Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SDR přijímač, stavba
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 19:35    Předmět: Citovat

Poradil by mě někdo, prosím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 23:44    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Poradil by mě někdo, prosím?

. . . tobě rada nestačí !
tady sis odpověděl sám !
CZJKP1 napsal(a):
Ale já v té klíčence nechci letovat. Je to malé a nevidím na SMD. Akorát to ,,dojebu"...
Je to dobrý, ale prostě ne pro mě, musel bych to svěřit někomu, kdo mi to udělá...

když cokoliv děláš, můžeš to i podělat . . . to je riziko bastlení, které tě pak bude stát peníze . . . a čas . . .

prostuduj si tohle:
http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-direct-sampling-mode/
a tohle taky:
https://groups.google.com/forum/#!topic/ultra-cheap-sdr/cG988R1D8uE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 0:28    Předmět: Citovat

Děkuji za materiály.

To první jsem již studoval, bylo to právě to, na co jsem náhodně narazil jako první a dozvěděl se že něco takového jde.

Jen doufám že ,,translator" nepřekládá s rozdílným výsledkem a informace pak není příliš zkreslená!

Na to druhé se ještě určitě podívám zítra.


Měl bych dotaz. V čem je problém u toho UPconverteru, mám pocit, jako by jsi mě tiše od toho odrazoval!!!

To samozřejmě, že je to riziko bastlení. Já bych se rád ale opravdu vyhnul pájení SMD součástek, když vím, že na to nemám. Jestli si myslíš, že jsem si to nikdy ani nezkusil, tak Ti říkám že ano. Dopadlo to tak, že jsem to musel vyhodit. Prostě tam jak štrejchnu pájkou trošičku vedle, tak je velká naděje (při mém pájení téměř 99%) , že až budu pájet na tom RTL2832U tak se mi u něj spojí cínem nějaké nohy, že se mě někde odloupne cesta, anebo teplem odpadne nějaká součástky (R, C) a už se mi jí tam nepodaří vrátit zpět.

Takže pokud chceš tvrdit, že UPconverter není alternativním řešením, tak budu muset někoho sehnat, kdo mi to tam zapájí i za cenu, že mu to budu muset zaplatit.

A už se podařilo zprovoznit tobě ten přijímač alespoň tak, aby přijímal na VKV anebo ti to furt hází ten ERROR Confused ?

Pro dnešek jdu spát, měl jsem náročný den praxe, bye . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 0:56    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Měl bych dotaz. V čem je problém u toho UPconverteru, mám pocit, jako by jsi mě tiše od toho odrazoval!!!

. . . ale vůbec né !

. . . ale proč to konvertovat v UP-konvertoru "nahoru" a pak zase v E4000 zase "dolů",
když by to mělo jít v RTL2832 přímo (direct sampling) . . .

. . . a navíc lze použít i tuner, který má E4000 již vyčuzený !!
je to běžná věc od "statiky", kdy tuner ztratí citlivost
a pro "normálního" uživatele DVBT je na vyhození !
ale ty ho potom ještě můžeš použít na příjem RTL-SDR od 0 do 30MHz !!!
určitě se najde někdo, kdo ti ho místo toho aby ho vyhodil do popelnice, prostě dá a třeba i zadarmo !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 1:07    Předmět: Citovat

Aha. Tak to jo. Děkuji za informace...

A kdybych to nechal někoho přepájet podle toho odkazu tak to půjde jen do těch 30Mhz. Na VKV bych tudíž už tu klíčenku použít nemohl. Že?

Sníží se tím zisk (vstupní citlivost) nebo to bude při starém? Jaká vstupní citlivost by byla s porovnáním s kusem, ke kterému bych jen přidal UPconverter, horší, lepší anebo stejná?

Moje tunery už nemají E4000 ale R820T který má mít lepší zisk. Ale tím se nemění nic na situaci, když to jde mimo ten tuner...

Teď jen najít a svolat sem na EB toho nešťastníka který by měl DVB-T klíčenku s poškozeným tunerem, v takovém případě by to za pokus stálo (neměl bych co ,,ztratit")...

Chystal jsem se ještě do postele, teď už jdu spát, tak dobrou.


Naposledy upravil CZJKP1 dne so prosinec 07 2013, 1:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 1:16    Předmět: Citovat

samozřejmě, že to do 1,7G nepůjde !!! pouze 0-30MHz to RTL víc nezvládne !

ale jak jsem ti psal, sežeň si jinou, již vypálenou klíčenku a tu pak předělej!
bude to jednodužší a levnější než stavět upkonvertor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 1:22    Předmět: Citovat

Ok. Děkuji za info. Asi máš pravdu, že to bude nejlepší, sehnat s poškozeným tunerem, tedy nějakou, kde výrobce zapomněl na diodu Smile a už je pozdě... . Na takové už nemám asi co ztratit a i kdyby se to nepovedlo tak o nic nepřijdu.

Mezitím jsem ještě minulý příspěvek doplnil a poupravil. Odpověděl bys mě prosím na mé dotazy? Jak by to bylo s citlivostí s porovnáním s kusem ke kterému bych jen doplnil UPconverter. Atd...

Dobrou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 1:36    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
sehnat s poškozeným tunerem, tedy nějakou, kde výrobce zapomněl na diodu Smile a už je pozdě... . Na takové už nemám asi co ztratit a i kdyby se to nepovedlo tak o nic nepřijdu.

. . . tohle jsem měl přesně na mysli !
jak to, že ještě nespíš?

a s tou citlivostí není problém, s upkonvertorem je to skoro stejné.
Daleko větší problém budeš řešit s tím, aby se ti tam nedostávaly silné signály co nechceš poslouchat !!!
je to otázka externích pásmových filtrů, nebo alespoň regulovatelného ATT !
Jinak ti tam polezou křížovky jako prase !

. . . ten ital to tam taky popisuje!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 18:53    Předmět: Citovat

Děkuju za informaci...

To jsem tak rád že jsme se alespoň výjimečně shodli Smile. Co se týče těch ochranných diod, tak ten můj tuner jsem po koupi měl otevřený, a nějakou ochrannou diodu v SMD pouzdře tam osazenou mám, je paralelně s konektorem, ke kterému se připojuje anténa...

Mám takový, ke kterému se připojuje rovnou anténní konektor (IEC), tedy není třeba redukce. Nedokážu zvážit, jestli je to výhoda nebo nevýhoda, ale mám obavu o vytržení tvrdým koax. kabelem, když kroutím anténou..

Jinak si myslím, že pokud tam ta dioda chybí, tak je 99,9% šance že se to odpráskne. Výrobce s tím zřejmě počítá, že to zákazníkovi přestane brzo fungovat a koupí si nový. Takto byl problém u rádia Tecsun PL-660, je tam vstupní FET i ochranné diody, ale ty ochranné diody jsou na blbé straně konektoru na externí anténu a když se připojí externí anténa, tak se ty ochranné diody vyřadí s tím prutem Very Happy. To rádio jsem chtěl, ale český distributor není a mám obavy z reklamací, když si ho nechám dovést¨, krom toho nevím, jestli už výrobce problém vyřešil, a i kdyby, nemam zaručeno že se mě nedostane do ruky kus z té vadné série!

Ta moje DVB-T klíčenka s IEC konektorem se prodává pod označením Newsky TV29T

Takhle nějak to vypadá vevnitř (ještě stará verze s E4000), není na vnitřní uspořádání náhled, takže rozkliknout libovolnou fotku, a prohlížet ,,jako galerii obrázků" a zobrazí se i fotky vnitřku: https://www.cosycave.co.uk/product.php?id_product=265

A takto s FC0013 http://www.megazakaz.com/ebay/product/310669991825 - ta mě kupodivu prošla rukama, u výrobce došlo k omylu a prodejce mě prodal zařízení z tímto tunerem. Příjem byl opravdu mizerný, zisk maximálně 19dBi, jediné co snad trochu hrálo byly VKV rádia. Prodejce uznal chybu na straně výrobce, domluvil se z výrobcem na hromadném vrácení, nebyl jsem totiž jediný, kdo obdržel s FC0013 a tak jsem prodejci poslal zpět až dostal kusy s R820T tak mě je poslal. Koupil jsem to od HarekTrade s prodejcem byla velmi dobrá komunikace, takže ho mohu doporučit Smile.

Nespal jsem, protože jsem si chystal ještě nářadí na melouch.

ATT= atenuátor ?

Křížovky já rád, ty s tajenkama, jak zpívá Uhlíř a Svěrák... Ty jsi asi ale myslel jiné...

Ještě přidávám vlastní foto:


Tento je ten s FC0013, ten jsem vrátil


A tento s R820T, ten vlastním.

Omlouvám se, že obrázky jsou takové jaké jsou. Bohužel, nemám žádnou ,,zrcadlovku", je to sice foceno makro režimem, ale nápisy na IO nejsou čitelné (ztrácí se v ,,šumu"), ty fotky se mi válí v PC již dlouho, tak jsem je jen hodil na Postimage.

Jen upozorňuji, proč dávám sem ty obrázky. Ty tunery jsou vzhledově z venčí identicky stejné! Ten původní měl bílý plast na sobě, ten co mám teď má plast černý. Možná to není žádný ,,identifikační vodítko" a prostě výrobce použije to, co zrovna má, anebo co mu zrovna dovezou. Takže je opravdu nutné spoléhat na prodejce, pokud neuvádí jaký to má v sobě tuner, tak se ho na to zeptat, pokud si nebude jistý tak nebrat. Já je měl od www.harektrade.cz, v polovině roku je nabízel na aukru za 349,- a opravdu, komunikace perfektní, když mě přišly DVB-T klíčenky s FC0013 tak přiznal chybu ,,na své straně" a bez jakýkoliv problémů proběhla výměna za klíčenky s R820T. Má je i GES! Pokud beru v potaz uvedený zisk 50dB (ve skutečnosti 49.6dB) tak ten odpovídá jedině R820T, obrázek je ilustrační.

OCHRANNÉ DIODY NA VSTUPU :

Podle označení používají jako ochranu dvojítou SMD diodu (A7= BAV 99) DS je třeba zde http://www.fairchildsemi.com/ds/BA/BAV99.pdf , pro ty, kterým tuner zatím neodešel a diodu tam NEMAJÍ osazenou z výroby, tak doporučuji ji tam osadit, zakoupit ji lze třeba zde http://www.semic.cz/?sekce=kategorie&filtry%5Bfulltext%5D=BAV99 a nebo zde http://www.ges.cz/cz/bav99-smd-GES04913326.html a i v haldě jiných obchodech, je to dost běžná dioda. Dioda slouží jako ochrana před statickým nábojem. Nebezpečí je o to větší, pokud používáte venkovní anténu, při bouřce nemluvně! Mělo by tam být pro ní určené místo (tři plošky, poblíže anténního konektoru), na které se zapájí. Kdyby nebylo, tak nejjednodušší bude diodu napájet ,,odspodu". Tou stranou kde je jeden vývod se připájí na středový pin anténního konektoru, ta strana, na které jsou dva vývody, tak oba dva přijdou na GND, nejjednodušší bude pod nimi jen oškrábat lak, a zapájet je tam, protože zadní strana toho plošňáku je ,,rozlité GND jako stínění", ve výsledku by mohlo vzniknout toto: https://www.cosycave.co.uk/img/p/265-748-thickbox.jpg

Jirka


Naposledy upravil CZJKP1 dne so prosinec 07 2013, 21:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 21:03    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Mám takový, ke kterému se připojuje rovnou anténní konektor (IEC), tedy není třeba redukce. Nedokážu zvážit, jestli je to výhoda nebo nevýhoda, ale mám obavu o vytržení tvrdým koax. kabelem, když kroutím anténou..

. . . proto používám asi půlmetrovou USB prodlužku ze slabého kablíku.
CZJKP1 napsal(a):
ATT= atenuátor ?

. . . ano
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 21:15    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
CZJKP1 napsal(a):
Mám takový, ke kterému se připojuje rovnou anténní konektor (IEC), tedy není třeba redukce. Nedokážu zvážit, jestli je to výhoda nebo nevýhoda, ale mám obavu o vytržení tvrdým koax. kabelem, když kroutím anténou..

. . . proto používám asi půlmetrovou USB prodlužku ze slabého kablíku.


Já jsem ji začal nedávno používat taky.

ok1hga napsal(a):

CZJKP1 napsal(a):
ATT= atenuátor ?

. . . ano


Díky za info.

Funguje mi to i na tabletu, pod androidem, mám tam SDRtouch, ale ten příjem se mi zdá mnohem horší než na PC, jednak menší zisk, a jednak zarušený. Zkoušel sem už nainstalovat i filtrační prstýnky na ten USB kabel a to nepomohlo. Už jsem přemýšlel o tom, co to zkusit napájet z baterií přes stabilizátor, jestli není rušené to napětí na USB portu toho tabletu, nebo z nějakého impulzního měniče, blbě filtrované. Nevím na kolik počítají s tím USB na zařízení, ale v základu se na něj napojuje klávesnice anebo nabíjecí adaptér... Ten tablet budu mít rok, byl to jeden z nejlevnějších co se dal koupit, výrobce Gooclever.


Naposledy upravil CZJKP1 dne so prosinec 07 2013, 21:54, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 21:26    Předmět: Citovat

a už jsi zkusil příjem s pásmovým filtrem co popisuje ten Ital ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 22:12    Předmět: Citovat

Ne, ještě nezkoušel.

Ale jestli jsem dobře pochopil, tak ten pásmový filtr se používá dohromady s tou již upravenou USB klíčenkou (tedy s tou, co má v sobě vyřazený ten tuner) a připájený ten balun...

Já dovnitř těch co mám tady doma zasahovat nebudu, mám strach, abych je pájením úplně nepoškodil.... Takže se pokusím shánět nějakou s vadným tunerem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 22:31    Předmět: Citovat

ty jsi jak navedenej !!!
ten konkrétní filtr je navržen od 0 do 60 MHz takže je pouze pro krátké vlny.
doporučuji ti, udělat si filtr jen na to pásmo, co chceš poslouchat
a tím nežádoucí kmitočty, které jsou mimo, eliminovat.
Pokud jsou silnější než zvládne klíčenka, mohou působit nežádoucí rušení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2013, 22:52    Předmět: Citovat

A proč se mi tedy ptáš, jestli jsem s ním zkoušel příjem. To sis myslel jestli jsem během dne nesehnal klíčenku? Nebo jsi měl na mysli na obyčejném tranzistoráku?

Ten filtr se mi svou jednoduchostí líbí. Samozřejmě, vím, že jeho význam je velký a tudíž ho postavím, tak, jak je tam zveřejněn, abych ho mohl mít na KV. Ale samozřejmě, že ne ze šuplíkových zásob.

Sic tu nějaké součástky mam (jednak rozebírám co mi přijde pod ruku, jednak jsem přišel i k novým z tehdejší doby. Ale kondenzátory, jednotky piko skoro nemám...

Jinak když jsme u těch filtrů, tak jak je převaděč a vysílá tam ve středu OK1RCR, tak nedaleko od toho začla přerušovaně vysílat nějaká datová stanice, sice vysílá o pár Mhz dále, ale je tak intenzivní, že mi zahltí celou tu šířku, co přijímám.

Takže mi to dělá takový pšššt pak pár sekund chvilku rozumím zase zašumění a tak dále. Někde mám synchronní nahrávku z audacity Very Happy

Co s tím? To asi nějaká propust nebo zádrž nevyřeší viď..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund