Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Testovací gramodeska Tesla NAD
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka Š.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 13:55    Předmět: Testovací gramodeska Tesla NAD Citovat

Nemáte někdo náhodou doma testovací LP desku pro gramofony z Tesly Litovel s plochým ramínkem, prodávané také pod značkou NAD? Chtěl bych koupit novou vložku a přesné nastavení bez této desky asi není možné. Alespoň na krátké zapůjčení....... díky.
svejnoha(zavináč)volny.cz
Návrat nahoru
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 14:20    Předmět: Citovat

Myslím, že ji mám Very Happy ,ale nevím v jakém je stavu , zítra budu vědět víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Š.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 14:44    Předmět: Citovat

Tam snad na stavu tolik nezáleží, není to Kája Gott Very Happy Hlavně, aby byly čitelné důležité úseky..... Jinak by to bylo super!
Návrat nahoru
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 18:25    Předmět: Citovat

Toto ma zaujima:) Co je na tej platni ze sa bez toho neda nastavit gramofon? To je taky s tangencionalnym posunom prenosky? alebo daco podobne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19499
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 18:50    Předmět: kdepak Citovat

U toho plochého ramínka se nastavuje napřed vodorovná poloha přenosky na průměrech (pokud si dobře pamatuju) cca 14 cm a 22 cm, aby v místě styku hrotu s drážkou byla podélná osa přenosky rovnoběžná s tečnou.
Samozřejmě musí být správně nastavená svislá síla na hrot (podle doporučení výrobce přenosky) a nakonec se nastaví antiskating na hladké ploše bez drážky, aby raménko neujíždělo ani ke středu ani ven. Případně (pokud máš talíř s dvěma uzavřenými drážkami) sleduj polohu chvějky ve výřezu přenosky: v obou těchto drážkách se musí chvějka držet uprostřed. A máš základní nastavení, které už obvykle nepotřebuje ani jemně došlechtit.

Jo a pro příště: nezakládejte tu stejné téma dvakrát, pak je v tom džungle - prostě ho založte jen v jedné rubrice. Z té méně případné to mažeme. Pro připomenutí - v té smazané odpovídal jen Dikobraz z Ostravy.


Naposledy upravil Hill dne po leden 09 2006, 18:57, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Š.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 18:51    Předmět: Citovat

S placatým ramínkem a antirezonátorem... nic pro "normální" gramofony.....
Návrat nahoru
83.148.9.227
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 19:00    Předmět: Re: kdepak Citovat

Hill napsal(a):
...nezakládejte tu stejné téma dvakrát...


Omlouvám se Hille, už se to nestane. Jsem tu nový a než jsem se stačil zorientovat našel jsem dvě další rubriky, kam se mi to hodilo víc. Navíc jsem se obával, že na to nikdo nezabere, gramofony obecně tu (logicky)moc prostoru nemají...
Jinak ten postup, co pisuješ výše, mi připadá spíše pro to tangenciální ramínko, než NAD - tam se nastavuje právě ten antirezonátor podle této speciální desky.
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19499
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 19:57    Předmět: nevěř tomu Citovat

Nevěř tomu, vodorovný snímací úhel u tangenciálního raménka stačí nastavit jen jednou: od toho je tangenciální, aby se hrot pohyboval po přímce ke středu.
U tohoto (vlastně zalomeného) raménka musíš ten vodorovný snímací úhel nastavit tak, aby odchylky na začátku a konci záznamové oblasti LP byly pokud možno stejné a odchylka uprostřed této oblasti k nim byla souměrná.
V podstatě musíš sladit přesah hrotu za střed desky s úhlem natočení přenosky (to je ten úhel zalomení "trubkových" ramének)
Jen tak dosáhneš nejmenší chyby horizontáloního snímacího úhlu; dá se dostat pod +/- 2 stupně od tečny pro celou záznamovou oblast LP. Pak tato chyba zhorší zkreslení 3. harmonickou nanejvýš o 0,1%. Nakonec těch příčin, které způsobují zkreslení větší, je víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 20:55    Předmět: Gramo Tesla-NAD Citovat

Tento gramofon jsem kdysi dávno vlastnil a vzpomínám na docela obsáhlý návod k nastavení raménka a polohy vložky v něm. Testovací deska sloužila pro nastavení rezonance raménka a hydraulického tlumiče závaží, u kterého se používalo i několik různě dlouhých plastových šroubků, regulujících sílu pružiny u závaží. Celé to všechno bylo dosti složité, takže bez návodu tedy nevím. Pokud to s tímto přístrojem zamýšlíš vážně, byla by asi lepší verze s trubkovým raménkem, neboť to je elegantnější a dá se lépe uchopit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 21:08    Předmět: Citovat

A naco vlastne sluzi to nastavenie rezonancie ramienka. Co ked to moj gramofon nema. Ale mam doma aj prenosky na ktorej sa da toto nastavit dostal som ju je tam take hydraulicke zavazicko a na nom daky rezonancny kmitocet od 7 -18Hz tucim. Na co to vlastne je? diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Š.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 21:43    Předmět: Citovat

Ramínka s rezonátorem existovala i v trubkové verzi, ale teprve v té placaté to má ty správné grády. Ramínko díky své plochosti může kmitat ve vertikálním směru (v horizontálním je naopak velmi tuhé), na tom rezonátoru se nastaví (snad) rezonanční kmitočet soustavy raménko+vložka, pak je tam takový malý kapalinový tlumič (hrot namočený do vazelíny), jehož polohou se nastaví tlumení kmitů.
Hifisto, je sice pravda, že jsem to naposledy nastavoval před dvaceti lety Exclamation ale ještě to mám trochu v hlavě, navíc předpokládám, že když seženu tu desku, bude to i s návodem Wink
Zbožňuju tenhle gramofon. Ačkoli je velmi lehký, můžu kolem něj dupat jak chci, a ještě se mi nestalo, že by přenoska přeskočila. Dá se dokonce i přenášet z místa na místo s hrající deskou, což, pokud vím, s jiným gramofonem jde jen obtížně......
Návrat nahoru
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: po leden 09 2006, 22:16    Předmět: Citovat

Preco to ramienko vlastne rezonuje a preco to chceme omedzit? Bolo by to pocut v reproduktore? Este by ma zaujimalo ci gramofon postaveny na hrotoch je odizolovany od hlukou miestnosti podobne ako ked je na strunkach? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19499
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 10 2006, 8:05    Předmět: tlumení Citovat

>>Pole: jde o to, že, dostane-li se soustava hrot - přenoska - raménko do rezonance, rozkmitá se. Tím samozřejmě vznikne pohyb přenosky vůči hrotu a potažmo signál, který na desce není. Přitom přenoska s raménkem se musí v celém užitečném pásmu kmitočtů (a ještě co nejdále pod a nad) z hlediska pohybu hrotu v drážce tvářit jako pevný, referenční bod. Jinak ti tam dojde k součtu signálů pohybu hrotu s pohybem raménka.
V rezonanci se tedy jednak výrazně zhorší kmitočtová linearita snímací charakteristiky, druhak zkreslení - při snímání některých druhů signálu pak dochází bez zjevné příčiny i k přeskokům přenosky právě vlivem spodní rezonance. Zatlumením spodní rezonance se těmto problémům dá dost účinně vyhnout.

Jestli gramofon stojí na gumových jehlách nebo visí na pružinkách, je celkem jedno. Ono je důležitější, jakou mají tyto pružné členy tuhost, pružnost, jestli mají také dobře potlačenou vlastní rezonanci (přesněji řečeno vlastní rezonance - ono jich bývá více). Prostě musí to zabránit přenosu otřesů z okolí.

Ta problematika je samozřejmě daleko širší. Dostat z desky všechno, co na ní je, bez toho, co na ní není, se desítky let snažili experti i amatéři po celém světě, ale jen někteří se k ideálu dostali přijatelně blízko...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Š.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út leden 10 2006, 17:34    Předmět: Citovat

Tak...... ještě nic......?
Zatím mi to nabídli dva lidé, Jopein výše (už něco víš?) a ještě někdo z Ostravy - jenže v jiné rubrice, kde mi to, asi po právu, administrátoři smazali, takže spojení zmizelo....
Ne že bych na to pospíchal, ale co je doma, to se počítá Cool
Návrat nahoru
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: út leden 10 2006, 19:34    Předmět: Citovat

Ploché raménko podle mého mělo výhodu snad jedině pro výrobce, neboť kousek vyleptaného cuprextitu vyšel určitě levněji,( filozofie NAD) než trubkové raménko, které naopak použila Tesla Litovel pro ostatní trh.

Nevýhodou u plochého raménka byla absence něčeho, zač by bylo možno raménko uchopit při přemisťování na desce a brum celé sestavy při přiblížení ruky k raménku v době přehrávání desky,
vznikající vyleptanými nestíněnými živými vodiči raménka. Po výměně raménka za trubkové jsem již byl spokojen, ale největšího uspokojení jsem dosáhl až po koupi modelu Tesla MC600Q, který mám dosud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund