Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozvody v paneláku.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 12:16    Předmět: Rozvody v paneláku. Citovat

Doufaj jsem, že některých věcí budu v životě ušetřen, ale jak se říká odříkaného chleba... Takže matce přestalo svítit v jednom pokoji světlo. Jedná se o panelák 3+1 v Praze v Bohnicích ze začátku 70. let.
1. poznatek - fáze dochází na lustrsvorku, nulák nikoliv, tedy je někde přerušený.
2. poznatek - 3. acidurky na záchodě v dávnější minulosti vyplaveny, ale opraveno, navíc se podle měření nezdá, že by s tím souvisely.
3. poznatek - soused o patro výš je notorický kutil, bez přiklepovky si neděli neumí představit. Kolem doby vzniku poruchy zrovna něco vrtal.

Takže možná hypotéza je, že vrtal prahy do pokoje a přitom upicnul "můj" nulák, protože dráty k světlům často vedly podlahou o patro výš. Jest mi tedy ho navštívit a poptat se.

Co mi vrtá hlavou je kde se rozvětvují vodiče pro jednotlivá světla.
Příslušný jistič napájí světla ve dvou pokojích a schodišťová světlo v předsíni. Na to vše odcházi z jističe jediný fázový vodič a já zaboha nemůžu najít hnízdo kde se to rozvětvuje. Chci ještě zkontrolovat jak se v tom hnízdě daří dotyčnému přerušenému nuláku.
Takže pokud byste někdo měl praktickou zkušenost, dejte prosím tip kde hledat krabici pro tyto světla. Jádro je ještě původní umakartové.

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32001
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 12:31    Předmět: Citovat

Krabičky bývaly naprosto chaoticky - nejčastěji cca půl metru vysoko, v předsíni nebo v místnosti blízko vstupním dveřím, nad kterými bývala PLka. Musíš ji najít, jde to poklepem. Práci ztěžují stěrky, které zedníci samozřejmě (a naprosto proti normám) natáhli i přes víčka. Acidurky na jádru i v něm s instalací v pokojích opravdu nesouvisejí. Velkým problémem ale je konstrukce toho bytu - za komančů měl každý kraj svůj projekt a svoji panelárnu, takže paneláky z Prahy nejsou konstrukčně shodné třeba s baráky v Ostravě nebo v Ústí nad Labem. Detailní plány svého bytu jsem sehnal až po dlouhém vyjednávání na SBD, odkud mě poslali na Stavební odbor MěÚ - tam sice plány měli, ale požadovali povolení vlastníka (SBD) k pořízení kopie plánu el.instalace... Prostě Kocourkov, ale vše dobře dopadlo a plánky mám... Doporučuju podobný postup - a odvolávat se na zákon o volném přístupu k informacím případně vyhrožovat zveřejněním v TV, protože jinak jsou úředníci silně nedoslýchaví a nechápaví...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 12:52    Předmět: Citovat

No já mám v paneláku z konce 50 tých let do každého pokoje vedeny z pojistkové skříńky dva dráty hliníkové na světlo. Zásuvky jsou vedeny okolo bytu. A ty světelné dráty jdou k sousedům pod podlahu. Takže pokud to upajznul soused tak bude problém to napravit , lišta pod stropem je hnus , zasekat do panelu pomocí flexy to jde , ale je z toho hrozný prach a bordel. A jinak u nás měla plány samospráva v bytovém družstvu, takže teď to máme jako výbor společenství vlastníků. Je to uloženo v kanceláři ve sklepě a poblíž hromádka jedu na myši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 13:35    Předmět: Citovat

Také poznatek . V jednom pokoji mám do lustru přímo fázi a spínám 2x nulák ! Rozhodně nebudu předělávat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 14:39    Předmět: Citovat

U kámoše v domě jsou všechny rozvody řešeny tak, že nějak je to dutinama v bytě dotaženo k zárubním a tam je zárubňový vypínač, nebo odbočka do krabice s vypínačem. Vzápětí drát jde nahoru nad stropní panel a pod podlahou souseda jde až k díře, kudy jde k lustru. Zásuvky jsou někde stejně dotaženy do zárubní, nahoře je krabička v panelu, dráty z ní jdou spárou zase nad panel a pak vždy nějakou spárou svisle k zásuvce. Takže znalý soused s trochou drzosti a rozebranou podlahou mu může pustit pěkně žilou Evil or Very Mad .

Řešil jsem upadlý nulák u jednoho lustru (soused nad kámošem měnil dveře a prahy), nakonec se jediné schůdné řešení našlo ze sousedního lustru (ještě že byl na jiném vývodu a ve stejné místnosti, 2m daleko) vytáhnout nulák a propojit to, a pak ho zadrážkovat do panelu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 15:05    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Krabičky bývaly naprosto chaoticky - nejčastěji cca půl metru vysoko, v předsíni nebo v místnosti blízko vstupním dveřím, nad kterými bývala PLka. Musíš ji najít, jde to poklepem.

Ano, u vstupních dveří je PLka, ale odtud to jde dvěmi lištami do podlahy (jedna lišta tlusté fáze, druhá tlusté nuláky a slaboproud). Zkusím předně ťukat do syporexových příček. Ještě mě pokouší mrknout do podhledu nad koupelnou, tam se prý občas taky dávala acidurka na rozvětvení ke světlům. Ale nevím jak se tam dostat.
Ještě pro doplnění. Vypínače jsou v přičkách, nikoliv zárubních a vodiče od nich vedou dolů.

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 19:28    Předmět: Citovat

Podle vztahů se sousedem bych začal s lokalizací u něj pomocí nějakého hledače vedení (viz podobná dřívější témata na EB). Až když nic nenajdeš nebo soused nebude spolupracovat, bych se zabýval nějakým diagnostikováním doma nebo nedejbože nataháním náhradních přívodů.
Vztahy se sousedama jsou tu klíčové, aby se nejednalo nejen o rozvody ale event. i o vraždu v paneláku Twisted Evil
Důsledná rekonstrukce tyhle všechny problémy a mnohé další vyřeší, ale to není na dva dny ani za pár korun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19562
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 19:50    Předmět: Citovat

Podhledem nad koupelnou jsou tažené jen světla a zásuvky jádra, tedy i světlo v kuchyni. A jeden samostatný okruh pro automatku.
Nevím, jak kde, ale ostatní rozvody mi jdou podlahou nad sousedovým stropem a světelné krabice mám 40 cm nad podlahou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út únor 16 2010, 10:33    Předmět: Citovat

BOBOBO ta fáze v lustru to je paráda já to mněl taky tak ! ale hned po nastěhování jsem předělal zasuvky a tak jsem i opravil i ten lustr ! hledal jsem až jsem našel zaomítanou krabičku a do ní natáhl nové vedení ! Ihned jsem pak dohledal ostatní skryté krabice - poctivé plechové a dobře ukryté ! Pokud to jde tak ještě před malováním jako já ! ty nervy stím co pak třeba nejde nestojí za to !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út únor 16 2010, 10:38    Předmět: Citovat

Bydlím tam 16-tý rok , už nic hledat nebudu , nehledě na to , že jsem chodbu obložil echt ořechem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: st únor 17 2010, 21:17    Předmět: Citovat

dle toho co mi tata vypravel: kdyz jsme delaly rozvody v panelakach, tak se protahl kebel, hosil na druhou stranu a protahl. takze kabel klidne vede uhlopricne mistnosi pisto podel steny. pak prisel zednik, na kabel hodil palici, kabel se narusil, a za par let prepalil.
_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: čt únor 18 2010, 10:20    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Řešil jsem upadlý nulák u jednoho lustru (soused nad kámošem měnil dveře a prahy), nakonec se jediné schůdné řešení našlo ze sousedního lustru (ještě že byl na jiném vývodu a ve stejné místnosti, 2m daleko) vytáhnout nulák a propojit to, a pak ho zadrážkovat do panelu.

Zatím to směřuje k tomuhle řešení. Soused popírá jakékoliv zemní práce, v podhledu nad koupelnou nic pozoruhodného není a oťukávání zatím nepřineslo přesvědčivé výsledky. Ještě zkusím ze zoufalství nějakou hledačku vedení ale moc si od toho neslibuju. Asi to natáhnu z vedlejšího lustru cca 3m přes příčku.

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 18 2010, 10:26    Předmět: Citovat

Průkazná i když drsná metoda by bylo napojit na nulák ze strany od lustru měkký zdroj VN a pak sledovat, kde si napětí našlo cestu k zemi, mohlo by to být slyšet i vidět, případně detekovat sršení rádiem s feritkou. Možná by se (nad)soused sám zahlásil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: čt únor 18 2010, 23:42    Předmět: Citovat

To by po dopracování vedlo k profesionálním trasovačům vedení na principu vf vysílač plus přijímač. Např. Fluke používá i číselný identifikátor vysílače, takže když se na každý konec přerušeného vedení připojí jiný vysílač tak na přijímači vidíte dost přesně misto kde je drát přehryznutý, protože na tom místě přeskočí na přijímači indikovaný identifikátor. Tohle ale nemám ani neznám nikoho kdo to má, takže je to z říše fantazií. Navíc i kdyby z toho vyplynulo že vrah je nad-soused tak se asi nebude sbíječkou rozbíjet panelák, aby se napojil hliník. Budu ještě chvíli hledat ty krabice.
_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ado1122



Založen: Aug 14, 2007
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá únor 19 2010, 21:38    Předmět: Citovat

skús hladať rozvod. krabice pod vypínač. od podlahy tak 10 až 15 cm.je ich tam dosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund