Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Autotransformátor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5166
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2010, 22:51    Předmět: Citovat

To auto.... mi nějak uniklo.Sorry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2010, 22:54    Předmět: Citovat

PetrDv1 napsal(a):
Ještě bych se chtěl zeptat jak ověřit funkčnost? Zapojit do série se žárovkou?
Když se takhle ptáš, tak by asi bylo vhodné vyfotit i stranu kde jsou nějaké svorky.

Žárovku zapoj na svorky, které vypadají jako výstup s proměnným napětím. Pravděpodobně tam bude víc svorek, některé budou mít pevné napětí, např.120V, 220V, 250V a jedny svorky by měly mít proměnné napětí 0-250V. Žárovka musí plynule měnit jas podle natočení hřídele, to asi chápeš.

http://web.fel.zcu.cz/fel/kev/zei/krasl/Podklady_ke_studiu/El_stroje/Rozsirene_el_stroje/Trafa/kapitola2-2-5-6-7.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 22 2010, 6:02    Předmět: Citovat

PetrDv1 připoj 3žílovku a ukostři na plech , co nese trafo . Cizímu by se to nechtělo dělat . To změření Ti pak udělají bez problému , jelikož nebudou muset nic "dělat" . A na výstup také namontuj zásuvku s kolíkem a propoj !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: po únor 22 2010, 9:34    Předmět: Citovat

ja bych prvni test zkusil bez zateze do serie sat primar a min. 200W zarovku. pokud bude moc svitit, tak asi bude chyba v trafu.
_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 22 2010, 10:58    Předmět: Citovat

to PetrDv1: Je tady těch žárovek moc a pokaždé se jedná o jinou metodu:
Jednou tu žárovku použiješ jako ochranný sériový odpor mezi sítí a spotřebičem(trafem) pro případ hrubé poruchy přístroje (viz milan222). Aby nevyletěl jistič.

Podruhé použiješ žárovku na výstupu trafa jako zátěž , coby indikátor správné funkce regulačního trafa. Tak jsem to myslel já.

Pokud máš doma multimetr, dá se s ním odhalit odhalit hrubá chyba v izolaci (nepředpokládám, že by tam byla) a pak taky pochopitelně funkce přístroje.
Každopádně připojení kostry na ochr. vodič je základ.

Dělá se tu z toho věda. Prostě to zapoj podle BOBOBO, strč do zásuvky a uvidíš. Buď to prskne nebo ne. Neprskne.


Naposledy upravil PavelFF dne po únor 22 2010, 15:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrDv1



Založen: Nov 11, 2009
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po únor 22 2010, 15:31    Předmět: Citovat

Všem díky za rady,
zítra se na to vrhnu a dám vědět.

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po únor 22 2010, 18:01    Předmět: Citovat

Jsi si jistý kde je vstupní napětí a kde výstupní?Proto jsem chtěl by sis
to ověřil 24V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: po únor 22 2010, 18:59    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
strč do zásuvky a uvidíš.


to me pripomina jednoho kamarada- laika prez radia.
on zkousel radio: zavru oci a je*nu to do zasuvky, a kdyz to jde tak je to dobre...
ja mu rikal ze se musi formovat kondik, ale on vzdy mavl rukou...
pak mu bouchlů jkond a znicil mu hadry a postrikal asi dve radia
od te doby formuje....

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 22 2010, 19:23    Předmět: Citovat

milan222 napsal(a):
PavelFF napsal(a):
strč do zásuvky a uvidíš.


to me pripomina jednoho kamarada- laika prez radia.
on zkousel radio: zavru oci a je*nu to do zasuvky, a kdyz to jde tak je to dobre...
ja mu rikal ze se musi formovat kondik, ale on vzdy mavl rukou...
pak mu bouchlů jkond a znicil mu hadry a postrikal asi dve radia
od te doby formuje....
Musíme doufat, že v tomto sovětském autotrafu jsou všechny kondíky již naformované a nebudou stříkat. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kachle



Založen: Nov 23, 2015
Příspěvky: 276

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2015, 20:53    Předmět: Citovat

Mám autotrafo plus oddělovací trafo. Potřebuji měřit výstupní napětí a proud. Jako zobrazovače chci použít klasické LCD panelové moduly PM438.

http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=4754&name=lcd-pm-438-ldp-135#tabs-1

Zde se ale jedná o měření střídavých veličin. Máte někdo osvědčené zapojení usměrňovače k těmto modulům? Moc děkuji za každou informaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 1:14    Předmět: Citovat

S měřením proudu je to trochu ošemetné, protože proud může mít podle typu zátěže hodně nesinusový tvar a tedy běžný měřák (co měří ve skutečnosti střední hodnotu) může ukazovat i hodně nepřesně. Pro měření proudu by byl vhodný ručkový měřák s elektromagnetickým ústrojím, co měří efektivní hodnotu (ale má nelineární stupnici s potlačeným počátkem). Ale když není, vždycky je lepší alespoň nějaký údaj o proudu než nic.

Ke starému střídavému zdroji jsem si po mnoha letech doplnil měření - přidal jsem dva panelové ručkové měřáčky(magnetoelektrické) MP40. Schéma zapojení usměrňovačů je na obrázku. Je to běžný usměrňovací můstek. Kvůli úbytku jsem na měřáček proudu použil schottky diody.
Co tě může zajímat víc, je , že jsem tam ještě vecpal dva střídavé miniaturní digitální voltmetry z Ebay. Vyjdou obvykle levněji než tvůj LCD měřák. Jeden voltmetr je na na pevné napětí kolem 230V a pokud zakoupíš hotový, ani nepotřebuje zvláštní napájecí zdroj. Umí měřit asi od 50V výš.
Druhý dig. voltmetr, co měří od nuly do 260V má svůj napájecí zdroj, který jsem získal prostrkáním několika závitů vodiče do oddělovacího trafa. Každopádně i pro LCD měřáček potřebuješ samostatný oddělený zdrojík.

Někde tu je vlákno, kde jsem teoreticky řešil napájení voltmetru přímo z měřeného signálu. Ale nakonec jsem to udělal samostaným zdrojem.
Tady je to: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=62411&postdays=0&postorder=asc&highlight=voltmetr+st%F8%EDdav%FD+ebay&start=15



Zapojeni panelovych meracku MP40.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zapojeni panelovych meracku MP40.JPG
 Velikost:  144.15 kB
 Staženo:  35 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kachle



Založen: Nov 23, 2015
Příspěvky: 276

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 15:09    Předmět: Citovat

Moc děkuji za nasměrování. Ale stejně bych potřeboval nějaký usměrňovač k tomu LCD modulu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5166
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 15:40    Předmět: Citovat

Nebo si kup zde nabízený DMK 16. A máš v tom všechno.. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 17:16    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
Nebo si kup zde nabízený DMK 16. A máš v tom všechno.. Wink
To je pravda. Ten měřák je fakt dělo a je za pár stovek. Škoda, že ho na nic neužiju. Bral bych ho hned .

kachle napsal(a):
Moc děkuji za nasměrování. Ale stejně bych potřeboval nějaký usměrňovač k tomu LCD modulu.
Usměrňovač k LCD modulu se podle mě v principu neliší od usměrňovače pro ručkový měřák. Tedy pokud mluvíme o měření 50Hz a napětí do 300V. Nemusí tě asi trápit lehká nelinearita na začátku "stupnice" vlivem úbytku na diodách.

Takže bych zapojil za usměrňovací můstek odporový dělič a na výstup děliče připojil vstup tvého LCD měřáku. Měřák musí mít samostatný, od zbytku obvodu oddělený zdroj! Proud děličem nesmí být příliš malý, aby se škodlivě neprojevovaly parazitní kapacity, ani moc velký, aby se dělič zbytečně nehřál. Dal bych dělič takový, aby na něm bylo třeba (0,5-1)W při napětí 260V (maximum, co leze z autotrafa).

U měření proudu je to podobné jako mám na obrázku u Ampérmetru. Na místo ručkového ampérmetru zapojíš paralelně k bočníku vstup voltmetru. Opět je nutný samostatný zdroj napájení. Takže celkem budeš potřebovat dva zdroje.

Obě metody jsou zatíženy chybou, která je podle mě zanedbatelná vzhledem k účelu použití a je vyvážena jednoduchostí, přehledností a spolehlivostí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kachle



Založen: Nov 23, 2015
Příspěvky: 276

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 19:48    Předmět: Citovat

K těm DMK 16 nemá měřící trafa. Bez nich je to k ničemu. Kde je sehnat?
Nebo jak je vyrobit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund