Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronický předřadník pro zářivku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Qasek



Založen: Jan 28, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 0:58    Předmět: Citovat

Rozumím a u navíjení se ty cívky (jak primární, tak sekundární) navíjí jakým způsobem?

Já si myslel, že nejprve se namotá primární cívka na celou délku kostry a na ni pak teprve sekundární cívka a rovněž na celou délku kostry (samozřejmě pokud to závitově vychází, jinak se nechá odstup). Ale tím výrokem "takže jsou jakoby v sérii" jsem značně znejistěl Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 11:43    Předmět: Citovat

Vidím, že ve snaze víc to objasnit se mi podařilo spíš zamlžení. Dvěma "cívkami" jsem nemyslel transformátor (dvě vinutí), ale efekt přidané vzduchové mezery do jádra, na kterém je navinuto N závitů :

Andrea napsal(a):
Al jádra bez mezery je 1900nH/z^2 ...

Al mezery je
kód:
Almezery = mi0 * S / D = (4E-7 * pi * 7,5E-3 * 7,5E-3) / 1E-3 = 70,7 nH/z^2

Protože Al je mg. vodivost, tak dohromady jádro + mezera mají Al:
kód:
Alcelkove = 1 / (1 / Aljadra + 1 / Almezery) ...


Z toho, co uvádí Andrea se dá domýšlet, že indukčnost cívky na jádře bez mezery je
Lj = Al*N²
hypotetická indukčnost té samé cívky jen na vzduchové mezeře (jinak je okolo mezery magnetický zkrat) je
Lm= Alm*N²
a výsledná indukčnost je tedy
L = 1/(1/Lj + 1/Lm)
což je totéž jako poslední rovnice od Andrey vynásobená N².


Na vliv vzduchové mezery se dá tedy pohlížet tak, že k původní indukčnosti cívky na jádře bez vzduchové mezery je paralelně připojená indukčnost té samé cívky, jejímž jádrem je jen ta vzduchová mezera. Je to jen představa pro ilustraci toho, jak se projeví změna magnetického obvodu na elektrickou vlastnost té cívky.

Já jsem jen nabídl jinou představu, podle které vzduchová mezera v jádře je "vyplněná" tím samým jádrem, ale s délkou µ-krát větší než byl rozměr té mezery. Je to jen jiná ilustrace stejného jevu, a obě vedou ke stejným výsledkům.

Mně jen přišlo paradoxní, že na elektrické straně se paralelně sčítají efekty něčeho, co je na magnetické straně jeví řazeno v sérii (magnetické odpory jádra a mezery). Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Qasek



Založen: Jan 28, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 14:44    Předmět: Citovat

Díky za ujasnění, ale stejně bych se chtěl ještě jednou zeptat na to navíjení, mám tedy dobrý teoretický základ s tím navíjením? Navíjí se prve primární cívka a na ni pak sekundární nebo jsou pro to nějaké návody či postupy. Uvítal bych nějaké vysvětlení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 21:55    Předmět: Citovat

Většinou se jako první navíjí vinutí s menším průměrem drátu, ten se lépe ohýbá okolo hran kostřičky a lépe tak využije plochu okénka. Většinou to bývá primární vinutí. Pro další vinutí se silnějším trátem jsou už hrany více zaobleny tím prvním vinutím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 22:18    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Mně jen přišlo paradoxní, že na elektrické straně se paralelně sčítají efekty něčeho, co je na magnetické straně jeví řazeno v sérii (magnetické odpory jádra a mezery). Wink

Al je mg. vodivost, proto se při sériovém řazení sčítají převrácené hodnoty, na tom nevidím nic paradoxního.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 23:38    Předmět: Citovat

To já vím, je to přirozené, že když mám okružní cestu z feritu s velkou vodivostí a kousek vzduchem s malou vodivostí, celková vodivost je ještě menší než ta malá. A co teprv kdyby těch vzduchových mezer bylo cestou víc! Pro mne byla (kdysi!) svůdná představa, že ten první úsek je ekvivalentní velké indukčnosti, ten kousek vzduchem malé indukčnosti a celek vypadá jako sériové spojení indukčností, a přitom je samozřejmě paralelní. To se mi zdálo paradoxní, ale je to spíše scestné.

Četl jsem o I. P. Pavlovovi, že tedy stvořil teorii reflexů na základě těch psích experimentů. Byly však i výsledky, které tu jeho teorii nabourávaly. Velký vědec je však včlenil do teorie jako tzv. paradoxy, a tak se s nimi elegantně vypořádal. A já též, moje původní představy nebyly mylné, ale paradoxní. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Qasek



Založen: Jan 28, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st březen 03 2010, 17:29    Předmět: Citovat

Chtěl bych se dotázat, když mám v parametrech drátu na navíjení cívky uvedeno, že drát je "4 strands of AWG 32", co to znamená a jak se to navíjí?

Výše již bylo zmíněno, že AWG 32 je průměr drátu 0,2mm a po přeložení to znamená 4ři žíly, ale nevím jak si to mám blíže představit a jak si mám představit průběh navíjení. Předem děkuji za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2010, 8:17    Předmět: Citovat

mas 2 moznosti: stocit tie 4 zili pekne aby malo to gulaty prierez alebo ich pri navijani ukladat pekne vedla seba tj zaberu caa4*0,2mm tj 1mm

Stale navijas 4 vodice naraz....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Qasek



Založen: Jan 28, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2010, 10:38    Předmět: Citovat

A z jakého důvodu se to takto dělá? Jaký negativní vliv se tímto odstraňuje nebo jakou výhodu tímto získáme?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2010, 10:48    Předmět: Citovat

Qasek napsal(a):
Jaký negativní vliv se tímto odstraňuje

Potlačuje se tím vliv skinefektu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2010, 17:33    Předmět: Citovat

Neviem ci by si to nemala viac rozviest niektory by si mohli mysliet ze si rasistka Embarassed Laughing Laughing Laughing Laughing Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12473

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2010, 17:42    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Qasek napsal(a):
Jaký negativní vliv se tímto odstraňuje

Potlačuje se tím vliv skinefektu.

No jasné...ehm...a čo si vy (Kefalín) predstavujete pod takým slovom "skinefekt"? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2010, 18:15    Předmět: Citovat

Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2010, 19:34    Předmět: Citovat

Čo bo, to bolo, terazky nám Kocáb skinefekt stejně zakáže a všechny trafáky se budou muset převinout.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Qasek



Založen: Jan 28, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 17:34    Předmět: Citovat

Konečně mi došly jádra a kostry, ale měl bych ještě dotaz.

V datasheetu je uvedeno namotávání po 4 drátech paralelně. Zkoušel jsem to, ale vždy jsem dospěl ke stejné indukčnosti jako kdybych to namotával jen jedním drátem. To znamená, že když namotávám 4 paraelní vodiče vedle sebe, spotřebuju tím 4x více drátu. Odstraním tak sice skinnefekt, ale mám 4x více závitů. Dělám něco špatně a co, respektive jaké to má mimo skinefektu výhody?

Osobně bych raději namotával jen 1 drát většího průžezu než je 0,2mm, který je uveden v datasheetu (jelikož jim mají téct až 2A špičkového proudu-rovněž podle datasheetu a nemyslím si, že to ten 0,2mm drát vydrží) a vybodl se na skinefekt. Mohl bych to takto udělat nebo mi někdo doporučí jiný postup?

Předem děkuji za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund