená napětí na anodách, a proč došlo k přerušení L35, není tomu tak?

není tomu tak !
je potřeba postupovat systematicky od konce na začátek.
Přeskakovat je špatné, může tam být závada, která ti způsobuje právě ta špatná napětí . . . třeba.
A proudy jednotlivých elek se měří jako úbytek napětí na (známých)anodových odporech nebo (známých)katodových odporech, podle typu zapojení toho kterého zapojení. A dopočítáš si proud podle Ohmova zákona.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st březen 27 2013, 23:14    Předmět: Citovat

špatná napětí na anodách E8 a E9 jsou způsobena taky tou vadnou cívkou L35..
anodový proud E3 je 4,5mA a způsobuje na R78 značný úbytek napětí, když úbytek není, zvětší se napětí na C115 a stoupnou i napětí na anodách E8 a E9

doporučuji vadnou cívku rozdělat a zjistit jestli není drát utržený, nebo nevznikl studený spoj, tím by se vyloučilo přepálení...
přepálit se mohla jestliže se dostalo na g1 E3 kladné napětí (např svodem kondenzátoru). Proud anodou se dá změřit multimetrem, pokud jsi perfekcionista změř odpor cívek a nahraď je při měření nejbližším podobným odporem který je po ruce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2013, 0:54    Předmět: Citovat

Ja jsem pred lety resil preruseny mezule v Tesla Festival. V miste, kde se drat civky dotykal feritu civky, tak byl jakysi bily prasek a drat preruseny. Jestli nejaky clanek a vlhkost, netusim. Po propojeni vse ok. Jedna mela anodovy napeti, a jedna byla u g1, takze napetim (preprskany) to asi nebylo.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2013, 7:23    Předmět: Citovat

upadnutí vývodů cívek v mezulích bylo většinou způsobeno použitím nevhodné pájecí pasty nebo kalafuny, či různých "pájecích vodiček" při výrobě.
Některá rádia na to vyloženě trpěla . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2013, 8:25    Předmět: Citovat

Již jsem to psal několikrát , tak znovu . Pokud dělám tyto přístroje , tak šmahem vyměním všechny vazební a blokovací kondy za nové , bez jakýchkoliv měření . Elyty zapojím na zdroj a přes odpor je natluču na jejich jmenovitá napětí . Teprve potom , ale bez nějakých předžárovek spustím a pokud některá fce nejde , tak měřím . Ta výměna se netýká kondů v mf a oscilačních obvodech co jsou kondy v řádech většinou do tisíce pF . Zrenovoval jsem mnoho desítek podobných přístrojů a shořaté cívky jsem snad neměl . Různě potrhané od majitelů , kteří při čištění brali vnitřnosti štětcem hlava-nehlava , nebo překousané od myší atd . pokud je cívka přerušená , hledal bych kde . A pokud by se technicky dalo , tak bych pospájel přímo na ní .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 19:10    Předmět: Citovat

Děkuji všem za rady, přemostil jsem tedy L35 ampérmetrem a naměřil 4mA - čili vpořádku, původní cívku jsem vyndal, přerušená u kontaktů ale nebyla, našel jsem jen jedno podezřelé místo, to bylo ale velmi malé, a přerušení jsem v něm stejně neobjevil.
Cívku jsem tedy vyměnil a rádio nyní hraje na všech rozsazích, kupodivu i docela slušně, nechám ho ještě sladit, to už ale přenechám odborníkovi Smile.

Zítra se pustím do druhého, tak jsem zvědav..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomora



Založen: Sep 27, 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st duben 09 2014, 17:37    Předmět: Citovat

Zdravím,
rád bych info ohledně radia Tesla FILHARMONIE 805 A - řešila se tu jeho oprava. Já mám dotaz, jestli někdo nezkoušel využít zadních konektorů co na tomto radiu jsou(vstup pro gramo nebo ještě jeden volný vstup co tam je) pro zavedení zvukových vstupů z jiných přístrojů (notebook, kazeťák, MP3, ...) a to kabelem jack 3,5 nebo cinch.
Sice do radia nemám originál konektor ale ten kabel bych nějak odizoloval a naletoval. Jde mi jen o ten signál co bych tam chtěl pustit, jestli si s nim radio poradí.
Tom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 09 2014, 17:42    Předmět: Citovat

Ano .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: st duben 09 2014, 17:53    Předmět: Citovat

Jde to bez problému přes ten tříkolíkový konektor vzadu, samec konektoru je normálně ke koupení třeba v GESu. Vstup je mono, jeden z kolíků je vstup signálu, druhý výstup a třetí zem, takže před vstupem do rádia je vhodné nějak vyřešit smíchání signálů sterea, aby rádio nehrálo jen jeden kanál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2014, 9:52    Předmět: Citovat

David > jak pokračuješ s opravou té Filharmonie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2014, 10:01    Předmět: Citovat

Je už dávno funkční, pomohla ta výměna přerušené MF cívky. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund