Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramoradio Tabor II
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 11:44    Předmět: Citovat

máš na to tři dny VK031

http://aukro.cz/item1327347511_jehla_do_gramofonu.html

bez záruky, krystal může být včudu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Giftmacher



Založen: Aug 22, 2010
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 21:18    Předmět: Citovat

Podařilo se mi hrot srovnat. Nehraje to nejlíp, ale hraje. Do tohoto ale půjdu. Dík za odkaz, v téhle kategorii bych to nehledal Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 21:26    Předmět: Citovat

nz. to bude souboj, nejsi jediný, kdo dostal ten odkaz : D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Giftmacher



Založen: Aug 22, 2010
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 14:53    Předmět: Citovat

Mohl by mi tu někdo poradit s nastavováním autostopu gramofonu?
Pak by mně ještě zajímalo, jestli je normální poměrně silný brum během provozu. Je to moje první elkové rádio, tak nevím.. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 16:08    Předmět: Citovat

Jdi po elektrolytech, tohle rádio nemívalo ve zvyku bručet, už jen proto, že ta bedna docela slušně zvládala hloubky.
Jen gramec je trochu dost hlučný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giftmacher



Založen: Aug 22, 2010
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 16:38    Předmět: Citovat

Zkusím se na to podívat, díky za radu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardx



Založen: Sep 02, 2008
Příspěvky: 195
Bydliště: Kolínsko

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 17:03    Předmět: Citovat

Zrovna ho mám na stole,také mi dost brumí.Je tam jeden kondenzátor 2x50uF ale naměřím tak kolem 2x 10uF.Vím že jdou kondenzátory formovat ale co kdybych tam dal hodnotu 100uF,nebude to něčemu vadit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 17:19    Předmět: Citovat

Se 100uF si zdroj poradí. Klidně ho tam dej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giftmacher



Založen: Aug 22, 2010
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: ne leden 23 2011, 21:25    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Obávám se, že neexistuje. VK031 byla sice lehčí a poddajnější, než PS17, přesto i zabastlení VK311 už byl problém: jakkoli pérkem nadlehčované raménko nezvládá zejména zvlnění desky (velká setrvačnost v klidu a tření v čepech) a chvějka má velký rozkmit ve svislém směru.
Ještě modernější přenosky s tím budou mít ještě víc potíží.
Je to zkrátka z doby, kdy deska nebyla zdaleka tak vzácný artikl. Ohraná deska se vyhodila a koupila se nová, doslova za pár korun.
Asi by stálo za pokus vzít starou PS17, změřit polohu hrotu, odstranit chvějku (byly lepené nebo pájené na kotvu) a Lepoxem přikápnout novou, určenou pro novější přenosky.


Jaká chvějka by byla nejvhodnější pro přehrávání pouze šelakových desek? Stačí z jakékoli mono vložky? Pořídil jsem si pár šelaků z čtyřicátých let a nerad bych je poškodil. Díky za radu Smile

Jinak tohle je můj kousek-včetně manuálu, záručního listu a otírátka na desky, které není na fotce.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 23 2011, 22:32    Předmět: Citovat

S chvějkou bude trochu potíž, protože by měla mít poloměr zaoblení hrotu mezi 60um a 65um.
Mikrodesky potřebovaly poloměr od 18um do 23um, stereofonní desky pod 18um (eliptické hroty mají poloměry zaoblení 13/17um).
Nejspíš by šlo objednat u některého dodavatele náhradních dílů (AME, NEDIS-KERR a dalších) například Garrard KS40A, ta je ale otáčecí a má na druhé straně i hrot pro mikrodrážku.
Podobná (a ještě za přijatelnou cenu) je třeba Philips GP212LP/78.
A vůbec: podívej se sám, i s ceníkem to máš tady.
U nás je momentálně nikdo nenabízí, ale to neznamená, že je nemůže sehnat.
Nakonec celé přenosky jsou u stejné firmy také k mání, ale ty si prohlédni jednotlivě, jestli by tam některou nešlo vrazit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giftmacher



Založen: Aug 22, 2010
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 8:54    Předmět: Citovat

Díky, mám co studovat Smile Jen tak mimochodem, co je na Ortofonu OM 78 tak speciálního, že jen chvějka stojí přes 900,- Kč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 9:15    Předmět: Citovat

Velký diamant.
Safír je levnější, ale asi 6x až 10x rychleji se opotřebuje.
Na druhou stranu u safíru nepřijdeš zase o tolik, když tu chvějku zčuníš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giftmacher



Založen: Aug 22, 2010
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 21:12    Předmět: Citovat

Tohle je originální hrot z vložky PS-17
Dá se s tím ještě něco dělat, nebo už je po smrti? Má být po celé délce rovný, nebo má být mezi oběma hroty prohnutí? Dá se to vůbec nastavovat od oka?

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 13:46    Předmět: Citovat

Ještě k tomu konvertoru - Vzpomněl jsem, že jde konvertovat i s Dlouhých a Krátkých vln, určitě by šlo něco ubastlit s IO LMxxx(už nevím zase to číslo, musel bych listovat v odborné literatuře).
--------------------------------------------------------------

K té jehle, myslím, že má být ,,rovná,, na konci zapájená na ,,přenosový člen,, který je umístěný v gumě a chvěje se v rozmezí cívky.

Ale pokud chceš k těm deskám přistupovat opatrně, a nechceš je ničit, vykašli se na toto, nech to jen na nostalgické chvíle, a pořiď si něco z aukra - alespoň z 80. let co umí 78rpm, např nějáký starší duál z minulého století, který se pohybuje kolikrát okolo 300,-, nebo například já mám BSR P207, s dvojhrotou keramickou vložkou SC 12 M, pro mé potřeby to stačí, jen motorek mohl být tišší. Jinak tyto vložky opravdu ničí, sám sem PS17 používal, a stačí přehrát 78rpm dvakrát, třikrát a pak to nechat točit, položit na ji na chvilku prst a máš ho od sazí, které se vydřeli. Opravdu to nebylo vadou jehly, vložky mam v krabičkách asi 3, a u všech to bejvalo stejné.

Pokud chceš přehrávat tímto desky, vem si raději nějákou Supraphonku, nikoli Brunswick, které jsou opravdu ze 30 a 40 let, méně se vyskytujíc.

Hlavně nekupuj repliku! Mají jen jednu jehlu, tu užší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 14:19    Předmět: Citovat

Ještě k čištění standardních desek 78rpm, hledal jsem všudemožně, a udělal jsem z toho následující závěr. Spíše aplikovat na desky, jenž byly nalezeny na půdě - na kterých je 100 letý prach, naschlý. Nebo které byly nalezeny na poli - v blátě (jako jsdm se s tím setkal já loni)

Vlažnou vodou, ve které je rozpuštěno velmi malé množství nejobyčejnějšího mýdla, desku omývat, a vyplavovat špínu nejměkčím zubním kartáčkem tak, aby voda nenatekla na etiketu (pokud by se stalo, barva by se rozpyla, nebo by zbyla mapa) po vyplavení špíny, a okapání vody, přehrát ostrou ocelovou jehlou, na mechanickém gramofonu, nebo gramofonu elektrickém, jenž má přenosku na ocelové jehly, co se po přehrátí objeví opět očistit zubním kartáčkem.

Kartáček můžeme koupit ten nejobyčejnější, nejměkčí v drogerii, anebo v Lékárně (např zn. CURAPROX) který je ještě měkčí než ten nejobyčejnější, protože je určen pro léčbu nemocných zubů. Avšak jeho cena mnohdy leze až ke 150Kč

Je li deska jen zaprášena - málo, byla uložena v bytě a 100 let se nehrálo. V tomto případě stačí většinou pouze přehrát ocelovou jehlou, poté otřít vlhkým hadříkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund